cina ma poate ajuta?

stiri medicale; cazuri clinice
o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

cina ma poate ajuta?

Postby o_cineva » Wed Nov 23, 2005 12:52 am

Acum 2 ani,in urma unui RMN am fost diagnosticata cu hernie de disc L3-L4.Am facut gimnastica medicala,infiltratii,reflexoterapie,etc.
De 2 zile am o criza cumplita,practic sunt intepenita si abia reusesc sa ma dau jos din pat.Am luat Tramadol,Mydocalm,supozitoare Movalis,Calciu fiole,dar fara rezultat.Va rog,spuneti-mi de pastile trebuie sa iau!Medicul curant,de la SMC mi-a recomandat operatia ca unica solutie,dar as vrea sa o mai aman.
Multumesc!

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Nov 23, 2005 12:57 am

Pt a scapa de dureri din pacate se pare ca singura solutie e operatia. Ce as putea sa iti recomand e sa consulti un neurochirurg de la Spit. Bagdazar/spit.9 (sau ce denumire are acum).
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
Gogu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sat Jan 15, 2005 8:27 pm
Location: "cu o berea-n gura, pus in cur pe-o bordura"

Postby Gogu » Wed Nov 23, 2005 12:57 am

Du-te la neurochirurgie, e cel mai bine pentru tine.

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Wed Nov 23, 2005 1:00 am

nu imi este teama de operatie ci de perioada de dupa...locuiesc singura si e cam greu.
Acum m-ar interesa un medicament care sa dea rezultate.Cred ca Tramadolul deja nu mai are efect,avand in vedere ca iau de vreo 2 ani..si anul asta crizele s-au indesit.

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Nov 23, 2005 1:07 am

Ei, nu e asa grav dupa operatie, singura conditie e ca timp de cateva luni sa nu ridici greutati, sa nu faci efort mare, pt ca recidiveaza. La neurochir e plin de pacienti care revin sa se opereze pt ca au facut efort dupa operatie (te simti bine dupa operatie, durerile dispar) si a recidivat pb.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Wed Nov 23, 2005 1:16 am

asta e si problema...nu-s fiica lui Catarama,sa am bani,asa ca trebuie sa merg la serviciu...si stau mult in picioare,merg mult...
Eu revin cu intrebarea mea obsedanta:ce sa fac,sa imi treaca durerea?

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Nov 23, 2005 1:27 am

Precum spuneam, operatia e singura optiune.
Referitor la serviciu: probabil ca o sa ai concediu medical...
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Wed Nov 23, 2005 1:30 am

merci..m-ai linistit!
Stii un neurochirurg bun?Eu ma tratam la Hanes,la Spitalul Municipal,dar am auzit ca a tot plecat la nu stiu ce bursa-n Franta.

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Nov 23, 2005 1:32 am

Stiu ca cei de la Spit.9/Bagdazar sunt cei mai buni, dar nu stiu sa iti dau un nume. Recomandarea mea ar fi sa vb cu un neurochirurg, sa intrebi mai mult einformatii despre operatie, riscuri, cat dureaza recuperarea, cum e dupa operatie, etc.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Wed Nov 23, 2005 1:36 am

ok.
merci!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Wed Nov 23, 2005 3:45 am

operatia NU este singura solutie decat daca ai deficit neurologic motor sau probleme cu sfincterele( control vezica si/sau intestin).

de curiozitate, ce spune RMN-ul ala?

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Wed Nov 23, 2005 10:26 pm

noaptea trecuta am fost la camera de garda,Spitalul de Urgenta Floreasca.Mi-au facut o perfuzie cu niste calmante,dar fara efect...asta seara am fost si mi-au facut un Fortal si mi-au dau o alta reteta de Tramadol.Maine merg sa imi fac programare pe un nou RMN.Dar as vrea sa nu ajung la operatie....medicii de la camera de garda spun ca nu exista o alta varianta.In puls m-am saturat sa iau opiaceea..imi fac creierul varza.

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Wed Nov 23, 2005 11:55 pm

Din pacate pt a scapa definitiv de dureri, singura optiune ramane operatia. Diversele analgetice au efect de scurta durata (cateva ore), si in plus cu timpul trebuie crescuta doza sau luate din ce in ce mai des, ajung sa nu mai aibe efect, in plus nici nu fac bine organismului. Incerca totusi sa vorbesti cu un neurochirurg.....dupa operatie durerile vor disparea, stai cateva luni fara sa faci eforturi mari, apoi vei putea duce o viata perfect normala.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Thu Nov 24, 2005 5:15 am

In Romania exista chiropractor?Am inteles ca iti "indreapta "coloana si iti elibereaza presiune de pe nervi.
Credeti ca asa ceva m-ar putea ajuta?
Merci

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Nov 24, 2005 5:42 pm

YY wrote:Din pacate pt a scapa definitiv de dureri, singura optiune ramane operatia.


sper ca ai ceva evidence based cu care sa sprijini afirmatia( foarte categorica). vreun link, ceva?

uite, de curiozitate, ce da primul link la un google search pentru "metanalysis surgery back pain"

http://www.thepainweb.com/doclib/topics/000006.htm

5. SURGERY
If a nociceptive source is identified, then surgery may be appropriate. However, of all the many treatments for chronic pain, surgery could be said to be the most lacking in evidence-based medicine. The lack of efficacy of surgery for back pain has resulted in a greatly diminished number of operations being carried out for this condition in the West. Efficacy rates at two years and five years are disappointing. Even the management of acute disc pain in athletes in the United States has changed dramatically, with virtually no patients, providing they have no gross neurological deficit, having surgery merely for the symptom of pain. Again a functional exercise programme is offered even to the fittest of men, with resulting good benefit, long-term efficacy, and better quality of life.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Nov 24, 2005 5:52 pm

again, ce zice RMN-ul ala mai vechi?

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Thu Nov 24, 2005 9:19 pm

nu ma pricep deloc la medicina,asa ca nu imi cere sa iti spun ad literam ce spune RMN.ul.S-a tasat o vertebra si cand fac o miscare aiurea imi stranguleaza nervul si raman intepenita.Nu stiu daca ai inteles mare lucru.Dar,daca vrei,iti pot arata acel RMN.
Merci!

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Thu Nov 24, 2005 10:16 pm

Cerbule,ai o adresa de e-mail?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Nov 24, 2005 10:17 pm

din motive obiective nu ma pot uita la filme. speram ca ai o interpretare oficiala de la un radiolog.

e foarte important sa corelezi ce gasesti la RMN cu durerea ta( de foarte multe ori nu prea se coreleaza).

daca intradevar durerea e data de fractura de compresie, procedura de electie este balloon kyphoplasty( interesant, aici sunt de acord cu yy)

uite aici un link la producator(iti arata si cum se face procedura)

http://www.kyphon.com/

nu prea stiu cine face asta in ro.

o alta intrebare este de ce ai facut fractura de compresie, nu stiu daca ai raspunsul.

daca, pe de alta parte, durerea ta nu se coreleaza cu RMN, atunci tratamentul este nechirurgical, multispecialitate, si trebuie neaparat sa includa ameliorarea oricaror probleme emotionale( de care poti fi constienta sau nu)

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Thu Nov 24, 2005 11:12 pm

am interpretarea de la imagistica.
Criza aceasta s-a declansat de la o miscare brusca...si cu o seara inainte m-a apucat harnicia si am frecat parchetul.
Merci!

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Wed Dec 14, 2005 3:50 pm

rezultatul ultimului rmn

mica hernie disc L3-L4 cu mic fragment discal miscat.Mare hernie disc L4-L5.ne inflamator-infectioasa


cerbu sau altcineva daca mi putetzi recumoanda un neurochirurg bun in bucuresti, e urgent si va multzumesc

o_cineva
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Nov 23, 2005 12:26 am

Postby o_cineva » Wed Dec 14, 2005 4:13 pm

noh gresii in celalat post, deci rezultatul rmn-ului este:

Mica hernie disc L3-L4 cu mic fragment discal miscat.Mare hernie disc L4-L5 cu important fragment discal miscat inferior.Hipesemnal T2 difuz la nivelul discului I.V L4-L5 si al fragmentului discal miscat cu aspect de leziune inflamator-infectioasa

deci as avea nevoie de un neurochirug bun, multumesc mult

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Dec 14, 2005 4:30 pm

la spitalul bagdasar e cel mai mare numar de neurochirurgi pe metrul patrat.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cebinee
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 22, 2004 12:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby cebinee » Wed Dec 14, 2005 5:19 pm

Unul dintre cei mai buni neurochirurgi din bucuresti, specializat in hernii de disc, este dr. Exergian de la spitalul Bagdasar.
Tineretea e-o fiara salbatica, inumana si care nu intelege.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests