trat chirurgical+brozare artificiala

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

trat chirurgical+brozare artificiala

Postby marmotul » Tue Nov 08, 2011 11:31 am

o intrebare cu care m-a incuiat o pacienta:
la cit timp dupa un trat chirurgical(-incizie retroauriculara, acoperita complet de pavilionul urechii) se poate merge la bronzare artificiala?
aveti idee?
qpepsi.gif

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby vmc » Tue Nov 08, 2011 11:35 am

noi le recomandam dupa min 6 luni, depinde cum e si sutura
nicht wahr?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby marmotul » Tue Nov 08, 2011 1:50 pm

sutura clasica, vreo 4 fire, dar e acoperita complet de pavilion.

6 luni sa fie.

m-a dat pe spate cind am citit despre bronzarea artificiala: cine oare e atit de timpit sa se bage intre jde mii de neoane si sa stea acolo la prajit? cica mai e o modalitate, bronzarea organica, ceva, dar chiar nu m-am obosit sa mai citesc ce e cu ea
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby 187.92a » Wed Nov 09, 2011 10:26 pm

asa e marmotul suntem doctori ca sa intrebam pe forum si sa tratam pe forum dupa cum emite cineva "dupa N luni".

jEEEZZAAAZ.
pe bune, frate, voi chiar nu va vedeti.


marmotul wrote:cica mai e o modalitate, bronzarea organica, ceva, dar chiar nu m-am obosit sa mai citesc ce e cu ea

pai n-ar fi fost trau, n-ai mai fi pus atatea intrebari.

daca e acoperita de pavilion CE CONTEAAZA FRATE daca se broneaza sau nu?

..in ureche cineva?

sunt din ce in ce mai uimit de marmotul, dupa faza cu rotitul pacientului cu scaunul pana ameteste nu ma asteopta m sa vina cu o noua faza, de data asta si mai tare!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42545
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby Calico » Wed Nov 09, 2011 10:32 pm

Poate are urechile foarte clapauge si se vede cicatricea cand isi prinde parul in coada.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby holliday » Wed Nov 09, 2011 10:38 pm

eu totusi tind sa cred ca marmotoo face inadins misto si tu prea il iei in serios.
cum faci de fapt cu tot imedoo.

(da, de la blegoo vin toate).

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby 187.92a » Thu Nov 10, 2011 4:08 am

eu cred ca pur si simplu este paralel cu medicina si nu cred ca exista vreo alta explicatie

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby vmc » Thu Nov 10, 2011 8:00 pm

trident wrote:daca e acoperita de pavilion CE CONTEAAZA FRATE daca se broneaza sau nu?


n-ai fost tu la solar sa vezi cum se bronzeaza gagicile. crede-ma, retroauricular e foarte vizibil :D

http://www.ruth-ahlers.de/FAQs.htm (asta zice 8 luni)
nicht wahr?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby 187.92a » Thu Nov 10, 2011 8:11 pm

da, ia hai explica-mi tu cum e cu solarul si cu gagigile care merg la solar

bine ca nu e tot imedul de medical news ca nu rezistam fara sa-mi tai venele pe lung

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby vmc » Thu Nov 10, 2011 8:42 pm

mai bine le dau cartea ta de vizita sa-si vindece hiperpigmentarea. sau al lui vlad? sa-si vindece capu'?
nicht wahr?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby marmotul » Thu Nov 10, 2011 8:52 pm

trident wrote:asa e marmotul suntem doctori ca sa intrebam pe forum si sa tratam pe forum dupa cum emite cineva "dupa N luni".

jEEEZZAAAZ.
pe bune, frate, voi chiar nu va vedeti.
!

trident wrote:eu cred ca pur si simplu este paralel cu medicina si nu cred ca exista vreo alta explicatie


imi aduc aminte de un dermatolog habarnamist care ma ruga intr-un PM sa ii explic ce e cu terminologia dintr-un bilet de iesire orl. daca as fi in locul tau eu chiar nu as mai comenta, dar vad ca la tine nesimtirea e infinita.
trident wrote:daca e acoperita de pavilion CE CONTEAAZA FRATE daca se broneaza sau nu?

..in ureche cineva?
pentru unu care se da olimpic vad ca esti extrem de prost informat.
incizie retroauriculara inseamna in spatele urechii, nu in ureche. de fapt tu ai terminat medicina? ca nu prea imi vine sa cred, prea te irita discutiile medicale de aici.

trident wrote:,
sunt din ce in ce mai uimit de marmotul, dupa faza cu rotitul pacientului cu scaunul pana ameteste nu ma asteopta m sa vina cu o noua faza, de data asta si mai tare!

nu stiu la ce te referi la rotitul pina ameteste. nu imi mai atribui chestii degeaba.
vmc wrote:n-ai fost tu la solar sa vezi cum se bronzeaza gagicile. crede-ma, retroauricular e foarte vizibil :D
http://www.ruth-ahlers.de/FAQs.htm (asta zice 8 luni)

mersi de info, vmc.
din cite am inteles aparatul ala e la 360 grade, deci ajunge si retroauricular.
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby 187.92a » Thu Nov 10, 2011 10:07 pm

marmotul nu discut acum corectitudinea raspunsului tau de orl-ist, TOCMAI PT CA nu sunt nesimtit. :)
si nici echivalenta X intreaba pe Y, Y raspunde, apoi peste n ani Y inteaba pe X, X se face ca nu vede (...).

acum trecand peste atacuri stupide:

eu tot nu pot intelege cum va documentati de pe siteuri personale de promovare si cum va moare interesul in doua secunde gen "am auzit depsre bronzarea cu dha dar mi-a fost lene sa caut". pt mine astea nu sunt compatibile cu profesia de MEDIC si ar trebui sa va insusiti si voi aceste principii sanatoase de existenta profesionala. in fine, in sensul ca nu v-ar face rau..

va dati seama ca ce cautati voi la google simplu gaseste pana si cel mai needucat pacient, nu>? de ce nu va puneti deloc in valoare faptul ca sunteti medici?
daca voi insiva nu stiti sa va puneti in valoare... ce asteptari mai aveti de la pacienti?


intreb serios, lasand la o parte...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby vmc » Thu Nov 10, 2011 11:59 pm

noi le recomandam minim 6 luni, am vazut ca pe "site-uri personale de promovare", chirurgii plastici recomanda minim 8 luni (ei sunt mai precauti).

de obicei cine intreaba de chestiile astea e foarteee preocupat de sine si, in cazul unui esec (aici hiperpigmentarea) te alegi cu un proces minunat.

intrebarea lui marmotul nu era despre mecanism, de ce oare, etc? era simplu: ce le recomandati voi ca sa nu se produca "catastrofa". daca citesti pe net sau unde vrei tu recomandarile sunt de la 6 saptamani pana la un an. deci tu, ce-i recomanzi? (stiu ca tie nu-ti pasa ca apoi chemi pacientul la depigmentat)
nicht wahr?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: trat chirurgical+brozare artificiala

Postby 187.92a » Fri Nov 11, 2011 4:54 am

vmc wrote: deci tu, ce-i recomanzi? (stiu ca tie nu-ti pasa ca apoi chemi pacientul la depigmentat)


multe stii tu. asa sunt dermatologii, rai, si il pigmenteaza pe ala dupa ureche ca apoi sa il cheme la depigmentat.

si frate lasa-ma cu
vmc wrote:de obicei cine intreaba de chestiile astea e foarteee preocupat de sine si, in cazul unui esec (aici hiperpigmentarea) te alegi cu un proces minunat.


vorbim de pacienti ai marmotului. cui ii PASA de chestiile astea nu ajunge la un rezident, bine?
si la un din ala caruia ii e lene sa citeasca pa net.


sau nu a doua oara, admitand ca prima data se intalneste cu asa ceva in stare critica (hm). asa ca raspunsul nu ii este util.

daca a trecut cu bine prin greaua icnerare de a fi tratat de un rezid, atunci inseamna ca are zile multe si multa bafta si orice ar face cu cicatricea de dupa ureche, va fi bine anyways! :P


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests