am scapat de hiv???

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

am scapat de hiv???

Postby marmotul » Fri Aug 01, 2008 7:52 pm

qpepsi.gif

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: am scapat de hiv???

Postby tapirul » Sat Aug 02, 2008 1:28 am

da, cica. Ia fa un pic de research, nici ScienceDaily nici Texasu' nu zic nimic de asa ceva.
http://med.uth.tmc.edu/
http://www.sciencedaily.com/news/health ... headlines/

Iar articolul este aici. Citez:
Catalytic antibodies to HIV: Physiological role and potential clinical utility

Stephanie Planquea, Yasuhiro Nishiyamaa, Hiroaki Taguchia, Maria Salasb, Carl Hansonb and Sudhir Paula, Corresponding Author Contact Information, E-mail The Corresponding Author

aChemical Immunology Research Center, Departments of Pathology and Medicine University of Texas-Houston Medical School, Houston, TX, United States

bViral and Rickettsial Disease Laboratory, California Department of Public Health, Richmond, California 94804, United States

Available online 29 April 2008.

This article is not included in your organization's subscription. However, you may be able to access this article under your organization's agreement with Elsevier.
Abstract

Immunoglobulins (Igs) in uninfected humans recognize residues 421–433next term located in the B cell superantigenic site (SAg) of the HIV envelope protein gp120 and catalyze its hydrolysis by a serine protease-like mechanism. The catalytic activity is encoded by germline Ig variable (V) region genes, and is expressed at robust levels by IgMs and IgAs but poorly by IgGs. Mucosal IgAs are highly catalytic and neutralize HIV, suggesting that they constitute a first line of defense against HIV. Lupus patients produce the Igs at enhanced levels. Homology of the previous term421–433next term region with an endogenous retroviral sequence and a bacterial protein may provide clues about the antigen driving anti-SAg synthesis in lupus patients and uninfected subjects. The potency and breadth of HIV neutralization revives hopes of clinical application of catalytic anti-previous term421–433next term Igs as immunotherapeutic and topical microbicide reagents. Adaptive improvement of anti-SAg catalytic Igs in HIV infected subjects is not customary. Further study of the properties of the naturally occurring anti-SAg catalytic Igs should provide valuable guidance in designing a prophylactic vaccine that amplifies protective catalytic immunity to HIV.

Keywords: Catalytic antibodies; B cell superantigen; HIV; Lupus; Passive immunotherapy; Vaccination
Article Outline

1. Introduction
2. Superantigenic character of gp120
3. What drives catalytic Ig formation?
4. Implications for host-virus evolutionary relationship (Fig. 2)
5. Clinical prospects
Take-home messages
Acknowledgements
References

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: am scapat de hiv???

Postby originaltup » Sat Aug 02, 2008 5:39 am

Nu mai credeti tot ce zboara prin revistele noastre "stiintifice". Auzi, cica pacientii infectati cu Lupus ...
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21938
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: am scapat de hiv???

Postby Melania » Sat Aug 02, 2008 10:01 am

Pai nu cred ca pretinde cineva ca Descopera e revista stiintifica. E revista de popularizare a stiintei; cred ca in cazul articolului au depasit doza de senzational iar rezultatul e foarte prost. Pacat, ca revista nu e chiar rea.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: am scapat de hiv???

Postby tapirul » Sat Aug 02, 2008 10:44 am

din cate vad io, descopera e un soi de hotnews.ro, o gramada de pândaci care scotocesc internetu' si scriu cate un articol asa cum il inteleg ei.
Pi frate, daca se palteste, unde pot aplica? ca de scotocit scotocesc si io internetul.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21938
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: am scapat de hiv???

Postby Melania » Sat Aug 02, 2008 10:57 am

Hotnews nu e revista de hartie:
http://www.descopera.ro/revista-descopera
Pai trimite si tu un cv si scrisoare de intentie, poate te accepta.
In sfarsit, raspunsul la intrebare e: nu, inca nu am scapat de HIV.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: am scapat de hiv???

Postby marmotul » Sat Aug 02, 2008 11:14 am

da, descopera e o revista care se respecta. mai auzisem si pe la radio ceva de genul si acum vazind articolul asta parca aparuse un licar de sparanta...credeam ca asist la scrierea istoriei medicinei. in sfirsit, vroiam si parerea voastra :allright:
qpepsi.gif

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21938
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: am scapat de hiv???

Postby Melania » Sat Aug 02, 2008 11:17 am

Poate ca e o revista care se respecta, dar ziaristii nu prea.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: am scapat de hiv???

Postby tapirul » Sat Aug 02, 2008 11:23 am

Melania wrote:Hotnews nu e revista de hartie:
http://www.descopera.ro/revista-descopera
Pai trimite si tu un cv si scrisoare de intentie, poate te accepta.
In sfarsit, raspunsul la intrebare e: nu, inca nu am scapat de HIV.

si de daca, nu se aplica ideea cu scotocitul pe internet? Sau vrei doar sa fii cârcotaş ca de obicei?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21938
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: am scapat de hiv???

Postby Melania » Sun Aug 03, 2008 11:52 pm

tapirul wrote:si de daca, nu se aplica ideea cu scotocitul pe internet? Sau vrei doar sa fii cârcotaş ca de obicei?

Ce ai brea? Eu spuneam ca "Descopera" e revista de hartie, spre deosebire de hotnews. Si nu stiu cum isi fac ei articolele. Pana la urma e firesc sa caute pe net, e mai greu sa ia informatia direct de la sursa.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: am scapat de hiv???

Postby tapirul » Mon Aug 04, 2008 1:43 am

pai faptul ca e pe hartie sau pe siliciu nu are nici o legatura cu cum isi scriu ei articolele, ca nu am zis ca hotnewsul linkuieste. Si aia si ailalti scotocesc pe internet si dupa aia compun cate un articol cu ce au inteles ei din ce au citit, si dupa aia publica, online sau pe harite sau cum or vrea.
D'aia nu pricepeam de ce imi zici mie ca ăia e de hârtie.

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: am scapat de hiv???

Postby Cron0s » Sun Aug 17, 2008 6:52 pm

Related to HIV http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 130828.htm

Chiar ma intrebam cum vor reusi sa implementeze ARNul de interferenta in celulele tinta.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: am scapat de hiv???

Postby marmotul » Tue Nov 25, 2008 1:22 pm

qpepsi.gif

bebica
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Aug 27, 2006 4:06 am

Re: am scapat de hiv???

Postby bebica » Mon Dec 01, 2008 2:17 pm

Cred ca e adevarat articolul.Am vazut un documentar pe tema mutatiei Delta 32 si pare plauzibil.
Ieri am vorbit cu cineva de la Consiliul Europei care se ocupa de finantarea proiectelor de cercetare pt HIV si mi-a zis ca au 6 noi vaccinuri in testare,din pacate abia in faza 1,deci va dura ani buni,dar e o speranta totusi.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests