Malformatie venoasa congenitala

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Malformatie venoasa congenitala

Postby oya » Mon Mar 03, 2008 1:04 am

Fiind in cadrul unei actiuni de voluntariat la care am fost cooptata in calitate de medic rezident am intalnit un caz care mi s-a parut deosebit, avand in vedere ca in timpul studentiei nu am vazut asa ceva nici la copil dar nici la adult.
Este vorba despre o fetita in varsta de 4 ani care s-a nascut cu o malformatie vasculara venoasa la nivelul regiunii gluteale stangi, care, dupa cum a mentionat mama fetitei, initial avea aspect de pata, dar cu timpul s-a extins. Acum reteaua venoasa superficiala are aspect de panza de paianjen ce cuprinde intreaga regiune gluteala stanga.Fetita acuza uneori dureri la nivelul regiunii poplitee de la acelasi membru inferior si la inspectie am remarcat ca se observa si acolo venele superficiale prin transparenta pielii.
Fetita a fost vazuta la Chirurgie pediatrica, mama nu a stiut sa precizeze ce diagnostic i s-a pus pana la urma, insa ar vrea totusi sa o duca sa o examineze si un alt medic, preferabil din Bucuresti.
Stie cineva catre ce spital de copii sa ceara trimitere si eventual un medic bun caruia sa i se adreseze?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Malformatie venoasa congenitala

Postby 187.92a » Tue Mar 04, 2008 4:04 pm

dr angelescu de la CMDT v babes care rezolva varicele, admitand ca asta este, incluzand si ectaziile of any kind, si ele tot varice adica (pt carcotasi)

are nush ce metoda nesangeranda si cica cu super rezultate including copii, foarte foarte tare ca flebolog, cel mai tare

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Malformatie venoasa congenitala

Postby oya » Wed Mar 05, 2008 12:22 am

Multumesc mult trident. O sa le transmit si eu mai departe parintilor.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests