Diazepam in EPA, o alternativa terapeutica in prespital?

stiri medicale; cazuri clinice
danette
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Mar 28, 2009 5:03 pm

Re: Diazepam in EPA, o alternativa terapeutica in prespital?

Postby danette » Wed Apr 08, 2009 1:26 pm

sincer..refuz sa cred ca IVS e singura cauza de EPA...si ca un soc cardiogen dat de IMA de VD nu da in nici un caz EPA....
ma las de meserie daca tu imi demonstrezi ca eu n-am vazut veci o EPA dat de IMA de VD..serios vorbesc...
si mergand pe masinile SMURD..si facand preluarea masinii la intrarea in tura...n-am reusit sa gasesc morfina..in toata masina...oare n-am cautat bine sau chiar nu este in dotare...??

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Diazepam in EPA, o alternativa terapeutica in prespital?

Postby cog1983 » Wed Apr 08, 2009 4:02 pm

danette wrote:sincer..refuz sa cred ca IVS e singura cauza de EPA...si ca un soc cardiogen dat de IMA de VD nu da in nici un caz EPA....
ma las de meserie daca tu imi demonstrezi ca eu n-am vazut veci o EPA dat de IMA de VD..serios vorbesc...
si mergand pe masinile SMURD..si facand preluarea masinii la intrarea in tura...n-am reusit sa gasesc morfina..in toata masina...oare n-am cautat bine sau chiar nu este in dotare...??

Pai expune cazul de IMA de VD cu EPA daca l-ai vazut. Sau gaseste-mi pe net un articol care expune un astfel de caz...
INSUFICIENTA CARDIACA STANGA ACUTA
Se manifesta prin accese de dispnee cu caracter paroxistic - astm cardiac si edem pulmonar acut - si se datoreaza cresterii rapide si intense a presiunii in capi­larele pulmonare, datorita reducerii bruste a sangelui evacuat de inima stanga (ven­tricul sau atriu), in conditiile unui debit normal al ventriculului drept. Acumularea masiva de sange in capilarele pulmonare creste mult presiunea in capilare, cu transsudarea plasmei in alveole.

Si pe SMURD ar trebui sa cauti stupefiantele la medicul de garda... acolo stau de obicei, nu in sertarele masinii :wink:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests