Coloana Vertebrala traumatism..

stiri medicale; cazuri clinice
ferodom
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Dec 24, 2005 7:24 pm
Location: tg-jiu
Contact:

Coloana Vertebrala traumatism..

Postby ferodom » Sat Jan 06, 2007 5:40 pm

Examinarea IRM coloanei lombare fara substanta de contrast ,sagT1,sagT2,sag STIR,axT2,evidentiaza:
-piese anatomice cu raporturi normale in regiunea examinata;
-mica hernie intraspongioasa pe platoul superior de la nivel L4;
-discuri intervertebrale cu hidratare relativ normala,cu exceptia discului de la nivel L5-S1 ce apare cu semnal discret neomogen in ponderatie T2 (moderat deshidratat);
-absenta anomaliilor de semnal la nivelul corpurilor vertebrale lombare;
-la nivel L3-L4 si la L4-L5 protruzii discale circumferentiale cu amprentarea sacului dural,fara conflicte disco-radiculare decelabile IRM;
-la nivel L5-S1 protruzie discala pe linie mediana,cu discreta compresie a sacului dural la acest nivel si ingustarea spatiului epidural anterior,aparent fara conflicte radiculare;osteofitoza posterioara la nivel L5-S1;
-absenta anomaliilor de semnal la nivelul conului medular.
/
Acum am 20 de ani si 4 luni a trecut 1 an de la aceasi intrebare adresata forumului.
In cazul ideal adica tratamentul ideal respectat in ce masura se mai poate reface coloana incat statul prea mult in picioare,unele micari alte trunchiului sa nu mai fie o problema?!.Cu alte cuvinte sa se reduca restrictile traumatismului si nu ma refer la pozitile gresite exercitile gresite care orcum in mod normal nu ar trebuii facute.Am mai facut gimnastica medicala,mai imi pierd uneori increderea gandindu-ma ca cea ce fac paote cu cine nu trebuie,ar putea fi o lipsa de progres si doar sa imi mentin starea actuala.Repet imi place sa fac sport si sportul la mine nu se rezuma numai la alergat pe drum neacidentat.Nu mai ma simt ca inainte
,slabesc si nu pot face nimic impotriva acestui lucru.
Multumesc lui cerbu si filister pt raspunsurile anterioare ...
!?!

Psyche
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Jan 06, 2004 10:11 pm
Location: Romania
Contact:

Postby Psyche » Sun Jan 07, 2007 1:10 am

Incearca sa pui aceasta problema si pe Forumul Medical Netmedic pe care-l poti accesa la adresa http://www.forum-medical.ro/. Speram ca in cel mai scurt timp, medicii colaboratori sa poata redacta un raspuns pentru problema ta.
NETMEDIC.ro - Portal de cultura medicala


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests