Doze de radiatii Investigatii Radiologice

stiri medicale; cazuri clinice
Alexul
junior
junior
Posts: 93
Joined: Thu Apr 17, 2008 11:47 pm

Doze de radiatii Investigatii Radiologice

Postby Alexul » Tue May 06, 2008 11:49 am

M-a intrebat un amic si am picat de lache. Asa ca...
Are cineva informatii sigure si daca se poate documentate cu ceva linkuri despre cat de mult se iradiaza corpul expus radiatiilor in cursul unei investigatii imagistice.
Radiografie, radioscopie, CT, RMN sau altele

Eu stiam ca un CT=50 radiografii ceva de genul dar asta asa...din auzite.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Doze de radiatii Investigatii Radiologice

Postby ssss » Tue May 13, 2008 8:08 pm

Depinde de CT. Ala standard, 16 slicer evident mai putin. Astea mai noi, cu 32 sau chiar 64( cardiac) au o doza mult mai mare.

UIte ce zice FDA:

http://www.fda.gov/cdrh/CT/risks.html

Cu RMN e mai nebulos, pana recent era considerat safe, acum e descris un sindrom cu afectare cutanata si renala la unele substante de contrast RMN. Radiatie nu prea ai, dar alte efecte... cine stie.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Doze de radiatii Investigatii Radiologice

Postby originaltup » Wed May 14, 2008 4:45 am

si pe aici a intrat panica in ei cu Nephrogenic Systemic fibrosis dupa contrast cu gadoliniu, dar parca nu a fost descris decat la pacienti pe hemodializa (desi nu introduc mana in foc). Asa ca radiologii pe aici nu mai fac MRI la pacientii cu orice grad de insuficienta renala (decat daca zice un nephrolog sau alt om de bine ca e ok), lucru destul de nasol pentru ca faceam MRI la cei care aveau insuficienta renala ca sa evitam CT cu contrast.
Am avut o pacienta cu asta, desi nu cred ca era de la MRI, si era destul de scary. Avea aproape toata pielea tare ca o scoarta de copac. Plus ca mai avea niste modificari de nu puteam sa-i masuram presiunea arteriala si mai mereu era pe la sistolica de 60-70 (80 daca chiar aveai noroc).
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Alexul
junior
junior
Posts: 93
Joined: Thu Apr 17, 2008 11:47 pm

Re: Doze de radiatii Investigatii Radiologice

Postby Alexul » Sat May 17, 2008 9:32 pm

Aha, bun linkul, m-am uitat si eu pe el.
Deci lucrurile astea nu se stiu clar? Eu credeam ca orice radiolog stie sa le zica daca-l trezesti la 3 noaptea din pat. Sau nu radiolog, orice medic din spital a.i. daca un pacient intreaba :" Stimate domn dr. dar cat de mult m-a prajit aceasta radioscopie/CT?" poate sa ii dea macar o sursa de informatie clara, in limba materna, standardizata.
Anyway, pe site scrie f clar Barium enema=7.0mSv=350Xrays iar la noi in spitale (si din Buc si mai ales din provincie) pentru a cruta luxosul film se fac radioscopii pentru afectiuni pulmonare ca prima intentie de investigare imagistica.
:allright:


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests