Melanom malign

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
nyco3000ro
senior
senior
Posts: 400
Joined: Thu Oct 21, 2004 12:32 am
Location: la poarta sufletului!
Contact:

buna la toata lumea!

Postby nyco3000ro » Thu Dec 21, 2006 10:50 pm

IMI CER SCUZE CA AM POSTAT AICI..DAR NU STIAM UNDE SA O FAC...CA SA PRIMESC UN RASPUNS!
VA ROG MULT SA MA AJUTATI...MACAR CU UN SFAT!
Am o cunostinta....care tocmai a fost diagnosticata histopatologic(in urma exciziei unui nev crescut ca dimensiune si schimbat la culoare si ulcerat)cu melanom malign extensiv in suprafata cu nodul vertical de crestere,indice de invazie Clark 3!Iar imunohistochimic...melanom difuz in tumora,VIM pozitiv difuz in tumora si celule limfoide.S100 pozitiv difuz in tumora.MAGE 1 negativ,CD 117 pozitiv zonal in tumora,HMB45 intens pozitiv difuz,Nestina slab pozitiv! A fost la prof dr nedelcu si care i-ar fi recomandat imediat Muphoran,Izoprinozine si Interferon alfa.A fost si la spitalul militar unde face BCG si a facut si o scintigrama si o radiografie unde totul a iesit bine.Nelamurirea mea e urmatoarea,ca desi prof nedelcu i-a prescris medicatia mai sus amintita,ceilalti colegi de-ai lui(DR Trifu-militar,DR Bacanu,sf maria)au spus ca nu e cazul,ca nu e grav stadiul,ca nu ar trebui sa fac nici CT,nici interferon si citostatic in nici un caz!
Va intreb,ca saraca cu atatea pareri nu mai stie ce sa faca,ce tratament sa ia.Mentionez ca desi la radiografie nu i-a "iesit nimic" ea se palnge de o dispnee inspiratorie si pe care medicii..i-au spus ca nu ar avea legatura cu boala ei de fond(desi eu nu am citit acelasi lucru,ma refer la meta care pot fi pulmonare).
Daca puteti sa ma ajuti cu un sfat ..va rog sa o faceti..ca sa mai aud si alte pareri..ca eu nu prea sunt de acord..cu delasarea lor..ca totul e ok si ca nu ar trebui facut mai nimic(desi eu am citit ca e chiar f grav.si ca ar avea un prognostic nu foarte bun in acest stadiu)..!
Merci anticipat si sarbatori fericite!
doctor de suflete!:)

User avatar
emilsv
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 06, 2006 1:20 pm

Postby emilsv » Sun Jan 07, 2007 8:44 pm

nyco, te sfatuiesc sa-ti duci prietena la d-na dr. anghelescu la sf. maria. d-na dr. este oncolog tanar si cu toate protocoalele vestice puse la punct. mai cere o parere si dansei. ca nu cred ca strica. mai ales daca prietena ta e tanara. bafta!

sinelnikov
junior
junior
Posts: 97
Joined: Fri Oct 27, 2006 9:04 pm
Location: Iasi

Re: Melanom malign

Postby sinelnikov » Thu Feb 21, 2008 1:19 pm

Daca ai zis deja ca e ulcerat e suficient sa itzi dai seama ca e destul de grav..melaonomul e invaziv si in stadii incipiente, daca isi permite ar fi bine sa faca o vizita la Milano la prof Alessandro Testori care aplica tehnica identificarii ganglionului santinela pentru a limita invazia pe cale limfatica

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Melanom malign

Postby oya » Wed Feb 27, 2008 10:21 pm

Stiti cumva daca exista vreun laborator in Romania unde sa se efectueze numaratoare de melanocite? Am o hiperpigmentare pe conjunctiva ochiului drept. Medicul oftalmolog mi-a sugerat fie biopsie conjunctivala fie sa ma interesez daca se poate efectua la vreun laborator numaratoare de melanocite (nu a stiut sa imi indice un laborator anume). Am intrat pe site-ul celor de la synevo, dar am vazut ca ei nu fac.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Thu Feb 28, 2008 8:06 am

:shock: :shock:
numaratoare de melanocite?

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Re: Melanom malign

Postby Dr.Lili » Thu Feb 28, 2008 4:41 pm

Oya, daca nu ma insel esti din Timisoara. Cere un sfat de la cabinetul Dr. Ivanescu -Opticlass. Mi se pare ca lucreaza si la Judetean.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Melanom malign

Postby oya » Fri Feb 29, 2008 12:25 pm

Mersi Dr.Lili. Nu sunt din Timisoara, sunt din Constanta, dar orice informatie e binevenita.
@ Trident: si eu m-am mirat, caci nu imi dau seama cum s-ar putea face aceasta numaratoare de melanocite fara sa se faca biopsie.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11009
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Melanom malign

Postby pc7 » Fri Feb 29, 2008 11:56 pm

la dr ivanescu intreb io sapt viitoare tot ce vrei, numa sa zici
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Sat Mar 01, 2008 3:49 am

o fi melanocite circulante... :roll:

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Melanom malign

Postby oya » Sat Mar 01, 2008 2:12 pm

Multumesc pc7, ti-am trimis un mesaj.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Tue Mar 04, 2008 4:02 pm

totusi, se numara melanocitele?
am si eu o curiozitate

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11009
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Melanom malign

Postby pc7 » Tue Mar 04, 2008 9:07 pm

te anunt si pe tine de cum intreb :P
Life's not fair, get used to it

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11009
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Melanom malign

Postby pc7 » Fri Mar 07, 2008 10:46 pm

dr ivanescu nu face numaratoare de melanocite
pata se uramareste prin fotografii, nu recomanda biopsie
Life's not fair, get used to it

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Melanom malign

Postby oya » Fri Mar 07, 2008 11:26 pm

Multumesc pt informatii pc7 :)

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11009
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Melanom malign

Postby pc7 » Sat Mar 08, 2008 3:38 pm

avec plaisir :)
Life's not fair, get used to it

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Melanom malign

Postby originaltup » Tue Mar 11, 2008 12:15 am

ideal ar fi sa-ti fi spus adancimea tumorii, e mai putin subiectiva decat indicele de invazie Clark.
Teoretic daca nu sunt semne ca s-a dus la ganglioni si ca afost excizat complet, nu stiu daca chemo o sa ajute asa mult, poate interferonul.
Macar i-au spus ce stagiu are?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Tue Mar 11, 2008 8:14 pm

stagiul de medicina muncii. de ce, e mai relevant ca breslowul?
daca nu vii sa pui pe masa AJCC-ul la melanom tot degeaba.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Melanom malign

Postby originaltup » Thu Mar 13, 2008 5:54 am

trident wrote:stagiul de medicina muncii. de ce, e mai relevant ca breslowul?
daca nu vii sa pui pe masa AJCC-ul la melanom tot degeaba.


Relax. Unde exact ai vazut tu Breslow-ul mentionat mai sus? Ti se pare ca as fi intrebat altceva?
Am intrebat de Breslow, sau daca nu il are macar stagiul (caci nu a mentionat decat indicele de invazie Clark).
Poti sa faci ceva predictii de supravietuire si mai ales de tratament in functie de stagiu, desi pt supravietuire Breslow e standard.
Vad ca te-a traumatizat ceva stagiul de medicina muncii ... :mrgreen:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Thu Mar 13, 2008 8:46 pm

parca esti Raducioiu, ala cand venea din Italia se prostea cand vorbea. StaDiu!
vezi ca s-a mai schimbat faza aia clasica cu breslowul si supravietuirea, dar oricum zi. :)

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Melanom malign

Postby originaltup » Fri Mar 14, 2008 9:02 pm

din ciclul noi suntem cei mai destepti.
Imi aduci aminte inca o data ce ma astepta daca ramaneam in tara, cu toti oamenii de bine care de-abia astepta sa se lege de orice detaliu si sa-ti arate ce buni sunt ei, si ca tu de fapt nu stii nimic. Ce conteaza ca daca ii iei la bani marunti rezultatele se lasa asteptate ...
Marea majoritate a medicinei pe care o stiu acum (stiu, nu se compara cu ce stiu altii ca tine) am invatat-o in state si n-am mai facut tranzitia de la "stage" la "stadiu". O eroare de neiertat.
In loc sa spui cum e mai bine si ce anume s-a schimbat (o sursa serioasa ar ajuta de asemenea) in diagnostic si tratament, eventual sa-mi atragi atentia ca e stadiu si nu stagiu, cel mai lucru pe care ai fost in stare e sa te legi de chestia din urma si sa incerci sa imi dai in cap cu ea. Sa poti purta o discutie civilizata pe teme de medicina ar fi deja prea mult sa-ti cer. Ce conteaza ca e vorba de cineva care a fost diagnosticat cu o boala potential fatala.
Multumesc ca nu m-ai lasat sa uit ce alternativa aveam daca ramaneam, in caz ca as fi avut indoieli.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Melanom malign

Postby originaltup » Fri Mar 14, 2008 9:06 pm

PS. Btw, in incercarea mea de a ajuta, chiar am trecut prin AJCC-ul tau si inca cateva surse ca sa-mi reimprospatez memoria (nu de alta dar fac medicina interna, mai putin planuri de tratament pt melanom)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Fri Mar 14, 2008 9:45 pm

prietene daca nu ti-a spus nimeni cat esti de penibil e momentul s-o auzi; si daca as spune ca esti penibil pana la cer as fi prea bland.

si cu putina demonstratie:

esti penibil pentru ca nu ai spus ABSOLUT NIMIC legat de medicina in topicul asta, ai postat 2 vorbe 3 prostii , ai spus ca nu stii daca o ajuta chemio, ca e importanta grosimea tumorii (Breslow ii zice :) ), chestii pe care le putea spune si un student de anul I. ai facut medicina in State? Esti o rusine pt sistemul medical american atunci :lol: Asa te prezinti tu la un caz in care este implicat "cineva care a fost diagnosticat cu o boala potential fatala."? Jalnic. Chiar consideri ca ai avut o contributie majora la topic? Ai fost de ajutor?

foarte bine ca ai trecut prin AJCC, iti mai dau de citit daca vrei. ah, sa iti spun ce anume s-a schimbat? sa avem discutii pe teme medicale? cu cat te-ai prezentat tu pe topicul asta e ok sa ai polemici medicale prin anul I la o bere la coltul blocului cu prietenii din IOR.
si tot lor sa te prostesti cu "stagiu", ca poate ii impresionezi.

in rest, o mie de rashini si faltulente degeaba. nu trebuie sa adopti tema "Romania este naspa" doar asa, pt ca ti se da peste b*t.
btw, de-asta ai plecat din Ro? cei de acolo tolereaza prostia fara sa te faca sa te simti prost sau de la ei e ok, ca vine de la domnii americani?

si inca o data, poate n-ai prins esenta: prietene cand ai pretentii de discutii pe teme medicale vino si tu pregatit si la cravata, nu americanindu-te si scarpinandu-te la
si e ok daca vrei sa ma iei mentorul tau in stiinte medicale

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Fri Mar 14, 2008 9:59 pm

originaltup wrote:PS. Btw, in incercarea mea de a ajuta, chiar am trecut prin AJCC-ul tau si inca cateva surse ca sa-mi reimprospatez memoria (nu de alta dar fac medicina interna, mai putin planuri de tratament pt melanom)


in incercarea de a te ajuta pe tine? in cazul asta mai ai de citit mult, ca n-am vazut nicio incercare de a ajuta pe altcineva :)
ai renuntat inainte de termen, ai obosit sau concepi un rapuns magistral?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Melanom malign

Postby originaltup » Fri Mar 14, 2008 10:09 pm

nu o sa te invat eu la varsta asta sa te comporti.
Ceream niste raspunsuri pertinente ca sa dau sugestii. Intrebarile erau puse in limbaj nemedical pt ca persoana care a intrebat nu era in domeniu si se vroiau intelese. Nu am primit raspunsurile deci nu am dat inca sfaturi.

Si cel mai important, eu incercam sa aflu niste informatii si sa port un dialog cu persoana care a intrebat, si nu cu altcineva. Si nu, nu pretind ca altii ca sunt atoatestiutor.
Tu te-ai gasit sa te legi de mine. Whatever, daca te face sa te simti mai bine n-ai decat, dar nu pretinde ca te intereseaza problema. Daca refuzi sa intelegi ca iti reprosam cum ai abordat discutia ramane problema ta.

Cat sunt eu de penibil pt sistemul american e problema mea. Acum imi dau seama ce greseala fac ca o sa ma tina. Dar de, stii tu mai bine.

Nu am spus ca toti cei care fac medicina in Romania sunt naspa, ci ca exista mult prea frecvent aceasta atitudine. In care trebuie sa te legi de persoana, in care nu vezi padurea de copaci. Nu stiu de ce dar daca zic ca am facut rezidentiat in state trebuie sa sara cineva care sa vrea sa-mi demonstreze ca nu stiu nimic si ca ei in Romania sunt mult mai buni. Crezi ca esti mai bun? Go ahead, ignora-ma atunci. Eu asta am sa fac.

PS.
ai renuntat inainte de termen, ai obosit sau concepi un rapuns magistral?

mai fac si alteva decat sa incerc sa-ti raspund tie
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21941
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Melanom malign

Postby Melania » Fri Mar 14, 2008 10:20 pm

Vezi ca sunteti proaste amandoua? Se zice "'marinal"...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Fri Mar 14, 2008 10:25 pm

economic ar fi fost sa fi raspuns si tu anticipand raspunsurile posibile, dar deh, sa nu fi pierdut tu o ocazie sa te spargi putin in "eu am facut medicina in state" si "Romania este naspa".

eu zic ca e destul de evident ca persoana care a initiat topicul ARE cunostinte de medicina, dar deh, la ce folos atata capacitate de patrundere? poti sa bei apa si sa te americanesti si fara :lol:
si nu uita: toti cei care iti dau peste b*t au o frustrare ca ai facut tu rezi in state, esti un fel de victima :lol: :lol:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21941
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Melanom malign

Postby Melania » Fri Mar 14, 2008 10:27 pm

Si nu inteleg ce dreaq cautati in Irak.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Melanom malign

Postby 187.92a » Fri Mar 14, 2008 10:34 pm

originaltup wrote: ignora-ma atunci. Eu asta am sa fac.


e bien ca ma anunti
oricum era mai simplu sa fi spus "ah, dar cum indraznesti sau ceva de genul asta?" si nu scriai asa de mult :P atitudinea e aceeasi


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests