psihoza discordanta

stiri medicale; cazuri clinice
mira11

psihoza discordanta

Postby mira11 » Fri Sep 05, 2008 9:01 pm

Am un pacient cu "psihoza discordanta". Am dat cautare pe net dar n-am gasit nimic. Ma poate lamuri un rezident de psihi ?(Eu am alta specialitate).

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: psihoza discordanta

Postby Phat Skidz » Mon Sep 08, 2008 8:40 am

Psihoza discordantă era pe vremuri o găselniţă ca să nu scrii de-a dreptul "Schizofrenie" pe docomente. Dar din experienţa mea recomand să nu iei d'emblée pacientul drept schizofren. Diagnosticul ăla putea de fapt să însemne orice, depresie psihotică, tulburare bipolară, etc. Diagnosticele în psihiatrie sunt mult mai fluide şi imprecise decât în marea medicină şi nu poţi conta foarte tare pe un diagnostic precedent, din contră, poţi să-i faci mai mult rău pacientului, etichetându-l. CU riscul de a fi aspru criticat, eu aş recomanda nici să nu pui diagnosticul ăsta în foaie sau în externare. Dacă în momentul de faţă omul nu are o simptomatologie psihiatrică acută, şi dacă pacientul are un psihiatru al lui cu care e mulţumit, nu trebuie să-ţi baţi capul prea tare. Mai important e dacă e sub vreun tratament, că astea influenţează citocromii, intervalul QT, sindromu metabolic, alea-alea. Dacă în schimb ţi se pare că psihiatric e în neregulă (uneori nu e nevoie de cunoştinţe avansate de psihiatrie, bunul simţ e suficient), şi omul nu ia niciun tratament şi nu merge la niciun psihiatru, poţi să aranjezi dumneata un consult psihiatric. Dacă aveţi psihiatrie de legătură în spital, atunci e super, fă-o oricum. Dacă nu, trebuie vorbit cu Obregia, la gardă, să-l vază, şi n-are rost să supui omul la experienţa camerei de gardă de psihiatrie dacă nu e ceva acut sau grav, e suficient să-l încurajezi cu blîndă insistenţă să meargă la psihiatrul teritorial.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests