streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Sun Aug 07, 2011 7:09 am

Salutare!

Va rog sa-mi raspundeti daca stiti cum decurg aceste infectii sub tratament, cum se vindeca sau nu, daca are rost sa nu mananc lactate, otet sau daca trebuie sa fac si alte tipuri de analize.

Am facut exudat faringian si astea 2 bacterii mi-au iesit prezente, din 19 iulie am facut tratament conform antibiogramei vreo 10 zile. Aveam dureri de cel putin trei saptamani inainte de exudat, ma gandeam ca e ceva banal.
Inca ma mai doare si tot mai am aceleasi secretii dar nu la fel de cantitativ ca la inceput.

Nu stiu de ce grup e streptococul, ca au scris decat ca e beta hemolitic.

Ar trebui sa ma grabesc sa-mi fac alt exudat si sa merg din nou la doctor?

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Sun Aug 07, 2011 7:22 am

Am nevoie de pareri chiar daca sunt studenta la medicina. M-am mai uitat peste cartea de microbiologie dar nu mi s-a parut suficient (sau poate ca e numai sa-mi spuneti voi, cei mai mari si mai cunoscatori).

Astept informatii :)

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Cron0s » Sun Aug 07, 2011 4:58 pm

Pai mai exact de ce anume iti faci griji ?
Daca esti la medicina, vezi clasificarea la Streptococi si uitate mai atent la S. Pyogenes . De acolo totul ar trebui sa fie self explanatory inclusiv tratamentul.

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Sun Aug 07, 2011 6:15 pm

Poate am nevoie de un "sut in fund" sa ma duc la doctor. Imi fac griji pentru ca nu stiu de cand am infectia si ca poate in timpul tratamentului am avut o sursa de intretinere a acesteia sau n-o fi fost doza potrivita de antibiotic sau alta minune.
Deci daca am secretii pe faringe care e colorat mai diferit cu vase de sange mai evidente si dureri dimineata (cam cand se strang mai multe secretii) inseamna ca sunt nevindecata? Trebuie sa aud un "da".

Sunt niste teorii cum ca trebuie tinut un anumit regim alimentar... au vreo importanta? Caci prin carte nu am vazut nicio referinta la asta.

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby alexbere » Mon Aug 08, 2011 8:54 pm

da :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby 187.92a » Mon Aug 08, 2011 10:11 pm

te-ai gandit ca poti face glomerulonefrita acuta difuza? dar RAA? :) dar celelalte complicatii, in speta cele septice - si aici nu intentionez sa amintesc otita?
dar scarlatina?

:)

te-ai gandit ca in criptele amigdalelor tale hipertrofice streptococii aceia se inmultesc si de fiecare data cand tusesti persoanele din jur sunt bombardate cu acele picaturi Pflugge atat de periculoase pentru sanatatea lor?

nu [putem prescrie tratamente cu antibiotice pe internet, dar nu cred ca iti va fi dificil sa depasesti limitele cursului de microbiologie si sa te tratezi.

ca sa ma citez: vine in viata fiecarui medic acel moment cand trebuie sa inchida cartea si sa-si atinteasca privirea pe pacientul pe care il are in fata: acela este momentul inaltator de la care incepe medicina!

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Tue Aug 09, 2011 6:23 am

Multumesc de raspunsuri!
Da, m-am gandit la toate...
Maine trec pe la medicul meu de familie si ma gandesc ca mai bine ar fi sa merg Matei Balsi, m-as fi dus mai devreme dar nu sunt in Bucuresti

Trasul de apa cu sare pe nas face rau? Din a treia incercare am reusit, am mai facut inca de doua ori. Astazi, de exemplu, nu m-am mai trezit cu durere de gat doar cu durere de Eustachio dr si alalteri am descoperit pe amigdala stg o dunga albicioasa care n-a vrut sa se dezlipeasca, nici nu s-a miscat, dar acum parca s-a subtiat :?

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Tue Aug 23, 2011 7:27 pm

Sunt trista...

Am fost la un doctor la orl pe data de 12 august si i-am spus ca inca ma doare, mananca in gat sau ustura, nici nu mai stiu bine si el si-a facut consultul si mi-a pus diagnosticul de stomatita micotica :cry:, dar fara analiza de laborator.
Am luat, cum a zis fluconazol cps de 150mg 10 zile, ultima aseara.

Dar pe parcursul tratamentului au inceput usturimi cand urinez, ma gandeam ca am inceput o cistita. De frica de alte antibiotice am baut niste ceaiuri mai specifice, dar usor a inceput si o durere de spate mai pe lateral in stg... pe care nu am luat-o in seamna pt ca nu eram chiar sigura de ea si a continuat surd, a crescut in intensitate si de ieri seara ma dor ambele parti. Ma doare vezica uneori si in repaus, macroscopic nu am observat sange in urina dar am impresia ca e ceva mai tulbure.
Mi-a crescut pulsul la 100b/min, nu am termometru sa-mi i-au temperatura.

Am citit pe internet pe un site in engleza, nu mai stiu care ca e foarte toxica renal si hepatic.
Pe prospect spune sa se administreze cu prudenta la bolnavii cu afectiuni hepatice sau renale, in cartea de farmaco spune ca e cel mai putin toxic din clasa lui....

Mediclul meu de familie e in concediu. Am fost la urgenta astazi pt ca mi-a fost cel mai rau din zilele astea dar nu m-a primit.

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Tue Aug 23, 2011 7:34 pm

Am trecut limita la subponderali de vreo 1-2 luni. Se poate sa nu fie infectie, ci doar toxicul medicamentului? Eu asa banuisc... dar am mai avut si cistita, sper sa nu fie pielonefrita si nici vreo leziune ireversibila :(

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Chingachgook » Tue Aug 23, 2011 11:16 pm

purple wrote:Sunt trista....


purple wrote:nu am termometru sa-mi i-au temperatura.




sunt trist.

asta de mai sus o sa poata spune peste vreo 4 ani ca si ea e medic. ca si mine.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Wed Aug 24, 2011 4:24 am

Aha, lasa sunt si medici incompetenti.

O sa ma alatur lor, nu vad care e problema.

Nu-ti creaza asta un sentiment de superioritate?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Chingachgook » Wed Aug 24, 2011 5:25 am

incompetent mi se pare un termen bland
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Cron0s » Wed Aug 24, 2011 3:54 pm

purple wrote:Trasul de apa cu sare pe nas face rau? Din a treia incercare am reusit, am mai facut inca de doua ori.


purple wrote:De frica de alte antibiotice am baut niste ceaiuri mai specifice


Wtf ? :shock:

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Wed Aug 24, 2011 5:01 pm

In ultimele 7 luni am primit 4 tratamente cu antibiotice si 1 antifungic... mie mi se par destule. Daca spuneti ca nu e nici o probleme atunci va cred.

Chestia aia cu apa cu sare pe nas e un fel de spalatura, stiu cateva persoane care o practica.
E un leac babesc, oricum de cand am scris nu am mai facut si mi-am dat seama ca nu face rau...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Chingachgook » Wed Aug 24, 2011 6:06 pm

nu e nicio probleme


pai daca nu face rau io zic sa le tii minte si sa le recomanzi pacientilor tai.

in loc de antibiotice.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Wed Aug 24, 2011 6:58 pm

Vorbesti degeaba!

Ca nu face rau, nu inseamna ca are efect de antibiotic. Tare mi-e teama ca nu ma crezi ca stiam asta. :splat:
Ai destula imaginatie, dar nu ma completa cu ce gandesti tu ca as gandi eu.
Nu as recomada.

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Wed Aug 24, 2011 7:02 pm

A... scuza-ma! Nu ma completai imi dadeai un sfat. Prima parte ramane valabila.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby marmotul » Wed Aug 24, 2011 9:21 pm

purple wrote:Trasul de apa cu sare pe nas face rau? Din a treia incercare am reusit, am mai facut inca de doua ori. Astazi, de exemplu, nu m-am mai trezit cu durere de gat doar cu durere de Eustachio dr si alalteri am descoperit pe amigdala stg o dunga albicioasa care n-a vrut sa se dezlipeasca, nici nu s-a miscat, dar acum parca s-a subtiat :?

fhhh, e mai greu aici, dar sa o luam de la inceput:
ti-a iesit beta hemolitic la exudat, pe care l-ai tratat 10 zile dupa antibiograma(presupun ca e vreo penicilina, dooh). nu ti-a trecut. la orl ti s-a gasit ciuperca ochiometric si ti s-a dat un medicament dupa ureche, asa, ca poate trece.
sfatul meu:
1. fa un examen micologic lingual+fungigrama ca sa poti lua un tratament tintit, asta daca ai vreo ciuperca.
2. fa un aslo macar sa vezi daca ai scapat de beta hemolitic, caci nu cred ca ai scapat de el doar in 10 zile de trat. asta trebuie tratat in primul rind, si trebuie tratat bine, ca da probleme grave altfel. ca tratament ar trebui sa faci moldamin im, 1 f. la 7 zile, minim 4 saptamini. dupa terminarea trat faci iar un aslo sa vezi daca e totul ok.
3.daca tot esti pe la analize, doneaza si un borcanel de urina pentru analize+cultura, caci am impresia ca ai si o infectie urinara. despre asta nu iti pot da prea multe amanunte, ca nu e domeniul meu. succes.
qpepsi.gif

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Cron0s » Wed Aug 24, 2011 9:24 pm

Respecti terapia cu antibiotice si o sa te faci bine. Nu e chiar ok sa asptepti 3 sapt sa iti treaca durerea de gat ca apoi sa mergi la un consult, dar macar asa o sa-ti dai seama data viit ca faci medicina cu un scop, si nu ti-ar conveni ca pacientii sa iti vina in stadiu terminal cu o boala doar pentru ca au zis sa astepte sa vada ce se intampla :)
Cat despre leacuri "din popor" mai bine nu.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby marmotul » Wed Aug 24, 2011 9:27 pm

era sa uit: poti face in continuare spalaturi nazale cu apa cu sare( 1 lingura sare la 1 l apa) sau ser fiziologic, nu strica, dar in cazul tau nu prea ajuta.
ar fi de preferat pina aflii sigur ce ai prin git si la ce sunt sensibile chestiile din git sa faci gargara cu apa cu bicarbonat alimentar de citeva ori pe zi, si mai ales seara, inainte de culcare. schimba ph-ul local si citeodata te scapa de candida. simplu si eficient :idea:
qpepsi.gif

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21932
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Melania » Wed Aug 24, 2011 11:03 pm

n-ar strica sa iti faci si un test HIV

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby purple » Thu Aug 25, 2011 6:00 am

Nu am putut sa iau penicilina ca aveam si stafilococ auriu. Am luat claritromicina.

Si cum spuneam ca mi-au aparut probleme renale, am mers la un medic de familie care se ocupa si de pacientii medicului meu cat timp are concediu. M-a consultat si mi-a zis ca e pielonefrita, ca nu putea sa ma afecte chiar asa fluconazolul...
Mi-a dat un tratament dupa ureche, l-am inceput ca statusem o saptamana de cand mi-au aparut primele simptome si mi-a zis sa nu mai stau sa incep din seara respectiva adica ieri. Nu mai pot sa fac acum niciun test.

Am o cefalee foarte deranjanta, cum ma ridic, asez, schimb pozitia capului sau schimb directia in mers parca imi explodeaza bolta craniana, imi pulseaza de nu stiu ce sa mai fac. Nu m-a mai durut niciodata asa rau. Am luat un nurofen ieri, dar nu a avut nici un efect.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby marmotul » Thu Aug 25, 2011 8:41 am

pina la urma vad ca bine cu de-a sila nu se poate. un ultim sfat: interneaza-te in spital, vezi un nefrolog si urmeaza un tratament adecvat, facut cum trebuie, cu analize urinare si cu tot ce trebuie. daca te iei dupa toti mf-stii....
vezi ce faci cu cefaleea aia, poate te-ai facut si cu o meningita. pana mea, ori nu ai nici o treaba cu medicina, ori esti inconstienta.
qpepsi.gif

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Cron0s » Thu Aug 25, 2011 9:35 am

Sunt oare singurul de pe aici care nu intelege de unde gaseste purple atatia medici "geniali" de baga diagnostice pe banda rulanta fara cea mai mica urma de analize ?
Inteleg eu ca te doare in loja renala si mai zici ca ai niste LUTS pe acolo, dar macar o temperatura a stiut sa iti ia mfistul asta Shepard cand te-ai dus la el ? O trimitere pentru o urin-analiza ? Un exudat ceva ca sa vada cum mai e cu beta hemoliticul ala ? un ASLO ? O amarata de hemoleucograma ? Normal ca nu, ti-a dat direct antibiotice :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Chingachgook » Thu Aug 25, 2011 10:42 pm

purple wrote:Mi-a dat un tratament dupa ureche, l-am inceput ca etc



parerea mea e ca ti-o meriti. eu zic sa incerci sa vorbesti si cu o tiganca vrajitoare. poate ai cununiile legate sau ceva. din experienta personala iti spun ca de multe ori in ghiocul ala al lor se vede mai clar ca intr-o antibiograma.





sanatate.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11008
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby pc7 » Fri Aug 26, 2011 8:07 pm

Am fost la urgenta astazi pt ca mi-a fost cel mai rau din zilele astea dar nu m-a primit.


asta n-o mai cred!
Life's not fair, get used to it

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Cron0s » Sat Aug 27, 2011 12:35 pm

Si uite asa Arafat a decis sa ii amendeze pe cei de la urgente care refuza sa consulte un pacient :lol:

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby soricel » Sat Aug 27, 2011 9:41 pm

n-ati inteles, mai
dupa gramatica noua, colega zice : Am fost la urgenta astazi pt ca mi-a fost cel mai rau din zilele astea si pentru ca m-am dus la medicul de familie initial dar nu m-a primit. asa. nu e chiar perfect, dar se intelege mai bine mesajul autorului.

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby voicutu » Sun Aug 28, 2011 7:53 pm

N-ar fi rau sa ne dai datele din antibiograma, daca esti de acord. Fa urocultura, examen de urina, ureea si creatinina serice si eco renal (parera mea; cel mai bine e sa mergi cat de repede la nefrolog).

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby marmotul » Sat Sep 03, 2011 9:34 pm

voicutu wrote:N-ar fi rau sa ne dai datele din antibiograma, daca esti de acord. Fa urocultura, examen de urina, ureea si creatinina serice si eco renal (parera mea; cel mai bine e sa mergi cat de repede la nefrolog).

iti bati gura de pomana, ea se trateaza la mefist. ce ziceti, oare mai traieste purple? tare mi-e ca a facut meningita :shock:
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby 187.92a » Sun Sep 04, 2011 4:21 am

nu sunt de acord cu parerile astea despre tratatul la mefist. sunteti rauctaciosi: la mefist e la fel de ok ca si cand s-ar fi dus la doctor, sau aproape.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21932
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: streptococ beta hemolitic, stafilococ auriu

Postby Melania » Sun Sep 04, 2011 9:20 am

meningita cu criptococ


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests