Trigliceride - wtf?

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Trigliceride - wtf?

Postby Neo » Tue Jul 03, 2007 5:35 pm

Cazul e simplu. ÃŽn aparenţă. Bărbat, 45 de ani, fără antecedente clinice, fost fumător timp de 20 de ani (medie cam 1 pachet pe zi), cu analize complet normale la un anumit punct (acum 1 an), diagnosticat cu angor atipic şi sub tratament cu Aspenter 75mg şi Metoprolol 100mg pe zi.
Din cauze de stress, slăbeşte brusc ~10kg (în decurs de 2-3 luni). Se reefectuează analizele şi se constată o anume valoare a glicemiei care indică diagnosticul de diabet zaharat tip II (nu mă întrebaţi valoarea, nu o ştiu încă), plus valori ale trigliceridelor de ~1000mg/dl.
ÃŽntrebările mele ţintesc nişte răspunsuri clare în limita cunoştinţelor voastre de medici rezidenţi sau studenţi cu experienţă clinică (eu unul nu am văzut aşa ceva în viaţa mea, cel puţin valori atât de mari pentru trigliceride atinse atât de brusc, având în vedere că valorile de acum 1 an erau de 150mg/dl, complet normale; am văzut trigliceride 1500 la oameni cu dislipidemii de cauză ereditară, dar dă-o-ncolo de meserie).
Care ar putea fi cauza? DZ tip II din cauza stress-ului iar nu am văzut (experienţa mea clinică e destul de redusă - 4 ani - dar totuşi...).

Mulţumesc.
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Postby Tasha » Tue Jul 03, 2007 8:17 pm

O sa clembeasca.Asta e.
A, .... si tu!
Sexy chicken.

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Re: Trigliceride - wtf?

Postby mister » Tue Jul 03, 2007 11:14 pm

Neo wrote:Bărbat, 45 de ani, fără antecedente clinice, fost fumător timp de 20 de ani (medie cam 1 pachet pe zi), cu analize complet normale la un anumit punct (acum 1 an), diagnosticat cu angor atipic şi sub tratament cu Aspenter 75mg şi Metoprolol 100mg pe zi. valorile trigliceride de acum 1 an erau de 150mg/dl, complet normale.


adica ia Aspenter (Acetylsalicylic acid) si un beta blocant cardio selectiv pentru ca o fi avut un episod angionos in trecut. angor atipic? adica l-o durut inima saracu si astia i-au facut analize si nu au gasit nimic decat ca l-a durut inima.

dar daca i-au facut analize complet normale - inseamna ca i-au facut si un lipid profile, cholesterol HDL LDL si glicemie si toate erau bune. ma indoiesc ca nu ar fi vazut ceva la ele in conditiile in care cateva luni mai tarziu il diagnosticheaza cu dz 2, dar probabil ca le-au facut si au iesit "complet normale". ce valori avea la hdl ldl atunci? ce analize i-au facut? era hipertensiv? era obez? potator? :D doar cu atat a plecat acasa?

Din cauze de stress, slăbeşte brusc ~10kg (în decurs de 2-3 luni). Se reefectuează analizele şi se constată o anume valoare a glicemiei care indică diagnosticul de diabet zaharat tip II (nu mă întrebaţi valoarea, nu o ştiu încă), plus valori ale trigliceridelor de ~1000mg/dl.


diabetul tip 2 poate evolua pana la 10 ani inainte de a deveni clinic manifest, nu se face uzual acut seara inainte de culcare. pentru ce anume s-a prezentat acum, slabise - sau a fost un episod acut?

Care ar putea fi cauza? DZ tip II din cauza stress-ului iar nu am văzut


daca s-a prezentat pentru ceva acut, poate HYPERGLYCEMIC HYPEROSMOLAR STATE? alte analize?

daca nu s-a prezentat pentru ceva acut e normal in DM2 sa ai hipertrigliceridemie HDL scazut. The most common pattern of dyslipidemia in DM2 is hypertriglyceridemia and reduced HDL cholesterol levels.

nu stiu, mi se pare ca dai prea multa atentie la o singura analiza, si mai mult la un singur rezultat. Mai era unu' la floreasca care vedea peste tot numai magneziu si marihuana :lol:

more info pls, wtf

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jul 04, 2007 2:13 am

avea Laboratorita :lol:
sau si-a injectat un porc gras pa vena?

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Wed Jul 04, 2007 2:33 am

sau poate au uitat sa ii zica sa nu manance inainte de a-i masura lipid profile. si cum postu sanpetrului a trecut, cine stie ce o fi mancat de spaima ca slabeste fumatorul nostru :D

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Wed Jul 04, 2007 3:57 pm

porc gras e pleonasm :P

cum sta cu transaminazele si o eventuala amilaza/ lipaza?
daca nu este pe deplin elucidata patologia cardiaca, stiu ca la administrarea cr. de aspenter si metoprolol poate apare hipertrigliceridemie.
ce zici de o formula leucocitara, un vsh, uree, creatinina. echo tiroidian? :D complic?

sau o fi in "luna de miere" ;)
medicale sau chirurgicale ??
mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Mon Jul 09, 2007 7:09 am

Ok, deci în primul rând aş dori o exprimare mai aproape de meseria practicată, având în vedere că este vorba de un caz destul de serios - fiind vb şi de o rudă a mea... :roll:

Menţionez că am deplină încredere în diagnosticul de angor atipic. La fel şi în tratament. Dar de unde până unde meto+aspenter să cauzeze hipertrigliceridemie?

Ok, sunt de acord că nu am dat suficiente detalii, dar situaţia e destul de delicată. Am vrut doar să ştiu dacă este posibilă apariţia de DZ brusc, având în vedere că bateriile de teste din lunile trecute erau normale.

Nu s-a prezentat pentru nimic acut, doar pentru scăderea ponderală. S-a făcut glicemia şi s-a constatat o valoare foarte ridicată, plus hipertrigliceridemia. Acum ştiu că nu am dat destule date, dar totuşi. Dacă le aveam la îndemână, presupun că mă descurcam.

Mulţam pentru ajutor :roll:
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Jul 10, 2007 1:10 am

bine da analiza si-a repetat-o? las-o p-aia cu glicemia care indica dzII ..., vbesc de TAG.
btw cred ca saracu dupa ce ca slabise jde kile l-oiti fi si pus pe regim sugar free si degresat.

nu fac caterinca, eu chiar intreb pe bune daca a repetat.

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Tue Jul 10, 2007 1:01 pm

Neo wrote:Ok, deci în primul rând aş dori o exprimare mai aproape de meseria practicată, având în vedere că este vorba de un caz destul de serios - fiind vb şi de o rudă a mea... :roll:

Menţionez că am deplină încredere în diagnosticul de angor atipic. La fel şi în tratament. Dar de unde până unde meto+aspenter să cauzeze hipertrigliceridemie?

Ok, sunt de acord că nu am dat suficiente detalii, dar situaţia e destul de delicată. Am vrut doar să ştiu dacă este posibilă apariţia de DZ brusc, având în vedere că bateriile de teste din lunile trecute erau normale.

Nu s-a prezentat pentru nimic acut, doar pentru scăderea ponderală. S-a făcut glicemia şi s-a constatat o valoare foarte ridicată, plus hipertrigliceridemia. Acum ştiu că nu am dat destule date, dar totuşi. Dacă le aveam la îndemână, presupun că mă descurcam.

Mulţam pentru ajutor :roll:


daca nu ti-ai dat seama, raspunsul era foarte serios.
ma mai documentez si daca ma lamuresc am sa raspund.
nu am ani de libera practica, dar imi dau seama cand e de gluma sau nu.

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Tue Jul 10, 2007 6:31 pm

auzi, nu putem cumva discuta de un DZ de tip tranzitor?


ps.vezi ca-s serioasa.
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Jul 11, 2007 1:06 am

Cand Bula a venit la doctor si s-a plans ca-l doare un ochi atunci cand bea ceai, prima intrebare a fost daca de obicei scoate linguriata din cana.

Si nu, nu este o gluma proasta, ci un sfat serios. Cum s-a zis si mai sus, sa refaca analizele, s-ar putea sa nu fie decat o alarma falsa si atunci sa se sperie degeaba si nu are rost.

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Wed Jul 11, 2007 4:05 am

Exact la asta mă gândeam, având în vedere că există antecedente - test pozitiv pentru amfetamine din cauza unei aspirine luate seara :shock:

ÃŽn altă ordine de idei, mâine sau cel târziu vineri-sâmbătă pun mâna pe analize, eventual văd dacă s-au refăcut sau nu. Sper să fie o alarmă falsă :roll:
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jul 11, 2007 6:28 pm

eh
ce-nseamna sa nu fi pe lista de mostenitori... altfel altfel ai vedea lucrurile :)
sa-mi aduci aminte sa-ti pov de casele ala 2 din sinaia, de cateva luni le tpot voiam dar ei nu nu si nu

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Postby casandra13 » Wed Jul 11, 2007 10:17 pm

MumaPadurii wrote:Cand Bula a venit la doctor si s-a plans ca-l doare un ochi atunci cand bea ceai, prima intrebare a fost daca de obicei scoate linguriata din cana.


:flasingsmile: foarte buna poanta!!!!!!!am ras cu lacrimi!!!!!!!

acum vorbind serios, trebuie vazut si cat de credibil este laboratorul pt ca am patzit si eu o chestie cu un laborator la care tata avea glicemia in limite normale iar in realitate era 500... poate sa nu fi fost primele analize facute corect; oricum as repeta probele si as urmari cazul in dinamica inainte de a trage niste concluzii; mai bine nu intra in panica; succes!
Primum non nocere

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jul 11, 2007 10:22 pm

lojic. am avut si eu o pacienta cu urina de s nefrotic dar n-avea nimica

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Thu Jul 12, 2007 2:14 am

PE NEMANCATE!!

e fasting lipid profile, nu lipid profile cu burta plina si chilomicroni cat cuprinde .

miki2283
senior
senior
Posts: 166
Joined: Mon Jun 18, 2007 9:26 pm
Location: wandering around

Postby miki2283 » Thu Jul 12, 2007 9:20 am

DZ instalat brusc nu exista ( decat dc peste noapte cineva i-a scos pancreasu :D ) , se poate pur si simplu sa nu fi fost diagnosticat.Iar simplul fapt ca in urma cu 2 luni avea glicemia normala nu e un criteriu. In stagiu de DZ la Cantacuzino am vzt babe care nu mancau mai nimic cu 2 zile inainte de analize,traiau cu ceai de galbenele sau mai stiu eu ce.la analize glicemia ajungea chiar la limita inferioara a normalului,iar dupa ce vedeau ca totul e bine :wink: treceau pe regim intensiv cu carbohidrati ( ca sa nu lesine pe strada , Doamne fereste ! ) . Deci pentu un diagnostic cert mai repeta o glicemie,dc nu e foarte concludenta poate un test de provocare si in cel mai rau caz o Hb glicozilata.

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Thu Jul 12, 2007 10:54 am

mah se poate si dz instalat acut, dar e dz1 atunci, chiar daca (rar) e si la adulti


http://www.merck.com/mmpe/sec12/ch158/ch158b.html

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Jul 12, 2007 6:35 pm

pai acu ca toti zicem sa le repete ce face nenea? le repeta?

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Thu Jul 12, 2007 8:47 pm

trident wrote:lojic. am avut si eu o pacienta cu urina de s nefrotic dar n-avea nimica


nici nu-i obligatoriu sa aiba trigliceride mari, pot sa fie normale in sindromul nefrotic.

trigliceride de 1000 nu-s chiar asa de mari, am vazut si de 5500mg/dl

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Jul 13, 2007 12:14 am

n=-ai inteles nika

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Wed Jul 18, 2007 6:34 am

Mda.

Episod de glucozurie în antecedente. Poliurie, polidipsie plus glicemie de 320 (analizele actuale). Trigliceridele erau de la metoprolol :)

Deci e clar :(
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Thu Jul 19, 2007 10:34 pm

sa ti se insanatoseasca ruda cat mai repede (intr-un mod de a spune)!!
parerea mea e ca diabeticii au cea mai echilibrata viata, daca intelegi la ce ma refer. >:D<
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests