Tulburari de somn

stiri medicale; cazuri clinice
drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Tulburari de somn

Postby drcraciun » Thu Feb 10, 2011 5:49 pm

De ce oare ai insomnie cand te indragostesti ?

Articolul asta nu raspunde concret la intrebare, dar zice ceva interesant despre "neuronii oglinda":

http://hubpages.com/hub/Insomnia-in-Love

User avatar
fleursdumal
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:33 am
Location: France
Contact:

Re: Tulburari de somn

Postby fleursdumal » Thu Feb 10, 2011 6:16 pm

interesanta teorie
oare la ce distanta pot functiona acele brain waves??
tocmai ma gindeam ca teoria asta poate explica faptul ca ma gindesc la cineva intr'o zi, iar acea persoana ma suna tocmai atunci, si invers... (nu, n'am luat'o pe ulei cu telepatia si alte superstitii)
suna cam stupid si poate doar eu ma complac in ideea unui "special connection", dar astea sint faptele
deci?
"La mort détruit mais la vie dégrade.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Tulburari de somn

Postby drcraciun » Thu Feb 10, 2011 6:24 pm


greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Tulburari de somn

Postby greeny » Fri Feb 11, 2011 12:46 pm

fleursdumal wrote:interesanta teorie
oare la ce distanta pot functiona acele brain waves??
tocmai ma gindeam ca teoria asta poate explica faptul ca ma gindesc la cineva intr'o zi, iar acea persoana ma suna tocmai atunci, si invers... (nu, n'am luat'o pe ulei cu telepatia si alte superstitii)
suna cam stupid si poate doar eu ma complac in ideea unui "special connection", dar astea sint faptele
deci?



Mama zice tot timpul chestia asta cand o sun: tocmai se gandea la mine si ca "simte" daca ceva e in neregula cu mine. Eu cam rad de ea la faze d'astea, dar cine stie, poate chiar se intampla. Distanta dintre noi e de vreo 50 de km, ca sa-ti dau un raspuns la intrebare.

Am citit acum catva timp o carte, "In cautarea sensului pierdut" de Dumitru Constantin Dulcan, unde, printre altele, era prezentata si ideea unei constiinte universale, creata de undele cerebrale ale tuturor, dar si de vibratiile lucrurilor, nu mai tin minte exact. Am senzatia ca e dezvoltata in alta carte, de acelasi autor, "Inteligenta materiei" destul de cunoscuta. Pe asta din urma n-am citit-o.

Cand esti indragostit, cred ca pur si simplu iti e mai greu sa adormi pt ca stai si te gandesti la persoana respectiva mai mult decat trebuie si esti mai alert decat in mod obisnuit. Cred ca e cea mai simpla explicatie.

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Tulburari de somn

Postby nickami » Sat Feb 12, 2011 4:26 am

drcraciun wrote:http://en.wikipedia.org/wiki/Mirror_neuron

(Nu stiam ca Ramachandran e amestecat si in asta !)

http://www.ted.com/talks/vs_ramachandra ... ation.html


Nu degeaba l-au numit un Marco Polo neurostiintei.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Tulburari de somn

Postby Riley » Sat Feb 12, 2011 11:59 pm

Un review interesant (cu o abordare cam laboratoristo-neuranatomica :))
http://www.multiupload.com/F7F3MDGSSE
Poate gasesti raspunsul aici legat de neuromediatorii respectivi ;).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Tulburari de somn

Postby drcraciun » Sun Feb 13, 2011 12:15 am

Misto articolul. Right up my alley ! Eu sunt destul de inclinat genetico-biologic. Stiam de neurotansmitatori deja, dar am invatat mai precis localizarea, plus ca mi s-a parut interesant experimentul ala pe animalutele "vole" de munte si de prerie cand le-au transformat pe cele promiscue in fidele si exclusiviste ! Nu stiu cum se zice "vole" in romaneste, seamana cu niste soricei mai mari si mai grasi care traiesc in padure.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vole

Da' cu somnul tot nu m-am prea lamurit. Desi am mai recuperat azi.

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Tulburari de somn

Postby nickami » Sun Feb 13, 2011 2:45 pm

drcraciun wrote:Misto articolul. Right up my alley ! Eu sunt destul de inclinat genetico-biologic. Stiam de neurotansmitatori deja, dar am invatat mai precis localizarea, plus ca mi s-a parut interesant experimentul ala pe animalutele "vole" de munte si de prerie cand le-au transformat pe cele promiscue in fidele si exclusiviste ! Nu stiu cum se zice "vole" in romaneste, seamana cu niste soricei mai mari si mai grasi care traiesc in padure.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vole

Da' cu somnul tot nu m-am prea lamurit. Desi am mai recuperat azi.


Vole este popândăul, parca sau soarecele de camp: unul din doua.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Tulburari de somn

Postby drcraciun » Sun Feb 13, 2011 2:55 pm

Da, la soarecele de camp m-am gandit si eu prima oara, dar nu eram sigur. Parca popandaul e mai mare. (Desi eu n-am vazut nici unul nici altul in viata mea !)

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Tulburari de somn

Postby nickami » Sun Feb 13, 2011 2:58 pm

drcraciun wrote:Da, la soarecele de camp m-am gandit si eu prima oara, dar nu eram sigur. Parca popandaul e mai mare. (Desi eu n-am vazut nici unul nici altul in viata mea !)


cand eram mic, mergeam la tara si, cu baietii de acolo, tzushti pe camp, faceam capcane pentru popandai. sunt cam de trei ori mai mari decat un soarece obisnuit.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Tulburari de somn

Postby drcraciun » Sun Feb 13, 2011 3:17 pm

Eu am avut o data un soarece in apartament ! Era sa fac heart-attack cand l-am vazut in bucatarie alergand de sub masa pana spre un cotlon dintre aragaz si chiuveta. Am trantit usa de la bucatarie si am fugit din apartament fara sa ma mai gandesc la nimic ! Nu stiu cum naiba a intrat, si tocmai la etajul 6, poate odata cand m-am dus sa arunc gunoiul oi fi lasat usa intredeschisa si o fi venit de la gunoi, nu stiu, nici nu vreau sa ma gandesc. Pana la urma m-am refugiat la parintii mei si l-am chemat pe tatal prietenei mele de atunci sa ma scape de el, ca eu muream de frica si nu cred ca nici tatal meu era prea entuziasmat sa se duca sa ma scape de el ! S-a rezolvat cu bine pana la urma ca tatal prietenei mele nu era un om asa de fricos ca restul din noi.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Tulburari de somn

Postby Melania » Sun Feb 13, 2011 3:26 pm

Soarecii de laborator ii sacrificam cu mainile goale; cei black 6 erau cei mai agresivi, sareau din cusca si la 20 de centimetri si muscau. Sobolanii primeau anestezie; daca erau agitati ii luam de coada si ii invarteam in cerc; se linisteau dupa un minut de invartit, chiar le placea manevra asta.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Tulburari de somn

Postby drcraciun » Sun Feb 13, 2011 3:28 pm

:lol: :lol: :lol:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Tulburari de somn

Postby Melania » Sun Feb 13, 2011 3:47 pm

Poti sa faci asa si cu fetele daca nu esti destul de atragator.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Tulburari de somn

Postby drcraciun » Sun Feb 13, 2011 3:57 pm

Knock on wood !

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42579
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Tulburari de somn

Postby Calico » Sun Feb 13, 2011 9:03 pm

dr craciun wrote:Era sa fac heart-attack cand l-am vazut in bucatarie alergand de sub masa pana spre un cotlon dintre aragaz si chiuveta. Am trantit usa de la bucatarie si am fugit din apartament fara sa ma mai gandesc la nimic !
Cati ani aveai? 5?

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Tulburari de somn

Postby drcraciun » Mon Feb 14, 2011 7:38 am

MumaPadurii wrote:
dr craciun wrote:Era sa fac heart-attack cand l-am vazut in bucatarie alergand de sub masa pana spre un cotlon dintre aragaz si chiuveta. Am trantit usa de la bucatarie si am fugit din apartament fara sa ma mai gandesc la nimic !
Cati ani aveai? 5?


Eram rezident mare deja. Dar mie mi-e frica, in general, de animale. Tin minte si cand eram mic de tot, chiar pe la 5 ani (ai ghicit varsta corect !), si eram in curte la bunica, o vecina isi adusese catelul cand a venit in vizita la bunica, era un pufulet mic si negru, de loc amenintator, dar cand l-am vazut ca vine dupa mine, am inceput sa alerg de el, speriat, si el tot mai tare venea dupa mine deoarece poate voia sa se joace, iar eu nu m-am oprit decat cand am ajuns in poala bunicii plangand "mahaha, vine catelul, vine dupa mine". Bunica a ras de mine dar i-a facut totusi semn vecinei sa-si ia potaia de-acolo sa nu ma mai sperie.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Tulburari de somn

Postby Phat Skidz » Mon Feb 14, 2011 9:51 am

Şi eu am auzit cum că cercetătorii sacrifică şoarecii rupându-le capul cu dinţii. Cu şobolanii joacă basebol prin laborator, spre disperarea femeii de serviciu care trebuie să cureţe maţele împrăştiate peste tot. Pe iepuri îi leagă de roata de la maşina colegului, pe post de farsă, etc.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Tulburari de somn

Postby drcraciun » Mon Feb 14, 2011 10:53 am

:shock: :shock: :shock:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21954
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Tulburari de somn

Postby Melania » Mon Feb 14, 2011 3:01 pm

vlad s. wrote:Şi eu am auzit cum că cercetătorii sacrifică şoarecii rupându-le capul cu dinţii. Cu şobolanii joacă basebol prin laborator, spre disperarea femeii de serviciu care trebuie să cureţe maţele împrăştiate peste tot. Pe iepuri îi leagă de roata de la maşina colegului, pe post de farsă, etc.

Asta e numai preludiul. Niste colegi de-ai mei aveau un brainbow mouse pe care il puneau cu creierul lipit de masa unui microscop si ii trimiteau lasere prin cortex sa vada brain wiring. Evident, sub anestezie.

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Tulburari de somn

Postby nickami » Mon Feb 14, 2011 8:35 pm

http://www.maxisciences.com/curcuma/cur ... 12487.html

citisesem undeva ca nord africanii sunt mai putin expusi la atacuri cerebrale. Probabil pentru ca sunt mari consumatori de curcuma. N-am fost niciodata la un marocan sau algerian acasa sa nu simt parfumul curcumei in toate mancarurile.

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Tulburari de somn

Postby nickami » Sat Feb 19, 2011 4:55 pm

S-a constatat, in urma unor studii serioase - poate gasesc studiul si-l trimit pe email celor interesati - ca ciocolata neagra, consumata cu cel putin 3 ore inainte de a adormi, regleaza treptat, tulburari medii de somn. Efectele incep a fi vizibile dupa 2 luni de consumatie. Un efect similar il are scortisoara in combinatie cu mierea de albine (inclusiv contra durerilor articulare unde rezultatele sunt spectaculoase): studii serioase facuse de danezi si americani.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests