o intebare...

stiri medicale; cazuri clinice
sigrid
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Jan 20, 2005 1:54 am

o intebare...

Postby sigrid » Mon Apr 11, 2005 11:23 pm

Eu sunt la stomatologie...si recunosc ca nu ma laud cu cunostinte foarte vaste de medicina generala,dar macar mai pricep si eu ce scrie prin carti si ce mi se spune cand merg la medic.

Ideea e ca mie mi-au pus diagnosticul de endometrioza.Adica,in urma laparoscopiei exploratorii in cadrul careia s-a luat si o biopsie au spus ca nu este endometrioza,ci doar chist hematic.Totusi biopsia nu a fost luata din capsula chistica,ci din lichidul peritoneal,ceea ce ,dupa mintea mea ,este neconcludent.Oricum ,aspectul ecografic este tipic de endometrioza,dupa cum si-au dat cu parerea oameni mai avizati ca mine.

In fine medicii pe la care am fost si-au dat intr-un final cu parerea ca intr-adevar e endometrioza,numai ca nu prea se hotarasc asupra tratamentului meu.Prin noiembrie m-au sfatuit sa incerc sa fac un copil ,incat mi-am schimbat toata viata luand hotararea asta."Noroc " ca nu m-am straduit prea tare ca acum,in martie de fapt,aceeasi doamna doctor nu-mi mai recomanda o sarcina,desi starea mea nu s-a modificat,acele chisturi chiar micsorandu-se cat de cat in urma tratamentului medicamentos

Ceea ce va rog de fapt este sa-mi recomandati pe cineva ,un medic care sa fie mai hotarat in recomandarile pe care le face pacientilor.Chiar nu stiu la cine sa ma duc .

Merci anticipat

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Postby Qvadratus » Wed Apr 13, 2005 3:41 pm

Incearc-o pe Liana Ples de la Bucur, am auzit de ea numai vorbe bune.

P.S. Ideea de a face un copil, nu cred ca ar trebui totusi s-o legi neaparat de endometrioza, cred ca ai putea totusi sa o gestionezi separat. (scuze ca m-am bagat fara si eu ca musca-n.......)

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Wed Apr 13, 2005 3:55 pm

Incearca la conferentiarul Alexandru Anca,sau dr. Mircea Dumitru, sau dr.Alexandru Badiu (toti astia de la Municipal )sau Prof. Peltecu de la Filantropia.

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Wed Apr 13, 2005 7:19 pm

poti sa incerci Dr Vasiliu. Nr de la cabinetul ei partic.:3135396.
in spital o gasesti la municipal
succes
Nu este prea sigur daca, pe drumul evolutiei, maimutele despartindu-se de noi, n-au fost cumva mai intelepte.

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Wed Apr 13, 2005 7:20 pm

PS: parca endometrioza se trata cu contaceptive orale sau asa ceva.Oricum, nu am mai auzit de chestia cu sarcina
Nu este prea sigur daca, pe drumul evolutiei, maimutele despartindu-se de noi, n-au fost cumva mai intelepte.

sigrid
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Jan 20, 2005 1:54 am

Postby sigrid » Fri Apr 15, 2005 12:10 am

merci mult de sugestii.Am sa ma hotarasc pe care din toti acestia sa-l consult sau poate pe toti.Sper sa se rezolve intr-un fel...ca m-am saturat

Qvadratus...ai dreptate...a fost o prostie din partea mea ca am gandit asa...si numai eu stiu ce consecinte suport acum...Asta e...poate data viitoare o sa am mai multa minte...

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Postby Qvadratus » Fri Apr 15, 2005 2:15 am

E, nici nu-i cazul sa-ti faci prea mult singe rau, o astfel de decizie oricum e dificila, oricare ar fi ea (sa nu sau sa da). Multi dintre noi ajungem sa simtim pe pielea noastra treaba asta, asa ca bine ai venit in club !


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests