Scleroza laterala amiotrofica

stiri medicale; cazuri clinice
valentinac
Posts: 2
Joined: Fri Aug 12, 2005 8:57 am

Scleroza laterala amiotrofica

Postby valentinac » Fri Aug 12, 2005 9:12 am

Buna,

in urma examenului RMN tatal meu a fost diagnosticat cu aceasta SLA....stie cineva un tratament eficient al acestei boli?
Precizez ca medicul care i-a pus dignosticul i-a recomandat vitamine si indometacin....

Multumesc!

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri Aug 12, 2005 2:44 pm

Din pacate nu exista un tratament curativ (care sa vindece) pentru aceasta boala. Exista insa un medicament numit Riluzol (sau Rilutek) care poate insa intarzia cat de cat evolutia bolii. Totodata se poate apela la diferite tratamente pentru ameliorarea simptomelor (cum ar fi miorelaxante in cazul aparitiei spasticitatii). Recuperarea si fizioterapia pot ajuta de asemenea foarte mult. Ar fi bine sa iei legatura cu un neurolog si cu un medic de medicina fizica si recuperare. (daca nu cumva un neurolog a fost cel care ti-a pus diagnosticul - caz in care poti sa-l intrebi despre Riluzol).
A man is only as big as the dreams he dares to live!

valentinac
Posts: 2
Joined: Fri Aug 12, 2005 8:57 am

Postby valentinac » Fri Aug 12, 2005 4:27 pm

Wizzy wrote:Din pacate nu exista un tratament curativ (care sa vindece) pentru aceasta boala. Exista insa un medicament numit Riluzol (sau Rilutek) care poate insa intarzia cat de cat evolutia bolii. Totodata se poate apela la diferite tratamente pentru ameliorarea simptomelor (cum ar fi miorelaxante in cazul aparitiei spasticitatii). Recuperarea si fizioterapia pot ajuta de asemenea foarte mult. Ar fi bine sa iei legatura cu un neurolog si cu un medic de medicina fizica si recuperare. (daca nu cumva un neurolog a fost cel care ti-a pus diagnosticul - caz in care poti sa-l intrebi despre Riluzol).


M-am interesat de Rilutek care dupa ce ca se gaseste f greu costa cam 20 mil un tub cu 30 pastile...... nu avem atatia bani....si nu se da compensat sau gratuit...nu stiu ce sa fac......cred ca pt o luna ne permitem sa cumparam dar am inteles ca tb sa ia in fiecare zi de acum incolo...

mado
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Aug 11, 2005 11:29 pm

Postby mado » Sun Aug 14, 2005 2:13 pm

Buna! la ce s-a spus as avea de adaugat un lucru important: diagnosticul de SLA este unul de excludere. asta inseamna ca inainte de a cataloga un pacient cu asemenea diagnostic medicul (neurolog) trebuie sa se asigure ca intr-adevar este vorba de boala asta si nu de o alta care-i mimeaza tabloul clinic. asta pt ca sunt multe boli tratabile(SLA nu este inca tratabila)care se pot ascunde sub forma de "SLA". Diagnosticul de SLA nu se pune prin RMN ( rmn poate cel mult sa excluda alte boli).o investigatie importanta este ELECTROMIOGRAFIA - ea poate aduce argumente solide in favoarea diagnosticului.
succes!
"Povestea vietii oricarui om este povestea unui esec" J.P.Sartre

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Postby Qvadratus » Mon Aug 15, 2005 12:09 pm

Mai adauga si o punctie lombara, niste anticorpi serici si/ sau din LCR...

Adinamaria
Posts: 1
Joined: Mon Feb 12, 2007 10:20 pm

Postby Adinamaria » Mon Feb 12, 2007 10:35 pm

Buna
tatal meu a fost diagnosticat cu degenerare combinata cu parkinson. i s-a recomandat in schimb rilutek. am cumparat un tub, dar as dori sa stiu daca mai este gratuit (am inteles ca ar fi fost pana in dec 06).
starea lui este din ce in ce mai proasta, de-abia mai poate merge si vorbeste cu f mare greutate. m-ar interesa un tratament cu celule stem. stie cineva ceva de acestea? unde s/ar putea face, cum as putea sa intru in legatura cu un medic care face?

merci si sanatate multa


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests