hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie

stiri medicale; cazuri clinice
grumette40
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Oct 03, 2006 7:44 pm

hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie

Postby grumette40 » Sun May 25, 2008 1:02 am

Buna ziua,

Acum 3 luni de zile in timp ce faceam curat cu aspiratorul, la o ridicare brusca am simtit o durere puternica in spate. Din acel moment, a devenit foarte dificil pentru mine sa ma imbrac cu pantaonii si sa ma incalt. Dupa o saptama jumatate de durere am consultat un doctor reumatolog care mi-a pus pe fisa medicala diagnostcul de lombosacralgie si mi-a prescris 5 zile de fizioterapie. Dupa cele 5 zile ureea se diminuase semnifiativ insa nu disparuse complet motiv pentru care mi s-au mai prescris inca 5 zile de fizioterapie La sfarsitul acestor 5 zile durerea a disparut. Dupa 3 saptamani durerea a revenit insa nu la fel de puternica ca prima data ci mult diminuata dar suficienta incat sa ma faca sa revin la medic. De aceasta data am fost timisa sa fac o radiografie iar mediul radiolog in urma radiografiei a notata: hiperlordoza lombara; discret retrolistezis L5 ~ 5 mm. Mi s-au mai prescris inca 10 sedinte de fizioterapie si gimnastica medicala la 2 zile. Dupa terminarea acestora insa durerea nua disparut in totalitate. Mentionez ca acum pot sa maimbra cu pantaloii si sa ma inclt n conditii normale.Durerea apare cel mai des si este maiu puternica cand ma aplec insa ma doare si cand stau intinsa pe pat dar mult mai putin.
Mi-e nu mi s-a explicat cu exactitate de ce boala sufar. As vrea mai multe detalii in acest sens. Spuneti-mi va rog ce inseamna acesti termeni medicali: hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie; ce pot face sa dispara in totalitate durerea daca acest lucu este posibil; daca afectiunea de care sufar este vindecabila sau nu; daca e bine sa fac in continuare gimnastica medicala si daca da care sunt efectele pozitive ale acesteia si cand se vor concretiza; ce alta medicamentatie, tratament alternativ imi rcomandati.
Orice informatie cat de mica despre afectiunea de care sufar este binevenita.
Multumesc

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie

Postby dr_mihalache » Sun May 25, 2008 8:22 am

Spuneti-mi va rog ce inseamna acesti termeni medicali: hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie;

Hiperlordoza lombara : in zona lombara a coloanei vertebrale exista o incurbare fiziologica (normala) a acesteia;in cazul tau aceasta incurbare este ceva mai accentuata.
Discret retrolistezis: exista o deplasare, discreta ,a doua vertebre una fata de cealalta,la nivel lombar.
Lombosacralgie:durere lombo-sacrata
ce pot face sa dispara in totalitate durerea daca acest lucu este posibil;

Evita miscarile bruste,apleaca-te indoind genunchii si nu spatele,nu ridica/cara greutati,evita statul prelungit in picioare sau pe scaun.Baile calde ,in cada,amelioreaza durerea.
daca afectiunea de care sufar este vindecabila sau nu;

Posibil sa treaca durerea si sa reapara daca nu respecti cele de mai sus.Atat timp cat nu exista si alte manifestari, in afara de durere ,nu trebuie sa te ingrijoreze.
daca e bine sa fac in continuare gimnastica medicala si daca da care sunt efectele pozitive ale acesteia si cand se vor concretiza;

Da,te ajuta, dupa cum si tu relatezi.Intareste muschii spatelui si ajuta la "rearanjarea" coloanei vertebrale.
ce alta medicamentatie, tratament alternativ imi rcomandati.

Daca numai respectarea masurilor de mai sus, nu va face sa-ti dispara durerea,medicul care te trateaza iti va recomanda si un tratament medicamentos cu miorelaxante,antiinflamatoare nesteroidiene +/- antialgice.Vorbeste cu medicul tau,tine-l la curent cu evolutia ta,mergi la control cand te cheama.Nu lua medicamente la recomandarea prietenilor sau farmacistei.
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie

Postby ssss » Mon May 26, 2008 4:54 pm

Grumette, vei fi ok pana la puseul urmator. Asa e viata. Exercitiile alea intaresc coloana si raresc episoadele, iar preventia ajuta. Nu-ti poate garanta nimeni ca nu o sa mai ai probleme. Cand ai un puseu, trateaza-l agresiv si imediat, intre puseuri bucura-te de viata. Nu ar trebui sa ai nevoie de medicamente a la long, dar cand ai nevoie, ia de toate. Nu se mai recomanda repaus la pat
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11013
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie

Postby pc7 » Mon May 26, 2008 6:50 pm

ai grij si in ce pozitii faci sex
Life's not fair, get used to it


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests