Basedow Graves

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

Basedow Graves

Postby laurapopescu » Sat Apr 23, 2005 7:47 pm

Stie cineva care este tratamentul de prima intentie in boala Basedow Graves la noi in tara? Americanii zic ca iodul radioactiv, dar la noi nu stiu cat se practica. Si a doua intrebare: aveti idee de ce la noi nici nu se mai fabrica, nici nu se mai importa metiltiouracilul? Cum era comparativ cu methimazolul? Thanx

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Re: Basedow Graves

Postby MORENA » Tue Aug 16, 2005 6:08 pm

laurapopescu wrote:Stie cineva care este tratamentul de prima intentie in boala Basedow Graves la noi in tara? Americanii zic ca iodul radioactiv, dar la noi nu stiu cat se practica. Si a doua intrebare: aveti idee de ce la noi nici nu se mai fabrica, nici nu se mai importa metiltiouracilul? Cum era comparativ cu methimazolul? Thanx

depinde de varsta pacientului. cel mai des la noi se incepe cu ATS si cortizol pt oftalmopatie (dc exista).

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Mon Aug 22, 2005 7:49 pm

Metiltiouracil nu am auzit... propilthiouracilul exista oriunde pe piata in afara Romaniei. Cel mai usor se procura de la bulgari sau unguri, si pacientii care fac alergie la tiamazol e musai sa faca niste drumuri afara sau sa contacteze ruda din strainatate sau pur si simplu sa vorbeasca cu vamesu, ca deh, e bun la toate. Propilthiouracilul e mai incomod de administrat (adik de 4ori/zi comparativ cu thyrozolul - 1/zi), dar e indicat la alergicii la thyrozol si in plus cica ar avea si un efect inhibitor slab pe 5'deiodinaza care converteste T4 in T3, benefic in criza tireotoxica.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests