megacolonul congenital

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

megacolonul congenital

Postby angel » Mon Aug 06, 2007 12:13 pm

as dori sa va supun atentie un caz clinic real:copil nascut la 39 de saptamani greutate 3500g apgar 9.la o zi dupa nastere elimina greu meconiu si prezinta varsaturi.se efectueaza radiografie si irigografie.diagnostic:megacolon congenital. enterocolita infectioasa.tratament.pauza digestiva,este hranit pe cateter venos central.se administreaza Cefotaxim +gentamicina,vitam K.timp de 2 sapt.nu are scaun spontan.se adm Lactuloza de 2x/zi,supozitor cu glicerina.dupa 2 sapt este alimentat cu lapte praf,mama nu are san.evolutie favorabila dar tot nu are scaun spontan.se externeaza cu diagn:megacolon congenital forma maligna.indicatii:Lactuloza de 3x/zi.interventie chirurgicala la varsta de un an.control la 3-6-9 luni.cunosc personal acest caz.in prezent copilul are 3 luni,6,600g este alimentat cu lapte praf NAN.are scaun dupa administrare de lactuloza zilnic.nu are alte probleme.indraznesc sa va cer sfatul.ce se poate face in continuare?vor apare alte probleme cand incepe diversificarea?cand ar trebui sa inceapa diversificarea ?se pot da cereale?indicatia chirurgicala este absolut necesara?ati mai intalnit asemanea cazuri?va multumesc daca imi veti raspunde.

miki2283
senior
senior
Posts: 166
Joined: Mon Jun 18, 2007 9:26 pm
Location: wandering around

Postby miki2283 » Mon Aug 06, 2007 1:15 pm

Din cate stiu interventia chirurgicala este de electie in astfel de cazuri ( megacolonul congenital e boala Hirschprung,nu? ) . La copilul normal diversificarea nu afecteaza freventa scaunelor ,ci doar consistenta...Deci nu cred ca se va ameliora cu ceva problema lui doar din alimentatie. Atata vreme cat ia in greutate si nu se altereaza starea lui de sanatate nu trebuie decat sa faca controale periodice si apoi la un an operatia. Stiu ca dr. Basca de la spitalul "Grigore Alexandrescu " de la chirurgie pediatrica are multa experienta in astfel de cazuri . Poate ar fi bine sa-l vada si dumnealui. Oricum,sanatate multa !


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests