Leziuni tegumentare

stiri medicale; cazuri clinice
medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Leziuni tegumentare

Postby medstud » Fri Jun 06, 2008 3:40 pm

18 ani sex masculin provincie mi a trimis poza asta , are leziunile de cateva luni bune, apar si dispar, a mers la medic de fam, dermatolog , mai toti i au dat antialergice , antihistaminice unsori de toate mamele si leziunile nu au trecut... eu unul am urat dermatologia..daca vreunul din voi ma poate ajuta cu o idee despre ce ar putea fi vorba ar fi super...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: HELP !!!! LEZIUNI TEGUMENTARE

Postby magdutz » Fri Jun 06, 2008 9:05 pm

borelioza? clinic are (si alt)ceva?

trident, nu te ascunde acum cand ai ocazia sa-ti arati maiestria!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30354
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: HELP !!!! LEZIUNI TEGUMENTARE

Postby andy gavrilescu » Fri Jun 06, 2008 9:33 pm

am si eu o prietena cu chestii asemanatoare, ii apar oriunde pe corp, uneori si cu edeme la nivelul pleapelor si buzelor, s-a controlat la n medici, si-a facut n teste alergologie si imunologice, atc anti toxoplasma si borelia, i-ar fi iesit anti toxoplasma cam crescuti, nu mai stiu toata povestea, dar o sa ma interesez. a facut si o cura cu azitromicina (parca, repet, nu mai stiu ca am uitat, dar ma interesez), asa, nu mai zic de antihistaminice, prednison, inhibit degran mast, diverse maclavaisuri de dat pe piele, regim alimentar (mai mananca doar paine, cartofi, mere si orez).
diagnosticele au fost de toate felurile, de la alergie la nu'sh ce colagenoza, vasculita, toxoplasmoza si nu mai stiu (dar ma interesez).
a, odata cand a avut numa pe gambe i-a zis un dermatolog ca e de la epilat :D , dar asta mai la inceput, cand nu era asa grav.
sau ca e pe fond nervos etc.
ii trece cu hemisuccinat, in urgenta. frecvent.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Leziuni tegumentare

Postby ssss » Sat Jun 07, 2008 1:17 am

Daca nu raspunde la antimicotice( nu am vazut mentionat), poate sa fie pitiriazis rozat. A avut una mai mare initial? Raspunde la ultraviolet( natural, UVB)? La carte scrie ca pitiriazisul e limitat la max 8 saptamani, dar am vazut si 6 luni.

Sa se caute de sifilis( fara gluma) si sa-si faca o hemoleucograma. When in doubt, punch biopsy e cel mai adevarat, daca ai un dermatopatolog bazat.

Prednisonul ajuta simptomatic, dar numai daca are prurit intens, atlfel e overkill.
Reality is an illusion due to lack of wine

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: Leziuni tegumentare

Postby drwikiwiki » Sat Jun 07, 2008 7:31 am

ciuperci........sa incerece clotrimazol sol 1%+diprosalic ung .....daca dispare asta e!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Leziuni tegumentare

Postby danhia » Sat Jun 07, 2008 2:19 pm

parca seamana a ciuperci mai exact.
sunt pruriginoase?
Red Apple

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Leziuni tegumentare

Postby alimori » Sat Jun 07, 2008 2:42 pm

da` ciupercile vin in pusee? ca medstud zicea ca apar si dispar

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Leziuni tegumentare

Postby dr_mihalache » Sun Jun 08, 2008 7:18 am

Eu nu reusesc sa vad poza.
Descrie leziunile respective.Ce sunt ? Macule,papule,vezicule ,o combinatie intre ele,fac cruste,dimensiuni,sunt izolate/grupate,il mananca,pe ce zone ale corpului apar,se insotesc de semne generale (subfebrilitate/febra,modificarea starii generale,adenopatie etc.) sau semne de organ ?
Ce meserie are tipul ?
Vreun hobby nou ?
Foloseste vreun produs de ingrijire corporala nou (parfum,deodorant,gel de dus etc) ,detergent de rufe/balsam de rufe nou ?
Poate sa lege aparitia leziunilor de consumul anumitor alimente ?
Are un obiect de vestimentatie pe care-l poarta doar de cateva luni (nou) ?

Daca apar si dispar si dermatologul i-a prescris tratament cu antihistaminice...probabil ca este o alergodermie(eczema,dermatita de contact etc.).
Raspunde la intrebari si trimite-mi poza pe adresa de e-mail (vezi pm).
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: Leziuni tegumentare

Postby drwikiwiki » Sun Jun 08, 2008 7:28 am

alimori wrote:da` ciupercile vin in pusee? ca medstud zicea ca apar si dispar

pe unteren alergic DA!

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Re: Leziuni tegumentare

Postby medstud » Sun Jun 08, 2008 10:33 am

tipul are 18 ani, elev, cu domiciliul in orasul Botosani, stare generala buna, fara febra subfebrilitati, fara alte acuze decat aceste leziuni si prurit..am atasat poza, problema a inceput in urma cu un an, iunie 2007 , zice ca au aparut posibil dupa consum alimentar ceva carnat salam, leziunile apar pe tot corpul , apar si dispar, sunt pruriginoase, apar inclusiv de pielea paroasa a capului (in numar de 2, 3), altfel de corp 10 -20 leziuni pana la chiar 100 in perioada de exacerbare.
Nu le poate lega de vreun sampon, detergent, aliment. hemoleucograma si testele uzuale sunt in limite normale. Din scaun la un moment dat s a izolat giardia (cica de la apa de chiveta, cica jumate de oras are, greu de zis daca e asa), a urmat trat antiparazitar zentel o cura completa, leziunile nu au disparut ci chiar au aparut in nr mai mare.NU a repetat coprocultura sau alta cura. Altfel a mai urmat trat cu medrol cam 1 sapt timp in care leziunile scadeau ca numar, fara disparitie completa si reapareau dupa intreruperea medrol. Sub tratament antihistaminic sunt tinute oarecum sub control dar persista in nr de 10-20 leziuni. Nu a urmat tratament antimicotic.
Acum cel mai probabil pare o giardioza, dar nu a avut dureri abdominale, diaree, a crescut in greutate in loc sa slabeasca.
Poate giardia sa dea asemenea manifestari cutanate pt atat timp? tre sa mai ia zentel?

mersi frumos pt interes si pt toate infotmatiile

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Leziuni tegumentare

Postby marmotul » Sun Jun 08, 2008 2:13 pm

faza cu jumate din oras are giardia e adevarata.. sotia mea lucreaza la laborator si iti pot cofirma - la mine in oras e epidemie- si probabil si in restul tarii la fel- instalaiile de apa 'potabila' sunt peste tot la fel in rominiaa. sfat- beti ceai, sau bere:))
qpepsi.gif

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Leziuni tegumentare

Postby dr_mihalache » Sun Jun 08, 2008 4:02 pm

medstud wrote:Poate giardia sa dea asemenea manifestari cutanate pt atat timp? tre sa mai ia zentel?

Da,sigur,daca infectia nu a fost eradicata.Deocamdata nu mai ia Zentel,pana nu are rezultatul analizelor pe care ti le scriu mai jos.Oricum,ar fi trebuit tratata toata familia...

Regim igieno-dietetic :
-nu mananca oua,peste,fructe exotice(kiwi,ananas,banane) sau salbatice:fragi,mure,afine,capsuni,iaurturi cu fructele amintite,alune,ciocolata,prajituri,frisca,unt,smantana,mezeluri,conserve,sucuri,in general tot ce contine coloranti si conservanti;
-SA BEA APA PLATA (nu de la chiuveta)
-permise:carne pui,vita,ficat pui,legume si fructe romanesti(mere,pere,caise,piersici,struguri ,pepene etc.) crude,suc facut in casa, sau gatite,cartofi,paste,lactate(lapte,branza proaspete);
-sa nu mai poarte o perioada lantzisorul de la gat/alte bijuterii /metale
-nu-si mai vopseste/suvitzeaza parul
-se spala cu sapun/gel de dus/sampon Dove (ph neutru +hidrateaza pielea)
-foloseste deodorant stick(nu spray),parfumul nu direct pe piele
-rufele clatite pe doua programe consecutive de clatire;fara balsam de rufe;
-unghiile taiate scurt;sa nu se scarpine;

Analize:
-hemoleucograma cu formula leucocitara
-dozare Ig E serice
-ex coproparazitologic : duce 3 probe la interval de 1 saptamana;recolteaza din mai multe locuri ale scaunului pentru fiecare proba dusa;
-exudat faringian
-VDRL
-test HIV

Tratament :
-Xyzal cpr 5 mg , 1 cpr / zi ,seara la culcare (se poate lua pe termen mai lung,pana la max 6 sapt ;oricum mai vorbim)
-Ranitidina 150 mg , 1 cpr X 2 / zi (la fel, permis pe termen mai lung)
-pe corp ,seara,dupa dus ,se unge cu TRIXERA CREMA (de la Avene)

Concluzionand : in acest moment,vazand poza si citind ce ai scris, inclin sa cred ca este o alergodermie.
Pana are rezultatul analizelor, ii recomand regimul igieno-dietetic si tratamentul pe care l-am scris (deocamdata fara corticosteroizi,care, avand in vedere ca leziunile sunt diseminate pe intreg corpul si in numar mare,ar trebui dati sistemic;daca numai cu tratamentul scris mai sus pruritul este mentinut sub control,atunci e mai bine sa ne abtinem de la CS;sigur ca acestia amelioreaza rapid leziunile tegumentare,insa acest lucru se poate obtine si cu antihistaminice ,mai lent)
Combinand cele doua tipuri de antihistaminice scrise ,efectul este mai bun.
Sa nu consume alcool in timpul tratamentului !
Mai vorbim !
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
*EuGenius
senior
senior
Posts: 266
Joined: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm
Location: cu burta pe carte

Re: Leziuni tegumentare

Postby *EuGenius » Sun Jun 08, 2008 4:13 pm

mai, tipul a tinut vreun regim alimentar? in situatia lui pot fi n cauze, nu doar una sau in unele cazuri imunologica si asta nu are intotdeauna un happy end....dintre alimentele permise are voie asa: carne de pui(preferabil piep de pui, fara piele fiert in mai multe ape, apa trebuie schimbata inainte sa dea in clocot, adica inainte sa apara spuma aceea), se consuma gratar sau simplu fiarta, dar nu mai mult de 2-3 ori pe saptamana....dupa unii ar mai avea voie carne de vita, de porc, peste de apa dulce proaspat, dar nu-i recomand, pt organismul are nevoie de dezintoxifiere....supele cu carne deocamdata nu, mai tarziu cand incepe si el diversificarea ca cei mici:P...nu are voie mezeluri de orice tip sau afumaturi si nici peste conservat, scoici, crustacee, fructe mare, organe(ficat, rinichi)..carnea trebuie sa fie proaspata, adik cumparata de la macelarie sau pe unde se gaseste proaspata, nu congelata cu lunile...
lactate permise: lapte batut, iaurt simplu, sana, branza de vaci(urda), telemea, unt, smantana, frisca praspata vegetala, fara conservanti(preferabil ar fi sa nu consume frisca)....tot ce scriu sa fie fara conservanti...nu are voie: margarina, branseturi afumate, fermentate, iaurturi cu arome de fructe sau esente de fructe, branza burduf..
legume: proaspete, fierte, inclusiv supe de legume(adica legume fierte cu verdeata, fara delikat, secretul gustului, vegeta), sucuri proaspete de legume..nu are voie: conserve de legume, ciuperci, fasole uscata, zacusca, vinete...
fructe permise: mere, pere, prune, gutui, inclusiv conservate in casa, dar fara conservanti sau aspirina, aici intra si compoturile, gemurile, dulceturile, dar fara aspirina, cele facute in casa, mama lui trebuie sa stie cum se fabrica, asta nu mai stiu(totul doar din fructele permise), lamai, banane(mai rar).mai poate consuma cirese, visine, dar cu mare atentie pt ca majoritatea sunt importate, deci stimulate, preferabil ar fi daca ar cumpara de la tarani...fructe nepermise: kiwi, avogado, portocale, mandarine, curmale, smochine, nuci, alune, arahide, capsuni, fragi, piersici, caise, struguri....
dulciuri: prajituri pregatite in casa(fara praf de copt sau esente), paste fainoase, biscuiti simpli, preparate din orez, gris....nepermise: dulciuri din comert cu coloranti, conservanti, ciocolata, nuga, bomboane, acadele, inghetata, preparate instant...
sucuri nu are voie decat cele preparate proaspat in casa, pt k majoritatea au conservanti, fara ceai negru, verde sau cafea..are voie zahar, piper, ulei, otet..pt giardia sa-si faca testul serologic, e mai sigur asa, daca are ii iese ATG prezent, coproparazitarul trebuie repetata si rezultatul nu e intotdeauna corect..sa-si faca teste alergologie chiar daca pana acum nu a avut vrei problema cu vreun medicament nu se stie niciodata, sa inceapa cu AINS...cam atat..multa sanatate...
traiesc sa i fac pe altii nefericiti, deci sunt de folos:))

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Leziuni tegumentare

Postby dr_mihalache » Sun Jun 08, 2008 4:14 pm

PS : Tixera se gaseste in farmacii (Dona,Sensiblu etc).E un pic mai scumpa,cam 60 RON / tubul, dar e f. buna !
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
*EuGenius
senior
senior
Posts: 266
Joined: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm
Location: cu burta pe carte

Re: Leziuni tegumentare

Postby *EuGenius » Sun Jun 08, 2008 5:33 pm

Citez: "Exista 3 tipuri de receptori histaminici: H1, H2, H3. Majoritatea efectelor histaminei in bolile alergice sunt mediate prin receptorii H1. De aceea, antihistaminicele utilizate in tratamentul alergiilor sunt blocanti d ereceptori H1."Antihistaminicele clasice, actualmente cunoscute sub denumirea de blocante H1, sunt compusi de sinteza care blocheaza competitiv receptorii histaminergici de tip H1, impiedicand efectele caracteristice ale histaminei. Ele trebuie deosebite de o alta grupa de antihistaminice, introduse in terapeutica ulterior - blocantele H2, de felul cimetidinei si ranitidinei - care impiedica efectele excitosecretorii gastrice ale histaminei, fiind indicate pentru tratamentul bolii ulceroase..eu nu-i recomand sa ia tratamentul mentionat de colega ns dr_mihalache, nu se recomanda tratament doar dupa o poza, examen clinic trebuie sa fie complet, chiar daca zice k nu are alta manifestare, iar tratamentul recomandat il poate prescrie orice dr de fam, deci baiatul sa se duca la dr 3d la sp. Colentina, cu atentia de rigoare, adica sa aiba grija ce-i spune=adica sa fie atent la ce i se spune si acolo sa-l purice baietii bine, sa faca niste teste mai serioase, eventual Borellia, l-o fi muscat vreo capusa de 16-20 ani k astea sunt mai periculoase nu se stie...daca a ajuns la medrol e clar ca a depasit faza cu antihistaminice si protectori gastrici sau tratamentul local, sa afle cauza k asta e important...
traiesc sa i fac pe altii nefericiti, deci sunt de folos:))

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Leziuni tegumentare

Postby BellaDonna » Sun Jun 08, 2008 5:53 pm

mai, da ce dea profesionisti...consultatii prin telefon dati?
indrumati baiatul la dermatolog si alergolog si restul pastrati-l pt pacientii vostri, carora apucati sa le faceti si ex clinic, nu numai anamneza. si mai usor cu dove si avene, ca n-or fi singurele potrivite...poate doar singurele care v-au fost promovate voua :oops:
no offense, colega :wink:

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Leziuni tegumentare

Postby dr_mihalache » Mon Jun 09, 2008 7:10 am

medstud,spune-i amicului tau ca, acest regim igieno-dietetic nu va fi neaparat pt toata viata,dar este important sa-l urmeze,in incercarea de a descoperi la ce anume face alergia(de ex un anumit aliment,produs de ingrijire etc.).Alimentele se reintroduc progresiv,cate un singur aliment la 3 zile,incepand cu cele mai putin alergenice ,dintre cele interzise,in momentul in care eruptia este mult ameliorata sub tratament,dar nu neaparat disparuta...Daca doresti,pastram legatura pe forum si il pot coordona,in ceea ce priveste reintroducerea alimentelor.Cu produsele de ingrijire,va proceda la fel,cand va fi terminat cu reintroducerea alimentelor...Deci, trebuie rabdare si disciplina !
Strategia ar fi urmatoarea :
-daca acum este intr-o perioada fara eruptie,atunci urmeaza regimul si merge mai departe cu investigatiile indicate(investigatiile,necesare pt a identifica o eventuala cauza, se fac pe etape,din aproape-in -aproape,nu toate odata;daca investigatiile uzuale au iesit normale+examenul clinic ,efectuat de medicii care l-au vazut pana acum, este normal,asa cum ai spus,consider ca in etapa doi,ar trebui facute cele pe care ti le-am enumerat)
-daca acum eruptia este prezenta ,atunci concomitent cu regimul si ivestigatiile ,sa urmeze si tratamentul(dar sa nu o lalaie cu investigatiile!)
Tratamentul este simptomatic-amelioreaza disconfortul pacientului dat de prurit si patogenic-vizeaza mecanismul prin care apare eruptia. Un tratament etiologic va primi in momentul in care se descopera cauza :fie excluderea alimentului incriminat,fie tratamentul parazitozei etc.Pe de alta parte, in alergodermiile cronice,intr-un procent semnificativ cauza ramane necunoscuta...
Ai vrut o parere.Aceasta este parerea mea.Pacientul este cel care decide ce cale vrea sa urmeze...
Daca ai intrebari...iti raspund cu mare placere ! :)
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Leziuni tegumentare

Postby dr_mihalache » Mon Jun 09, 2008 8:35 am

Ca fapt divers : in timpul rezidentiatului,in stagiul de pediatrie,am vazut o fetitza care se umplea de bube, dupa ce purta o anumita pereche de cercei.
Pt ca ,uneori, acutizarile erau mai zgomotoase,cu manifestari respiratorii(prin edem laringian),ajungea in spital,unde primea o cura scurta de corticosteroizi i.v.,pe langa tratamentul de fond.
Ca tratament de fond primea antihistaminice din cele doua clase (le incercase cam pe toate).
A trecut ceva timp pana s-a descoperit cauza...si a fost superinvestigata,pana si pentru cele mai rare boli...
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Leziuni tegumentare

Postby ssss » Mon Jun 09, 2008 1:29 pm

Bai, nu mai speriati copilul cu elucubratii, diete, etc. Ce sens are sa il pui sa schimbe apa cu care fierbe puiul de 3 ori juma. Tu suni sententios si el se chinuie de pomana. Daca ar fi urticarie, atunci o leziune individuala dispare de obicei in 24 ore. Nu am inteles treaba asta din istoric. Oricum de aia se fac teste de alergie.

Alergia de contact NU arata asa decat daca te stropesti cu ceva.

O tot dati inainte cu alimentele proaspete de la tarani fata de alea de import, dar de fapt mai nimic din ce se comercializeaza in Ro nu este cu adevarat organic.

Cel mai bun sfat este sa vada alt dermatolog.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Leziuni tegumentare

Postby dr_mihalache » Tue Jun 10, 2008 7:18 pm

medstud,intreb de curiozitate,ce diagnostic i s-a pus tipului de catre dermatologul(ii) care l-a(u) vazut pana acum ?
Ar fi interesant daca ne-ar povesti(amicul) si cu ce medicamente p.o. si topice (in afara de Solu-Medrol) a fost tratat exact (denumirea) si pt cat timp.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Leziuni tegumentare

Postby 187.92a » Mon Dec 01, 2008 7:57 am

Bai ce topic minunat asta cu urticaria.
Acuma daca edemul la o -scuzati cuvantul- papula din asta apasa pa vas, centrul apare alb (ca sa fiu mihalachian: alb-portelaniu) nu e cazul sa ne gandim la o ciuperca, doar ca e inelar periferia rosie etc. Nu ca ar interesa pe cineva, dar s fie zis. Admirabil la mihlache e ca are un prieten dermatolog pe undeva cu multa rabdare pt domnia sa, altfel ingenua cum o stiam.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests