atac de panica

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

atac de panica

Postby marmotul » Sun May 25, 2008 2:51 am

ce as putea sa iau pentru atacuri de panica dar care sa nu ma moleseasca de tot si sa mai pot invata pentru rezidentiat??? si mai important ce as putea lua in ziua de dinainte de rez cind e morcovul cit......chiar nu stiu ce am, dar de la o perioada (1-2 ani) rectionez din ce in ce mai prost la stress
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: atac de panica

Postby marmotul » Sun May 25, 2008 2:53 am

ps- orice in afara de alcool caci am ficatul in pioneze
qpepsi.gif

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: atac de panica

Postby danhia » Sun May 25, 2008 3:18 am

a paper introduc. and just breath. :D
medicaliceste poti incerca anxiolitice.
Red Apple

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: atac de panica

Postby originaltup » Sun May 25, 2008 4:11 am

pai depinde cat de grav e si cat de serios vrei sa te tii de tratament. Daca poti evita benzo, cel mai bine ar fi SSRI dar trebuie sa le iei constant. Intreaba-l pe Vlad de psihoterapie :D
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: atac de panica

Postby ssss » Sun May 25, 2008 4:13 am

Ba, eu cred ca are nevoie de counseling.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: atac de panica

Postby dr_mihalache » Sun May 25, 2008 7:30 am

Descrie semnele si simptomele tale in timpul "atacului de panica".
Ce ganduri te bantuie(care ar putea fi incriminate in declansarea atacului) ?
Deocamdata nu lua nici un medicament.

In ziua ex de rezidentiat NU trebuie sa iei nimic,chiar daca ai un snop de morcovi in *** ! Trebuie sa fii "in priza" !
Toti il au (snopul) si toti simt la fel ca si tine,daca iau in serios acest examen,chiar daca nu-si declara simtzirile.
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: atac de panica

Postby marmotul » Sun May 25, 2008 9:26 am

multumesc de sfaturile tuturor. chestia cu punga de hirtie merita incercata, si deci medicatia mai bine nu o incerc- de ce sa ma 'scarpin' daca nu ma 'maninca'
semnele si simtomele mele sunt clasice- ma trezesc noaptea sau ma apuca in timpul zilei -ce fac daca nu iau rezu? sau alte chestii de genu, si uite asa trec ore bune facind-mi griji degeaba. partea proasta ca stressul si-a pus amprenta bine de tot pe mine- am luat in greutate zdravan, insomnii, pirozisul e la ordinea zilei, probabil si vreun ulcer.
macar acum ma simt mai bine cind stiu ca toata lumea trece prin asta :mrgreen:
cind ma mai apuca ma apuc de suflat intr-o punga- eventual si cu niste aurolac in ea.
mai am si eu inca o curiozitate- dupa rez tot asa stresant este sau se mai calmeaza lucrurile in timpul stagiilor?? :shock:
qpepsi.gif

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: atac de panica

Postby dr_mihalache » Sun May 25, 2008 10:50 am

Alea nu-s atacuri de panica ! Este sdr. prerezi :D .Cu totii l-am avut si trece ca prin farmec ,dupa :D .
In primul rand ,cand te apuca,decat sa te plimbi prin casa si sa te tot gandesti ca pici rezi,mai bine stai intins,cu ochii inchisi,cu ceva peste ochi(ca sa-i fie noapte la creier) si gandeste-te la ceva placut;chiar daca nu adormi, o sa te relaxeze, si-ti trece panica. Sau fa sex;te detensioneaza sigur !
Ca sa te ajute, ia NUTRICALM 1tbX3/zi.Contine lactat de magneziu,vit B6 si passiflora(passiflora :cunoscut in reducerea stresului si a anxietatii generalizate);nu te pleoshteste.Altceva nu lua.
Si eu am luat in greutate cat am invatat pt rezi,niciodata cand dormeam nu visam ca stiu sa fac grilele sau ca iau rezi :D ,pt pirozis mai luam cate un Maalox...
Sa ai spor ! Baga mare si lasa prostiile !
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: atac de panica

Postby magdutz » Sun May 25, 2008 9:50 pm

aaa..pai si eu pateam asa inaintea reziului si nu mi-am pus problema ca ar fi atacuri de panica...pe mine m-a ajutat sa stau de vorba cu sotul sau cu orice persoana mai echilibrata din familie. nu te sfatuiesc sa iei niciun fel de medicatie, mai ales daca nu ai mai luat pana acum...si incearca sa nu bei mai mult de 3 cafele pe zi..seara uita-te la o comedie ceva sau iesi la o plimbare in parc

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: atac de panica

Postby originaltup » Mon May 26, 2008 4:51 am

mai ce naiba, asta numesti tu atacuri de panica? Poate sindrom de intrat morcovu'
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: atac de panica

Postby marmotul » Mon May 26, 2008 9:20 am

originaltup wrote:mai ce naiba, asta numesti tu atacuri de panica? Poate sindrom de intrat morcovu'


lol :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ce tare
dar din pacate cred ca e sindromul plantatiei de morcovi :green:
qpepsi.gif

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: atac de panica

Postby ssss » Mon May 26, 2008 1:46 pm

Vezi ce counseling primesti? Dr Miha.. ai uitat sa-i spui de lecitina si de galenica. Usor cu B6 ala, nu stiu daca au facut update la cartea de farma, dar cauzeaza( nu numai trateaza) neuropatii.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: atac de panica

Postby Phat Skidz » Mon May 26, 2008 8:18 pm

Ultima oară când m-am uitat pe o metaanaliză, passiflora nu avea nici un efect. Magneziul însă avea: diaree. Presupun că ar putea ajuta la partea aia cu îngrăşatul, prin acest mecanism.
Razwin, uite, am şi io o idee. Exerciţiul fizic are un rol anxiolitic (şi antidepresiv, na) docomentat de mult. N-ai şi tu o sală pe lângă tine, să mai tragi de un fier? Că plătitul unui abonament te stimulează să te duci :) Şi mai arzi şi kilele puse. Şi îţi spun io că o oră pe zi, de 3 ori pe săptămână, n-o să-ţi afecteze programul de învăţat.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: atac de panica

Postby marmotul » Mon May 26, 2008 9:43 pm

am bagat sala dar m-am lasat. oboseam prea tare dupa si nu mai reuseam sa invat la randamentul cerut .in ultimul timp ma duceam seara, inainte de a baga somn si era ok dar acum de abia ma mai ridic din pat, nu mai am forta deloc. singurele exercitii ce le mai fac sunt plimbarile seara, 20-30 min prin cartier sa mai 'ung' genunchii.
lecitina iau cam de un an, cu o pauza in decembrie si ianuarie. chiar, ca fapt divers, in perioada cit nu am luat lecitina aveam foarte multe lapsusuri. alceva ce mai iau- ginco biloba si din cind in cind ceva vitamine. partea proasta e ca tre sa imi schib ritmul de invatat, caci au inceput vecinii cu ciocane, bormasini, picamere si alte chestii. o sa incep sa invat noaptea, ce o sa ma termine si mai mult.
ceva pentru intarirea sist imun? ceva sfaturi?
inca o data multumesc pt couseling tuturor :allright:
qpepsi.gif

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: atac de panica

Postby dr_mihalache » Mon May 26, 2008 10:02 pm

razwin2 wrote:ceva pentru intarirea sist imun? ceva sfaturi?

Lasa ca p-asta il intaresti dupa examen!Te odihnesti...
Mai bine inveti in ritmul ciocanului si noaptea cand e liniste dormi.Ziua ce faci? Te ia somnul de la ciocan ?!
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: atac de panica

Postby Phat Skidz » Mon May 26, 2008 10:09 pm

razwin2 wrote:am bagat sala dar m-am lasat. oboseam prea tare dupa si nu mai reuseam sa invat la randamentul cerut

Păi nu mai trage aşa de tare, şi du-te după ce se termină programul de învăţat. Sau dă-te pe bececletă, role, ceva. Nene, ne omoară ăştia cu rezidenţiatul.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: atac de panica

Postby pc7 » Mon May 26, 2008 10:11 pm

pt intarit sist imun: ceapa verde, usturoi, spanac, branza, lapte, oua, urzici, ficat, nu vreau sa fac bascalie, da decat sa dai banii pe atatea medicamente mai bine mananci sanatos, iar pastilele nu le lua mai mult de 3 luni fara sa faci o pauza, fie ele suplimente nutritive
Life's not fair, get used to it

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: atac de panica

Postby BellaDonna » Fri Jun 06, 2008 8:33 pm

cand invatam pt rezi nu reuseam s-o scot la capat in nici un fel: dc invatam, dupa 10 randuri ma lua un somn IREZISTIBIL, parca erau paginile impregnate cu somnifere. dc faceam o pauza si ieseam la o plimbare, un suc, un parc, etc., ma luau remuscarile si ma stresam.
de-abia in ultimele sapt inainte de rezi am reusit s-o scot cumva la capat:
pt ca oricum ma stresam prea tare si nu ma mai puteam bucura de nimic, am zis sa citesc intr-una - macar imi tinea mintea ocupata si nu ma mai gandeam cate pcte fac, ce loc prind, etc.iar cand adormeam - bravo mie, f bun somnu':)
si uite asta a fctionat f bine. inclusiv inainte de ex, pe drum, in metrou, eu citeam de zor lupusul, tot ca sa-mi tin mintea ocupata. in final a fost f bine, si am prins specialitatea pe care mi-am dorit-o.
sindromul post-rezi a fost mai rau decat ala pre-rezi. luni dimineata m-am trezit si brusc nu mai aveam nimic de facut. parca m-ar fi scos la pensie. a fost f deprimant.
una peste alta, da-l incolo de rezi, ca mai sunt si alte lucruri pe lumea asta. dc iese bine, bine...dc nu - fii sigur ca mai exista intotdeauna si alte variante, poate mai potrivite fiecaruia dintre noi, dar pe care nu le recunoastem din cauza obsesiei asteia "rezidentioase".
bafta

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: atac de panica

Postby marmotul » Wed Jun 11, 2008 8:13 pm

BellaDonna wrote:pt ca oricum ma stresam prea tare si nu ma mai puteam bucura de nimic, am zis sa citesc intr-una - macar imi tinea mintea ocupata si nu ma mai gandeam cate pcte fac, ce loc prind, etc.iar cand adormeam - bravo mie, f bun somnu':)

uite aici un sfat foarte bun, la aceeasi concluzie am ajuns si eu. numai ca eu m-am saturat sa citesc si fac grile, dar incerc sa ma uit cit mai putin la ce rezultae scot ca ma deprima. important e sa imi tin mintea ocupata. chiar multumesc,bun sfat :allright:
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: atac de panica

Postby marmotul » Wed Jun 11, 2008 8:28 pm

am mai gasit si un medicament perfect ce te scapa de griji- jazz-ul. mr armstrong e formidabil, iar jelly roll rolton e divin :peace:
qpepsi.gif

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Re: atac de panica

Postby cookyy » Thu Jul 10, 2008 6:07 pm

vlad eu chiar am atacuri de panica..dimineatza cand plec..ma intorc cel putin o data sa verific prin casa, sunt tahicardica si imi transpira mainile..pls da-mi un sfat..
yeah...right...whatever....

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: atac de panica

Postby Phat Skidz » Thu Jul 10, 2008 6:15 pm

Păi de ce nene? Aia cu verificatul o am şi io, ba încă mă întorc şi din drum. Unii zic că e obsesie-compulsie, dar eu sunt şi f distrat. Aşa, şi cu atacurile de panică. Cât durează? Şi cât de dese sunt? Şi chiar intri în panică?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Re: atac de panica

Postby cookyy » Thu Jul 10, 2008 6:20 pm

si eu ma intorc din drum..da..poate oi fi distrata..cine stie..m-am intors si de la metrou o data..nu intru in panica sa nu mai pot sa respir, sa plang etc,,pur si simplu ma simt rau..nu tsiu de ce..nu reusesc sa ma conving ca am incuiat,scos masina de calcat din priza etc decat dc mai leg o actiune de gestul respectiv, oricum nu mi s-a intamplat sa am de ce adica chiar sa nu fi incuiat usa sau ceva..dureaza cam..10 min poate 15..cred ca apoi uit..
yeah...right...whatever....

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: atac de panica

Postby Phat Skidz » Thu Jul 10, 2008 7:32 pm

Şi te deranjează aşa de rău? Fuuuuuuuuuuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarte multă lume are ce zici tu. Aş zice că e boala deceniului, dacă ar fi boală :) De ex, am păţit şi io. Dacă e foarte deranjant şi nu poţi controla chestia asta, cognitiv, şi ţi-e şi teamă de următorul "atac", poţi să încerci să iei nişte SSRI câteva luni, dacă ai chef să treci pe la un psihiatru. E posibil să treacă şi de la sine.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Re: atac de panica

Postby cookyy » Thu Jul 10, 2008 7:56 pm

mai, asa m-am gandit si eu..adica cum a venit asa sa si plece totusi am starea asta de cateva luni sa zicem cam in 3 din 7 dimineti...si sincer ma deranjeaza uneori, nu mi se pare o stare normala si nu o inteleg ..totusi n-as trece pe la un psihiatru - parca nu ma simt asa "bolnava " ...totusi.. :mrgreen: merci pentru sfaturi oricum.. :allright: dc vad ca e din ce in ce mai grav am sa revin eventual cu un mp dc nu te deranjeaza.. :help:
yeah...right...whatever....

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: atac de panica

Postby ssss » Fri Jul 11, 2008 1:15 am

Lasa o cheie la un vecin/ vecina de palier si roaga sa verifice. Periodic ia o atentie. Scump, dar merita. SI mai ieftin decat SSRI.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: atac de panica

Postby danhia » Fri Jul 11, 2008 7:49 am

'ai bre cooky fugi d-aici ca n-ai. cel mult o anxiety disorder acolo. ca te intorci din drum aia nu e mare lcuru , devine ingrijorator cand te apuci sa verifici ceva de 7 ori.si e obs compulsive.
io cred ca e cald afara si nu ai chef sa iesi din casa.
si mai cred ca esti tu asa mai anxioasa de felul tau si te ingrijorezi de toate alea.
ia-ti o vacanta. :lol:
Red Apple

User avatar
hector
senior
senior
Posts: 161
Joined: Tue Feb 19, 2008 3:49 pm

Re: atac de panica

Postby hector » Fri Jul 11, 2008 10:48 am

amatori

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: atac de panica

Postby danhia » Fri Jul 11, 2008 7:10 pm

corect . dc tot vrei sa simulezi un atac de panica macar fa-o ca lumea. :lol:
Red Apple

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: atac de panica

Postby Calico » Tue Sep 15, 2009 6:08 pm

bad_pisi wrote:ps:de mentionat ca am spasmofilie .chiar,ce e spasmofilia exact?din ce mi s-a spus ar fi lipsa de calciu.dar tind sa cred ca e mai mult de atat.

e mult mai putin de atat

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: atac de panica

Postby Calico » Tue Sep 15, 2009 6:16 pm

pana la urmatorul atac de panica

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: atac de panica

Postby Phat Skidz » Tue Sep 15, 2009 6:54 pm

Spasmofilia e un diagnostic fictiv, pe care încă îl mai pun unii ambulanţieri sau chiar medici, domnişoarelor mai impresionabile. Nu există aşa ceva.

Nu ştiu dacă ai atacuri de panică per se, dar e clar că e anxietate. Scufundatul în pat şi bătutul inimii tare când te trezeşti pot fi senzaţii normale, dar pe tine te sperie. Lasă respiratul adânc, pentru te hiperventilezi, ceea ce îţi fa da alte senzaţii ciudate care îţi cresc anxietatea şi mai tare.

Dacă lucurile sunt foarte rele şi greu de suportat, un psihiatru poate să-ţi prescrie un tratament. Ăsta constă într-un antidepresiv (îi zice aşa dar e şi împotriva anxietăţii) şi eventual, doar pentru început, încă un medicament de liniştit, fiindcă antidepresivul începe să lucreze cel devereme într-o săptămână. Tratamentul e destul de eficace.
Desigur, poate să treacă şi de la sine, sau poate să fie mai rău.

Dacă aş fi în locul tău, aş mai lăsa naibii vampirii tăiaţi cu lama şi alte tâmpenii, aşa ceva sigur n-o să-ţi facă bine la cap, dar asta e opţiunea ta.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: atac de panica

Postby Phat Skidz » Wed Sep 16, 2009 6:58 pm

Mie mi se pare că nu căutai de fapt niciun răspuns.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: atac de panica

Postby marmotul » Wed Sep 16, 2009 8:55 pm

bad_pisi wrote:.
v-am multumit ptr ca mi-ati raspuns la ce am intrebat .
simplu.. :roll:

sa cresti mare
qpepsi.gif

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: atac de panica

Postby Phat Skidz » Wed Sep 16, 2009 10:36 pm

Tinereţea e o boală care trece cu timpul.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: atac de panica

Postby Tasha » Sun Sep 20, 2009 1:36 pm

Ieri la congresul de cardio profu Macarie a spus ca atacurile de panica sunt causate de tahiaritmii spraventriculare, deci tratamentul este la cardiolog, NU LA PSIHIATRU! No offence, Vlad.
Sexy chicken.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: atac de panica

Postby gaurav_singh_md » Sun Sep 20, 2009 1:55 pm

tratament ptr atacuri de panica consta in medicamente+psihoterapie. (si nu la cardiolog, la psihiatru)
panic attacks cause sinus tachyarrythmias.
"Sinus tachycardia is common in infancy and early childhood and is the normal reaction to various physiological or pathophysiological stresses, such as fever, hypotension, thyrotoxicosis, anemia, anxiety, exertion, hypovolemia, pulmonary emboli, myocardial ischemia, congestive heart failure, or shock." - Braunwald.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: atac de panica

Postby gaurav_singh_md » Sun Sep 20, 2009 2:05 pm

PSVT can cause anxiety that leads to a panic attack, and it is certainly not the only factor of stress/anxiety as we all know.
so a psychiatrist is to be consulted in cases of anxiety disorders/panic attacks and not a cardiologist (maybe for the PSVT but not for panic attacks)

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: atac de panica

Postby amalia93 » Sun Sep 20, 2009 2:44 pm

marmotul wrote:ps- orice in afara de alcool caci am ficatul in pioneze


no comment............

sau ai avut un atac de panica si l-ai inecat in bere?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: atac de panica

Postby Melania » Sun Sep 20, 2009 3:23 pm

Tasha wrote:Ieri la congresul de cardio profu Macarie a spus ca atacurile de panica sunt causate de tahiaritmii spraventriculare, deci tratamentul este la cardiolog, NU LA PSIHIATRU!

Ce ti-e si cu KOL ashtia. Sigur se va gasi vreun psihiatru-vedeta care sa spuna ca infarctul e doar o nevroza care se trateaza la psihiatru, nu la cardiolog.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests