Ce inseamna coma?

stiri medicale; cazuri clinice
sadcat
Posts: 1
Joined: Fri Aug 15, 2008 4:03 pm

Ce inseamna coma?

Postby sadcat » Fri Aug 15, 2008 4:36 pm

buna.... as vrea sa va spun despre o fata de 27 de ani care era plina de viata si poate va indurati sa-mi raspundeti la niste intrebari simple, poate chiar copilaresti.
Acum aproape trei saptamani a acuzat dureri de cap in partea stanga a capului, i-a amortit piciorul, mana si obrazul de pe partea dreapta si limba, nemaiputand sa vorbeasca normal, desi sunt convins ca stia ce vrea sa spuna.
Am dus-o la Spitalul de Urgenta Brasov (eram in concediu) unde a doua zi i s-a facut CT, in urma caruia a fost diagnosticata cu AVC. Doctorul de acolo a spus ca nu isi da seama exact ce are la capsor, asa ca ne-a recomandat sa mergem la Bucuresti.
Nu a avut pierderi de cunostinta.
A treia zi am ajuns la Bucuresti, a fost internata si i s-a facut angiograma. In urma acesteia a fost diagnosticata cu malformatie vasculara cerebrala. S-a stabilit o embolizare.
De la Brasov pana la embolizare a trecut o saptamana in care isi revenise spectaculos, desi doctorul ne-a spus ca inca sangereaza, dar putin, singurul semn care trada o neregula era mana dreapta pe care nu o controla prea bine.
Dupa embolizare, care a fost reusita, a fost trimisa inapoi in salon. Intr-un timp foarte scurt a inceput sa se agite, sa aiba spasme si convulsii. O asistenta ne-a trimis la doctor.
I s-a facut TC si a fost bagata in operatie imediat. Operatia a durat o ora si jumatate. Doctorul ne-a spus ca i s-a scos sangele care inundase creierul si ca i s-au pus cleme la venele care sangerau. A fost declarata in stare comatoasa.
Dupa 48 de ore de la operatie i s-a facut iar TC si am fost anuntati ca nu mai sangereaza.
Azi e a unsprezecea zi de la operatie. Intre timp a fost scoasa de la aparate si ni s-a spus ca functiile sunt normale, doar creierul este umflat (edem). Face febra seara si misca din cand in cand, ca si cum ar fi amortit.

Acum, ca un om fara prea multe cunostinte medicale, indraznesc sa intreb: e normal sa stea atat in coma? Cat influenteaza perioada de coma starea de dupa? Avem motive sa fim speriati de starea asta? Se mai trezeste? Exista metode prin care se poate trezi?
Am spus si mai sus, poate sunt intrebari copilaresti, dar nimeni nu ne da prea multe amanunte, si numai noi stim ce e in sufletul nostru......
Singurul lucru care ne este spus e ca e o schimbare mica spre bine, si atat....
Poate din prea multa iubire fata de ea simtim cu totii nevoia sa cunoastem si sa intelegem mai multe.
Va multumesc anticipat
Multa sanatate!

Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests