accident vascular ischemic

stiri medicale; cazuri clinice
stefan1977
Posts: 1
Joined: Thu Jun 15, 2006 8:32 pm

accident vascular ischemic

Postby stefan1977 » Thu Jun 15, 2006 8:48 pm

Dragii mei, sunt o persoana care nu are habar de medicina dar se confrunta cu o problema grava.
Tatal meu (61 ani) are 2 preinfarturi, este sub tratament permanent pentru tensiune (captopril si nitropector), diabetic de aproximativ 2 ani. Luni spre marti (12-13 iunie) a acuzat stare de voma fara finalizare. Dimineata familia a fost alertata de faptul ca era confuz si nu-si putea concentra privirea (ochii se indreptau catre stanga fixand un punct). Am solicitat o ambulanta in jurul orelor 11 si a fost internat in spital cu diagnostic de accident vascular ischemic, tensiune 23. La acest moment (15 iunie) este sub tratament in spital si are o semipareza minora stanga (coltul gurii este putin lasat - nu tocmai vizibil), tensiunea a scazut la 14-15, comunica relativ greu, insa problema mai grava este agitatia (tremur), respiratie greoaie, privire neclara, stare grava de confuzie in sensul ca recunoaste persoanele din jur dar in 99% din timp se crede acasa, vrea sa mearga la servici ptr ca are probleme de rezolvat, a trebuit sa-i aducem o telecomanda - desi in camera nu are televizor - pe care o butoneaza in draci, nu are echilibru mai deloc.

Ajutati-ma va rog cu mai multe informatii si cu orice sfaturi. Medicul care il supravegheaza mi-a spus ca trebuie sa astept si ca "delirul" se datoreaza diabetului si unei raceli minore pe care a facut-o in prima seara din spital.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri Jun 16, 2006 8:07 am

pe langa zona din creier care coordoneaza mana este ai una care are treaba cu vorbirea;iar daca TA era constant mare, una de 14-15 face ceva hipoperfuzie cerebrala, si de aici ai si celelalte simptome.in mod normal ar trebui sa isi revina, cel putin partial, doar ca o sa dureze ceva timp


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests