imineneta de avort

stiri medicale; cazuri clinice
g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

imineneta de avort

Postby g24hit » Wed Aug 01, 2007 5:32 pm

as avea si eu nevoie de o parere.sunt insarcinata in 23 sapt.de la 17 sapt am contrctii dureroase.iau tratament cu duphaston ,scobutil,no-spa,diazepam,vitE,fier,acid folic. colul e scurtat. oare nu sunt prea multe medicamente? trebuie repaus total la pat?

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Aug 02, 2007 12:14 pm

noua la gineco ne-au spus sa de fapt repausul total la pat e un mare placebo, ca exista studii care demonstreaza o incidenta similara a avortului la femeile cu repaus total si la cele care au continuat un efort fizic moderat.

cerclaj nu ai? nu stiu exact intre ce saptamani se face, poate ma ajuta vreun coleg rezident pe OG sau unul de anul 6 cu notiunile mai proaspete.

multa sanatate iti doresc si sa duci sarcina cu bine la termen!!!! 5baby.gif

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Thu Aug 02, 2007 12:30 pm

noua la gineco ne-au spus ca din contra, cerclajul e un mare plecebo, singurul tratament eficient e repausul total la pat, mai ecact 23 de ore si 45 de min pe zi. pe de alta parte cred ce iei tu e suficient( nu, nu e prea multm) ai ales daca ai ajuns de la 17 la 23 de sapt. si by the way, la 28 de sapt bb e bun de nascut, deci nu mai e mult.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

iminenta de avort

Postby angel » Sun Aug 05, 2007 8:14 pm

buna.ce spune medicul tau ginecolog?de ce nu ai facut cerclaj pana acum?te intreb pentru ca eu am trecut prin asa ceva.am un baietel in varsta de 3 luni.de la 17 saptamani am facut cerclaj apoi am stat numai in pat pana la termen.mergeam la control lunar,doar asa ieseam din casa.cred ca merita efortul daca iti doresti sa ai un copil.te rog asculta-ma.eu am pierdut in urma cu un an un copil pentru ca am nascut prematur,am suferit enorm.nu exagera cu medicamentele.eu am luat doar no-spa la nevoie si duphaston zilnic pana la 32 de sapt. Elevit pana la termen.nu e bine sa nasti prematur.sanatate tie si bebelusului.te rog sa faci ce e mai bine pentru copilul tau.crede-ma merita. :roll:

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Wed Aug 08, 2007 9:04 am

nu ma pot abtine sa nu am un sfat pentru TANA.citeste te rog incontinenta cervico-istmica,abia dupa aceea sa-ti dai cu parerea ca cerclajul nu este important.cum poti sa spui ca un copil ajuns la 28 de saptamani se poate naste bine mersi.ai facut ginecologie?stii care sunt complicatiile care apar la un copil nascut inainte de termen?eu am nascut la 32 de saptamani si copilul meu a murit datorita complicatiilor care au aparut,asa ca da-mi voie sa fiu indignata pentru ceea ce ai spus tu.cerclajul este util chiar indicat intre 15-17 sapt sau oricand este nevoie.(curs ginecologie),cand medicul considera ca este necesar. :idea:

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Wed Aug 08, 2007 11:38 am

tana face misto...din pacate aici chiar nu era cazul.. :evil:

g24hit, ce faci, cum iti merge??

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Fri Aug 10, 2007 11:54 am

salutare. imi pare rau ca nu am mai intrat pentru detalii. am fost tot timpul stresata (desi stiu ca asta nu e bine). contractii dureroase mai sunt 2-3 pe zi, sunt mai numeroase cele nedureroase,le simt pe toate dar macar nu ma dor. contractilitatea uterina e mai tot timpul crescuta in sensul ca burtica e tot tare. dr meu e in concediu ,se intoarce peste doua saptamani. nu a fost vorba pana acum de cerclaj. in urma cu doua zile am fost la eco 4D. am vazut-o pe bebeluta binisor desi era intoarsa cu spatele. ea e bine. l-arm rugat pe acest dr sa-mi masoare colul:3,5 cm. voi ce ziceti? e bine?. tot acest dr mi-a spus ca duphastonul il iau degeba ,la fel si celelalte si sa iau gynipral. dar nu ma incumet pana nu vb si cu dr meu( in sensul ca sa-l intreb el ce parere are despre gynipral). placenta e cam jos , ajunge pana la orificiul intern dar nu il acopera .poate mai urca....mersi de incurajari.

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Fri Aug 10, 2007 12:03 pm

si tot cu repaus. cate o plimbarica prin casa. angel , tu de ce ai nascut prematur? si mie tot de asta mi-e foarte teama si ma stresez. abia astept sa ajunga dr din concediu, sa vedem el ce mai zice. nu-mi place nici burtica asta tot timpul ca un pietroi. bebeluta ea misca de zor....o simt aproape toata ziua.

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Fri Aug 10, 2007 12:26 pm

ma bucur ca ai dat un semn g24hit,asteptam vesti de la tine.sa-ti raspund mai intai la intrebare:eu am nascut prematur pentru ca nu am considerat ca sarcina e o boala si am exagerat cu munca,eram atunci pe stagiu de pediatrie si petreceam mult timp la spital,am facut mult efort.si eu am luat Gynipral dar nu a avut nici un efect,stiu ca se da in iminenta de nastere prematura.cred ca ar fi bine sa stai cat mai mult timp in pat,pana vine medicul tau,nu renunta la medicamentele date de el.sanatate tie si bebelusei.

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Fri Aug 10, 2007 7:59 pm

mersi de urari. tu esti rezidenta? stai acasa cu bebe?
eu sunt pe MF , an 1. citesc intr-una la prospecte, din cartile de gine dar..........teoria e una si practica cu totul alta. cel putin noi la gine prea putine lucruri practice am facut si e pacat.

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Sat Aug 11, 2007 11:04 am

eu sunt rezidenta pediatrie an II,acum sunt in concediu de crestere pentru copil.am citit mult despre nasterea prematura,am facut si stagiu pe neonatologie in sectie de gineco si am aflat multe lucruri,de aceea la a doua sarcina am facut tot posibilul sa ajung la termen.va doresc numai bine,si astept vesti de la tine.

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Sat Aug 11, 2007 7:58 pm

3,5 cm masurat echografic este o lungime de col absolut in limite normale asa ca din punctul asta de vedere nu trebuie sa-ti faci probleme, in cazul in care si orificiul intern ala colului este inchis; in rest cred ca ar trebui sa incepi sa iei Gynipral pastile si eventual sa inlocuiesti Duphastonul cu Utrogestan si nu in ultimul rand repausul fizic, care dupa parerea mea in unele cazuri face cat toata medicatia...bafta!

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

iminenta de avort

Postby angel » Sun Aug 12, 2007 8:13 pm

de acord cu repausul fizic,asta am facut si eu.de ce inlocuirea dupphaston cu Utrogestan?Au aceleasi indicatii:AVORT HABITUAL ,IMINENTA DE AVORT.Gynipral?poate ar trebui sa decida medicul ei,el cunoaste cel mai bine cazul.sanatate maxima g24 hit.

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Mon Aug 13, 2007 10:40 am

angel vad ca mi-ai luat-o inainte cu intrebarile pt muky . oricum medicul meu imi zisese ca poate mi-ar da ceva salbutamol dar nu ar vrea sa inceapa atat de repede asa ca sigur o sa discut cu el despre gynipral( ambele fiind beta2 adrenergice selective).
repaus fac , dupa cum am mai spus doar cate o plimbarica prin casa. in rest binisor, ma tot gandesc si la diazepam, oare cat sa il mai iau? voi vedea. mersi de gandurile voastre bune. ajuta mult cate o incurajare.... :)

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Mon Aug 13, 2007 6:33 pm

utrogestanul fiind un progestativ natural are cateva avantaje fata de duphaston - progestativ de sinteza, in cazul ei fiind vorba de efectul tocolitic ( in afara exista ovule cu utrogestan care se folosesc in cazurile astea, care au 500 mg daca nu ma insel )...in fine lucrurile sunt discutabile.
gynipralul din experienta mea e cel mai bun si mai la indemana beta mimetic selectiv la noi la ora actuala ( in ceea ce priveste salbutamolul, se foloseste foarte rar din cate stiu eu, tocmai datorita gynipralului, amandoua avand insa efecte nedorite specifice beta mimeticelor
binenteles ca medicul ei curant va avea ultimul cuvant...eu m-am bagat in discutie fiindca nu m-am putut abtine sa nu remarc ca 35 de mm e o lungime de col absolut normala, ceea ce e foarte important in contextul asta, iar ea spunea intr-un post anterior ca are colul scurtat...toate bune!

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Tue Aug 14, 2007 8:31 am

in legatura cu medicatia in aceste cazuri am observat ca parerile sunt impartite. unii medici cu care am vorbit mi-au spus ca duphastonul nici nu s-ar mai folosi pt ca ar da malformatii pe caile urinare( ceea ce eu nu am gasit nicaieri) . cat despre col la un tuseu vaginal mi-au spus ca e scurtata si doar dupa 2 sapt am rugat sa mi se masoare ecugrafic. uneori nici nu mai stii ce sa faci si cum sa faci ca sa fie bine.

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Tue Aug 14, 2007 8:43 am

cred ca daca ai consulta si zece medici ginecologi,fiecare va avea parerea lui,nici unul nu iti va spune acelasi lucru.doar medicul care te-a urmarit de la inceputul sarcinii stie cel mai bine care e medicatia potrivita.despre dyphaston,eu am luat de la inceputul sarcinii pana la 32 sapt(cred ca am mai spus)si nu s-a intamplat nimic rau,am un baietel perfect sanatos.parerile sunt impartite.stai linistita,repaus fizic si asculta-ti medicul curant.tot binele din lume pentru tine si bebelusa. :D

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Tue Aug 14, 2007 9:16 am

mersi mult de incurajari. saptamana viitoare vine dr meu din concediu si o sa-l sun sa merg sa ma vada. sunt curioasa el ce va zice. o sa revin cu amanunte. :D

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Wed Aug 15, 2007 7:01 pm

cand mergi la medicul tau,intreaba daca e nevoie sa faci Dexametazona,eu am facut la 32 de sapt pentru maturatia pulmonara a copilului.astept vesti de la tine.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Aug 15, 2007 7:46 pm

acum sunt deja 25 sapt...
f bine
tot asa

claudia23
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jun 30, 2006 5:24 pm

Postby claudia23 » Thu Aug 16, 2007 6:55 pm

daca o duci pana la 28 de saptamani bebeul are toate sansele sa fie bine.
cumnata mea a nascut un baietel la 26 de saptamani. acum are 4 luni si nu are absolut nici o problema. nici macar oftalmopatia (boala oculara ce o fac majoritatea prematurilor din cauza oxigenului hiperbar) nu a trebuit operata. ai rabdare si o sa fie totul ok.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Aug 16, 2007 7:05 pm

cred ca va trebui botezat/a 'imed' sau 'imeda' sau 'imedina', si alintata 'imedutza'

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Fri Aug 17, 2007 10:56 am

claudia 23:as avea multe argumente impotriva celor spuse de tine,dar poate ca nu ai facut stagiu de obstretica(daca ai terminat medicina)si singurul caz de nastere prematura pe care il stii este al cumnatei tale.nu neg faptul ca multi copii nascuti prematur sunt foarte bine,dar nu toti,si atata timp cat exista un procent cat de mic de cazuri nefericite,nu trebuie ignorat,si privit cu nepasare.parca ai spune: "daca mi s-a intamplat mie,tie de ce nu! " :evil:

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Fri Aug 17, 2007 11:02 am

sper ca esti bine g24hit :D

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Sat Aug 18, 2007 9:20 am

salutare. sunt tot asa , nu s-a mai schimbat nimic. doar ca nu mai prea reusesc sa dorm noaptea.pana in urma cu o saptamana dormeam destul de bine...acum cand nu dorm eu nu doarme nici bebeluta( sau "imedutza"__dupa cum zicea trident :) ) misca si ea toata noaptea. si tot cu stresul, am avut ex la MF si eu cum ma stresez pt orice, am avut contractii ceva mai numeroase dar sper sa mai treaca. si numar sambetele , ma bucur cand mai trece cate una, ca a mai trecut o saptamana.....astazi facem 26 saptamani... DOAMNE AJUTA!
m-am bucurat ca ati mai scris cate ceva..... :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Aug 18, 2007 9:30 am

g24hit wrote:salutare. ... bebeluta( sau "imedutza"__dupa cum zicea trident :) ) misca si ea toata noaptea. si tot cu stresul, am avut ex la MF si eu cum ma stresez pt orice,.
m-am bucurat ca ati mai scris cate ceva..... :)


salut

da-o brea-n durere de mefe medicina orice lasa examene acuma ca aista mica e importanta

noi acilea te sustinem si strangem banuti pt botez

numa bien sanatate toate cele

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Sat Aug 18, 2007 12:12 pm

salutare g24hit,ma bucur ca esti bine.trident are dreptate. 26 de saptamani....tot inainte cu bine iti doresc. :D

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Mon Aug 20, 2007 12:57 pm

am vb cu dr si numai saptamana viitoare mergem la control. parca nu mai am rabdare...sper sa nu apara nimic nou pana atunci...voi ce parere aveti de vit prenatale? eu inca nu am luat...

User avatar
emushi
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Oct 13, 2006 4:19 pm
Contact:

Postby emushi » Mon Aug 20, 2007 3:44 pm

sanatate "imedutzei"!
acum am vazut topicul,...ca intrebai de vit prenatale, eu personal sunt de acord, e un aport de vit+min de care oricum avem nevoie...(eu am luat Materna din luna a 5-a, daca-mi aduc bine aminte...)din cate stiu scria ca-s indicate si inainte de sarcina, si in timpul sarcinii si in timpul alaptarii, in fine, cred ca asta mi se pare cam mult, o fi si-o chestie comerciala...
am trecut si eu prin 2 iminente de avort si-una de nastere prematura - prima la vreo 24 sapt in sesiunea de anul 5, a doua zi dupa primul examen; nici la mine n-a fost vb de cerclaj, dar mi s-a recomandat repaus la pat, diazepam 1/2 - 1/2 - 1 tb (problema era ca fiind in sesiune, le-am mai injumatatit...pana n-am mai luat deloc), si salbutamol; dupa a doua iminenta de avort am schimbat pe gynipral - mi s-a parut cea mai buna alegere atunci, cu toate efectele secundare...
pe la noi se zicea ca duphastonul e oarecum placebo...nu stiu ce sa zic
repausul la pat...nu prea cred ca e numai placebo, ca in ultima luna daca ma duceam pana la toaleta ma intorceam in pat cu contractii

User avatar
emushi
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Oct 13, 2006 4:19 pm
Contact:

Postby emushi » Mon Aug 20, 2007 3:47 pm

asa numaram si eu zilele...si saptamanile...dar curaj si rabdare, ca se poate! incet-incet, am ajuns cu bblina la 36 sapt si 4 zile!
tu inca mai lucrezi? nu poti sa-ti iei concediu?

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Mon Aug 20, 2007 5:05 pm

si eu am luat vitamine ELEVIT de la 4 luni. eu am avut de ales intre cerclaj si repaus fizic,am ales cerclajul pentru mai multa siguranta dar si repaus.cred ca am ales bine,am nascut la 39 de sapt un baietel perfect sanatos. Nu am avut probleme, nici vorba de contractii sau alte simptome.doar cu repaus fizic oare ajungeam la termen? Ai o fetita superba EMUSHI sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea. :D

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Mon Aug 20, 2007 9:22 pm

sunteti niste dragute. frumusica foc miculuta ta Emushi.
eu stau acasa , nu mai merg la serv. m-au mai pontat pe sectie,am concediul legal si apoi intru in prenatal. maine o sa-mi cumpere sotul vitaminele. bebeluta mea misca intr-una :D

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Mon Aug 20, 2007 11:43 pm

bine ca e activa,cred ca bebeluta ta stie ca suntem alaturi de ea.sa stea cat mai mult in burtica la mamica ei. :D

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Wed Aug 22, 2007 10:26 am

salutare. Emushi tu ai avut zilnic contractii? noi tot asa suntem,cu contractii, repaus si griji.abia astept saptamana viitoare sa merg la dr.
am vorbit cu un ginecolog care mi-a recomandat sa iau cate un aspenter ca si antiprostaglandinic pt contractii si sa nu mai iau nimic altceva. voi ce parere aveti de aspenter?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Aug 22, 2007 2:49 pm

daca as sti as baga si eu sfaturi, pana una alta nu pot decat sa urez bafta cat cuprinde :)
suntem alaturi de tine si bebela

qsa
senior
senior
Posts: 168
Joined: Sun Apr 29, 2007 12:56 pm

Postby qsa » Wed Aug 22, 2007 3:35 pm

trident wrote:daca as sti as baga si eu sfaturi, pana una alta nu pot decat sa urez bafta cat cuprinde :)
suntem alaturi de tine si bebela


Pentru replici ca astea....aproape te plac!

Aspenter-ul stiu ca se da in sdr antifosfolipidic...Din cate am citit, nu e vorba de asa ceva la tine. Vorbeste cu cea mica sa stea cuminte acolo, pana vine medicul tau! Eu nu m-as lua dupa toti ginecologii!
Sa ne dai numai vesti bune!
Daca eu nu va vreau,voi de ce ma vreti?!

http://www.youtube.com/watch?v=ETPo6hOo9E0

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Wed Aug 22, 2007 4:48 pm

bine a spus qsa.eu una nu vreau sa comentez. tu chiar crezi ca o sa mentii sarcina doar cu aspenter? fara antispastice? Nu te mai stresa ca nu e bine pentru bebeluta.Asteapta sa vina medicul tau.

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Wed Aug 22, 2007 7:32 pm

fara antispastice sigur nu o sa pot sta deoarece doar o zi nu am luat si acum , de ieri iarasi sunt mai dese contractiile.
as vrea sa nu ma mai stresez dar asa e firea mea.ma stresez chiar si pt altii si in momentele astea apoi cand vine vorba de mine...mai bine spus de bebeluta.... sotul ma tot incurajeaza, toata lumea la fel, dar.....abia astept ziua de marti......
mersi mult de incurajari :)

User avatar
emushi
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Oct 13, 2006 4:19 pm
Contact:

Postby emushi » Thu Aug 23, 2007 12:39 am

despre aspenter, nu stiu ce sa zic, nu cred sa faca mai mult decat scobutilul...sincer pana acum n-am auzit de varianta asta.
contractii...ce sa zic, eu prima data pe la 20 si ceva de sapt, nu stiu sigur ce-a fost, nu erau contractii propriu-zise, imi aduc aminte doar ca m-a durut burta f tare...pe urma am urmat tratament...diazepam si salbutamol, si mi-a fost bine o perioada, dar recunosc ca n-am stat la pat cum mi-a zis dr ("ca Isus pe cruce" - ca sa citez), ci am trecut de o sesiune nasoala si pe urma m-am mai plimbarit dac-am vazut ca merge...si dupa vreo 3 sapt au inceput contractiile, pt care dr m-a trecut pe gynipral
nu pot spune ca dupa gynipral n-am mai avut contractii, dar macar nu erau asa dese si nu erau dureroase; evident nu m-am linistit si am mai iesit la plimbari scurte, pe urma am mai facut o figura si-am ajuns la spital (desi nu cred ca de plimbare mi s-a tras, ci de la un "mic" stres) cu contractii puternice de ma bagasera la travaliu, cu mialgin si alte bazaconii, am stat toata luna in spital cu perfuzii si da, inca mai aveam contractii des, cum ma dadeam jos din pat cum ma durea...

User avatar
emushi
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Oct 13, 2006 4:19 pm
Contact:

Postby emushi » Thu Aug 23, 2007 12:48 am

ti-as spune sa nu te mai stresezi dar cred ca e aproape imposibil in perioada asta, cred ca are de-a face si cu sarcina...eu nu eram mare stresata pana la sarcina, dar atunci nu stiu ce-a fost cu mine...si la fiecare mic stresulet simteam efectele negative - contractiile; daca nu chiar pe moment, dupa maxim o ora!
macar incearca sa fii mai linistita...pt bebelina cea grabita!
si vb cu dr tau, poate mai trebuie sa suplimentezi cu ceva gen gynipral?
efectele secundare (tahicardia) sunt uneori scarbosele (eu puteam spune cu exactitate cat e ora, exact la o ora jumate de la pastiluta imi crestea pulsul la 130-140...) dar a meritat pana la urma!

pupici micutei, spune-i sa mai stea putin in burtica, n-are mare lucru de vazut afara!


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests