Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

stiri medicale; cazuri clinice
moniq
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Oct 22, 2005 10:57 am

Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby moniq » Thu Sep 28, 2006 5:54 pm

Primul vaccin pentru prevenirea cancerului cervical - Gardasil, vaccinul experimental dezvoltat de Merck pentru prevenirea cancerului de col uterin, a fost votat în unanimitate de comisia FDA (Food and Drug Administration). Gardasil este vaccinul dezvoltat si experimentat de Merck împotriva a patru tipuri de papillomavirus uman (HPV 6, 11, 16 si 18 - ). Tipurile HPV 16 si 18 sunt responsabile pentru aproximativ 70% dintre cazurile de cancer cervical si pot produce cancerul vulvar si vaginal. Tipurile 6 si 11 sunt responsabile pentru aproximativ 90% din cazurile de veruci genitale, putând produce modificãri cervicale benigne si rezultate anormale ale testului Papanicolau. În studiile efectuate, Gardasil a prevenit în proportie de 100% aparitia cancerului cervical si a leziunilor precanceroase cervicale asociate infectiei cu HPV 16 si 18.

Stie cineva daca se gaseste si in Romania si eventual cat costa?

multumesc.

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Postby miraj » Fri Sep 29, 2006 3:34 am

Trebuie omologat in Romania mai intai...

rowana
junior
junior
Posts: 84
Joined: Thu Nov 17, 2005 10:10 pm
Location: romania

Postby rowana » Fri Sep 29, 2006 11:06 am

in Ro abia din 2007 se va comercializa....dar va fi foarte foarte scump.....
si asta din surse sigure.....

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Fri Sep 29, 2006 11:42 am

Pt. moniq: Din Ungaria se va putea aduce. La pret uita-te pe net.

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Tue Mar 06, 2007 6:27 pm

Am gasit pe net ca maine e lansarea oficiala in Romania a vaccinului impotriva cancerului de col uterin: http://www.realitatea.net/46673_Vaccinu ... ania-.html

Am auzit ca o doza va fi in jur de 450 RON (trebuie 3 doze).

yeti
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:46 pm

Postby yeti » Thu Mar 08, 2007 9:58 pm

S-a lansat vaccinul de catre msd, dar nu se gaseste in farmacii , trebuie sa mergi la medic ca sa ti-l recomande, indicatia de vaccinare e intre 9 si 26 de ani , la fetele care nu si-au inceput viata sexuala . Doza e 450 ron , sunt necesare 3 doze 0-2-6 luni si se pare ca eficenta la 5 ani e peste 90%

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Sat Mar 24, 2007 2:05 am

sunt de acord cu vaccinul asta, o sa mi-l cumpar si eu
cred ca sunt norocoase fetele care n-au inca 26 ani, si pot profita de sansa asta
desi pretul e cam mare (450 RON X3), cred ca e o investitie buna

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Mar 24, 2007 2:20 am

da, e foarte tare
parere de venerolog. e prea belea. in definitiv u know ca zgarciul nu protejeaza de HPV, ci daor de hiv hepatita alea. ma rog, in % de.
mi-as face si eu sincer.

din pacate nu exista si din tulpini cutanate, ca si aia e o pb. btw, nu va exclude din risc vaccinu asta, are doar cateva tulpini, dar alea mai frecvente in zona mediterana. nu musai si la noi
etc
etc

bafta

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Sat Mar 24, 2007 2:27 am

pai am inteles ca se poate si la baieti... in fine, e inca in studiu

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Mar 24, 2007 2:33 am

da, pt rosu-ngat

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Sat Mar 24, 2007 2:52 am

da, dar si impotriva HPV, mi se pare normal, in fond si la urma urmei barbatii sunt responsabili de transmiterea acestui virus
iata: "Rezultatele studiilor de răspuns imunologic la subiecţii de sex masculin şi feminin cu vârste între 9 şi 15 ani relevă că răspunsul imun atins la această grupă de vârstă a fost mai ridicat decât cele obţinute la adolescenţii peste vârsta specificată şi la adulţi. Studiile de eficacitate pentru evaluarea Gardasil la subiecţii de sex masculin sunt încă în desfăşurare."

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Mar 24, 2007 2:58 am

da, fac astia un cancer de col in fund de n-ai sa vezi

serios acu, cica se lucrã la vaccinu multitulpinos si pt piele

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Fri Oct 19, 2007 1:40 am

Testul Papanicolaou inferior testului pentru detectarea HPV

18 Octombrie 2007

Cercetătorii de la Universitatea McGill din Montréal au demonstrat că testul pentru screeningul infecţiei cu HPV este superior testului tradiţional Papanicolaou în detectarea cancerului de col uterin. Cercetătorii susţin că acurateţea testului HPV a fost de 94.6% comparativ cu doar 55.4% pentru testul Papanicolaou. Rezultatele studiului randomizat şi controlat au fost publicate în numărul din 18 octombrie al revistei The New England Journal of Medicine. ÃŽn studiu au fost incluse 10154 femei cu vârsta cuprinsă între 30 şi 69 de ani.

Cu toate că testul HPV a avut o acurateţe cu 40% mai mare decât testul Papanicolaou ( sensibilitatea testului HPV a fost de 94.6% comparativ cu 55.4% a testului Papanicolaou), în ceea ce priveşte specificitatea testul Papanicolaou a fost mai exact. Capacitatea testului Papanicolaou de a detecta cu precizie leziunile precanceroase fără rezultate fals pozitive a fost de 96.8% comparativ cu 94.1% a testului HPV. ÃŽnsă în general sensibilitatea unui test este mai folositoare decât specificitatea acestuia.

Testul Papanicolaou a fost creat în anii ’40 de către Georgios Papanicolaou şi constă în examinarea la microscop a mostrelor celulare recoltate de la nivelul colului uterin. Testul HPV necesită de asemenea mostre de celule de la nivelul colului uterin, acestea fiind ulterior analizate în mod automat pentru detectarea ADN-ului tulpinilor HPV implicate în cancerogeneză.

Cercetătorii au subliniat de asemenea faptul că şi femeile care au fost vaccinate pentru HPV vor trebui urmărite deoarece vaccinul protejează doar împotriva a 70% din neoplazii.

The New England Journal of Medicine, Volume 357:1579-1588

http://www.postamedicala.ro/content/view/4345/48/

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby jeromeKjerome » Wed Mar 05, 2008 10:00 pm

http://www.nvic.org/PressReleases/pr62706gardasil.htm

Pana la urma care este parerea voastra dupa scandalul iscat, sunteti pro sau contra GARDASIL ?
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby Dr.Lili » Thu Mar 06, 2008 12:58 am

prea multe reactii adverse. nu
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby jeromeKjerome » Fri Mar 07, 2008 12:34 pm

Dr.Lili wrote:prea multe reactii adverse. nu


Chiar daca le pui in balanta cu un cancer mic de col uterin ? :D
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby Dr.Lili » Fri Mar 07, 2008 4:15 pm

Un vaccin in studiu nu poate substitui consultul ginecologic regulat. Pacientilor, si chiar noua, ne-ar conveni o impunsatura de ac in locul jenei pe masa ginecologica, nu-i asa? :)
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby originaltup » Sat Mar 08, 2008 6:25 am

indicatia de vaccinare e intre 9 si 26 de ani , la fetele care nu si-au inceput viata sexuala

nice try :D Daca vaccinezi doar "fetele care nu si-au inceput viata sexuala" nu prea o sa mai aiba Merck bani sa-si amortizeze investitia.
Nu am vazut scris ca nu poti vaccina pe cineva care si-a inceput deja viata sexuala.
Sansele sa fie eficient sunt mai mari daca nu ai inceput viata sexuala deoarece nu a existat expunere la HPV (de aceea varsta de 11-12 e mai buna).
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby 187.92a » Sat Mar 08, 2008 1:03 pm

indicatia este pt fetele care nu si-au inceput viata sexuala,a sta stiu si eu
si oricume ste o frectie, ca nu merge pe toate tuplinile, dar deh, marketingul e bun

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby lazarosa » Sat Mar 08, 2008 10:53 pm

si tipele peste 26 de ani care nu si-au inceput viata sexuala ?:)) cu ele cum ramane? :lol:
.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby Dr.Lili » Sat Mar 08, 2008 10:57 pm

stau la coada. poate-poate un papilomatos ceva.. :lol:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby Dr.Lili » Sun Mar 09, 2008 5:11 pm

Am gasit aici un alt vaccin, pentru cancerul de ovar:
http://www.mimosa-study.com/mimosa.htm

Se comercializeaza la noi? Eu nu am auzit.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
nevroglia
Posts: 1
Joined: Mon Feb 18, 2008 5:35 pm
Location: here
Contact:

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby nevroglia » Sat Mar 15, 2008 2:59 pm

eu din cate am citit si din ce mi-au spus altii mai cunoscatori in domeniu(firme de medicamente), se pare ca acest vaccin Gardasil, nu este testat suficient si in conditii tocmai optime pt a fi introdus pe piata. Asa ca nu v-as recomanda sa-l faceti!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby originaltup » Sat Mar 15, 2008 4:39 pm

nevroglia wrote:eu din cate am citit si din ce mi-au spus altii mai cunoscatori in domeniu(firme de medicamente), se pare ca acest vaccin Gardasil, nu este testat suficient si in conditii tocmai optime pt a fi introdus pe piata. Asa ca nu v-as recomanda sa-l faceti!


E aprobat de FDA ceea ce inseamna ca a fost testat destul de serios. Asta nu inseamna ca e fara riscuri, dar procentual sunt sanse mici de reactii serioase. Acum e in phase 4, asa ca timp e sa apara.

Daca vrei sa ai o viziune pesimista, uita-te pe site-ul unor avocati :D : http://www.munley.com/drugs/gardasil.asp
Nu l-am prescris inca, desi am cateva paciente carora am sa le ofer vaccinul la vizita urmatoare.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby originaltup » Sat Mar 15, 2008 4:51 pm

E important sa pui si lucrurile in perspectiva. In US, cam 25% dintre adolescente "dobandesc" macar un STD (20% white, 50% blacks). Nu stiu cum e in Romania. Iar educatia abstinentei nu prea merge.
Trebuie vazut cam cate vieti sunt salvate. Pana acum vad ca sunt vreo 11 morti asociate cu Gardasil in US.
Problema lor e ca nu ar trebui facut obligatoriu fetelor de 11-12 ani cum e trendul.
Mai departe este vorba de optiune: ii spui pacientului (sau parintelui) ce riscuri are, ce beneficii, si el alege. Daca nu-l vrea sau nu e sigur, nu il faci.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby 187.92a » Sun Mar 16, 2008 12:39 am

pana la 50 de ani, 80% dintre femei au cateva tuplini de HPV

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby tana » Sun Mar 16, 2008 2:45 pm

dap, da si sa ma trezesc la 50 de ani cu neo de col si p-orma sa ma gandesc ca puteam sa ma vaccinez si poate scapam...
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby jeromeKjerome » Fri Apr 18, 2008 11:33 pm

trident wrote:pana la 50 de ani, 80% dintre femei au cateva tuplini de HPV



Si nu numai asta, insa e primul vaccin "impotriva" unei forme de cancer, iar asta mi se pare o realizare in sine, indiferent de ecourile de dupa, mai mult sau mai putin interesate...
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby 187.92a » Sun Apr 20, 2008 12:36 am

ce-ai inteles si tu :lol: :lol:
admirabil, injectia contra cancerului.
mai ramane injectia contra hiv si hep c si gata se vor fi rezolvat toate.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby alimori » Sun Apr 20, 2008 1:35 am

tana wrote:dap, da si sa ma trezesc la 50 de ani cu neo de col si p-orma sa ma gandesc ca puteam sa ma vaccinez si poate scapam...


Ai putea sa regreti ca nu te-ai dus la ginecolog mai des, nu ca ai sarit peste vaccin

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby jeromeKjerome » Sun Apr 20, 2008 9:52 am

alimori wrote:
tana wrote:dap, da si sa ma trezesc la 50 de ani cu neo de col si p-orma sa ma gandesc ca puteam sa ma vaccinez si poate scapam...


Ai putea sa regreti ca nu te-ai dus la ginecolog mai des, nu ca ai sarit peste vaccin


Si aici mai e de lucrat, din pacate...
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby jeromeKjerome » Sun Apr 20, 2008 10:02 am

trident wrote:ce-ai inteles si tu :lol: :lol:
admirabil, injectia contra cancerului.
mai ramane injectia contra hiv si hep c si gata se vor fi rezolvat toate.


intelligenti pauca
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

lmotoiu
Posts: 1
Joined: Wed Sep 24, 2008 9:02 am

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby lmotoiu » Wed Sep 24, 2008 9:24 am

Cobaii Americii
http://www.ziua. net/display. php?data= 2008-09-01&id=242104



-- Un leac impotriva cancerului uterin va fi administrat romancutelor de clasa a IV-ala toamna * Vaccinul Silgrad a fost promovat in Romania de Madeleine Albright,fost Secretar de Stat al Americii * In cateva state din SUA si Canada el a fost interzis

Ministerul Sanatatii a anuntat ca va incepe, din aceasta toamna, vaccinarea fetelor de clasa a IV-a impotriva cancerului de col. Pe piata romaneasca se gasesc doua vaccinuri, insa asupra unuia planeaza mari semne de intrebare. Acesta a fost interzis in unele state din America si Canada, dupa ce mai multe paciente care au fost vaccinate cu Gardasil au murit. Comercializat in Romania sub numele de Silgard, vaccinul companiei Merck Sharp & Dohme (MSD) ofera protectie doar impotriva tipurilor de HPV (Human Papilloma Virus) 6, 11, 16, 18. Silgard se administreaza in trei doze separate la 0, 2 si 6 luni. O doza costa in jur de 5 milioane de lei vechi). Pentru promovarea vaccinului Gardsil (Silgard) la Bucuresti s-a agitat chiar Madeleine Albright, fost Secretar de Stat al SUA, care in luna mai a facut lobby in acest sens pe langa presedin-tele Traian Basescu si primul -ministru Calin Popescu Tariceanu. Demersul lui Albright a venit dupa ce, in multe state din America sau Canada, unde s-a incercat administrarea obligatorie a vaccinului Gardasil de catre politicieni influentati financiar de cartelul farmaceutic Merck Sharp & Dohme, initiativa a fost respinsa. Reticente peste Ocean Intr-un Raport special, din iunie 2008, al organizatiei americane Judicial Watch care dezbate o serie de analize ale FDA - Food and Drug Ad­ministration - se manifesta ingrijorare fata de efectele adverse asociate Gardasil. Astfel, tinere paciente reclama de la dureri de cap, ameteli, stari de voma, aparitia unor negi pe fata sau corp pana la infectii ale cailor respiratorii, dureri de dinti sau chiar pierderea cunostintei si paralizii. S-au inregistrat de asemenea cateva zeci de decese, insa Judicial Watch apreciaza ca, si in cazul in care "ar fi vorba de simple coincidente, dat fiind faptul ca exista inca multe necunoscute privind siguranta completa a Gardasil acestea nu pot fi pur si simplu ignorate". Si in Europa s-au raportat doua decese survenite brusc la femei carora li se administrase Gardasil. Unul dintre cazuri a aparut in Austria, celalalt in Germania. Cu toate ca, in ambele cazuri, nu s-a putut stabili cauza decesului si nici relatia dintre acestea si Gardasil, Agentia Europeana a Medicamentelor - EMEA - a anuntat ca va continua monitorizarea atenta a sigurantei in utilizare a medicamentului Gardasil si, in cazul aparitiei unor informatii noi care pot avea impact asupra raportului beneficiu/risc, va lua masuri adecvate. Prof. dr. Adrian Streinu Cercel, directorul Institutului de Boli Infectioase "Matei Bals" din Capitala ne-a confirmat ca Silgard va fi folosit in campania de vaccinare a elevelor de clasa a IV. In opinia sa, riscurile sunt de 1 la 100.000 de reactii adverse (dureri locale sau febra o zi-doua), iar legaturi precise intre Gardasil si unele cazuri de deces nu au fost stabilite inca. Medicul a adaugat faptul ca, anual, in Romania sunt diagnosticate cu cancer de col uterin peste 3400 de femei. Conform statisticilor Organizatiei Mondiale a Sanatatii, in iulie 2008, Romania se situa pe primul loc in Europa atat in ceea ce priveste incidenta cancerului de col uterin - 29,9 /100.000 femei, cat si rata mortalitatii datorata acestui tip de cancer - 12,06/100.000 femei, care este de 2-2,7 ori mai mare decat in majoritatea tarilor din Europa Centrala si de Est si de 6 ori mai mare decat media din statele membre ale UE.

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby etad » Fri Oct 03, 2008 12:09 pm

Cum te mai poti "procopsi" cu HPV?(in afara de contact sexual)
Te poti infecta daca ai mers la piscina cu o persoana infectata?
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby dr_mihalache » Fri Oct 03, 2008 3:47 pm

Transmiterea HPV se face in 99% din cazuri prin contact sexual (vaginal,oral,anal).
Contactele sexuale repetate cu persoana infectata creste probabilitatea de a contacta virusul.De asemenea ,creste probabilitatea cu nr de parteneri sexuali.
Prezervativul nu protejeaza intotdeauna ,avand in vedere ca este posibila localizarea condiloamelor date de HPV si pe tegumentul din regiunea genitala, perigenital si perianal (nu numai pe mucoasa genitala).
Transmiterea non-sexuala, prin obiecte contaminate recent si imprumutate cum ar fi : lenjeria intima ,prosop, periuta de dinti este exceptionala. Se considera ca HPV nu poate fi contactat de pe capacul de toaleta, piscina.
Mai este posibila transmiterea de la mama la copil in momentul nasterii pe cale naturala, cu aparitia la nou-nascut a conjunctivitei cu HPV ,laringitei cu HPV, infectiilor ano-genitale cu HPV (la femeile infectate cu HPV se recomanda nasterea prin operatie cezariana).
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby dr_mihalache » Fri Oct 03, 2008 3:52 pm

Cate ceva despre vaccinul impotriva HPV -SILGARD- am mai scris la viewtopic.php?f=10&t=6802&start=40
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby dr_mihalache » Fri Oct 03, 2008 4:06 pm

contactele sexuale repetate cu persoana infectata nu creste, da' cresc... :)
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby b3 » Wed Nov 26, 2008 8:12 pm

Daca mai vad un singur popa (teolog) la tv sau facand comentarii pe bloguri in care ne explica ce prostie e vaccinul si cum nu trebuie sa-l facem, imi creste tensiunea ! Mai devreme la stiri am vazut un reprezentant al asociatiei juristilor (?!) si un prof de teologie (!?) contra vaccin, pe ecran era o imagine cu reactiile adverse usoare/locale ale vaccinului prezentate ca mare chestie grava. Si dezinformari peste dezinformari, cica in nici o tara europeana nu e folosit. Da, de aia tocmai a inceput campania de vaccinare in ANGLIA ! tara bananiera, ce pot sa spun..

Daca n-aveti acces la tv: http://www.tvr.ro/stiri.php?c=133
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby razvan.f » Wed Nov 26, 2008 10:49 pm

Desi nu este uimitor ca cei mentionati mai sus sunt impotriva vaccinului ceea ce este cu adevarat uimitor este ca exista medici care sunt impotriva vaccinului. Vorbeam astazi cu colege care erau ferm impotriva vaccinarii. Si o anestezista auzindu-ne spunea ca ea a vazut reactii adverse la fetite dupa vaccinare. Cand am intrebat-o ce reactii a spus: pancreatita.
Si eu am zis "waaauu" in gand si apoi am zis " dar era vreo legatura dovedita intre vaccinare si pancreatita" si ea a zis "pai, cam era".
Asadar ce evidence based medicine... cam erau legaturi intre vaccinare si alte treburi...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Gardasil- vaccin pentru prevenirea cancerului de col uterin

Postby b3 » Wed Nov 26, 2008 11:52 pm

Mda, si de-ar fi vorba doar de o anestezista oarecare, dar ce zici cand ditamai prof. univ. e impotriva ? Si se cearta cu alt prof. univ. pe TVR.

tvr 2, ora de stiri wrote: Vaccinul împotriva virusului care poate duce la apariţia cancerului de col uterin este periculos, a dus la deces în SUA şi de aceea a fost interzis peste ocean, susţine profesorul Pavel Chirilă. El afirmă că nu există nicăieri în lume un vaccin împotriva vreunui tip de cancer. Cel în discuţie e destinat prevenirii infecţiilor cu virului … Două tipuri ale acestui virus sunt responsabile pentru 70% de cancer de col uterin, dar mai sunt alte 15 până la 20 de tipuri la fel de periculoase, declară Chirilă care atenţionează că rata reacţiilor adverse este foarte ridicată. Profesorul Chirilă sugerează că e posibil ca marile companii farmaceutice să fie interesate doar de obţinerea unor avantaje materiale şi mai puţin de eficacitatea vaccinului. În schimb Ministerul Sănătăţii susţine că vaccinul e testat clinic şi sigur. Iniţiativa autorităţilor survine numărului ridicat de cazuri de mortalitate provocate de cancerul de col uterin.

Realizator: Vom discuta despre acest subiect cu profesor doctor Pavel Chirilă, directorul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Bucureşti. Este prezent şi domnul Adrian Streinu Cercel. Bună seara, bine aţi venit la Ora de ştiri. Avem o discuţie care se prelungeşte deşi iniţial se părea că lucrurile vor merge într-o direcţie bună. Aş vrea să verific înainte această informaţie, dacă 60% din părinţii care au fost consultaţi au refuzat să permită copiilor lor să fie vaccinaţi.

Adrian Streinu Cercel: Nu avem astfel de date în momentul de faţă, datele urmează să se acumuleze. Ce ştim e că deocamdată au fost repartizate circa 10 până la 15% din doze... Este un început, ca orice început e uşor anevoios dar convingerea mea este că lumea va înţelege că acest program e unul de excepţie şi că ceea ce ne dorim cu acest program este să salăm vieţi şi să prevenim apariţia cancerului uterin.

Realizator: Aceasta este partea corectă, bună a lucrurilor. Întrebarea este domnule Chirilă, dumneavoastră sunteţi cel care aţi venit acum, înţeleg că aţi făcut şi o documentare de specialitate şi susţineţi că nu putem deocamdată să avem încredere în acest vaccin.

Pavel Chirilă: În primul rând aş vrea să fac nişte corecţii la cele afirmate de dumneavoastră. Eu o să fac mai mult o abordare etică asupra cercetărilor care au dus la lansarea acestui vaccin şi nu asupra unor probleme tehnice legate de vaccinul prorpiu zis.

Adrian Streinu Cercel: Este incriminat vaccinul şi nu problema etică..

Pavel Chirilă: Da, este o problemă etică destul de importantă. Eu nu am spus că peste ocean vaccinul a fost interzis deoarece el nu a fost interzis. El este liber, am citit studii amerine care spun că s-a încercat o lege privind obligativitatea de a face şi această tentativă nu a reuşit. De ce am eu doar nişte rezerve faţă de vaccin deocamdată, până când viitorul va dovedi exact ce fel de vaccin este. Firma producătoare anunţă că studiul final asupra cercetărilor acestui vaccin se va da în septembrie 2009. Dă şi detalii asupra acestui studiu, într-adevăr e un studiu profesionist făcut foarte bine, în curs de derulare, se va face pe 44 de mii de femei, 60 de zile vor fi urmărite pentru reacţiile acute post-vaccinale şi 6 luni pentru dezordinile imunitare care ar putea să apară. Este adevărat că şase luni pentru dezordini imunitare este mult prea puţin pentru că noi ştim că dezordinile imunitare se pot întinde pe ani de zile.

Adrian Streinu Cercel: Este vorba de terminarea unui studiu şi nu începerea unui studiu. Şi este vorba de evaluarea a 10 ani de zile post marketing. Despre asta discutăm. Şi nu este vorba de un studiu nou. În momentul în care aceste vaccinuri au fost înregistrate ele au avut în spate toată documentaţia. Eu l-aş întreba pe domnul profesor Pavel Chirilă dacă a vaccinat vreodată pe cineva şi dacă ştie despre ce e vorba cu aceste vaccinuri.

Pavel Chirilă: Sigur că da, am fost medic de ţară şi am făcut mii de vaccinări în viaţa mea.

Adrian Streinu Cercel: Bun, şi cunoaşteţi date de siguranţă a acestui vaccin?

Pavel Chirilă: Da, am comandat la centrul … 200 de studii medicale pe această zonă.

Adrian Streinu Cercel: Ştiţi dosarul de înregistrare la …?

Pavel Chirilă: Uitaţi ce spun aceste dosare. În Statele Unite se înregistrează anual 6 milioane de cazuri noi. Tot statisticile americane spun că există 9700 de cazuri cu cancer de col uterin care apar anual, ceea ce înseamnă că sunt 0,16% cazuri de femei infectate care au şi cancer de col uterin. Dacă cercetăm statistica inversă şi analizăm … cu femei cu cancer de col uterin o să vedem că 70% din ele sunt infestate cu … Pentru orice începător în ale biostatisticii medicale aceste două cifre spun foarte clar că nu … dă cancer ci celula canceroasă.

Adrian Streinu Cercel: Vă propun să luaţi legătura cu cei care au dat premiul Nobel anul acesta şi să retrageţi premiul Nobel care a fost dat pentru corelaţia în medicină…

Pavel Chirilă: Nu vreau să retrag premiul Nobel.

Adrian Streinu Cercel: Dumneavoastră contestaţi tot ce … în medicină.

Pavel Chirilă: Sunt cifrele americanilor, nu ale mele, nu le-am inventat eu.

Adrian Streinu Cercel: Cei de la CDC au spus că persoanele care au clamat decesele respective au murit fie prin diabet, prin insuficienţă cardiacă, meningită, fie prin abuz de droguri, fie prin tromboze date de… Şi noi venim şi spunem populaţiei din România: fraţilor nu vă vaccinaţi că vaccinul nu e sigur. Ceea ce este o eroare. Şi cine va face aşa ceva trebuie să îşi asume şi conştiinţa că va condamna la moarte această generaţie de fetiţe care puteau să beneficieze în mod clar de o prevenire a unui cancer de col uterin. Şi dumneavoastră sunteţi părtaş la aşa ceva.

Pavel Chirilă: Nu. Şi vă explic imediat de ce. Când studiezi dezordinile imunitare nu e un studiu post-marketing, e un studiu profesional pe eventualele reacţii ale vaccinului. În al doilea rând vârful, incidenţa maximă a cancerului de col uterin în toată lumea şi în România e între 35 şi 55 de ani. Deci undeva în jurul vârstei de 45 de ani există incidenţa maximă. Nu cred că puteţi pretinde că vaccinând o fetiţă de 10 ani îi preveniţi cancerul la 55 de ani, peste 30 de ani. Nu aveţi nici o bază ştiinţifică ca să…

Adrian Streinu Cercel: Vă întrerup şi vă spun cât se poate de clar că evoluţia infecţiei se face în decurs de 10 până la 20 de ani iar dacă contaminarea adolescentei se face în jurul vârstei de 15 ani adunaţi 15 şi cu 20 şi o să vedeţi căvă iese 35 de ani.. Şi la 35 de ani femeile mor prin cancer de col uterin. Iar în România în fiecare an circa 3000 de femei mor prin cancer de col uterin. Asta ne dorim? Când am pus pe picioare un program care are două componente, una de vaccinare tocmai ca să prevină contaminarea, pentru că eu dacă nu previn contaminarea degeaba mai fac vaccin.

Realizator: Domnul Pavel Chirilă sugerează că deşi poţi fi infectat cu acest virus, proporţia între oamenii care sunt infectaţi şi cei la care apare acest cancer e total defavorabil.

Adrian Streinu Cercel: Dumneavoastră vreţi să înţelegeţi că noi facem o atitudine de prevenire a infecţiei?

Realizator: Dar problema e că dacă 90% nu fac cancer înţeleg că doar pentru cele 10%. Sau nu e corect.

Adrian Streinu Cercel: Nu e corect. Puneţi cifrele total pe dos.

Pavel Chirilă: Cei care promovează vaccinul vorbesc doar de ultimul procent, 70% din femeile cu cancer sunt infestate …, ceea ce este corect. Celula canceroasă se infectează foarte repede încă de la debut, din stadiul displazic. Dar nu putem face abstracţie de procentul celălalt, în care doar 0,16% din femeile cu human papilona virus fac cancer. Deci relaţia de iteopatogenitate nu se verifică. Sunt…

Adrian Streinu Cercel: Domnul doctor, noi vorbim aici de mai multe leziuni, de trei tipuri de leziuni care sunt leziuni precangeroase şi se cheamă… unu, doi şi trei, şi vorbim de cancerul invaziv. Toate aceste patru tipuri de leziuni sunt induse de aceste papilana virus. Ca să fm foarte clari. Şi ele se derulează în decurs de 10 până la 20 de ani de zile. Toate aceste leziuni sunt prevenibile prin vaccinare. Este un lucru cât se poate de clar. Ca să previn aceste leziuni prin vaccinare, care costă sistemul sanitar milioane de euro pe an, peste 70 de milioane de euro pe an, atunci te duci şi vaccinezi în aşa fel încât fetiţele să nu se mai contamineze cu HPV. E simplu şi limpede ca lumin zilei. Restul sunt filosofii.

Pavel Chirilă: Cred că ne grăbim pentru a lansa un vaccin înainte ca ultimele cercetări să fie terminate. E o problemă etică la mijloc.

Adrian Streinu Cercel: Adică dumneavoastră condamnaţo fetiţe din România să mai stea să mai aştepte în aşa fel încât de acum în 10-15 ani de zile să facă cancer de co uterin.

Pavel Chirilă: Nu. Uitaţi ce spune Institutul Naţional de Cancer din Statele Unite. Cauza cancerului de col uterin nu a fost încă de monstrată.

Adrian Streinu Cercel: Dacă anul acesta s-a dat premiul nobel pentru că s-a stabilit cauza între papiloma virus şi cancerul de col uterin, ce mai discutăm? S-a dat un premiu Nobel. Dacă nici acesta nue bun atunci hai să ne luăm lucrurile şi mergem acasă şi ne culcăm şi lăsăm lumea în pace şi nu o mai ameţim cu prostii.

Pavel Chirilă: Premiul Nobel nu e un motiv ca să se vaccineze fetiţele de 10 ani.

Adrian Streinu Cercel: Nu, premiul Nobel statuează că o relaţie care s-a stabilit o dată e bine făcută şi ca atare toate studiile care au luat în considerare acest lucru demonstrază acest fapt.

Pavel Chirilă: Deci toate statisticile americane demonstrează că 99,6% dintre femeile infestate human papiloma virus nu au cancer de col uterin.

Realizator: Asta e adevărat?

Pavel Chirilă: Sunt cifre luate din statisticile oficiale americane.

Adrian Streinu Cercel: Eu v-am spus adineauri că vorbim de patru tipuri de leziuni. Cancerul e unul din tipurile de leziuni. Acest vaccin previne toate tipurile de leziuni. Femeile până la 50 de ani, 80% dintre ele trec prin infecţii cu HPV. Majoritatea fac leziuni de tip cin 1, cin 2, cin 3 şi din acestea care ajung la cin 3 fac şi cancer de col uterin.

Realizator: E adevărat că se poate să faci testul Papa Nicolau şi în felul acesta să nu mai fie nevoie de vaccin? Pentru că te poţi vindeca fără să…

Adrian Streinu Cercel: Te vindeci cu mutilaj, pentru că se taie din colul uterin. Femeia respectivă suferă o serie de traume. Noi ne dorim să prevenim apariţia acestor leziuni printr-o atitudine de sănătate publică inteligentă şi bine documentată.

Realizator: Acest vaccin garantat blochează apariţia cancerului de col uterin?

Adrian Streinu Cercel: Acest vaccin atunci când se administrează scoate din discuţie 80% din cauzele de cancer de col uterin. Şi mai rămâne un procent de 20%, motiv pentru care adolescentele după ce îşi încep activitatea sexuală şi respectiv femeile, trebuie să se ducă anual la ginecolog şi să îşi facă o testare Papa Nicolau. De ce? Pentru că acel procent şi aici domnul doctor amintit foarte bine, că există şi alte virusuri pentru HPV care pot fi interesate în inducerea de cancer de col uterin. A veni şi spune că vaccinul nu e bun, că nu e testat, că nu ştiu ce naiba nu am mai făcut şi atunci dau la o parte acest 80% că nu e bun şi le las în continuare să facă cancerul şi să moară mi se pare o totală anomalie din partea unui medic.

Pavel Chirilă: Eu nu am vorbit până acum de reacţiile adverse.

Adrian Streinu Cercel: Nici nu aveţi ce vorbi că e lucru demonstrat că nu e relaţie de cauzalitate între vaccin şi reacţii adverse.

Pavel Chirilă: Acest lucru încă nu e lămurit pe plan internaţional, problema reacţiilor adverse. S-au anunţat mai mult de 10 mii de reacţii adverse, de bolnave care au reclamat, sau anunţat şi câteva decese, şi câteva avorturi, 42 de femei care au avortat.

Adrian Streinu Cercel: Adică la 36 de milioane administrate nu înseamnă nimic. În România se vaccinează de un şi jumătate, sunt peste 30 de femei vaccinate şi nu s-a întâmplat absolut nimic, nu a venit nimeni să reclame nimic. Şi ne trezim acum când a început campania şi e gratuită şi nu mai plăteşte lumea din buzunar că avem probleme cu vaccinul.

Pavel Chirilă: Campania nu e gratuită, e din banii publici.

Adrian Streinu Cercel: Gratuit înseamnă că nu plăteşte cetăţeanul din buzunarul lui.

Realizator: Aş avea o ultimă întrebare. Există posibilitatea oriunde în lume ca să existe o autoritate sau o companie care să îşi asume răspunderea în caz de eşec?

Adrian Streinu Cercel: Categoric da. În momentul în care o companie depune un dosar pentru înregistrare şi e înregistrat şi pus pe piaţă ei îşi asumă şi eventualele riscuri de punere pe piaţă.

Realizator: Vă mulţumesc pentru participarea la emisiune.

Adrian Streinu Cercel: Cu plăcere.


Adevarul e ca nici n-am de ce sa ma mai enervez. Pana acum ma enervam ca jurnalisti de doi lei permit oricarui neavizat sa starneasca panica. Dar cand si medicii dau cu bata in balta ce poti sa mai spui... Astept cu interes sa vad daca in urma acestui fiasco vor incepe parintii sa refuze si vaccinarile obisnuite, dtp, vpi, ahb etc. . Pentru moment am dat de unii care se interesau de pneumo24 sau cum se numeste si hib. Luna trecuta, inaintea nebuniei.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests