Urcior

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Urcior

Postby alimori » Sun Aug 17, 2008 11:22 pm

Stimata april, bine ca esti dumneata civilizata. Vii sa ceri sfaturi si informatii si dupa ce ti se dau, ti se pare politicos si ontopic sa ne spui parerea ta proasta despre medici.
Pacientii au voie sa fie mitocani si sa aiba pretentia sa li se sufle in fund, medicilor in schimb nu li se permite sa se sature de d-astia; auzi la ea, "ar trebui sa fiti mai umani".

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Urcior

Postby danhia » Mon Aug 18, 2008 1:13 am

e suparata si pe buna dreptate. e gretos sa ai urcior.
Red Apple

april
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Aug 06, 2008 6:14 pm

Re: Urcior

Postby april » Mon Aug 18, 2008 7:08 am

Inca o data mi s-a confirmat "umanitatea" unor medici. UNII nici nu merita sa fie medici, dar asta e alta poveste. Se vede ca acum numai cine n-are bani nu face faculta.

Oricum, ii multumesc pt sfaturi dr mihalache care a fost singura persoana care nu m-a luat peste picior.

Sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem pe mana unora dintre voi.

ROG UN ADMIN SA-MI INCHIDA CONTUL, nu mai vreau sa aud de acest forum. M-am lamurit!

User avatar
*EuGenius
senior
senior
Posts: 266
Joined: Sat Feb 23, 2008 2:10 pm
Location: cu burta pe carte

Re: Urcior

Postby *EuGenius » Mon Aug 18, 2008 9:17 am

april wrote:Inca o data mi s-a confirmat "umanitatea" unor medici. UNII nici nu merita sa fie medici, dar asta e alta poveste. Se vede ca acum numai cine n-are bani nu face faculta.

Oricum, ii multumesc pt sfaturi dr mihalache care a fost singura persoana care nu m-a luat peste picior.

Sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem pe mana unora dintre voi.

ROG UN ADMIN SA-MI INCHIDA CONTUL, nu mai vreau sa aud de acest forum. M-am lamurit!

april, niciodata nu e prea tarziu sa te apuci de medicina, poate o si termini si te vei comporta tu uman cu oamenii si ii vei vindeca pe toti, ar fi un pas exceptional pt medicina, vei fi leacu mult visat, se va scrie in istorie despre tine, deci curaj...btw: nici forumu nu mai vrea sa auda de tine :wink:
traiesc sa i fac pe altii nefericiti, deci sunt de folos:))

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Mon Aug 18, 2008 9:35 am

april,cu multa placere !
Nu te pot ajuta cu mai mult.E nevoie sa fii vazuta(consultata direct,fata- in -fata)de catre medic si abia apoi acesta decide cam ce analize sa-ti prescrie si ce tratament.Mergi la medicul tau de familie,asa cum ti-am spus.Pastreaza legatura cu el /ea pe tot parcursul tratamentului,intreba cand sa vii la control,cere-i un numar de tel,ca sa puteti pastra legatura mai usor.
Inca cateva precizari:
- cultura si antibiograma se fac inainte de a incepe orice fel de tratament antiobiotic(iti preleveaza dimineata,fara sa te fi spalat pe fatza si apoi poti sa incepi tratamentul,in aceeasi zi) sau trebuie sa ai o pauza de 10 zile ,fara antibiotic,inainte de recoltare;
-NU te autotrata si nu cere tratamente la farmacie(farmacista nu e medic !) ;un tratament prost ales si prost condus, poate face ca bacteria sa devina rezistenta la antibiotice si deci foarte greu de tratat;
-am retinut ca acum ne te mai fardezi,dar cand vei relua asta,nu te culca niciodata machiata. Daca vrei ,poti sa mai scrii cum iti merge(contul nu ti se dezactiveaza,decat daca adresa ta de e-mail nu mai este valida).Numai bine !
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Urcior

Postby danhia » Mon Aug 18, 2008 9:39 am

lasa ca-i trece. una peste alta n-ai decat sa te superi pe toata tagma doctorilor si sa stai asa suparata pana la urmatoarea boala.pe masura ce treci usor usor de 40 ani incepi sa te imprietenesti cu noi, sa ne placi si apoi sa depinzi de noi si de tot sistemul de sanatate.
si atunci o sa radem putin asa in coltul gurii si o sa te tratam cum stim noi mai bine ca om esti si tu, chiar daca ai un caracter jenant.
Red Apple

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: Urcior

Postby tana » Thu Aug 21, 2008 11:15 pm

ce rea esti, mancatz-as :lol: parca ai fi tantica aia din avatarul tau
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11009
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Urcior

Postby pc7 » Sun Aug 31, 2008 10:14 pm

pt ochi inflamat din cauza c-a sudat fara masca de protectie stie cineva ce se foloseste?
Life's not fair, get used to it

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30349
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Sun Aug 31, 2008 10:23 pm

xilina pana trece durerea :D
picaturi cu antibiotic si corneregel.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Sun Aug 31, 2008 10:30 pm

Trat local:
Anestezic local
-Marcaina fiole, 2 pic de 3-5 ori /zi (cu o seringa sterila,fara ac)
Sau
-Xilina 1% fiole,2 pic de 3-5 ori/zi

Reepitelizant
-Actovegin gel oftalmic, 3 aplicatii/zi, in sacul conjunctival (dupa ce s-a spalat bine pe maini)

Trat sistemic
-Nurofen Plus ,1cpr la 6-8 ore

Alte masuri
-ochelari de soare sau ochii inchisi (trebuie sa evite expunerea la lumina)
-comprese cu apa rece pe ochi

De obicei trece in 1-3 zile.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11009
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Urcior

Postby pc7 » Sun Aug 31, 2008 10:38 pm

ms mult
Life's not fair, get used to it

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Urcior

Postby marmotul » Sun Aug 31, 2008 11:29 pm

compresele cu apa rece merg cel mai bine.incercat pe proprii globi
qpepsi.gif

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11009
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Urcior

Postby pc7 » Mon Sep 01, 2008 12:21 am

doar atat? si in cat timp ti-a trecut?
Life's not fair, get used to it

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Urcior

Postby dr_mihalache » Mon Sep 01, 2008 12:53 am

pc 7,trece repede si fara niciun tratament,insa doare foarte tare.Medicamentele alea ii usureaza suferinta.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

cireshica
Posts: 1
Joined: Tue Sep 02, 2008 10:55 am

Re: Urcior

Postby cireshica » Tue Sep 02, 2008 11:08 am

salutare!

am si eu un salazion la ochiul drept si fac tratament cu nettacin picaturi (4ori/zi) si tobradex crema (2ori/zi), sunt in a doua saptamana de tratament dar nu se vede nici o schimbare :( (precizare - tratament prescris de un medic oftalmolog)
In primul rand am o intrebare: de ce toata lumea recomanda sa se aplice crema pe pleoapa cand pe prospect scrie ca se aplica in interior ? si cum e mai indicat?
Imi puteti spune cat de complicata e operatia (pentru ca la asta mi s-a spus ca se va ajunge daca nu trece in 2 sapt) si daca mai e cazul sa vad si alt medic inainte de operatie?
Care sunt sansele sa reapara dupa operatie?

multumesc

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30349
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Wed Sep 03, 2008 5:05 pm

cireshica wrote:salutare!

am si eu un salazion la ochiul drept si fac tratament cu nettacin picaturi (4ori/zi) si tobradex crema (2ori/zi), sunt in a doua saptamana de tratament dar nu se vede nici o schimbare :( (precizare - tratament prescris de un medic oftalmolog)
In primul rand am o intrebare: de ce toata lumea recomanda sa se aplice crema pe pleoapa cand pe prospect scrie ca se aplica in interior ? si cum e mai indicat?
Imi puteti spune cat de complicata e operatia (pentru ca la asta mi s-a spus ca se va ajunge daca nu trece in 2 sapt) si daca mai e cazul sa vad si alt medic inainte de operatie?
Care sunt sansele sa reapara dupa operatie?

multumesc

poate salazionul tau se exprima pe fata externa a pleoapei, si de aia ti s-a zis sa aplici unguentul pe pleoapa. daca salazionul se vede atunci cand intorci pleoapa, trebuie aplicat in sacul conjunctival, cum scrie pe prospect.
operatia nu e complicata, nu necesita spitalizare, vii, o mica anestezie locala, se incizeaza salazionul pe fata ext sau int a pleoapei, se chiureteaza, se scoate camasa salazionului; daca e ext se pune un firicel, daca e int nu se pune nimic.
sunt sanse mari sa reapara, poate e impropriu spus "sa reapara", ca apare altul; depinde de terenul pacinetului :D
stiu pe cineva care s-a "operat" de 7 ori de salazion, si era f impacat cu asta, stia ca din cauza lui apar :)
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Urcior

Postby marmotul » Thu Sep 04, 2008 9:45 am

pc7 wrote:doar atat? si in cat timp ti-a trecut?

in 2-3 zile.
si am avut ochelari de protectie da erau de aia contrafacuti. sfat: nu cumparatti materiale de protectie de calitate indoielnica ca tot pe voi o sa va doara apoi :wink:
qpepsi.gif

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30349
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Thu Sep 04, 2008 4:51 pm

se numeste electroftalmie.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Urcior

Postby marmotul » Thu Sep 04, 2008 7:33 pm

andy gavrilescu wrote:se numeste electroftalmie.


downtown.gif
qpepsi.gif

bolnavulinchipuit
Posts: 2
Joined: Fri Apr 02, 2010 7:00 pm

Re: Urcior

Postby bolnavulinchipuit » Fri Apr 02, 2010 7:49 pm

Si eu am o problema la ochi(nu am mai avut niciodata pana acum asa ceva nici herpes).O am din august.Am dormit undeva unde cred ca era curent si mi s-a inflamat ochiul pe dinafara.Nu eram in tara si un medic de acolo mi-a recomandat antibiotice.Le-am luat am crezut ca am scapat de problema.Apoi m-am intors in tara si de la praf,oboseala,mare cred ca mi s-a agravat.M-a vazut medicul de familie si mi-a prescris Tobradex si Betabioptal.Le-am luat.Am crezut ca a trecut de tot(partea nasoala ca din afara nu se mai vedea si eu nu stiam ca trebuie sa intorc pleoapa ca sa-l vad).Dar nu stiu cum,nici nu imi mai amintesc era tot acolo im Septembrie.Am mers iar la medicul de familie si mi-a zis sa continui cu acelasi tratament si mi-a mai dat si alte feluri de unguent si picaturi.Nu mi-a trecut.Am mers la oftalmolog si mi-a dat alt unguent.Mi-a zis sa continui 20 de zile.Nu mi-a trecut apoi la urmatorul consult mi-a zis sa ma operez.Apoi(ca sa mai aud o parere) am mers la un consult la o clinica privata mai scumpa,medicul de acolo mi-a zis ca nu,nicidecum nu am voie sa ma operez.Mi-a dat aceleasi medicamente a incercat sa mi-l dreneze dar tot zicea ca nu e adunat puroiul si nu poate.Mi-am facut antibiograma.Am luat antibiotice si mi-am facut-o iar.A doua oara nu mi-a iesit nicio infectie si orjeletul meu era tot acolo(desi daca orjelet e acelasi lucru cu ulcior nu cred ca ce am eu e ulcior.e rosu cu puroi,mai face cap si in afara dr nu il pot scoate.si a inceput de la o simpla tragere de curent.imi explica cineva si mie cum s-a tras inauntru?).Asta era prin ianuarie medicul pur si simplu nu m-a mai chemat nu a mai zis nimic.(Intre timp am avut grija la dieta sa ma detoxifiez,sa imi imbunatatesc imunitatea,mi-am pus si ceva picaturi cu argint lichid si comprese cu ceva pe baza de plante)Suntem in aprilie si am tot sperat ca imi va trece.Ul.M-as opera dar am citit ca ar putea apara din nou.Ce sa fac?

bolnavulinchipuit
Posts: 2
Joined: Fri Apr 02, 2010 7:00 pm

Re: Urcior

Postby bolnavulinchipuit » Fri Apr 02, 2010 7:58 pm

Si inca ceva.Dimneata e foarte inflamat si in afara ,asa cum era la inceput.Si zilele trecute am racit si ochiul pare mult mai rau.Chiar nu stiu ce sa mai fac.pare ca nu mai reactioneaza la nimic.Nu stiu la ce medic sa ma mai duc mi-am pierdut speranta.Poate stiti voi unul bun.In Cluj

Wickyz
Posts: 1
Joined: Thu Jul 01, 2010 8:03 am

Re: Urcior

Postby Wickyz » Thu Jul 01, 2010 8:12 am

Buna ziua,

Ieri am fost operat la ochi pentru un ulcior. In starea de confuzie dupa operatie nu am retinut cand trebuie sa dau jos pansamentul si sa incep tratamentul cu picaturi si crema. Ma puteti ajuta?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Urcior

Postby 187.92a » Sun Aug 01, 2010 11:48 pm

bolnavulinchipuit wrote:Intre timp am avut grija la dieta sa ma detoxifiez,sa imi imbunatatesc imunitatea,mi-am pus si ceva picaturi cu argint lichid -acela topit sau acela viu, adica mercur?- si comprese cu ceva pe baza de plante)Suntem in aprilie si am tot sperat ca imi va trece.Ul.M-as opera dar am citit ca ar putea apara din nou.Ce sa fac?


Daca te deranjeaza scoate-l. Poate trece si singut peste 5 ani, mai ales ca nu se vede
Daca nu te deranjeaza toti acesti ani, scoate-l
si daca medicul spune sa il scoti, scoate-l. Nu e superoperatie, totusi, hai sa fim realisti, iti taie ala acolo, mare schmen.

Dar daca esti inchiupuit vei avea si si o suferuinta dintr0asta plasticam agitata, anxioasa.

mariada
Posts: 4
Joined: Fri Jul 08, 2011 8:54 pm

Re: Urcior

Postby mariada » Fri Jul 08, 2011 9:05 pm

Buna ziua! Va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. De aproximativ 9- 10 luni si pana acum am facut de 7 ori chalazion, in locuri diferite. De fiecare m-am operat. Acum cateva zile, mi s-a umflat pleoapa ingrozitor de tare si doare foarte rau. Azi s-a mai dezumflat si vad ca tot ce e acolo s-a concentrat intr-un loc, dureros chiar si daca nu ating, dar care pare sa se inchisteze; nu da absolut niciun semn ca ar face un cap sau ceva. Trebuie sa spun ca: port ochelari, sunt foarte atenta in ceea ce priveste igiena ochilor (mereu cand vin de afara in casa ma spal cu blefaroshampoo, la fel dimineata si seara) si de cand am problema asta, m-am mai machiat de 2 sau 3 ori (in aproape 10 luni) cu cosmetice schimbate, noi.
In urma unei analize de laborator, efectuata dupa una dintre aceste operatii, a iesit ca e "un microb obisnuit" (asta mi-a zis doctorul). Nu mai stiu ce sa fac, va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat, nu pot continua la nesfarsit sa ma operez.

Emma123
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri May 18, 2007 3:00 pm

Re: Urcior

Postby Emma123 » Wed Sep 07, 2011 3:59 pm

mariada wrote:Buna ziua! Va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. De aproximativ 9- 10 luni si pana acum am facut de 7 ori chalazion, in locuri diferite. De fiecare m-am operat. Acum cateva zile, mi s-a umflat pleoapa ingrozitor de tare si doare foarte rau. Azi s-a mai dezumflat si vad ca tot ce e acolo s-a concentrat intr-un loc, dureros chiar si daca nu ating, dar care pare sa se inchisteze; nu da absolut niciun semn ca ar face un cap sau ceva. Trebuie sa spun ca: port ochelari, sunt foarte atenta in ceea ce priveste igiena ochilor (mereu cand vin de afara in casa ma spal cu blefaroshampoo, la fel dimineata si seara) si de cand am problema asta, m-am mai machiat de 2 sau 3 ori (in aproape 10 luni) cu cosmetice schimbate, noi.
In urma unei analize de laborator, efectuata dupa una dintre aceste operatii, a iesit ca e "un microb obisnuit" (asta mi-a zis doctorul). Nu mai stiu ce sa fac, va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat, nu pot continua la nesfarsit sa ma operez.


Foloseste Tobradex unguent si picaturi imediat ce apare cea mai mica jena la clipire si stii ca urmeaza un nou urcior.

De-a lungul timpului, am observat ca la mine are legatura si cu consumul de dulciuri; cu cat mai putin zahar, cu atat mai putine urcioare. Si eu folosesc blefagel si lacrimi artificiale, da tot n-am scapat in totalitate de urcioare; unu pe an tot imi apare, dar acum il tratez din fasa cu tobradex si nu mai apuca sa se transforme in chalazion.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Urcior

Postby 187.92a » Wed Sep 07, 2011 4:05 pm

ai sjogren? sindromul

mariada
Posts: 4
Joined: Fri Jul 08, 2011 8:54 pm

Re: Urcior

Postby mariada » Wed Sep 07, 2011 4:16 pm

trident wrote:ai sjogren? sindromul

nu stiam de sindromul asta. am citit acum cate ceva despre el. nu stiu ce sa zic, ar fi prezente o parte din simptome, desi putine. oricum,nu ma pricep, asa ca mai bine tac...ce fel de doctor ar putea diagnostica asa ceva?

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Urcior

Postby ametist713 » Wed Sep 07, 2011 4:26 pm

Reumatologul
things can only get better

mariada
Posts: 4
Joined: Fri Jul 08, 2011 8:54 pm

Re: Urcior

Postby mariada » Wed Sep 07, 2011 4:28 pm

multumesc

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Urcior

Postby 187.92a » Wed Sep 07, 2011 4:42 pm

dragut, dar eu vbeam cu emma.
de ce fol lascrimi ariciale?

mariada
Posts: 4
Joined: Fri Jul 08, 2011 8:54 pm

Re: Urcior

Postby mariada » Wed Sep 07, 2011 4:45 pm

ah, ok.scuze

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Urcior

Postby 187.92a » Wed Sep 07, 2011 5:03 pm

pana si studentii la medicina cand citesc despre boli ajung sa creada ca le au pe toate, deci nu cred ca ai Sjogren

Emma123
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri May 18, 2007 3:00 pm

Re: Urcior

Postby Emma123 » Wed Sep 07, 2011 5:11 pm

trident wrote:dragut, dar eu vbeam cu emma.
de ce fol lascrimi ariciale?

Nu ma regasec printre simptomele acelui sindrom. Folosesc lacrimi artificiale si blefagel/blefarosampon la recomandarea oftalmologului. Am consultat vreo 5 oftalmologi in 2008 pentru a afla cum pot sa previn pe viitor aparitia urcioarelor. Unul din ei a zis sa ma spal cu blefagel / blefaroshampon si sa folosesc lacrimi artificiale, ceilalti au zis ca n-am ce sa fac. Eu m-am bucurat ca ma pot preface ca am gasit cauza urcioarelor si m-am apucat de folosit lacrimi si sampon :lol: , iar de atunci le folosesc zilnic. nu stiu daca am avut vreodata sindromul de ochi uscat, dar intre timp cred ca am devenit dependenta de lacrimi; daca nu folosesc dimineata, pe la amiaza simt ca am nisip in ochi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Urcior

Postby 187.92a » Wed Sep 07, 2011 6:11 pm

faci si scene familiale cu lacrimile?
eu nu inteleg de ce lacrimi artificiale. ce folosesti?

Emma123
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri May 18, 2007 3:00 pm

Re: Urcior

Postby Emma123 » Wed Sep 07, 2011 6:43 pm

trident wrote:faci si scene familiale cu lacrimile?
eu nu inteleg de ce lacrimi artificiale. ce folosesti?

Nu, nu fac scene. :lol:
Pai m-a suspectat un oftalmolog de sindrom de ochi uscat. Probabil s-a gandit ca asta ar fi cauza infectiilor repetate.

Folosesc Systane, Sensivit, optive.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Urcior

Postby 187.92a » Wed Sep 07, 2011 7:48 pm

interesant.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests