Pentru colegii oftalmologi:Lasik, Lasek, implant refractiv?

stiri medicale; cazuri clinice
zgabitzacristina
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Jun 16, 2008 12:58 pm

Pentru colegii oftalmologi:Lasik, Lasek, implant refractiv?

Postby zgabitzacristina » Sun Oct 05, 2008 12:06 pm

De vreo 20 ani sunt ochelarista...dioptrii -6, 50 sferic la OD si -4,75 la OS in combinatie cu cilindru aproximativ 1, 50...stabilizate de vreo 5 ani...far' ochelari sunt chioara de-a binelea...daca am ghinionul sa-i sparg, ma costa lentilele minim 10 milioane..evident, fiind dama le vreau cu indice mare de refractie, etc....in sala, exact cand rasuflu si eu in masca din toti rarunchii, se abureste tot....toate lentilele de contact probate pana acum sunt incomode, am senzatie de corp strain....ce parere aveti, se merita una din interventiile de mai sus? care sunt rezultatele pe termen lung? este vreunul din voi operat la clinica Oculus(prefer in Bucuresti)? care sunt "impresiile"? au reduceri de pret pentru doctori?(deja visez la cai verzi!)
Va multumesc pentru amabilitate!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Pentru colegii oftalmologi:Lasik, Lasek, implant refractiv?

Postby dr_mihalache » Mon Oct 06, 2008 12:03 pm

Nu sunt oftalmolog ,ci medic de familie.Am postat cate ceva pe aceasta tema pe un alt topic viewtopic.php?f=10&t=6669&start=0
Cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi la o clinica de specialitate si acolo vei afla raspunsurile care te intereseaza ,strict adaptate pentru cazul tau.
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

zgabitzacristina
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Jun 16, 2008 12:58 pm

Re: Pentru colegii oftalmologi:Lasik, Lasek, implant refractiv?

Postby zgabitzacristina » Wed Oct 08, 2008 4:51 pm

Sigur ca am sa consult personal oftalmologul...bineinteles ca acesta va lauda procedeul chirurgical recomandat, doar incaseaza bani grasi din treaba asta...eu doream opinii independente de acest ..aspect financiar...eventual chiar ale unor medici care au fost ei insisi pacienti....

zgabitzacristina
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Jun 16, 2008 12:58 pm

Re: Pentru colegii oftalmologi:Lasik, Lasek, implant refractiv?

Postby zgabitzacristina » Sun Nov 09, 2008 9:04 pm

403 vizualizari si nici un oftalmolog? :D

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Pentru colegii oftalmologi:Lasik, Lasek, implant refractiv?

Postby rontzy » Sat Nov 29, 2008 12:36 pm

zgabitzacristina wrote:De vreo 20 ani sunt ochelarista...dioptrii -6, 50 sferic la OD si -4,75 la OS in combinatie cu cilindru aproximativ 1, 50...stabilizate de vreo 5 ani...far' ochelari sunt chioara de-a binelea...daca am ghinionul sa-i sparg, ma costa lentilele minim 10 milioane..evident, fiind dama le vreau cu indice mare de refractie, etc....in sala, exact cand rasuflu si eu in masca din toti rarunchii, se abureste tot....toate lentilele de contact probate pana acum sunt incomode, am senzatie de corp strain....ce parere aveti, se merita una din interventiile de mai sus? care sunt rezultatele pe termen lung? este vreunul din voi operat la clinica Oculus(prefer in Bucuresti)? care sunt "impresiile"? au reduceri de pret pentru doctori?(deja visez la cai verzi!)
Va multumesc pentru amabilitate!


Vista Vision Ophthalmologic Centers

Bucuresti - Str. Justitiei nr. 63, sector 4
Tel. +40 21 335 67 10
Fax +40 21 335 53 95
E-mail: vistavision.bucharest@gmail.com

Timisoara - Str. Ioan Plavosin nr.13
Tel. +40 256 308 908
Fax +40 256 308 907
E-mail: info@vistavision.ro

Web page: www.vistavision.ro
Tel verde 08008 84 782

Am o prietena care s-a operat la Timisoara si e super ok. Opereaza niste italieni. Din cate stiu clinica din Buc e mai slaba decat cea din TM, dar cred ca pt ochi merita un drum pana aici. :D
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Pentru colegii oftalmologi:Lasik, Lasek, implant refractiv?

Postby razvan.f » Tue Dec 02, 2008 4:19 pm

zgabitzacristina wrote:....in sala, exact cand rasuflu si eu in masca din toti rarunchii, se abureste tot....


Depinde ce chirurgie faci... insa mai la toate iti trebuie ochelari de protectie (excluzand laparoscopii si endoscopii). Asa ca ar trebui sa gasesti o metoda sa nu se mai abureasca nu sa nu mai porti.
Pentru restul motivelor te inteleg.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests