Ma Poate ajuta cieneva/problema cu coloana vertebrala?!

stiri medicale; cazuri clinice
ferodom
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Dec 24, 2005 7:24 pm
Location: tg-jiu
Contact:

Ma Poate ajuta cieneva/problema cu coloana vertebrala?!

Postby ferodom » Sun Jan 08, 2006 10:25 pm

Examinarea IRM coloanei lombare fara substanta de contrast ,sagT1,sagT2,sag STIR,axT2,evidentiaza:
-piese anatomice cu raporturi normale in regiunea examinata;
-mica hernie intraspongioasa pe platoul superior de la nivel L4;
-discuri intervertebrale cu hidratare relativ normala,cu exceptia discului de la nivel L5-S1 ce apare cu semnal discret neomogen in ponderatie T2 (moderat deshidratat);
-absenta anomaliilor de semnal la nivelul corpurilor vertebrale lombare;
-la nivel L3-L4 si la L4-L5 protruzii discale circumferentiale cu amprentarea sacului dural,fara conflicte disco-radiculare decelabile IRM;
-la nivel L5-S1 protruzie discala pe linie mediana,cu discreta compresie a sacului dural la acest nivel si ingustarea spatiului epidural anterior,aparent fara conflicte radiculare;osteofitoza posterioara la nivel L5-S1;
-absenta anomaliilor de semnal la nivelul conului medular.
/
Cateva cuvinte,am 19 ani si cateva luni,problema a inceput cu prima zi a anului 2005,ma-i simtisem si inainte niste dureri dar treceau dupa cateva zile,dar de atunci am ramas cu ele.Cateodata ma doare rau cateodata doar ma jeneaza,intr-adevar se vad niste inele putin deplasate si in ultimul timp, mai devreme nu mi-am dat seama,se simt niste denivalari pe ele, presupun ca este osteofitoza.Sunt o persoana inalta 1.89 si nunumai ca am fost predispus se pare dar am facut si efort fizic.
Intrebarea este ca pana la urma se va reduce la o statistica,mai pot vreodata sa imi revin la forma initiala,sau cu alte cuvinte sa pot face sport din nou si in ce masura?!...

Multumesc

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Re: Ma Poate ajuta cieneva/problema cu coloana vertebrala?!

Postby cerbu » Mon Jan 09, 2006 4:25 am

ferodom wrote:/
Cateva cuvinte,am 19 ani si cateva luni,problema a inceput cu prima zi a anului 2005,ma-i simtisem si inainte niste dureri dar treceau dupa cateva zile,dar de atunci am ramas cu ele.Cateodata ma doare rau cateodata doar ma jeneaza,intr-adevar se vad niste inele putin deplasate si in ultimul timp, mai devreme nu mi-am dat seama,se simt niste denivalari pe ele, presupun ca este osteofitoza.Sunt o persoana inalta 1.89 si nunumai ca am fost predispus se pare dar am facut si efort fizic.
Intrebarea este ca pana la urma se va reduce la o statistica,mai pot vreodata sa imi revin la forma initiala,sau cu alte cuvinte sa pot face sport din nou si in ce masura?!...

Multumesc


pai chiar e recomandat sa faci sport. depinde ce sport, totusi. este esential sa intaresti musculatura paravertebrala( inotul nu e o idee chiar rea), mai ales ca nu ai pe nicaieri o problema majora. evident ca nu vrei, totusi, sa ridici greutati.

ferodom
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Dec 24, 2005 7:24 pm
Location: tg-jiu
Contact:

hmm

Postby ferodom » Mon Jan 09, 2006 4:08 pm

Pai ati citit interpretarea RMN !? poate ar fi este un bug si nu se vede ce am scris anterior,dar am facut niste culturism 3 ani de zile si de acolo mi se trage presupun,cand am intrebat daca mai pot face sport din nou ma-m referit la culturim in primul rand si alte sporturi dar presupun ca se subantelege daca mai pot face culturim.Nu vrea sa fac de performanta dar macar acolo ceva,nici inainte nu am vrut dar am comis numai greseli se pare,vreau sa fie totul ca inainte :( Inca odata multumesc!
!?!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Jan 09, 2006 8:00 pm

pai tocmai ca am citit interpretarea. doar ca nu am vazut nimic care sa merite o atentie deosebita( multi ai probleme pe MRI si nu-i doare si la fel de multi au durere de spate cu MRI normal-tu esti pe la mijloc, dar nu ai ceva major). esti normal, so to say.

culturismul( si wrestling-ul for that matter) nu sunt idei tocmai fericite, in rest ar trebui sa te simti normal. cand doare spatele ia niste antiinflamatoare si relaxante musculare, cand nu doare, bucura-te de viata. probabil ca vei avea probleme intermitent cam toata viata.

am scris fara nici o urma de misto.

ferodom
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Dec 24, 2005 7:24 pm
Location: tg-jiu
Contact:

fff

Postby ferodom » Mon Jan 09, 2006 11:02 pm

Ahaa,poate aveti dreptate sau poate sigur:),dar eu urmaream un raspuns fericit asa cum spuneti dv nu vad o rezolvare a deficitului printr-o simpla intretinere la un anumit nivel intr-adevar totul se rezuma la totul sau nimic deci vointa am,bani intr=o oarecare masura ca defapt numai conteaza cand e vorba de sanatate.....si cand va-ti referit la "nu tocmai fericit" adica "nimic" din ce-am spus eu adinauri! (culturism wrestling)!?
!?!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jan 10, 2006 8:23 pm

kred ka daca eu folosesk "tu", reciproca este indicata. respectul nu se exprima prin "dvs" ci prin atitudine :wink:

in principiu, poti face ce vrei, adica it's a free country. eu numai incercam sa-ti spun sa nu te lasi impresionat de toata tehnicalitatea aia. in afara de hernia intraspongioasa( care probabil ca va ramane) restul sunt chestii obisnuite( si sunt convins ca daca repeti MRI-ul o pare chiar nu vor fi acolo)

neobisnuita este severitatea simptomelor si durata. intrebarea este daca se merita sa risti leziuni mai importante. si eu nu pot da un raspuns de care poate depinde cariera ta( daca tu crezi ca iti poti asigura viitorul pe calea asta). poti intreba alti culturisti in domeniu dar decizia iti apartine. este corpul tau. :wink:

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jan 10, 2006 8:24 pm

kred ka daca eu folosesk "tu", reciproca este indicata. respectul nu se exprima prin "dvs" ci prin atitudine :wink:

in principiu, poti face ce vrei, adica it's a free country. eu numai incercam sa-ti spun sa nu te lasi impresionat de toata tehnicalitatea aia. in afara de hernia intraspongioasa( care probabil ca va ramane) restul sunt chestii obisnuite( si sunt convins ca daca repeti MRI-ul o parte chiar nu vor fi acolo)

neobisnuita este severitatea simptomelor si durata. intrebarea este daca se merita sa risti leziuni mai importante. si eu nu pot da un raspuns de care poate depinde cariera ta( daca tu crezi ca iti poti asigura viitorul pe calea asta). poti intreba alti culturisti in domeniu dar decizia iti apartine. este corpul tau. :wink:

ferodom
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Dec 24, 2005 7:24 pm
Location: tg-jiu
Contact:

:):(

Postby ferodom » Tue Jan 10, 2006 10:37 pm

Da (ai) dreptate, viitorul nu reprezinta bodybuilding era doar o pasiune inraita,in care imi place sa cred pana in ultimul moment ca mai pot face ceva si dupa cum spui pot sa zic :what a fuck have i done,imi pare rau,
Nu vroiam sa-mi fac cariera din asa ceva doar vroiam sa ating un anumit nivel dar se pare ca am dat multe inapoi,ce aveam inainte numai am deloc,coloana vertebrala parca imi iese inafara asta din cauza muschiilor foarte relaxati si partea dreapta o am mereu incordata am slabit si ma doare-n pe fesa dreapta :) ca sa nu zic altcumva asta am uitat sa precizez ,orcum consider ca discutia aceasta si-a atins scopul de informare si largirea cercului de cunostiinte nu,

Multumesc pentru tot,respect,peace:)
!?!


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests