Caz 3

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Caz 3

Postby plure » Thu Oct 09, 2003 10:29 pm

Femeie in varsta de 52 ani, la menopauza de 2 ani, cunoscuta cu HTA de 4 ani, in tratament cu Atenolol 50 mg/zi, Captopril 75 mg/zi (25 mg la 8h) si Furosemid 20 mg/zi, fara regim hiposodat, sub care TA se mentine in jurul valorii de 150/100 mm Hg, care a intrerupt tratamentul de cateva zile, se prezinta pentru absenta mobilitatii in ½ stanga a fetei.
Din APP : apendicectomie in copilarie, litiaza renala - nesigura (a avut in urma cu mai multi ani ceva la rinichi, parca pietre, dar nu este sigura).
Din AHC : mama : hemipareza in urma unui AVC aparut la varsta de 50 ani (in urma cu 30 ani).
Femeia relateaza ca in urma cu cateva ore s-a dus la o nunta, motiv pt care si-a spalat parul si a calatorit 2 ore cu trenul, in curent.
In timpul serii, brusc, a simtit ca « i se stramba gura » , de asemenea nu mai putea vorbi si nici inchide ochiul stang. O vecina i-a luat tensiunea care era 230/120 mm Hg. Femeia relateaza ca nu a simtit scaderea fortei in membre si nici tulburari de sensibilitate, ci doar o durere in partea din spate a capului, in jumatatea stanga; fara tulburari de constienta.
Obiectiv: TA=240/120 mm Hg, AV=94/min, fara sufluri pe carotide, cu lagoftalmie si paralizia celorlalti muschilor fetei pe partea stanga (atenuarea trasaturilor, gura stramba, dizartrie din cauza paraliziei orbicularului gurii, incontinenta salivei), fara alte deficite motorii sau senzitive, fara modificari ale ROT, reflexele pupilare si de acomodare OK, fara modificari de nervi cranieni III, IV, VI, orientata, constienta.
ECG : RS cu AV=90/min, ax QRS=-30 grd, HVS evidenta, ce presupune o HTA veche.

1. Care este dg, etiologia acceptata azi si tratamentul ?
2. Dupa un tratament dat de medicul neurolog, deficitul nu se reface in cca 3 saptamani. In schimb TA cedeaza initial – in primele 3 zile la tratament – 150/85 mm Hg dupa care se mentine in jur de 200 mm Hg (TAS), cu toate ca doza de Captopril e crescuta la 150 mg/zi. Ce cauze ar putea avea rezistenta la tratament a TA ?
3. Ce investigatie credeti ca este absolut necesara spre a clarifica etiologia HTA?

Acesta este un caz real - adica cunoscut de mine. De aici lipsa de amanunte sau poate caracterul "incurcat"- asa e in realitate... Imi cer scuze pt nervii celor care considera ca nu e spus suficient sau ca intrebarile sunt prea tintite. E adevarat, urmaresc ceva : ca altii sa invete din experienta mea asa cum si eu ma bucur sa citesc o problema pusa aici.

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Tue Oct 21, 2003 11:26 pm

1. Paralizie de facial - paralizia "a frigore" a lui Bell (sugestiv: conditii de aparitie, durere retroauriculara, pareza intregii hemifete - de multe ori in AVC e afectata doar 1/2 inferioara a fetei - nu e neaparat, dar ajuta; de asemenea se instaleaza treptat in primele 48 h de la aparitie).

Cunoscuta ca "idiopatica", azi se accepta etiologia herpetica: reactualizarea infectiei herpetice (VHS, VVZ)- o eruptie in zona Ramsay-Hunt - conductul auditiv extern - este f sugestiva.

Tratamentul: corticoterapie 1mg Prednison/kgcorpxzi timp de 7-10 zile.

Corticoterapia sub 10 zile nu necesita taperingul dozelor! (in orice caz, ex. criza de astm severa, etc).
Prognosticul de vindecare este de cca 70% dupa 8-10 sapt.


2. Rezistenta la tratament a HTA a fost cauzata atat de tratament cat si de faptul ca era o HTA secundara necunoscuta.


3.HVS severa arata ca HTA era veche, la o femeie de 52 ani. Echografia a aratat un chist mediorenal aparent simplu de 7 cm. Actualmente e internata la Urologie, in asteptarea operatiei.

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Wed Oct 22, 2003 5:10 pm

Cred ca nu se supara nimeni daca-i dadeau si Acyclovir

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Re: Caz 3

Postby cerbu » Tue Mar 16, 2004 5:29 am

Obiectiv: TA=240/120 mm Hg, AV=94/min, fara sufluri pe carotide, cu lagoftalmie si paralizia celorlalti muschilor fetei pe partea stanga (atenuarea trasaturilor, gura stramba, dizartrie din cauza paraliziei orbicularului gurii, incontinenta salivei), fara alte deficite motorii sau senzitive, fara modificari ale ROT, reflexele pupilare si de acomodare OK, fara modificari de nervi cranieni III, IV, VI, orientata, constienta.


scuze, abia acum am vazut cazul. am un mic comentariu. ar fi ajutat daca ai fi precizat implicarea muschilor frontali, de baza in diferentierea clinica intre leziunea centrala si cea periferica.

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Tue Mar 16, 2004 12:34 pm

F buna remarca. Mi-am dat si eu seama atunci, dupa ce postasem.
Afectarea muschilor frontali era mult mai putin evidenta la ea decat afectarea 1/4 inferior al fetei.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" across time, space and culture with a power to give meaning to otherwise meaningless facts.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests