Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 9:31 pm

Eu stiu cum se poate obtine un preparat ieftin cu care sa se dea in cap bacteriilor anaerobe din intestine.

Pai de ce, n-ai spus ca:
Nu este suficienta eliminarea infectiei, pentru ca reapare in scurt timp.

?!!

In plus, de ce sa investim in sinteza unei molecule noi (cu toate riscurile pe care le presupune investitia asta), cand avem deja tratamentul la indemana, tiamina?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 9:39 pm

poate ca dupa operatie li se ard grasimile si din tesutul gras se elibereaza niste chestii, iar cand se termina alea diabetul revine.

Da, se elibereaza flogiston.
Last edited by Calico on Fri Sep 23, 2016 9:40 pm, edited 1 time in total.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 9:40 pm

Bo$$, tu citesti topicul asta?

Stiu ca nu este pentru reclama sau afaceri, dar am nevoie de colaboratori ca sa incerc ceva. Si daca nu-i gasesc printre doctorii cu bani (cu policlinici), nu pot sa apelez la alte categorii. Nu e vorba de afacerea mea, ci de rezolvarea unor probleme medicale importante, de o cotitura in medicina. Ca sa fiu sincer ma cam tem sa nu ma ia in vizor marii producatori de medicamente (ar avea pierderi uriase daca metoda mea se dovedeste eficienta) ca ar fi in stare sa ma faca disparut.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 9:44 pm

@MumaPadurii
Da, se elibereaza flogiston.
=========================

Nu "te" rade, ca in sunca zac tot felul de ciudatenii liposolubile (toxine, DDT, etc)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 9:47 pm

Bine. Si atunci n-ar trebui ca la diabeticii care au fost mai grasi sa vedem efecte mai bune si mai de durata in urma operatiei?
Last edited by Calico on Fri Sep 23, 2016 9:53 pm, edited 1 time in total.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 9:50 pm

Pai de ce, n-ai spus ca:
Nu este suficienta eliminarea infectiei, pentru ca reapare in scurt timp.
============================================================

Asa este, infectia nu cred ca poate fi eliminata total, dar se poate tine sub control prin tratament periodic, cu ceva ieftin, pe care sa si-l permita si salariatii din Romania. Nu poti sa faci omleta fara sa spargi ouale. Si nu poti sa pui la punct o tehnica noua fara experiment.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 9:54 pm

Ne naclairam in grasimi si nu mai discutam problema de baza. Ai vazut tu ca aia mai slabi erau la fel de bolnavi de diabet ca grasanii ? O duci si o intorci in toate felurile, ca sa-ti faci de lucru si sa ma obligi sa-ti raspund.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 10:08 pm

Nu s-a observat o corelatie intre cantitatea de grasime pierduta in absolut si remisia diabetului. De ce? Cu cat se arde mai multa grasime (si se elibereaza mai multa tiamina), ar trebui sa creasca probabilitatea de remisie.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Sep 26, 2016 2:29 pm

Nu exista o corelatie stricta nici intre constipatie si diabet si hiperensiune. Am o matusa (70 de ani) care de cand o stiu a suferit de constipatie si nu este bolnava de diabet sau de hipertensiune. Insa nici nu "se dopeaza" cu mancare in exces. Banuiesc ca are hipotiroidism si de acolo are constipatia. Dar poate sa fie si un factor genetic (dolicocolon) pentru ca si eu si mama (care a murit de cancer de colon la 78 de ani) am mostenit un intestin cam lung. Dilema s-ar putea dezlega prin determinarea tiaminazelor din sange, la oamenii normali si la diabetici. Oricum ar fi, tratamentul cu doze mari de tiamina, luata ce cel putin patru ori pe zi, esti singura metode eficienta de combatere a complicatiilor diabetului si hipertensiunii.

De la factorii antitiaminici produsi de bacteriile din intestine se imbolnavesc grav si mor animalele rumegatoare.
http://www.merckvetmanual.com/mvm/nervo ... lacia.html
Bacterii din alea se pot gasi si in intestinele oamenilor. Si pe langa tiaminaze, mai sunt si alti compusi (cu sulf in molecula) care inactiveaza tiamina. Eu zic ca e de lucru in domeniul asta, cu rezultate practice extraordinare. Baga-te, ca esti tanara.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Sep 26, 2016 2:38 pm

Uite ca muri si bietul Gyuri Pascu, de la complicatiile diabetului. Dumnezeu sa-l odihneasca !

Daca ar fi stiut de tratamentul cu B1 ar fi scapat si chiar si-ar fi revenit in mare masura. Cei care au cont pe Facebook ar fi bine sa distribuie acesta informatie utila, cu tratarea diabetului cu doze mari de B1. Ca altfel informatia ajunge greu la beneficiari.
Eu nu am cont pe Facebook si nici nu-mi mai fac. Am avut mai multe, cu care puteam sa postez la ziare. Deranjam si mi-au blocat conturile. Politia Gandirii e la datorie.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Sep 26, 2016 2:42 pm

Noi nu putem sa distribuim aceasta informatie pentru ca suntem medici si nu ar fi etic sa distribuim informatii medicale false.
Incearca pe alte forumuri.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Sep 26, 2016 3:14 pm

E normalsa aveti o jena, cand cineva de alta profesie face observatii interesante, de care medicii n-au habar. Cunosc genul asta de indivizi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Sep 26, 2016 3:20 pm

Pai nu poti sa distribui orice informatie, oricat de interesanta ar fi.
Una e sa ti se para interesanta, chiar sa doresti sa cercetezi mai multe in domeniu, alta e sa faci experimente pe ceilalti, indiferent ca sunt pacienti sau prieteni de pe facebook. Stiu ca nu esti medic, asa ca nu te invinovatesc prea mult ca nu cunosti aceste lucruri care tin de aspecte bazice ale moralitatii acestei profesii. Sa zicem ca in domeniul eticii medicale, tu esti cel care mai are de invatat.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Sep 26, 2016 3:44 pm

Ma, tu erai buna sa lucrezi la Parlament, ca prea esti spasita. Te chinuie etica si moralitatea. Moral este sa le spui oamenilor de ce s-a observat ca are efect net la tratarea diabetului si bolii cardiovasculare, chiar daca este in curs de cercetare.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Sep 26, 2016 3:58 pm

Daca ar exista dovezi obiective in privinta acestor observatii, le-as spune. Fara sa existe dovezi, nu e etic.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Sep 26, 2016 4:25 pm

Tu de ce nu citesti, sa vezi ca si altii au observat ca tratamentul cu doze mari de B1 are un efect extraordinar la diabet si hipertensiune ? V-am dat si cateva linck-uri de unde sa cititi. Eu doar am avansat ipoteza ca lipsa de B1, constatata la diabetici, s-ar datora microbilor din intestinul gros. Adica am innadit niste date existente. Ca medicii au blocaj mintal de la atata toceala din facultate si de la stilul de munca imprimat de acolo, bazat doar pe reproducere (sablon). Este diferenta mare intre cum gandeste un inginer (fizician, chimist, etc), care trebuie sa judece, sa improvizeze uneori, si cum (nu) gandesc medicii, care sunt dogmatici, nu ies din ce srie in prospectul dat de producatorul de medicamente. In felul asta medicii se si protejeaza daca ceva merge rau si pacientul o buleste. Nu l-ai vazut si pe "mesterul" Raed Arafat cum face, ca atunci cand este luat la intrebari pentru ca ceva amers prost, el sare cu gura si zice ca a respectat PROTOCOLUL ? Sa-l ia dracu de protocol, ca de la el v-ati tampit !

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Sep 26, 2016 5:53 pm

Chiar asa, pentru un inginer e ok sa respecte protocolul, normele de securitate, legile fizicii, sau ar trebui sa improvizeze si el dupa cum ii dicteaza inspiratia atunci cand proiecteaza o cladire (sau ce-or face inginerii)?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Sep 26, 2016 9:08 pm

In inginerie sunt tot felul de solutii tehnice echivaente. Daca stii meserie jonglezi cu ele, o alegi pe cea care iti convine. Nu este vorba de carpeala sau de "mermeleala" (lucru de mantuiala, dupa ureche).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Sep 26, 2016 9:18 pm

Nu inventeaza ei regulile matematice, fizice, nu implementeaza prototipuri noi, neaprobate, nu? nu aplica propriile norme de securitate, banuiesc.
In afara de artisti, politicieni si sarlatani, toti trebuie sa respectam anumite protocoale si norme etice, indiferent de profesia pe care o avem.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Mon Sep 26, 2016 9:25 pm

si cum ti s-ar parea sa mergem pe un forum de ingineri noi, cu experienta schimbatului becului din acvariu, sa spunem sa sunteti niste inepti vanduti marilor firme?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 7:32 am

Stimata doamna, inginerii nu sunt asa de increzuti ca medicii. Te duci la medic si nu te baga in seama pana nu misti din urechi. Sunt nemilosi din punctul asta de vedere, asigurarea prin CNAS nu valoreaza nimic pentru ei. Se considera stapani pe spitalele de stat, facute din banii salariatilor, cred ca tot ce este acolo (cladirile si dotarile) li se cuvine. Sunt enervanti si prin modul cum se comporta si cum se imbraca. De exemplu cand pleaca pe culoarele spitalului sau prin imprejurimi cu stetoscopul atarnat la gat, sa vada lumea ca sunt medicii. Din punctul asta de vedere chirurgii si ortopezii sunt dezavantajati, ca ei n-au stetoscop in dotare.
Insa sunt si exceptii. Cunosc medicii inteligenti, bine pregatiti si de treaba.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Tue Sep 27, 2016 8:23 am

Pe forumul asta de medici cel mai încrezut ești tu, nu stiu daca ai remarcat.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Tue Sep 27, 2016 9:18 am

Mai si daca doctorul e internist sau cardiolog si stetotscopul ii e indispensabil si treb sa il care dupa el, unde ai vrea sa si-l tina, in cur? Undeva ascuns sa nu il vada ofticosii? Voi inginerii nu umblati cu creionul dupa ureche?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 12:54 pm

Voi inginerii nu umblati cu creionul dupa ureche?
==========================================

Obiceiul asta il aveau brigadierii si presedintii de CAP.

Ingrijorator este faptul ca s-a generalizat sistemul de verificare a cunostintelor cu raspunsuri de tip grila. De asta medicii sunt slab pregatiti si sub-diagnosticheaza multe boli, respectiv incarca devizul la CNAS. Normala este testarea cu redactarea raspunsului, cat mai amanuntita. Si n-ar trebui ca un cadru didactic sa aiba mai mult de 15 studenti. Nici in invatamantul mediu nu se lucreaza bine cu mai mult de 12-15 elevi. Asa se procedeaza la ICHB (Liceul International de Informatica din Bucuresti). Medicii cu norma didactica la fac. de medicina prefera sistemul grila pentru ca asa muncesc putin (dau peste ochi la examene). Se grabesc tare, sa se duca la cabinetele particulare, sa scoata bani in plus.

Am fost in Franta in vizita la o politehnica, in anii 90, si am vazut cat de exigenti erau francezii. Ii plimbau pe studenti prin toata materia, toate detaliile, dadeau cu ei de pamant. Se aplica sistemul 2+3 ani, nu cum e la noi 3(sau 4)+2 ani. Adica se intra la facultate fara examen, dar in functie de tipul de bacalaureat (real sau umanist). Dupa primii doi ani se dadea examen dur de selectie, de care treceau mai departe doar 15% din studenti (viitorii ingineri). Cei care ramaneau cu 2 ani de facultate puteau sa lucreze ca un fel de tehnicieni. Diferenta de salarizare era mare. Salariul minim (necalificati) era de 5000 franci (nu trecusera la euro), adica 1000 $. Un muncitor castiga 7000 franci, un tehnician bun maxim 12000 franci, un inginer intre 14000 (stagiarul) si 40000 (seful de sectie). Economistii nu aveau salariul mai mare de 20000 franci (la noi erau mai ai dracu ca directorul). Iar un medic, sef de clinica, ajungea la 60000 franci pe luna. Un asistent universitar 9000 de franci, lectorul si conful 12000-15000, proful cu functie de conducere maxim 25000 franci. Benzina era 5 franci litrul. La fel si gazul lichefiat.

In concluzie, sistemul de verificare a cunostintelor, de tip grila, la admitere si pe parcursul facultatii, ii determina pe viitorii medici sa toceasca si le blocheaza gandirea. Trebuie sa se schimbe, daca vrem sa avem medici bine pregatiti si invatati sa gandeasca (ca la sah, pana la cel putin mutarea a 7-a, cum facea dr. House).

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Tue Sep 27, 2016 1:00 pm

daca predai cu krul, nu te astepta ca studentii sa fie brici. inainte de a te plange de sistemul de testare, mai bine plange-te de sistemul de predare.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 1:07 pm

Oricat de bine ai preda, daca studentii nu sunt testetati serios si nu se face selectie, nu pun mana pe carte. Frica pazeste via. Si este vorba si de autoeducatie. Se pot documenta din multe surse (biblioteca, internet, etc)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Phat Skidz » Tue Sep 27, 2016 1:08 pm

Pe mine mă tentează să încerc ce zice domnul M Dan. Și eu cred că doctorii sunt toți niște șpăgari și m-am cam săturat. Dacă domnu Dan zice să renunț la insulină și să-i dau cu vitamine, sună bine. Ce-am de pierdut, ce pot să pățesc?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 2:14 pm

Nu am spus ca trebuie sa renunti la tratamentul clasic. Ia tu tiamina cat am zis eu si sa vezi ca iti scade mult glicemia. Va trebui sa reduci din doza de antidiabetice, care sunt toxice (insulina nu e toxica, dar nu stiu cat bine sau rau face in exces) atata tot. Insa doza de B1 nu trebuie sa fie micsorata (minim patru capsule de 100 mg pe zi). Eu iau seara sulbutiamina (Enerion) de 200 mg in loc de B1 clasic. Penetreaza bine bariera hemato-encefalica si asigura un nivel mai mare de tiamina in sange. Are efect mai de durata decat forma hidrosolubila. Este mai scumpa din pacate.
Are efect clar si la hipertensiune.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Tue Sep 27, 2016 2:19 pm

nene, daca pisi 99,5 mg din alea 100, de ce sa iei 100???

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Tue Sep 27, 2016 2:27 pm

Poate are nefropatie diabetica si vrea sa-si spele rinichii cu tiamina.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 3:04 pm

@Phat Skidz

Daca esti student suplimentul cu B1 (+ ceva Mg), si chiar cu B12 (cu massura si injectabil) te poate ajuta mult in perioadele de efort intelectual. Si B1 e bine sa iei tot anul, dar in cantitati moderate (20-50 mg pe zi), daca nu esti diabetic si n-ai hipertensiune. Poti sa iei si sulbutiamina in sesiune, dar nu cum recomanda ei (4 pastile pe zi), ci mai cu masura (1 sau 2 pastile) fragmentata (1/2 pastila), pe stomacul gol si sparta bine in dinti. Nu te lua dupa cei care baga spamuri pe forum.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Tue Sep 27, 2016 3:07 pm

Phat e mai nou si inocent, nu e corupt ca medicii ceilalti de pe forum.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 3:08 pm

@MumaPadurii

Nefropatia diabetica e o complicatie a lipsei de B1, ca si diabetul. Matale faci confuzie intre niste chestii. Confunzi marfa cu ambalajul.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Tue Sep 27, 2016 3:11 pm

Pardon, nefropatia tiaminica voiam sa spun. Am folosit din greseala vechiul termen.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 3:13 pm

nene, daca pisi 99,5 mg din alea 100, de ce sa iei 100???
=================================================

Cred ca vreti sa ne faceti sa credem ca pricepeti greu un text scris in limba romana. Cititi-l de mai multe ori si cu atentie. Si nu e greu sa testati ce v-am spus eu, legat de diabet si B1. Sa respectati doza la B1, ca alfel nu obtineti nimic. In maxim doua zile de la administrare se vede efectul.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Tue Sep 27, 2016 3:15 pm

o sa le zic si eu la ai mei cu astigmatism ca e de la lipsa de vit B1.

e vreo boala care nu e cauzata de carenta de B1?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 3:17 pm

https://infodiabet.wordpress.com/2009/0 ... vasculare/

Parerea mea e ca sulbutiamina e superioara benfotiaminei. Dar si benfotiamina (Benfogamma) scade nivelul glicemiei la fel ca sulbutiamina, chiar daca nu ajunge si la creier.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Tue Sep 27, 2016 3:18 pm

Merge si pt tipul 1 sau doar pt tipul 2 de diabet?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 3:21 pm

@andy gavrilescu

Dupa cum te uiti de ciudat, precis ai o dereglare de la lipsa de B1. Si palaria sta sa-ti cada de pe cap, tot de la B1

N-ai vazut ca am spus in titlu unde se vede efectul la deficitul de tiamina ? Iti arde de mistocareala ?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 3:31 pm

Vara-mea (medic radiolog, 61 ani - nu mai stiu exact), are diabet dependent de insulina. Nu stiu de care tip este, presupun ca de tip II avansat. Cu insulina data de medici glicemia nu scade sub valoarea 250. Cu supliment de B1 a ajuns intr-o dimineata la valoarea 6 (!!!). Nu stiu cat de bine masoara glucometrul ei la valori scazute ale glicemiei.

Atentie mare !!! Am impresia ca firma Vitaking, care este singurul furnizor de B1 in capsule de 100mg si 250mg, cam fura la cantar. Eu luam B1 de la Organika (90 capsule de 100mg - 42 ron). Capsulele erau pline ochi, bine indesate. Cele de la Vitaking sunt umplute pe jumatate. Organika (www.tratamente.ca) nu mai vinde B1 in Romania.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests