Urcior

stiri medicale; cazuri clinice
veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Mon Jun 02, 2008 9:16 pm

Blefarita nu deranjeaza decat foarte rar, si atunci dpdv cosmetic.E caracterizata prin mici scuame la nivelul genelor, insotite de eritem si prurit locale.In cazul unei igiene deficitare sau scuame multiple poate apare conjunctivita= blefaro-conj.Edemul palpebral nu e marcat si de multe ori blefarita nu e observata de pacient.
E foarte bine sa o vada un oftalmolog.Dar in contextul povestit de matter, mai mult ca sigur e un orjelet sau, mai degraba salazion.
Se poate prezenta oricine la orice camera de garda de oftalmo si nu e neaparata nevoie de trimitere de la medicul de familie, decat pt internare.Noi consultam fara bilet de trimitere, ca de aia suntem de garda, pt urgente( sau nu) :)

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Mon Jun 02, 2008 10:27 pm

da ce, salazionul e urgenta?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Mon Jun 02, 2008 10:44 pm

Pentru unii, poate sa fie.Ideea era ca poti sa te prezinti la camera de garda pt orice afectiune, fie ea urgenta sau nu. Cel putin asa e la noi la spital

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Mon Jun 02, 2008 11:48 pm

veronica wrote:Blefarita nu deranjeaza decat foarte rar, si atunci dpdv cosmetic.E caracterizata prin mici scuame la nivelul genelor, insotite de eritem si prurit locale.In cazul unei igiene deficitare sau scuame multiple poate apare conjunctivita= blefaro-conj.Edemul palpebral nu e marcat si de multe ori blefarita nu e observata de pacient.

Blefarita descrisa de tine se refera la blefarita seboreica.
Blefarita ca definitie inseamna inflamatia marginii pleoapei.Punct.
Poate exista o inflamatie difuza a pleoapei(frecvent de cauza infectioasa,data de Stafilo)-descrisa de matter,de data asta.Adica cand n-a apucat sa faca colectia(orjeletul).
Eu inteleg prin orjelet o inflamatie de cauza infectioasa(Stafilo f frecvent) ,pe marginea pleoapei si localizata (adica o mica colectie-deci localizata( !)-de puroi).Cand treaba asta persista(fara/cu tratament)mai multe saptamani,devine cronica si se cheama salazion.
Nu te supara :D ,nu vreau sa te contrazic !Vreau sa-ti cunosc parerea ta de oftalmolog !
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Mon Jun 02, 2008 11:57 pm

PS: orjeletul si salazionul :tot forme de blefarita ,dar localizate.
Hm ? Ce zici ?
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Tue Jun 03, 2008 8:58 am

Blefarita afecteaza straturile superficiale ale marginilor libere palpebrale, rar o depaseste si cu putzin; se intinde pe toata suprafata epiteliului cu gene.Salazionul si orjeletul sunt infectii localizate ale glandelor palpebrale si sunt favorizate de blefarita cronica

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Tue Jun 03, 2008 9:27 am

Deci ne-am pus de acord ? :D
Ca blefarita se refera la orice inflamatie pe marginea pleoapei si ca exista o blefarita acuta si una cronica ;asta la randul ei poate fi difuza(afecteaza intreaga margine a pleoapei) sau localizata (afecteaza punctual marginea pleoapei).De asemenea sunt diverse cauze care pot determina o blefarita acuta /cronica si o serie de factori favorizanti.
Iata ce zice matter aci :insa acum...nu mi-a mai aparut (se refera la absenta unei colectii)...doar pleoapa este umflata....Parerea mea este (daca am considera ca ce descrie ea, este si cea am vedea noi daca i-am examina ochiul) ca a facut o blefarita acuta difuza de etiologie cel mai probabil infectioasa.Astia sunt pacienti care nu mai ajung la medic (familie/oftalmolog) ca-i trateaza farmacista :D .
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Tue Jun 03, 2008 9:36 am

Blefarita e inflamatia marginii libere palpebrale, orjeletul e infectie stafilococica a gl sebacee ale pleoapelor salazionul e granulom al gl meibomius( inflamatie cronicade origine infectioasa sau neinfectioasa). Orjeletul poate fi intern atunci cand sunt afectate gl tarsale meibomius.
Sincer, nu cred ca toate afectiunile sunt din aceeasi clasa dar blefarita cronica e factor favorizant al celorlalte, si nu numai.
Cred ca matter a facut un salazion dar nu sunt sigura pt ca trebuie vazuta de un oftalmolog.Nu prea poti sa tratezi oamenii pe net, ca atunci degeaba am facut stagiile practice :lol:

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Tue Jun 03, 2008 9:43 am

Plus ca blefarita e determinata mai mult de " materialul clientului", modificari ale secretiei de sebum. :wink:

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Tue Jun 03, 2008 9:56 am

Sincer, nu cred ca toate afectiunile sunt din aceeasi clasa

Sa incercam o clasificare cu exemple :
-blefarita acuta difuza :stafilococica (toata marginea pleoapei este umflata si rosie,difuz;frecvent asociaza conjunctivita)
-blefarita acuta localizata:marginea pleoapei "lovita" la glandele alea,caz in care se numeste orjelet(poate urma primei forme,atunci cand mecanismele de aparare locale si/sau tratamentul reusesc sa localizeze infectia;sau poate aparea de la inceput localizata)
-blefarita cronica difuza : blefarita seboreica
-blefarita cronica localizata: in acest caz se numeste salazion
dar blefarita cronica e factor favorizant al celorlalte, si nu numai.

De acord.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Tue Jun 03, 2008 10:50 am

Blefarita poate fi clasificata, daca vrem, in acuta/cronica.Ea evolueaza bilateral concomitent, se manifesta prin scuame sau ulceratii dar nu prin colectii .Apare mai ales la persoane cu ten alb(blonzi, roscati), teren artritic, tulb endocrine, alergici, etc.
Orjeletul este o infectie acuta, localizata, purulenta care se poate croniciza destul de rar.
Salazionul este de obicei o afectiune cronica ce poate prezenta episoade de suprainfectie , dar in general semnele inflamatie lipsesc sau sunt mult diminuate.
Atat salazionul cat si orjeletul nu apar bilateral concomitent chiar daca sunt complicatii ale blefaritei, nu sunt favorizate de factorii generali/genetici

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Tue Jun 03, 2008 10:54 am

Clasificarea blefaritelor este clinica:
-b. eritematoasa
-b.scuamoasa
-b.ulcerativa
Americanii folosesc alta clasificare,etiologica:
-b. seboreica
-b.stafilococica

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Tue Jun 03, 2008 11:55 am

Vera,nu trebuie sa iei inscrisurile ca fiind absolute! :D
Clasificarile,sau mai bine zis criteriile dupa care se clasifica blefaritele ,variaza(mai mult sau mai putin) ,functie de cartea din care citesti(autor).
Daca vrei s-o luam de la radacini ,atunci exista o clasificare clinica ,una etilogica,cum bine zici,dar se poate face si una functie de evolutie(acuta,cronica) si una functie de nr de ochi afectati (uni,bilaterala ; unii au trei :D ) etc.
Tu zici ca "blefarita evolueza bilateral concomitent"...,ca si cum asta ar fi un criteriu absolut pt diagnostic ! Evolueaza cel mai adesea bilateral,dar nu inseamna ca nu poate fi si unilaterala.
Ce nu ai vazut blefaro-conjuctivita doar la un ochi ?! II tratezi pe amandoi ca se poate extinde(frecvent) si la celalalt...
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Tue Jun 03, 2008 12:07 pm

Sincer, nu am vazut blefarita doar la un ochi.Nici n-am destula experienta clinica, dar cazurile pe care le-am vazut erau determinate de alterarea secretiei de sebum cu stagnarea acestuia la nivelul marginii libere palpebrale, ceea ce determina bilateralitatea acestei afectiuni.
Am vazut conjunctivite unilaterale si tratamentul a fost pt amandoi ochii, ca sa nu se extinda.
Cred ca dezbatem prea mult pe teme teoretice si clasificari.Stim foarte bine ca practica ne omoara.Oricum, mi-a placut discutia asta.Poate mai sunt si alti doritori de dezbateri medicale

Emma123
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri May 18, 2007 3:00 pm

Re: Urcior

Postby Emma123 » Thu Jun 19, 2008 8:18 am

doesn't_matter wrote:dak stii cva pls help!!!!!!

Salut,

Eu am fost operata de chalazion in Octombrie. A fost primul urcior care nu s-a vindecat de la sine si a necesitat interventie. De atunci am mai facut unul singur prin martie, la care slava domnului s-a drenat ce era de drenat asa ca nu au ramas urme(asta ultimu a aparut la celalalt ochi). Inainte de op. de chalazion eu am facut 3 consultatii la 3 oftalmologi(2 din Buc. si 1 din Cj) ca sa descopar cauza acesteti nepla ceri. Cauza n-am gasit-o inca, nu a stiut nici un medic sa-mi zica de la ce poate fi. La recomandarea lor am facut analize de sange, ecografie abdominala(iesise bilirubina putin peste limita) dar practi c toate au iesit normale. Nici macar diagnosti c de blefarita nu mi s-a pus. Ca sa se scape, medicii spuneau: sistem imunitar slabit. Totusi, unu din ei mi-a recomandat sa ma spal zilnic cu Blefaroshapoon(un sampon pt curatarea pleoapelor) ,sa folosesc de 2 ori pe zi lacrimi artificiale si sa fac cateva cure de 2-3 luni de Septilin(cica creste imunitatea). Am respectata toate indicatiile astea si s-ar parea ca ceva efect au avut(inainte, pe o perioada de 9 luni faceaam vreo 3 urcioare, acum am facut doar unul)

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Fri Aug 08, 2008 11:50 am

Pentru prima data in viata am facut urcior (la 40 de ani) si am ajuns la operatie deoarece nu s-a tras (am avut 2 radacini). La vreo 6 luni am facut la celalalt ochi si ma tem ca o sa ajung din nou la cutit.

Cum pot sa evit formarea urcioarelor sau macar sa le tratez sa nu ajung de fiecare data la cutit?
Tratamente am facut recomandate de dr ofta, dar degeaba. Avanseaza, nici macar nu stopeaza evolutia.

Problema igienei nu se pune pentru ca sunt f atenta la acest aspect.
Multumesc.

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Sat Aug 09, 2008 3:55 pm

april wrote:Tratamente am facut recomandate de dr ofta, dar degeaba.

Scrie diagnosticul medicului oftalmolog care te-a vazut.
Cate "urcioare" ai facut pana acum si la ce interval apar ?
Scrie ce tratamente ai facut(in amanunt).
Ce masuri de igiena si dieta ti s-au recomandat ?
Ceva analize ti-a recomandat?
Ce meserie ai ?
Folosesti ochelari/lentile contact/ produse machiaj ?
Ce boli stii ca ai ?
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Sun Aug 10, 2008 8:11 pm

Scrie diagnosticul medicului oftalmolog care te-a vazut
urcior iar apoi salazion

Cate "urcioare" ai facut pana acum si la ce interval apar ?
doua. cate unul la fiecare ochi, la interval de cca 6 luni

Scrie ce tratamente ai facut(in amanunt).
tobradex unguient, ciplox picaturi

Ce masuri de igiena si dieta ti s-au recomandat ?
spalat ochii doar cu apa (cu ajutorul discurilor de demachiat); n-am obiceiul sa pun mana la ochi

Ceva analize ti-a recomandat?
colesterol. e ok.

Ce meserie ai ?
cercetator

Folosesti ochelari/lentile contact/ produse machiaj ?
ochelari de citit, 0.75 de vreo 8 ani
lentile nu
produse de machiaj: in general creion dermatograf insa de vreo luna nu m-am machiat deloc

Ce boli stii ca ai ?
in general pb de ORL (acufene); pb cu colecistul, e cudat, spondiloza cervicala si alte nimicuri

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Urcior

Postby Melania » Mon Aug 11, 2008 2:35 pm

dr_mihalache wrote:
april wrote:Tratamente am facut recomandate de dr ofta, dar degeaba.

Scrie diagnosticul medicului oftalmolog care te-a vazut.
Cate "urcioare" ai facut pana acum si la ce interval apar ?
Scrie ce tratamente ai facut(in amanunt).
Ce masuri de igiena si dieta ti s-au recomandat ?
Ceva analize ti-a recomandat?
Ce meserie ai ?
Folosesti ochelari/lentile contact/ produse machiaj ?
Ce boli stii ca ai ?

Ai uitat sa intrebi de sex.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 11, 2008 5:33 pm

e femeie.
sa va spalati cu blefaroshampou.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Mon Aug 11, 2008 10:14 pm

Melania wrote:Ai uitat sa intrebi de sex.

Bine,te intreb.Melania,sex faci ?
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Mon Aug 11, 2008 10:18 pm

april,am sa revin cat de curand cu un raspuns.Doar sa gasesc o zi mai libera.Mai urmareste topicul saptamana asta.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Thu Aug 14, 2008 12:34 pm

april,daca iti reapare un "urcior" ,mergi la medicul tau de familie ,care ar trebui sa stie sa diagnosticheze si trateze un orjelet("urcior").
Fiind vorba de recidiva ,atunci ,in urma discutiei cu tine si a unui examen clinic general (te consulta pe de-a-ntregul) iti va recomanda :

-o serie de analize care pot evalua starea sistemului tau imunitar si care pot descoperi o cauza a deprimarii acestuia.Atunci cand sist imunitar nu-si face treaba cum trebuie iti reapare orjeletul.Deprimarea acestuia poate fi determinata de stres,neodihna,alimentatie necorespunzatoare,o boala mai usoara-ca de exemplu o viroza,dar si de boli mai serioase(de ficat,rinichi etc).De asemenea aparitia orjeletului poate fi favorizata de nerespectarea unor masuri de igiena locala sau de existenta altor afectiuni la nivelul ochiului.

-cultura din secretia oculara ,cu antibiograma .Aceasta identifica microbul care ti-a determinat infectia,identifica la ce antibiotice este sensibil si permite alegerea unui anumit antibiotic(tzintit)pentru tratamentul local si oral

-un regim igieno-dietetic,adaptat obiceiurilor tale,meseriei,greutatii corporale,efortului depus de tine pe parcursul unei zile,tinand cont si de celelalte boli de care mai suferi.Ca regula generala in ceea ce priveste igiena locala :nu pune mana murdara la ochi;unghiile taiate scurt;spala-te cu o perie de unghii inainte de a umbla la ochi,de exemplu pt a-ti aplica unguentul;curata-ti ochelarii de vedere des,cu apa si sapun si tine-i intr-un toc,feriti de praf,atunci cand nu-i folosesti;daca te machiezi rar,pe produsele de machiaj se pot dezvolta diverse bacterii ;nu te machia/ demachia cu produse invechite si spala-te imediat dupa ce te demachiezi;spala-te cu apa si sapun de copii (care nu ustura)la ochi(fara sa mai folosesti discuri demachiante in timp ce te speli);prosopul sa fie curat.Alimentatia trebuie sa fie corespunzatoare canti- si calitativ.Alimente de calitate inseamna carne,oua,lapte,produse din lapte,legume si fructe proaspete,consumate zilnic,cu exceptia oului(2-3/saptamana).

-un tratament local cu antibiotic (preferabil unguent, pt ca asigura un contact mai prelungit cu ochiul,fatza de picaturi care se scurg imediat din ochi);intotdeauna se trateaza si ochiul sanatos

-un tratament oral cu antibiotic +/- medicamente care reduc inflamatia si amelioreaza durerea/jena de la nivelul ochiului

-tratament care sa corecteze cauza deprimarii sistemului imunitar si imunostimulante pe termen mai lung 3-6 luni,intermitent sau zilnic.

Pana ai rezultatul culturii si al antibiogramei (in 5-7 zile de obicei),medicul iti va alege empiric un antibiotic local si unul oral ,tinand cont care este bacteria care determina cel mai frecvent orjelet si anume, Stafilococul.
Cand vine rezulatul antibiogramei, daca bacteria este sensibila la antibioticele alese initial ,atunci continui tratamentul inceput(in acest caz si orjeletul ar trebui sa mearga catre ameliorare);daca nu este sensibila,atunci se schimba antibioticele initial alese, cu altele care figureaza pe antibiograma.

Daca sunt respectate toate acestea, ar trebui ca orjeletul sa evolueze bine si sa treaca.
De drenarea salazionului se ocupa numai medicul oftalmolog.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Thu Aug 14, 2008 9:07 pm

Pana vine rezultatul antibiogramei s-a dus si mama urciorului. Ce spune dr mihalache e pura teorie.Cine isi face milioane de analize pt cosuri? Si cine isi schimba alimentatia si stilul de viata doar de frica urciorului??
Urciorul se trateaza cu unguente(floxal, tobrex, etc) cu masarea zonei respective.

Eu ii propun dr Mihalache sa trimita pacientii la Cantacuzino pt autovaccin

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Fri Aug 15, 2008 12:44 am

Veronica,vorbeam de urcioare RECIDIVANTE !
Cu autovaccinul sunt de acord.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Fri Aug 15, 2008 7:39 am

dr_mihalache wrote:april,daca iti reapare un "urcior" ,mergi la medicul tau de familie ,care ar trebui sa stie sa diagnosticheze si trateze un orjelet("urcior").
Fiind vorba de recidiva ,atunci ,in urma discutiei cu tine si a unui examen clinic general (te consulta pe de-a-ntregul) iti va recomanda :

-o serie de analize care pot evalua starea sistemului tau imunitar si care pot descoperi o cauza a deprimarii acestuia.Atunci cand sist imunitar nu-si face treaba cum trebuie iti reapare orjeletul.Deprimarea acestuia poate fi determinata de stres,neodihna,alimentatie necorespunzatoare,o boala mai usoara-ca de exemplu o viroza,dar si de boli mai serioase(de ficat,rinichi etc).De asemenea aparitia orjeletului poate fi favorizata de nerespectarea unor masuri de igiena locala sau de existenta altor afectiuni la nivelul ochiului.

-cultura din secretia oculara ,cu antibiograma .Aceasta identifica microbul care ti-a determinat infectia,identifica la ce antibiotice este sensibil si permite alegerea unui anumit antibiotic(tzintit)pentru tratamentul local si oral

-un regim igieno-dietetic,adaptat obiceiurilor tale,meseriei,greutatii corporale,efortului depus de tine pe parcursul unei zile,tinand cont si de celelalte boli de care mai suferi.Ca regula generala in ceea ce priveste igiena locala :nu pune mana murdara la ochi;unghiile taiate scurt;spala-te cu o perie de unghii inainte de a umbla la ochi,de exemplu pt a-ti aplica unguentul;curata-ti ochelarii de vedere des,cu apa si sapun si tine-i intr-un toc,feriti de praf,atunci cand nu-i folosesti;daca te machiezi rar,pe produsele de machiaj se pot dezvolta diverse bacterii ;nu te machia/ demachia cu produse invechite si spala-te imediat dupa ce te demachiezi;spala-te cu apa si sapun de copii (care nu ustura)la ochi(fara sa mai folosesti discuri demachiante in timp ce te speli);prosopul sa fie curat.Alimentatia trebuie sa fie corespunzatoare canti- si calitativ.Alimente de calitate inseamna carne,oua,lapte,produse din lapte,legume si fructe proaspete,consumate zilnic,cu exceptia oului(2-3/saptamana).

-un tratament local cu antibiotic (preferabil unguent, pt ca asigura un contact mai prelungit cu ochiul,fatza de picaturi care se scurg imediat din ochi);intotdeauna se trateaza si ochiul sanatos

-un tratament oral cu antibiotic +/- medicamente care reduc inflamatia si amelioreaza durerea/jena de la nivelul ochiului

-tratament care sa corecteze cauza deprimarii sistemului imunitar si imunostimulante pe termen mai lung 3-6 luni,intermitent sau zilnic.

Pana ai rezultatul culturii si al antibiogramei (in 5-7 zile de obicei),medicul iti va alege empiric un antibiotic local si unul oral ,tinand cont care este bacteria care determina cel mai frecvent orjelet si anume, Stafilococul.
Cand vine rezulatul antibiogramei, daca bacteria este sensibila la antibioticele alese initial ,atunci continui tratamentul inceput(in acest caz si orjeletul ar trebui sa mearga catre ameliorare);daca nu este sensibila,atunci se schimba antibioticele initial alese, cu altele care figureaza pe antibiograma.

Daca sunt respectate toate acestea, ar trebui ca orjeletul sa evolueze bine si sa treaca.
De drenarea salazionului se ocupa numai medicul oftalmolog.

multumesc.
ce e autovaccinul?
nu sunt din Bucuresti, de unde altuneva l-as putea procura? la Cluj as gasi?

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Fri Aug 15, 2008 8:57 am

Autovaccinul antistafilococic se obtine astfel :pacientul se duce la Institutul Cantacuzino,i se preleveaza secretie conjuctivala,se insamanteaza pe un mediu de cultura ceea ce s-a prelevat ;daca pe cultura respectiva creste Stafilococ auriu,atunci acesta este inactivat prin metode specifice si din bacteria inactivata se prepara autovaccinul.Deci ,el contine exact tulpina de Safilococ pe care o are pacientul respectiv si care ,dupa ce se administreaza ,determina aparitia de anticorpi specifici ,care "vor lupta " cu bacteria.
Sunt necesare mai multe doze;se fac 2 doze pe saptamana,timp de mai multe saptamani, in functie de raspunsul pacientului.
Dupa o prelevare de secretie conjunctivala ,se obtin cam 20 de doze,care se administreaza asa cum am spus si toate cele 20 de doze,impreuna, costa 119 RON.Cultura din secretia conjunctivala costa cam 30 RON.
Un lucru important : pacientul trebuie sa aiba o hartie de la medicul de familie, prin care sa se specifice ca nu sufera de boli cronice sau consumptive(care ar putea sa-i deprime sistemul imunitar),altfel Institutul NU accepta pacientul.Deci ,oricum trebuie niste analize facute inainte,analize pe care le poti face prin medicul de familie.
Autovaccinul nu se obtine decat la Institutul Cantacuzino din Bucuresti.
Ar trebui incercat mai intai ceea ce ti-am scris mai sus.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Urcior

Postby pc7 » Fri Aug 15, 2008 1:20 pm

autovaccinuri mai facea si sanepidu
Life's not fair, get used to it

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: Urcior

Postby veronica » Fri Aug 15, 2008 8:35 pm

Pt April:

Autovaccinul nu se face pt urcior recidivat; se face pt stafilococii cutanate trenante.Ceea ce recomanda dr Mihalache necesita prea mult timp si destul de multi bani.
Urciorul a recidivat deoarece nu s-a vindecat complet.
Cel mai bine ar fi sa va duceti la un oftalmolog sa va vada i sa va dea un tratament.Nu se consulta si nu se dau tratamente pe internet.Nu de alta, dar poate va mai trimite sa va faceti Ct sau Rmn de orbita

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Fri Aug 15, 2008 10:51 pm

veronica wrote: 14 aug2008 Eu ii propun dr Mihalache sa trimita pacientii la Cantacuzino pt autovaccin

veronica wrote: 15 aug 2008 Autovaccinul nu se face pt urcior recidivat;



veronica wrote:14 aug 2008 Urciorul se trateaza cu unguente(floxal, tobrex, etc)

veronica wrote:15 aug 2008 ... nu se dau tratamente pe internet.


:roll: :D
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Sat Aug 16, 2008 10:14 pm

daca va spun ca eu am vazut ca se nitrateaza!
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Sun Aug 17, 2008 2:51 pm

Dar am specificat ca am fost la medic oftamolog. Si urciorul a aparut la celalalt ochi. Nu caut rezolvarea pe net ci ma documentez pt ca vad ca niciunul din cei 3 oftalmologi la care am fost in ultima jumatate de an nu a reusit sa ma trateze corespunzator. Din pacate am ajuns ca noi, pacientii, sa ne documentam, sa cautam informatii si sa dam idei medicilor ce si cum sa faca ca sa ne trateze corespunzator. Nu acuz pe nimeni insa profesionalismul cam lasa de dorit la marea majoritatea a medicilor. Nu a tuturor, insa din pacate sunt f putini cei care cu adevarat rezolva problemele medicale. Imi pare sincer rau, dar asta e adevarul.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Sun Aug 17, 2008 6:23 pm

asa, doctorii sunt de vina pt tot ceea ce nu se vindeca sau recidiveaza.
unii pacienti chiar nu pot sa inteleaag ca au predispozitii pt tot felul de chestii sau ca nereustia tratamentului li se datoreaza.
tratament din partea mea pentru matale: incizare, nitratare, mesare, igiena locala. esential: nu mai pune mana la ochi! arunca dermatograful, s-a aciuat stafilococul pe el.
antibioterapie generala.
asa, si tot e posibil sa iti mai apara.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Sun Aug 17, 2008 6:51 pm

andy gavrilescu wrote:asa, doctorii sunt de vina pt tot ceea ce nu se vindeca sau recidiveaza.
unii pacienti chiar nu pot sa inteleaag ca au predispozitii pt tot felul de chestii sau ca nereustia tratamentului li se datoreaza.

tratament din partea mea pentru matale: incizare, nitratare, mesare, igiena locala. esential: nu mai pune mana la ochi! arunca dermatograful, s-a aciuat stafilococul pe el.
antibioterapie generala.
asa, si tot e posibil sa iti mai apara.



felicitari...d-na/d-soara doctor ! ti-ai dat arama pe fata!

si nu ma lua tu pe mine cu matale! auzi?

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Sun Aug 17, 2008 6:54 pm

april wrote:
andy gavrilescu wrote:asa, doctorii sunt de vina pt tot ceea ce nu se vindeca sau recidiveaza.
unii pacienti chiar nu pot sa inteleaag ca au predispozitii pt tot felul de chestii sau ca nereustia tratamentului li se datoreaza.

nereusita se datoreaza celor 3 medici care m-au tratat

tratament din partea mea pentru matale: incizare, nitratare, mesare, igiena locala. esential: nu mai pune mana la ochi! arunca dermatograful, s-a aciuat stafilococul pe el.

de unde stii tu ca nu l-am aruncat? de 3 luni nu ma fardez DELOC
antibioterapie generala.
asa, si tot e posibil sa iti mai apara ...

dar nu stii de ce...pt ca ai facut faculta degeaba, ca multi altii.



felicitari...d-na/d-soara doctor ! ti-ai dat arama pe fata!

si nu ma lua tu pe mine cu matale! auzi?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Sun Aug 17, 2008 7:16 pm

april wrote:
april wrote:
andy gavrilescu wrote:asa, doctorii sunt de vina pt tot ceea ce nu se vindeca sau recidiveaza.
unii pacienti chiar nu pot sa inteleaag ca au predispozitii pt tot felul de chestii sau ca nereustia tratamentului li se datoreaza.

nereusita se datoreaza celor 3 medici care m-au tratat

tratament din partea mea pentru matale: incizare, nitratare, mesare, igiena locala. esential: nu mai pune mana la ochi! arunca dermatograful, s-a aciuat stafilococul pe el.

de unde stii tu ca nu l-am aruncat? de 3 luni nu ma fardez DELOC
antibioterapie generala.
asa, si tot e posibil sa iti mai apara ...

dar nu stii de ce...pt ca ai facut faculta degeaba, ca multi altii.



felicitari...d-na/d-soara doctor ! ti-ai dat arama pe fata!

si nu ma lua tu pe mine cu matale! auzi?

nu aud. vad.
si sunt domnul doctor, dar nu-i musai sa ma respecti. si mi-a dat barba pe fata.
ba eu stiu de ce iti apare, dar nu vei intelege, pentru ca ai facut alta facultate.
acu vazui ca ai facut tratament cu tobradex si ciplox; prost tratamnt, right; nu trebuie dat unguent cu dexa in nicio buba a carei etiologie nu se stie, poate e virala si faci alte minuni (ex keratita herpetica). in loc de ciplox (apa de ploae) ti-as fi recomandat ciloxan, dar pt ca au aceeasi substanta ar trebui sa schimbi- try floxal picaturi si unguent tobrex, nu tobradex; stiu cazuri care au trecut numa cu kanamicina (salazionul meu :D ).
sa mai incercam: ai avut vreo eruptie herpetica lately? inainte de aparitia "urcioarelor"?
eu incercai, sa nu zici ca nu respect juramantul lu hipocrat.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Sun Aug 17, 2008 7:26 pm

Putin imi pasa ca esti barbat sau femeie, dar esti sarcastic.

Si mi-a fost prescris si unguient cu Kanamicina, de un alt dr, asta la celalat urcior.

N-am avut niciodata herpes.

Eu aici am intrat sa ma documentez, sa culeg mai multe informatii pentru nu vreau ca la fiecare urcior, salzion sa ajung la cutit.
Atat si nimic mai mult. Nu vreau sa fiu luata peste picior pentru ca eu nu am studii medicale. Dar se pare ca cei ce nu sunt medici sunt priviti de sus. Pacat. Ar trebui sa fiti mai UMANI. Asta vrea pacientul, nu sarcasm.

User avatar
*EuGenius
senior
senior
Posts: 266
Joined: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm
Location: cu burta pe carte

Re: Urcior

Postby *EuGenius » Sun Aug 17, 2008 8:13 pm

april wrote:Putin imi pasa ca esti barbat sau femeie, dar esti sarcastic.

Si mi-a fost prescris si unguient cu Kanamicina, de un alt dr, asta la celalat urcior.

N-am avut niciodata herpes.

Eu aici am intrat sa ma documentez, sa culeg mai multe informatii pentru nu vreau ca la fiecare urcior, salzion sa ajung la cutit.
Atat si nimic mai mult. Nu vreau sa fiu luata peste picior pentru ca eu nu am studii medicale. Dar se pare ca cei ce nu sunt medici sunt priviti de sus. Pacat. Ar trebui sa fiti mai UMANI. Asta vrea pacientul, nu sarcasm.

dar tu consideri uman k acuzi majoritatea doctorilor de neprofesionalism?consideri k ai fost luata peste picior, dar tu cand ai scris k pacientii se documenteaza si dau sfaturi doctorilor, ce crezi k ai facut?tu k pacienta nu ai cum sa intelegi unele lucruri, pt k trebuie sa faci medicina ca sa intelegi de ce asa sau asa....documenteaza=te dar nu arunca cu acuzatiile..vezi, asta le strica pe femei k au gura mare....
traiesc sa i fac pe altii nefericiti, deci sunt de folos:))

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Sun Aug 17, 2008 8:31 pm

*EuGenius wrote:
april wrote:Putin imi pasa ca esti barbat sau femeie, dar esti sarcastic.

Si mi-a fost prescris si unguient cu Kanamicina, de un alt dr, asta la celalat urcior.

N-am avut niciodata herpes.

Eu aici am intrat sa ma documentez, sa culeg mai multe informatii pentru nu vreau ca la fiecare urcior, salzion sa ajung la cutit.
Atat si nimic mai mult. Nu vreau sa fiu luata peste picior pentru ca eu nu am studii medicale. Dar se pare ca cei ce nu sunt medici sunt priviti de sus. Pacat. Ar trebui sa fiti mai UMANI. Asta vrea pacientul, nu sarcasm.

dar tu consideri uman k acuzi majoritatea doctorilor de neprofesionalism?consideri k ai fost luata peste picior, dar tu cand ai scris k pacientii se documenteaza si dau sfaturi doctorilor, ce crezi k ai facut?tu k pacienta nu ai cum sa intelegi unele lucruri, pt k trebuie sa faci medicina ca sa intelegi de ce asa sau asa....documenteaza=te dar nu arunca cu acuzatiile..vezi, asta le strica pe femei k au gura mare....



asta arata ca esti misogin.

citeste inca o data posturile mele si apoi treci la acuze.
eu nu ma informez pt a da sfaturi medicilor ci pt a intelege ce se intampla pt ca medicii nu-ti spun niciodata. din pacate.
si nu am generalizat. citeste inca o data!

User avatar
*EuGenius
senior
senior
Posts: 266
Joined: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm
Location: cu burta pe carte

Re: Urcior

Postby *EuGenius » Sun Aug 17, 2008 8:34 pm

bine, april...gata, calmeaza-te..o sa fie bine, stai calma....
traiesc sa i fac pe altii nefericiti, deci sunt de folos:))


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests