Masterat Biofizica si Biotehnologie Celulara

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Masterat Biofizica si Biotehnologie Celulara

Postby Athon » Sun Jun 25, 2006 7:07 pm

Fac pentru necunoscatori cunoscuta existenta acestui masterat, cu durata de 2 ani tinut de Catedra Masterat de Biofizica a UMF "Carol Davila" Bucuresti.
Pregatirea consta in parte teoretica (1 curs pe saptamana) si parte practica (cate 2 lp-uri la fiecare 3 saptamani, in medie). Sef de catedra este d-na prof. Eugenia Kovacs.

Pentru absolventii din 2005 si 2006 nu uitati ca in caz ca doriti un doctorat trebuie sa aveti deja masterul facut. Pentru cei mai batraiori, printre care ma numar si eu- e bine sa aveti idee de tehnicile noi si vechi folosite in cercetare si acest master va ajuta mult in directia asta.

Inscrierile vor fi in toamna, cel mai probabil la scurt timp dupa licenta.
Pentru mai multe informatii mergeti si intrebati la catedra de biofizica (cladirea din stanga bibliotecii de unde va luati cartile pentru ani mari)
sau in caz de comoditate incercati un telefon la 312.59.55

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Sun Jun 25, 2006 7:21 pm

Athon wrote: Pentru absolventii din 2005 si 2006 nu uitati ca in caz ca doriti un doctorat trebuie sa aveti deja masterul facut.


cine spune asta? eu am o multime de colegi din promotia 2005 doctoranzi pe la diferite catedre.

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Mon Jun 26, 2006 10:36 am

Doll... imi pare rau sa te dezamagesc DAR
conform H.G. 567/2005 – privind studiile universitare de doctorat in Romania publicata in Monitorul Oficial PARTEA I, Nr. 540/24.VI.2005, mai exact Art 26. Alin 1 si 2:

Art. 26. — (1) Au dreptul să participe la concursul de
admitere la studii universitare de doctorat numai absolvenţii
studiilor universitare de masterat.
(2) Absolvenţii învăţământului universitar cu diplome de
licenţă sau echivalente, eliberate pâna în anul absolvirii
primei promoţii de licenţă organizată în conformitate cu
prevederile Legii nr. 288/2004 privind organizarea studiilor
universitare, au dreptul să participe la concursul de
admitere la studii universitare de doctorat fără să fi absolvit
ciclul studiilor universitare de masterat.


S-ar putea ca unii sa se trezeasca cu teze inadmisibile pe motiv ca nu au masterul. Conditiile de acordare a titlului de doctor s-au inasprit ca sa zic asa si eu personal cunosc cazuri de teze respinse, asta dupa ce au fost prezentate si "trecusera" initial. E o comisie care se ocupa de treaba asta. Pentru mai multe detalii consultati HG 567/2005.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Jun 26, 2006 1:46 pm

pe mine nu ma dezamagesti deloc :roll: totusi daca e asa cum de si-au mai luat asa de multi doctorat si acum spera sa ia rez ca sa devina rezidenti pe specialitatea unde sunt doctoranzi. poate vorbim de lucruri diferite totusi s-a mai discutat asta intr-un topic iar in lista de aici eu cu siguranta mi-am recunoscut un coleg de promotie

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Mon Jun 26, 2006 3:56 pm

edit

m-am lamurit si citez din legea 288/2004

Art. 18.
(3) Diplomele absolventilor de învatamânt superior cu durata de 5-6 ani sunt de drept echivalente cu diplomele de master.

Pentru cei care vor dori sa intrebe la ce le mai trebuie master, sunt de precizat urmatoarele aspecte:
- masterul ofera un numar de credite de educatie medicala continua; sigur ca le puteti obtine si prin participare la congrese, dar in cazul masteratului le obtineti gratuit;
- daca vreti sa faceti cercetare "pe bune", mai ales in preclinic cursul de master va ajuta destul de mult;
- da bine la cv.

carol
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sat Apr 23, 2005 7:30 pm

Postby carol » Mon Jun 26, 2006 8:25 pm

- daca vreti sa faceti cercetare "pe bune", mai ales in preclinic cursul de master va ajuta destul de mult;


La ce? mai exact ce se face asa de spectaculos in cadrul unui master de 2 ani cu cate 2 lp la fiecare 3 saptamani ca sa ajute pentru cercetare?
mana de laborator?
glumesti


poate pt CV merge

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Mon Jun 26, 2006 10:27 pm

Dear Carol, daca tu crezi ca tot ce se face in Ro in materie este de c***t, iti urez mult succes in cercetare peste hotare. Pana una alta masterul de care am vorbit este cu HANDS-ON. Adica lucrarile practice chiar se fac de catre onor masteranzii, care chiar invata sa lucreze cu, printre altele:
-culturi celulare (lucru pe care poti sa il citesti tu in 10000 de articole ca la facut vei da sigur chix);
-patch-clamp (sa vezi ce misto e cand nu stii sa tragi o pipeta si nici sa o slefuiesti, dar in schimb esti doctor in teorie);
-ADN (extractie);
-dielectroforeza;
-tehnici single cell (de ex. penseta optica);
-microscopie de fluorescenta (sunt sigur ca nu stii ce fac chiar toate componentele unui microscop specializat);
-spectrofotometrie;
-fluorimetrie;
-spectroscopie de rezonanta magnetica nucleara.

Poate multi au impresia ca o lucrare practica in postuniversitar e aceeasi frectie trista ca in timpul facultatii. Va inselati amarnic. Unele lucrari dureaza chiar mai mult de 5 ore.

"Mana" dear Carol se face pe un protocol dat si precede realizarea efectiva a unui experiment, care precede la randul ei publicarea unui articol. Este putin probabil sa se pupe protocoalele de master exact pe ce o sa faci mai incolo in cariera pe cercetare. Cu toate astea multa lume (si nu te-am identificat aici) habar nu are macar sa citeasca un protocol si habar nu are sa schimbe un filtru optic la un microscop.

In cadrul masterului veti face cunostinta si cu profesori de peste hotare, veniti prin ERASMUS. Mai mult nu comentez.

Cine e interesat poate suna la numarul indicat (si asta poti sa faci si tu, Carol, in loc sa iei cu titlu de gluma orisice, doar pentru simplul fapt ca este romanesc)

carol
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sat Apr 23, 2005 7:30 pm

Postby carol » Wed Jun 28, 2006 9:19 pm

Dragul meu mana de laborator nu se formeaza o data la 3 saptamani 3-4-5 ore; sa stii ca exista analize extrem de complicate ce implica sa cunosti si ceva mai multa chimie e vorba despre reactivi, extractii etc mai mult iti formezi o gandire de laborator
BTW Stii cat costa sa intretii o cultura celulara?
Sau kiturile ? Reactivii ?

In fine este foarte binevenita aceasta interventie a ta si pentru cei ce sunt interesati de paraclinic si as vrea sa atrag atentia si asupra unui alt master la facultatea de biologie - biochimie si biologie celulara-

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Thu Jun 29, 2006 1:42 pm

mana de laborator nu se formeaza o data la 3 saptamani 3-4-5 ore;

Am impresia ca nu ai citit bine ce am zis eu despre mana de laborator.
BTW Stii cat costa sa intretii o cultura celulara?
Sau kiturile ? Reactivii ?

Daca nu-ti vine sa crezi ca vei avea acces la toate echipamentele si reactivii necesari, fa o vizita la catedra de biofizica si te poti convinge cu proprii ochi. Au mai multe linii celulare disponibile pentru cercetare. Unii dintre masteranzi chiar realizeaza experimentele legate de dizertatia de final de master pe linii celulare.


[/quote]

carol
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sat Apr 23, 2005 7:30 pm

Postby carol » Thu Jun 29, 2006 9:14 pm

-patch-clamp (sa vezi ce misto e cand nu stii sa tragi o pipeta si nici sa o slefuiesti, dar in schimb esti doctor in teorie);


Sweetheard pepeta e mama mea
Am lucrat mult laborator; trust me e greu sa faci performanta doar pe un master de la biofizica dar e un inceput ....bun
Depinde ce vrei sa faci pe viitor

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Fri Jun 30, 2006 9:38 am

Mah Carol, uite mai zi tu ceva ca sa ai ultimul cuvant :lol: . Eu am zis doar ca masterul ajuta in directia cercetarii si ca este "pe bune" (adica nu doar pe hartie) nu am zis ca e mai tare ca NASA...

carol
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sat Apr 23, 2005 7:30 pm

Postby carol » Fri Jun 30, 2006 11:45 am

E pentru cei care vor descoperi cum arata

pepeta
urmatoarele pahare: berzelius, erlenmeyer
eprubeta
eprubeta de centrifuga
acidul clorhidric
reactivi cu picurator
sistemul tampon


"sunt sigur ca nu stii ce fac chiar toate componenetele unui microscop specializat"

sa mori tu...

cat despre toate fanteziile alea cu fluorimetrie, spectrofotometrie etc cel mult poate vei privi pe la "magister ludi" cate ceva si vei mai pune mana pe ici pe colo ceea ce e ceva pt neinitiati

User avatar
Athon
senior
senior
Posts: 128
Joined: Mon May 16, 2005 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby Athon » Fri Jun 30, 2006 1:05 pm

sa mori tu...


Eu personal as zice ca pe langa limbajul suburban ai probabil si o tulburare de personalitate.

Daca ai chef de discutii "la o votca pe shantz" alege-ti parteneri de conversatie dispusi sa renunte la dialogul bazat pe argumente.

Vad ca vremea in care un medic sau viitor medic stia sa vorbeasca pe un ton civilizat, mai ales in public s-a evaporat. Nu mai vorbesc de nivelul de conversatie care se cere de la un cercetator.

Asta e ultimul meu post pe threadul de aici. M-am cam scarbit.

P.S. Daca am dreptate probabil ca vei da in fiert. Clabuci placuti... ca daca zic convectie Rayleigh-Benard e prea mult pentru tine.

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Postby miraj » Fri Sep 29, 2006 3:29 am

Eu am fost la masterul asta,dar, din motive personale, am plecat din Bucuresti si nu am mai participat. Inveti cate ceva daca vrei...
Oricum sunt destul de entuziasti cei de acolo asa ca asta compenseaza-zic eu- lipsa unor dotari. In ceea ce priveste utilitatea lui, nu pot sa ma pronunt pentru ca nu l-am urmat pana la capat si pentru ca nu am cu ce alt master sa-l compar. Daca doriti cercetare, eu cred ca aveti toate sansele sa obtineti un master in afara. Odata cu intrarea in UE, vor apare noi posibilitati de dezvoltare profesionala, si chiar si fara asta sunt o gramada de alte posibilitati. Cunosc pe cineva care a trimis sute de e-mails la universitati din SUA pana si-a gasit exact in New York unde dorea sa lucreze si sa locuiasca.
p.s. btw athon, e la fel de urat sa presupui ca o persoana necunoscuta nu stie cutare sau cutare lucru. Atitudinea ta condescendenta ce arata? Ca esti un geniu?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Sep 29, 2006 7:04 am

io zzic ca e. cat despre n master inca te mai ajuta in CV . conditia ideala pt a pleca la cercetare in europa sau in alte parti este insa sa ai macar habar despre ce zic aia acolo, chiar si la nivel teoretic. conteaza enorm.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri Jun 08, 2007 11:19 am

Athon, acum ca ti se apropie masterul de sfarsit, zi-ne impresii.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests