am nevoie de un ajutor urgent pentru o problema delicata!

stiri medicale; cazuri clinice
patricia
Posts: 3
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:44 pm

am nevoie de un ajutor urgent pentru o problema delicata!

Postby patricia » Fri Dec 01, 2006 4:51 pm

Stiu pe cineva care are un copil de 14 ani (il cheama Vali)aflat intr-o stare destul de delicata intr-un spital, practic se zbate intre viata si moarte. Stiu ca suna destul de dur dar asta e realitatea din pacate,Vali a fost diagnosticat in urma cu 1 an cu Leucemie, in urma acestui diagnostic el a urmat un tratament specific cu citostatice cum de altfel este si destul de dur, in urma cu o luna aproape de incheierea tratamentului urma sa intre in tratamentul de intretinere ceea ce era mai usor, insa inainte sa incheie tratamentul, desi corpul lui a raspuns bine la tratament, a facut convulsii si in urma tomografiei facute a rezultat apariatia a 2 pete de sange pe creier de marime medie, de atunci si pana azi inima lui Vali are o activitate normala insa creierul lui nu mai functioneaza normal : nu raspunde la reflexe, nu are simturi, mainile si picioarele nu i se misca, are tub de oxigen , punga pt activitatea stomacului si pt urina. Doctorii nu i-au mai dat mult de trait insa au trecut 3 saptamani si analizele referitoare la sange : glicemie, trombocite, etc sunt foarte bune chiar si pulsul este stabilizat. Pentru creier nu i-a fost administrat decat plasma insa de acum 2 zile doctorul i-a administrat Cerebrolysin care nu stiu prea mult cat de eficient este, as dori daca se poate sa aflu mai multe informatii despre tratamente pentru creier daca exista si mai ales daca cineva a trecut printr-o experienta asemanatoare sau stie pe cineva, sa-mi imi dati informatii amanuntite pentru ca viata acestui baiat atarna de un fir de ata.

Va multumesc in numele tatalui lui si cu siguranta din partea lui Vali!

patricia
Posts: 3
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:44 pm

diagnostic

Postby patricia » Fri Dec 15, 2006 5:05 pm

Diagnosticul lui Vali este urmatorul :

Leucemie Acuta Limfoblastica cu celule T.
Hemoragie intraparenchimotoasa frontal dreapta.
Hemoragie frontala stanga.
Hemoragie parietala stanga.
Tetrapareza.
Insuficienta respiratorie acuta.
Intubatie nasotraheiala.
Ventilatie mecanica.

P.S. as aprecia orice raspuns indiferent daca e bun sau rau. Multumesc

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Dec 15, 2006 8:18 pm

Cu diagnosticele astea...cu parere de rau...dar nu stiu daca are vreo sansa :cry:
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

patricia
Posts: 3
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:44 pm

Postby patricia » Fri Dec 15, 2006 10:00 pm

da din pacate cam asa este, dar faza e ca treb sa incerci orice solutie, nu se stie niciodata, mai ales dc e copilul oricaruia, si-ar dori sa faca cat se poate de mult!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Dec 15, 2006 10:22 pm

Da, categoric, sunt convinsa ca o sa se faca tot ce se poate ,dar este foarte grav .
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests