Imi pare rau, dar is disperat

stiri medicale; cazuri clinice
laurica
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Aug 23, 2006 9:51 pm

Imi pare rau, dar is disperat

Postby laurica » Wed Aug 23, 2006 9:53 pm

Nu stiu unde sa mai postez, ca nicaieri nu raspunde nimeni. Este chiar asa rar?

Am o problema. Nu stiu cati dintre voi ati auzit despre reumatismul cardiac si nu stiu cati dintre voi au auzit de biorezonanta. Sa va povestesc un caz (sau doua ).

Ma durea inima. O durere mai mult in dreptul inimii decat efectiv inima. Ma doare si acum Sad(

Am fost la un doctor care trateaza cu biorezonanta. Nu as putea prea multe detalii despre biorezonanta. Dau titlul unui site, dar sper sa nu fie publicitate . http://www.imedis.ro. Aici puteti citi despre biorezonanta. Aici mi-a zis ca am reumatism la inima. Mi-a facut un fel de "licoare" si din cauza asta am inceput sa nu mai am incredee. L-am cunoscut pe acest doctor printr-o coincidenta, si am zis sa merg la el. In fine, gata cu povestea Biorezonanta. Am fost la 3 electrocardiograme, etc, etc, la un doctor universitar in Iasi (m-a pus la un aparat a sta cu mine 3 minute a luat 1.6 mil, si a zis ca is sanatos Smile ). In fine. Nu contest sanatatea mea, dar contest ca ma doare inima si el zice ca e bine. A zis ca e de la lipsa de calciu; am 3 luni de cand iau calciu, si nu m-a slabit nici macar o zi. Cilalti doctori au zis ceva de genul: primul - nu ai nimik la inima, nu stiu ce e; al doilea - ca e de la nervii intercostali , probabil, si inca unul nu stiuc e a mai zis Smile - tot ceva ca nu am nimik.

Ma poate ajuta cineva sa imi zica si mie ce as putea avea?
Va multumesc si ma scuzati ca e asa de lunga povestea!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Aug 23, 2006 10:23 pm

Vlade, cred ca-i de-al tau.

Laurica, nu-nteleg: un singur medic (in care NU ai incredere) ti-a zis ca ai ceva, ceilalti ti-au zis ca esti sanatos si tu inca te mai cauti?
Ecografie de cord ai facut (o fi fost chestia aia de 1,6 milioane)?
Radiografie ti-ai facut? Ai temperatura peste 37? Ai slabit in ultimele luni?
Te doare si cand te-apesi unde se articuleaza coasta de stern?

Daca nu ti s-a gasit nimic organic, o fi de mai sus.
(Io atat m-am priceput, poate mai vin si altii cu idei)
Last edited by alimori on Wed Aug 23, 2006 10:32 pm, edited 1 time in total.

laurica
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Aug 23, 2006 9:51 pm

Postby laurica » Wed Aug 23, 2006 10:29 pm

alimori wrote:Vlade, cred ca-i de-al tau.

Laurica, nu-nteleg: un singur medic (in care NU ai incredere) ti-a zis ca ai ceva, ceilalti ti-au zis ca esti sanatos si tu inca te mai cauti?
Ecografie de cord ai facut (o fi fost chestia aia de 1,6 milioane)?
Radiografie ti-ai facut? Ai temperatura peste 37? Ai slabit in ultimele luni?
Te doare si cand te-apesi unde se articuleaza coasta de stern?

Daca nu ti s-a gasit nimic organic, o fi de mai sus.... Vorba ceea: "durere nespecifica, nesistematizata"


Am zis c a nu am incredere in doctorul cu biorezonanta, din cauza "licorii" (intr-o sticla de 250 ml a pus "biorezonanta" - un catod sau anod, sau ce o fi ala, si in sticla era vodca :) - vb serios).

Electrocardiograma - si m-a cotat 1,6 mil, si ala a zis ca is ok, nu am nimik la inima, m-a pus la un aparat (poate a mai facut el ceva, dar nu am stat mai mult de 3-4 minute la el, cu tot cu dezbracat). M-a pus sa mai fac o chestie: sa deschid un pic gura, si el m-a "batut" cu degetele pe fata, si a exclamat: Da, ai un pic de lispa de calciu (asta staim si eu: calciu total la mine e bun, iar calciu lactic e 4,2 si normal e 4,5 din cate stiu). Deci, totusi ce ar putea sa fie?

laurica
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Aug 23, 2006 9:51 pm

Postby laurica » Wed Aug 23, 2006 10:30 pm

alimori wrote:Vlade, cred ca-i de-al tau.

Laurica, nu-nteleg: un singur medic (in care NU ai incredere) ti-a zis ca ai ceva, ceilalti ti-au zis ca esti sanatos si tu inca te mai cauti?
Ecografie de cord ai facut (o fi fost chestia aia de 1,6 milioane)?
Radiografie ti-ai facut? Ai temperatura peste 37? Ai slabit in ultimele luni?
Te doare si cand te-apesi unde se articuleaza coasta de stern?

Daca nu ti s-a gasit nimic organic, o fi de mai sus.... Vorba ceea: "durere nespecifica, nesistematizata"

Radiografie la ce sa imi fac? Nu am temperatura si nu am slabit, chiar am pus vreo 2-3 kg. Nu ma doare cand apas nimik. Ma doare asa , ontinuu, si uneori am intepaturi puternice. In rest e o durere constanta si destul de slaba, dar e de doi ani de zile.

Nu pot sa cred ca sunt si e "sanatos" sa ma doara...... Orice ar zice doctorii. Poate nu ma duc la doctorul care trebuie. Ce sfat mi-ati da?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu Aug 24, 2006 9:22 am

Stai linistit, nu esti bolnav de inima. Inima nu "inteapa" si nu doare in localizarea pe care ai descris-o. Poate fi o durere data de nervii intercostali, poate fi o durere cu punct de plecare din coloana , sau este o durere pe sistem nervos. Asa ca du-te si la un internist sau la un reumatolog sa-ti faca o radiografie de coloana. Daca nici aici nu sunt probleme, inseamna ca trebuie sa te vada si un psihiatru. Pot fi boli cum sunt depresia, tulburarile anxioase care dau astfel de dureri, dar se rezolva prin tratament.
Si nu mai crede in tampenii cu biorezonante si altele.Si te plangi ca ai platit mult , in loc sa sari in sus de bucurie ca nu esti bolnav de inima. Preferi sa ti se zica ca ai o afectiune de inima (adica o chestie grava0 , decat sa-ti zica 2 doctori ca nu ai nimic?
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

laurica
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Aug 23, 2006 9:51 pm

Postby laurica » Fri Aug 25, 2006 8:58 am

ndsimona wrote:Stai linistit, nu esti bolnav de inima. Inima nu "inteapa" si nu doare in localizarea pe care ai descris-o. Poate fi o durere data de nervii intercostali, poate fi o durere cu punct de plecare din coloana , sau este o durere pe sistem nervos. Asa ca du-te si la un internist sau la un reumatolog sa-ti faca o radiografie de coloana. Daca nici aici nu sunt probleme, inseamna ca trebuie sa te vada si un psihiatru. Pot fi boli cum sunt depresia, tulburarile anxioase care dau astfel de dureri, dar se rezolva prin tratament.
Si nu mai crede in tampenii cu biorezonante si altele.Si te plangi ca ai platit mult , in loc sa sari in sus de bucurie ca nu esti bolnav de inima. Preferi sa ti se zica ca ai o afectiune de inima (adica o chestie grava0 , decat sa-ti zica 2 doctori ca nu ai nimic?


Is bucuros ca zic ca nu am nimik, dar is nervos ca pe mine totusi ceva ma doare. Nu ziceam cu rauitate ca am dat 1,6mil , ziceam caa stat doar 3 minute cu mine, si a zis cais sanatos :). Aici e problema. Putea sa stea si el macar vreo 10 minute sa faca poate si alte analize, nu stiu, nu cunosc ce pot face aparatele dinziua de azi, poate arata boala cu rosu, si gata :). Daca toptul e cu verde,inseamna ca e ok. Nu cred ca sunt depresiv, pentru ca nu am motiv...

Am sa merg sa fac o radiografie la coloana. Apropo, astea am un risc ceva? Am inteles ca radiaza,sau asa ceva, sinu e bine safci prea multe. Spatele , coloana in general, numa doare, nu am problemecu ea.

Tks.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Aug 25, 2006 11:02 am

Aparatele moderne iradiaza mai putin, dar iradiaza si ele. Ideea este sa nu se depaseasca un numar de radiografii pe an, care insumeaza o doza iradianta, care nu mai stiu ce valoare avea.Poate un rezident de pe imagistica te lamureste mai bine. Nu patesti insa nimic de la o radiografie.
Succes si tine-ne la curent!
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri Aug 25, 2006 1:10 pm

laurica wrote:Is bucuros ca zic ca nu am nimik, dar is nervos ca pe mine totusi ceva ma doare. Nu ziceam cu rauitate ca am dat 1,6mil , ziceam caa stat doar 3 minute cu mine, si a zis cais sanatos :). Aici e problema. Putea sa stea si el macar vreo 10 minute sa faca poate si alte analize, nu stiu, nu cunosc ce pot face aparatele dinziua de azi, poate arata boala cu rosu, si gata :).

Da, dar ca sa stea 3 minute si sa-ti spuna ca esti sanatos medicul ala a invatat mai mult de 10-12 ani (facultatea, stagiul si rezidentiat). Sper ca intelegi ce vreau sa-ti spun. :wink:
Cum a spus si ndsimona n-ar fi rau sa te vada si un internist sau reumatolog daca durerile persista. Ai putea face o radiografie de coloana si una de torace. Daca nu faci multe radiografii intr-o perioada de timp scurta nu ai de ce sa-ti faci griji in legatura cu iradierea. Ce varsta ai?

Oricum pe net nimeni nu-ti poate da o consultatie cu adevarat si sa-ti puna un diagnostic, cu atat mai putin sa-ti dea recomandari/retete medicale. Cel mult un sfat, o indrumare.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Aug 25, 2006 1:19 pm

ca sa intelegi mai bine imagineaza-ti ca un medic pe imagistica petrece cam 50% din timp in raze.
asta dc e norocos si lucreaza intr-un spital in care exista si aparate cu camere de comnada separata pt ceilalti 50 %. ca sa nu mai vb de cei de pe radiologie interventionala care stau numai in sala . cum n-am vazut nici unul sa crape din aceasta cauza-desi doza de radiatii incasata se cumuleaza, ceea ce se strange de-a lungul vietii unui om normal , care face un anumit nr de investigatii este mult prea mica pt a cauza vreun neajuns.

laurica
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Aug 23, 2006 9:51 pm

Postby laurica » Sat Aug 26, 2006 10:17 pm

Va multumesc mult pentru sfaturi! Am sa vad cum ajung saptamana asta sa imi fac radiografiile. Am 24 de ani, intreba cineva...

Inca o chestie. De durut ma doare aproape continuu, si sunt obisnuit, si nu introduc in seama. Daca uneori ma lasa, si ma enervez, ma apuca durerea, la fel daca ma supar sau daca beau cafea. Cam astea ar fi 3 cauze care le stiu eu, si care "imi aduc durerea inapoi".

Multumesc!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Aug 27, 2006 9:24 am

eu nu stu dc tu esti la medicina .probabil ca nu dar ti-l recomandam pe vlad!~

tibstein
Posts: 1
Joined: Tue Sep 26, 2006 4:40 pm

reumatism cardiac

Postby tibstein » Tue Sep 26, 2006 5:26 pm

Laurica,si eu am aceleasi simptome ca si tine (durere,intepaturi) in plus am si extra sistole pe care le rezolv cu Betalok zok.De fapt asa au inceput problemele mele ,cu aceste "opriri " foarte scurte si foarte neplacute ale inimii.Aceste simptome se accentueaza cind fac vreun efort sau trec prin diferite stari stresante.De vreo 10 zile ma si doare exact in dreptul inimii+intepaturile care se repeta si ele la diferite intervale.Controale mi-am facut si eu la 2 cardiologi inclusiv investigatii Doppler dar,ca si tie ,mi-au spus ca n-am nimic .ba ca e stresul ,ba junghiuri intercostale.Ultimul dintre cei doi mi-a zis ca durerea e de la coloana si ar putea fi pe baza reumatismala.Chiar miine ma voi duce sa-mi fac niste analize care sa-mi clarifice daca e reumatism sau nu.Cineva pe forum zicea ca inima nu doare si nu inteapa.Sper ca nu era student la medicina.In ceea ce priveste diagnosticele puse de medici gen "n-ai nimic" nu-i credeti.Daca n-ai avea nimic nu te-ai duce la ei.Eu, ca veni vorba,mi-am facut investigatii RMN la coloana vertebrala in doua centre universitare si rezultatul a fost"hernie de disc la niv.L4-L5 .M-am dus cu filmele la 2 neurochirurgi si mi-au spus ca "n-am nimic" desi am dureri mari ori de cite ori indraznesc sa ridic mai mult de 8-10 kg.Am fost de altfel si operat dar nu ca Basescu la Viena si hernia a recidivat.As putea scrie o carte despre spitale si medici.Te sfatuiesc sa consulti si alti medici ptr. ca durerea ta are o cauza si cu inima nu e de joaca. Sper sa auzim numai de bine!

marinsas
Posts: 1
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:41 pm

Postby marinsas » Wed Mar 07, 2007 11:52 pm

[quote="laurica"]Va multumesc mult pentru sfaturi! Am sa vad cum ajung saptamana asta sa imi fac radiografiile. Am 24 de ani, intreba cineva...

Inca o chestie. De durut ma doare aproape continuu, si sunt obisnuit, si nu introduc in seama. Daca uneori ma lasa, si ma enervez, ma apuca durerea, la fel daca ma supar sau daca beau cafea. Cam astea ar fi 3 cauze care le stiu eu, si care "imi aduc durerea inapoi".

Multumesc![/quote

buna,

ai reusit sa faci radiografiile? sunt curios daca la coloana e totul ok?
am avut aceleasi dureri in zona inimii...cu nedormit noaptea , diagnostic gen zona zoster.. si intr-un final cred ca durerea are la baza o afectiune a coloanei vertebrale, pe care o incerc sa o tratez acum. in rest numai bine
Marian 29 ani.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Mon May 28, 2007 10:19 am

wierdows...
nu aveti nimic la inima .
Tratati-va la cap
Nu am vrut sa fiu asa rau dar consumati bani aiurea in sistemul medical ca nu credeti doctorii care va spun ca sunteti sanatosi.
Poate nici ei nu au stat sa va explice bine ce cred ei ca aveti ... adica tulburari anxioase sau depresive...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon May 28, 2007 11:33 am

ma sa stii ca biorezontanta merge
armata romana face teste in acest scop


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests