Regenerare nervoasa

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
danynec
Posts: 3
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:59 pm

Regenerare nervoasa

Postby danynec » Wed Jul 30, 2008 7:03 pm

Buna, in urma cu 4 ani in timp ce ma aflam intr-un strand, in urma unei sarituri cu capul in apa am suferit o fractura cominutiva de corp vertebral C6, in urma careia am paralizat complet de la gat in jos.
Tot cautand informatii pe net despre ce, cum se poate recupera o persoana cu tetraplegie, am gasit site-ul http://www.prostemcell.ro/ care are o prezentare foarte buna a mai multor cazuri asemanatoare. Din discutiile membrilor pe forum reiese ca un implant cu celule stem intr-o clinica din strainatate, nu este la ora actuala cea mai potrivita solutie, nu sunt multi care si-au revenit dupa o leziune la coloana.
Rugamintea mea la dvs este de a ma ajuta cu o informatie, sugestie sau un sfat referitor la aceste implanturi cu celule stem, se merita intr-un caz asa grav ca al meu (am lezata maduva) sau sunt doar bani cheltuiti degeaba.
Nu evitati va rog postul meu, ajutati-ma sa depasesc acest hop din viata mea
Orice parere conteaza enorm. Va multumesc!
Cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Regenerare nervoasa

Postby adi » Wed Jul 30, 2008 7:56 pm

imi pare bine ca esti activ si cauti solutii la situatia foarte serioasa in care te afli. e o dovada de optimism!

exista multi care cauta sa profite de cazuri precum al tau in locuri unde nu sunt legi care sa-i impiedice (china, rusia etc). nu cred ca exista inca un tratament safe si eficient, bazat pe studii serioase, care sa foloseasca stem cells ptr afectiuni precum este a ta. chiar si in studiile care folosesc animale de laborator cuvantul cheie este "functional improvement" dar nu recovery; in plus exista o serie de efecte secundare legate de proliferarea excesiva a celulelor implantate cu posibila invazie a structurilor nervoase din jur (sunt ceva rezultate legate de senzatii de durere post-terapie), de gradul de respingere a acestora de catre organismul gazda, etc.
dupa o astfel de fractura de coloana se declanseaza o serie de procese care afecteaza consecutiv maduva. pe scurt initial se produce inflamatie generata de leziunea propriu-zisa si de eliberarea a o serie de substante din celulele distruse; mai tarziu zona lezata se reface defectuos iar noul tesut functioneaza ca o bariera in calea refacerii traiectelor nervoase. procesele astea influeneaza mult fereastra terapeutica, intervalul de la producerea leziunii pana la initierea unei terapii eficiente. in cazuri similare cu al tau, fereastra asta terapeutica nu este prea mare (relativ la ce tratamente exista acum, in viitor aceste tratamente vor deveni mai eficiente si vor largi intervalul leziune-trat. eficient).

nu cred ca exista in prezent o terapie eficienta/un protocol bine stabilit privind stem cells . astept si alte pareri, sper sa ma insel.
vestea buna este ca research-ul in directia asta este foarte activ si probabil vor aparea rezultate serioase.

exista directii alternative care incearca recapatarea functiilor pierdute - implants, nervous stimulation- dar sunt foarte la inceput si nu stiu -personal- f multe despre acestea. poate un neurolog ar putea da informatii mai consistente despre asta.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
danynec
Posts: 3
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:59 pm

Re: Regenerare nervoasa

Postby danynec » Thu Jul 31, 2008 3:35 pm

Va multumesc pentru sinceritatea dvs, cu rabdare si credinta sper sa ma descurc pentru viitor cu acest cumplit diagnostic... totusi nu cred ca acum este totul 'terminat' ptr mine, speranta ca in 5-8 ani de zile va apare ceva viabil si cu rezultate pozitive de refacere a neuronilor distrusi in urma tvm ma face sa cred ca cercetarile in domeniul stem-cells vor fi principala optiune a statelor industrializate care dezvolta acest gen de medicina regenerativa ptr bolnavii declarati oficial incurabili.
Chestia nasoala este ca trece timpul si locul lezat din coloana se cicatrizeaza, sansele de recuparare scad in cazul meu... totusi ca sa nu fiu egoist pentru 'cei proaspeti' reprezinta o a doua sansa...
Astept daca se poate si o parere de la un neurolog, gimnastica de recuperare fac zilnic insa sunt momente in care mai clachez si renunt la miscare :(
Ca medicamente iau milgamma, doar atat.
Cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da!

User avatar
CH4
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Fri Oct 14, 2005 12:25 am

Re: Regenerare nervoasa

Postby CH4 » Tue Aug 05, 2008 12:12 pm

Incearca sa iei legatura cu prof. dr. Gelu Onose - e intr-o situatie oarecum similara cu a ta (a suferit o leziune traumatica a maduvei si acum e intr-un scaun cu rotile). El e seful sectiei de Neuroreabilitare de la Spitalul Bagdasar-Arseni din Bucuresti si, in plus, pe la diverse congrese de neurologie a prezentat treceri in revista ale celor mai noi progrese in domeniul reabilitarii dupa traumatismele spinale, deci e la curent cam cu tot ce se incearca, ba chiar e si implicat in diverse cercetari pe tema asta.
Image

User avatar
danynec
Posts: 3
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:59 pm

Re: Regenerare nervoasa

Postby danynec » Tue Jan 06, 2009 4:43 pm

Multumesc pentru informatie, il cunosc pe dr Onose, am fost pacientul dansului la recuperare... din pacate cercetarea in medicina regenerativa pe baza implantului de celule stem este intr-un stadiu incipient, rezultate pozitive pe subiecti umani sunt intamplatoare, depinde de diagnosticul bolii... in leucemie stiu ca au 80% sanse de regenerare nervoasa, dar in afectiuni ale nervilor spinali... nu!

Peste tot se trambiteaza, media srisa, audiovizualul, internetul este plin... cazuri care solicita interventii cu celule stem pentru rezolvarea unor probleme de sanatate, dar totul pana la urma se dovedeste a fi o excrocherie la nivel mondial. Ca exemplu, las pentru cei interesati de adevarul care este ascuns... acest link: http://www.prostemcell.ro/tratamente-stem-cell/

Stiu ca dr. Gelu Onose se implica intr-un proiect, de pe urma caruia a si fost premiat in Europa, in realizarea unui dispozitiv care a ajute persoanele paralizate sa se deplaseze. Ramane de vazut cand va deveni functional si comercial, nu doar in stadiu de proiect.
Pana atunci, La multi si sanatosi ani!
Cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da!


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests