Neuroliza

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Neuroliza

Postby doctorita_irina » Fri Sep 14, 2007 8:35 pm

Buna ziua ! Am postat acest caz intr-un topic nepotrivit inclin sa cred poate de aceea nu am primit pana acum nici un raspuns.De aceea l-am reluat intr-un topic nou, asteptand cu mult interes informatii de la cei care le pot oferi.
Ma intereseaza cateva informatii despre o interventie chirurgicala reconstructiva numita neuroliza de nerv ischiatic.
In ce consta mai exact, care sunt sansele de recuperare a functionalitatii membrului inferior respectiv, cat dureaza perioada de recuperare post-operatorie?
As fi recunoscatore pentru orice informatie avizata.Precizez ca este vorba despre o pacienta in varsta de 54 de ani, anticoagulata cu Sintrom pentru proteza valvulara aortica, care a suferit cu aprox. un an in urma un traumatism soldat cu un hematom voluminos complicat cu pareza de nerv sciatic popliteu extern, acesta fiind diagnosticul neurologului care a examinat-o atunci si care i-a recomandat fizioterapie si recuperare medicala, care insa nu au remediat deficitul pacientei.
Ulterior pacienta se adreseaza altui neurolog iar examenul EMG efectuat de acesta arata ca este vorba despre o leziune cronica de nerv ischiatic stang cu predominanta componentei peroniere si se propune neuroliza.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Re: Neuroliza

Postby doctorita_irina » Fri Sep 14, 2007 10:15 pm

imi cer scuzze, nu stiu de ce apare aceelasi topic de trei ori.oricum ati inteles voi ideea.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Sat Sep 15, 2007 2:18 am

Contacteaza pe Dr. Bratu din Timisoara:
http://www.brol.ro/Chirurgie_generala.htm

Cunosc un caz oarecum asemanator care s-a rezolvat acolo.Casa Austriei este unul din cele mai bune centre de chir plastica din tara.

Bafta!
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Sep 15, 2007 5:52 pm

ba aia de la Bacau


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests