Durere muschi lombari

stiri medicale; cazuri clinice
adrian17711
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun May 25, 2014 10:00 pm

Durere muschi lombari

Postby adrian17711 » Fri Jul 18, 2014 11:19 am

Buna ziua !
Ma doare foarte tare in zona lombara ,de multe ori imi taie respiratia aceasta durere. M-a aparuta in urama cu trei zile dupa cea am aruncat cateva ore bune cu mingea de fotball american, dupa o pauza indelungata , vreo 3 luni . Aruncare necesita o torsionare repetata a abdomenului si spatelui de la care m-am ales cu o intindere . Mi s-a mai intamplat acelasi lucru si acum 4 luni si mi-a trecut in aproximativ 1 saptamana , atunci doctorul mi-a prescris Algocalmin+ibuprofent ; dimineata si seara timp de 5 zile .
1) Este ok sa iau si algocalmin si ibuprofent in acelasi timp ???
2) Repausul la pat este util sau ar trebui sa fac mici exercitii : intinderi ale spatelui , etc chiar daca ma doare ?

Va multumesc !!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Durere muschi lombari

Postby Calico » Fri Jul 18, 2014 2:59 pm

Nu e ok in principiu, pentru ca e nevoie si de ascociere cu diazepam. E relaxant muscular si nu numai. Adreseaza-te psihiatrului tau pentru doza si vizite de control.

adrian17711
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun May 25, 2014 10:00 pm

Re: Durere muschi lombari

Postby adrian17711 » Sat Jul 19, 2014 8:49 pm

Diazepam ??!!! Il iau cu Whisky 12 yo sau cu vodka ?
Acum vorbind serisos : Durerle m-au mai lasat si imi este mult mai bine dar durerea in continuare persista ....., dar totusi imi este mai bine. Am luat timp de doua zile 1 pastila de tador dimineata 25 mg si intentionez sa mai iau si maine pentru ultima data o pastila . Ori nu am avut o intindere mare , ori pastiluta aceea a facut minuni.
Exercitiile usoare de intinderea spatelui , rotiri ale trunchiului si abdomene scute ma vor ajuta cu ceva. Este ca febra musculara intinderea ? Daca lucrezi usor vei accelera vindecarea ?
Multumesc !!!

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Durere muschi lombari

Postby jomil » Mon Jul 21, 2014 5:13 am

Adrian, felicitari! Te faci bine. 25 mg e o doza mica, mica. N-a fost chiar rea intinderea aia.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests