ectopie testiculara bilaterala

stiri medicale; cazuri clinice
cronos
Posts: 2
Joined: Tue Apr 10, 2007 7:23 am
Location: romania

ectopie testiculara bilaterala

Postby cronos » Wed Apr 11, 2007 8:40 am

Am 44 de ani sufar de ectopie testiculara bilaterala am consultat medicul urolog, am facut RMN testicolele se afla in abdomen . Analizele de singe -Tostesteron si marcheri in limitele normale.Medicul ma sfatuit sa le scoatem Ce parere aveti?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Apr 11, 2007 10:06 pm

scoate-le deoarece se pot maligniza daca sunt inauntru, adica poti sa dai coltu intr-un oarecare viitor daca nu le scoti
oricum felicitari pt 44 ani
btw cum de ti-a venit ideea sa le cauti

cronos
Posts: 2
Joined: Tue Apr 10, 2007 7:23 am
Location: romania

Postby cronos » Thu Apr 12, 2007 7:28 am

Multumesc pentru felicitari M-ai astept si alte pareri sunt programat peste 6 luni la un nou control.

sashad
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jan 30, 2007 10:59 am

Postby sashad » Thu Apr 12, 2007 10:34 am

In nici un caz nu trebuie sa ramana in abdomen pentru ca exista un real risc de malignizare. Ar trebui evaluata in primul rand dimensiunea lor si apoi caracterele (lipsa caracterelor de malignitate, data fiind varsta destul de inaintata din acest punct de vedere). Daca au dimensiuni normale pt varsta Dvs. si nu exista caractere de malignitate poate ar trebui tentata coborarea lor si nu extirparea chirurgicala. Problema e de ce nu au coborat pana acum... sunt prinse in bride si atunci se pot cobori relativ usor sau au un funicul prea scurt si atunci coborarea per primam ar fi dificila, dar s-ar putea face in mai multe etape. Sunt convinsa ca medicul dvs chirurg va aprecia toate aceste lucruri.

Eu insa nu reusesc sa inteleg cum de ati asteptat pana la 44 de ani ca sa rezolvati aceasta problema?

Bafta multa!

camish
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 13, 2006 4:13 am
Location: ???

Postby camish » Sat May 12, 2007 12:26 pm

Current recommendations for postpubertal men are as follows:

Any man with bilateral undescended testes - Bilateral testicular biopsy and orchidopexy


Orchidopexy = coborare.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun May 13, 2007 7:06 pm

sashad wrote:In nici un caz nu trebuie sa ramana in abdomen pentru ca exista un real risc de malignizare. Ar trebui evaluata in primul rand dimensiunea lor si apoi caracterele (lipsa caracterelor de malignitate, data fiind varsta destul de inaintata din acest punct de vedere). Daca au dimensiuni normale pt varsta Dvs. si nu exista caractere de malignitate poate ar trebui tentata coborarea lor si nu extirparea chirurgicala. Problema e de ce nu au coborat pana acum... sunt prinse in bride si atunci se pot cobori relativ usor sau au un funicul prea scurt si atunci coborarea per primam ar fi dificila, dar s-ar putea face in mai multe etape. Sunt convinsa ca medicul dvs chirurg va aprecia toate aceste lucruri.

Eu insa nu reusesc sa inteleg cum de ati asteptat pana la 44 de ani ca sa rezolvati aceasta problema?

Bafta multa!


super. este traducerea in extenso a parerii mele de mai sus, punct cu punct. ce tare. vrei sa faia sa la toate posturile mele de-acu incolo? :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun May 13, 2007 9:02 pm

Da, e aceiasi idee, da postul lui sashad are prestanta, nene. :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue May 15, 2007 1:45 am

da, oamenii se uita intai la costum; ma si mi-a mai zis cineva asta. pot insa sa-l fac de trei ori mai tare deat al lui sashad (di de 3x mai fmee) dar tbuie sa ma chinui. deci concluzionand imi iau costum

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: ectopie testiculara bilaterala

Postby Melania » Tue Sep 04, 2012 11:25 am

Poate nu a avut nevoie de ele pana la 44 de ani.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests