ekg

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

ekg

Postby firstaidkit » Mon Mar 15, 2004 12:43 am

pacient de 23 de ani, dispnee la efort. ce investigatii ar mai trebui facute?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Mon Mar 15, 2004 8:18 pm

In primul rand Rx toracic fata si profil, sa vad daca dispneea nu are cumva cauza pulmonara si cum arata inima.
I-as face o hemoleucograma sa vad daca nu are anemie.

Daca as elimina cauza pulmonara pe RX, i-as face un echo-cord (e tanar si il suspectez de valvulopatie sau cardiomiopatie).
Pe ECG eu nu vad mare lucru cu exceptia deviatiei axiale la stanga. Niste R mai mari in V5-V6, dar chiar la limita de 2,1 mV.

Daca as elimina cauza cardiaca, iar RX pulmonar nu m-ar orienta initial de loc, i-as face teste ventilatorii sa vad daca are vreo problema pulmonara care nu se vede pe Rx, si daca deficitul este restrictiv sau obstructiv, resp. mixt, etc.

Sper ca dupa atatea explorari mi-ar mai veni si alte idei.

N-ai spus daca se aude ceva pulmonar, cardiac, alte amanunte (scadere ponderala, cianoza, tuse, expectoratie, transpiratii nocturne, edeme, etc).
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" across time, space and culture with a power to give meaning to otherwise meaningless facts.

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Mon Mar 15, 2004 10:02 pm

:lol: I-as masura burta, l-as sfatui sa mai slabeasca, sa faca mai multa miscare si eventual sa se lase de fumat. :twisted:

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Tue Mar 16, 2004 2:28 am

inaltime 180, greutate 70, fumator 6 PA, zgomot 2 focar aortic intarit

scadere ponderala - nu
cianoza - nu
tuse - nu
transpiratii nocturne - da
edeme - nu

pulmonar nu se aude nimic

cam atatea date pana acum. maine adaug si Rx

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Tue Mar 16, 2004 4:57 pm

n-are cumva o cardiomiopatie hipertrofica data de o stenoza supraaortica?!!!!!

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Tue Mar 16, 2004 9:38 pm

Rx

accentuare desen interstitial hemitorace dr si intrahilar dr

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Tue Mar 16, 2004 10:43 pm

M-ai cam bagat in ceata cu accentuarea desenului interstitial. Sa fie miliara TBC, limfangita carcinomatoasa, fibroza interstitiala, sau e accentuare de natura vasculara?

Si accentuarea intrahilara, inseamna ca e artera pulmonara dilatata?

Alte elemente patologice la examenul fizic, din antecedente, de cand are dispneea? Are polipnee de repaus, SaO2 e normala?

I-ati facut CT? Probe ventilatorii? Altceva?
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" across time, space and culture with a power to give meaning to otherwise meaningless facts.

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Wed Mar 17, 2004 1:30 pm

o proba de efort (EKG),e sub tratament BB? (frecventa de 55 zice ca este destul de bradicardic, ori este sportiv), HTA?; tranzitia dee QRS este destul de bizara, este bine facut EKG?, un BAV1 la limita, tinand cont de bradicardie, dar este de vazut daca nu are o boala de nod sinusal; ceva tulburari de conducere in VD exista insa, crosetare de unda S destul de importanta si constanta in V1, V2 cu QRS la limita.
Last edited by dankat23 on Wed Mar 17, 2004 1:39 pm, edited 1 time in total.

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Wed Mar 17, 2004 1:35 pm

alo!!!!
nu se cere test respirator pentru dispnee si nici CT asa din prima; pentru numele lui Dumnezeu;mai ramane RMN si am terminat; cu eco cord sunt insa de acord. Cat de NYHA este dispneea asta? Este intreg la cap pacientul, adik i s-a intamplat ceva stresant in ultimul timp? A cazut? S-a lovit? L-a parasit prietena?

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Wed Mar 17, 2004 2:07 pm

prima intrebare:ăsta este un caz de-al vostru sau este din carte?

dacă este caz de-al vostru mai repetaţi o data EKG, pe ăla dupa cum au spus antevorbitorii este axul electric deviat la stanga, o rotatie orara(posibil un hemibloc antero-superior) plus un BAV 1 la limita => bloc bifaşcicular

un echocord, făcut de careva care se ştie, este un must...:P

are febră pacientul? ce-s cu transpiraţiiele ale nocturne? faceti-i si un IDR la PPD

si la biochimie ce a iesit? ceva inflamatie? si ce teste biochimice faceti voi?, adică să stim ce sa cerem...

later edit
aaa... si repetati RX dar cu raze mai moi, poate se vede ceva mai mult...

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Wed Mar 17, 2004 2:50 pm

Dar de ce sunt pt tine testele repiratorii tabu? Va sa zica nu te gandesti la un sindrom restrictiv?
Cand faceam anul I de rezidentiat la Urgente in Bucuresti aveam un aparat mic de probe ventilatorii si faceam la toti care aveau nevoie. Am facut o gramada si cred ca oricine trebuie sa stie sa faca. Nu zic ca e prima explorare, dar daca tot ai aparat pe sectie...Daca voi nu aveti, inteleg.

Sunt de acord cu suspiciunea de miliara, am si scris, dar nu vad ce ar strica probele ventilatorii.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" across time, space and culture with a power to give meaning to otherwise meaningless facts.

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Wed Mar 17, 2004 3:55 pm

plure u'r right daca ai cu ce fă şi PFV că oricum nu cost...asa mult

dacă tot sunteţi în ceaţă dozati si D-dimerii plasmatici, poate... poate..., eventual o scintigrafie pulmonară (o să-i placă la dankat23) dar astea costă mai mult...

cred ca o să dea faliment spitalu'...:D

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Wed Mar 17, 2004 9:49 pm

De ce sa dozez D-dimerii si scintigrafia? Te gandesti la TEP, HTP? Atunci ar fi fost axa la dreapta, nu?

CT e pt dg unei boli interstitiale pulmonare, cand RX nu e dg, si doar daca echografia cardiaca ar fi normala.
Bineinteles ca PFV ar fi tot pt eliminarea/dg. sdr. interstitial.

Poate in unele spitale se face f usor echo-cord, dar in altele (vorbesc din experienta) astepti pana iti vine rau.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" across time, space and culture with a power to give meaning to otherwise meaningless facts.

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Thu Mar 18, 2004 12:26 am

pai axa nu puşca (din contră, era chiar invers)... dar totusi cu simptomatologia asa aparută brusc dispnee de efort, DA poate f. bine să fie un TEP mic spre mediu (fără dilatare de VD).

Si DA in unele spitale se face Echocord la discretie, si de urgenţă (daca te ai bine cu cine trebe :D), chiar si scintigrafie pulmonară (mai greu cu angiografia pulmonară)

Oricum cred că discutăm in van, văd ca firstaidkit nu vrea să ne încânte cu prezenţa pe forum şi să ne dea ceva lamuriri, aşa că până nu ne dă ceva indicii am impresia că aberăm aiurea şi ne facem de râs :D)

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Sun Mar 21, 2004 10:09 pm

neutrofile deviate la dreapta

colesterol 212...

bun
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Dec 04, 2003 1:58 pm
Location: bucuresti

Postby bun » Fri Apr 23, 2004 10:20 pm

si dupa o luna vin eu si va intreb: ce avea frate, ca e clar patologie pulmonara.

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Tue May 18, 2004 9:52 pm

Sindrom Wolkhaus-Neulander,e banal.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests