Raspuns la tromboembolism

stiri medicale; cazuri clinice
Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

Raspuns la tromboembolism

Postby Tavi 27 » Sun Aug 08, 2004 12:27 pm

O2,fac ventilation perfusion scan ,adminstrez heparina si incep tratamentul cu digoxina si warfarina
Da nu ma amestec cu alte lucruri findca daca dau numai warfarina fac necroza de coagulare(asta inhiba proteina C si S ),ca sa intervin cu ipatropiu,beta agonisti,antibiotice nu prea vad rostul in situatia descrisa.Ca femeie e nebuna sau nevrotica nici nu incape vorba.Dar sincer am facut intrebarea asta gindindu-ma la doua combinatii care mi-au placut mie si anume:O2 repede La BPOC isti (first) si necesitatea de a face ventilation perfusion scan in situatia in care am suspiciune mare de tromboembolism pulmonar.Plus smecheria cu heparina inainte intotdeauna de warfarina pentru a evita efectul advers de hipercoagulabilitate al utlimei.Si imi pare foarte rau ca nu am intrat mai devreme pe forum ca sa vad daca imi ia in seama cineva intrebarea...noroc cu un prieten de-al meu care a fost captivat de cazul lui cerbu cu poze....Frumos caz indiferent de raspuns(eu am zis measles :shock: ).Sper sa lucrez la un spital din Chicago...dar mai vedem cind ajung acolo.(in sept)

Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests