epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby marmotul » Mon Aug 16, 2010 9:07 pm

http://www.emedic.ro/Articole/3515.htm

Epoca antibioticelor se apropie cu paşi repezi de sfârşit. Pe parcursul a doar câteva generaţii, antibioticele au fost învinsă de bacteriile pe care fuseseră concepute să le anihileze, aşa că apocalipsa post-antibiotice e la orizont, relatează guardian.co.uk.

16.08.2010 / RealitateaTV


Asta deoarece bacteriile au devenit în timp imune la majoritatea tipurilor de antibiotice pe care oamenii de ştiinţă le-au creat. Această realitatea îngrijorătoare a ajuns de curând în atenţa publicului, când presa internaţională a acordat spaţii largi unei enzime recent descoperite, care le conferă bacteriilor rezistenţă în faţa uneia dintre cele mai puternice clase de antibiotice.

“Se pare că ne apropiem de final. Nu există antibiotice care să combată eficient enzima NDM-1. Ne mai rămâne o perioadă de zece ani, în care va trebuie să folosim antibioticele existente cu multă înţelepciune, însă până la urmă va trebui să acceptăm realitatea: nu avem medicamente cu care să tratăm tipul acesta de infecţii”, a declarat profesorul Tim Walsh, cel care a descoperit enzima care ameninţă planeta.

Multe dintre procedurile chirurgicale şi din tratamentele din prezent vor dispărea în epoca post-antibiotice. Este cazul transplanturilor şi a medicamentelor împotriva cancerului. Până şi banalele operaţii de apendicită vor implica riscuri uriaşe, la fel ca în perioada de dinainte de anul 1928, când Alexander Fleming a inventat penicilina. În plus, tuberculoza va redeveni o boală imposibil de tratat.
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby 187.92a » Mon Aug 16, 2010 10:45 pm

Cred ca este scris gresit, sa modificam pana nu vede vlad:
este Alexander Flemming :D

nu cred ca realitatea este o sursa demna de incredere in ceea ce priveste medicina si lumea stiintifica

cred ca asta cu NDM nu va fi asa de tare ca aia cu ah1n1

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Mon Aug 16, 2010 11:04 pm

Nu se apropie de sfarsit, abia incepe. :) Faptul ca nu s-au inventat noi antibiotice e simplu: nu sunt profitabile. In primul rand pentru ca tratamentul e de obicei scurt (deci profituri mici), spre deosebire de medicamentele antihipertesive, HIV/AIDS de ex. FDA/CDC au descurajat dezvoltarea de noi antibiotice prin regulile de prescriere ale antibioticelor. Au mizat pe reducerea rezistentei la antibioticele deja existente in loc sa incurajeze dezvoltarea de noi molecule.
Nici nu sunt multe antibiotice in development in farma, in ultimul timp s-a mai miscat ceva, probabil au anticipat ciza. Cica se incearca o noua clasa de antituberculoase. Situatia e albastra, iar NDM1 ala e doar o chestie pentru presa.
http://energycommerce.house.gov/Press_1 ... 010.he.pdf

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby marmotul » Tue Aug 17, 2010 6:03 am

DrPigPharma wrote: Au mizat pe reducerea rezistentei la antibioticele deja existente in loc sa incurajeze dezvoltarea de noi molecule.

haa? tu ai terminat facultatea de medicina?
qpepsi.gif

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Tue Aug 17, 2010 12:09 pm

trident wrote:cred ca asta cu NDM nu va fi asa de tare ca aia cu ah1n1

Sper. O gramada de oameni de ATI/Infectioase, de la noi si ei, sunt si-asa ingrijorati de cat de des trebuie sa apelam la Colistin si eventual Tigeciclina. Una e sa previi/tratezi infectii cu Acinetobacter si alta sa iti apara patologie data de Klebsiella, E. coli sensibile doar la 1-2 antibiotice.

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Tue Aug 17, 2010 5:42 pm

marmotul wrote:
DrPigPharma wrote: Au mizat pe reducerea rezistentei la antibioticele deja existente in loc sa incurajeze dezvoltarea de noi molecule.

haa? tu ai terminat facultatea de medicina?

Eu vorbeam de populatia generala, nu ma refeream strict la cazul unui pacient. Doh. Faptul ca ai terminat medicina nu te face (un bun doctor), sa stii.

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Tue Aug 17, 2010 6:12 pm

DrBigPharma wrote:Eu vorbeam de populatia generala, nu ma refeream strict la cazul unui pacient.

Te afunzi ;)

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Tue Aug 17, 2010 6:21 pm

oopsminded wrote:
DrBigPharma wrote:Eu vorbeam de populatia generala, nu ma refeream strict la cazul unui pacient.

Te afunzi ;)

Nu ma afund deloc. Daca ai nelamuriri poti sa ma intrebi.

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Tue Aug 17, 2010 7:41 pm

Da-mi te rog sursele afirmatiei tale, pentru ca ea contrazice principii de baza ale teoriei rezistentei la antibiotice.

Infectious Diseases Society of America, Antimicrobial Resistance:
Microbes' ability to become resistant to antimicrobials not only impacts individual patients, but also can have devastating impacts on the general population as resistant microbes pass from one individual to another.

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Tue Aug 17, 2010 8:14 pm

Buei ma lasi cu figurile astea? Nu imi spui acum sa nu prescriu ampicilina pentru gripa? :)
Am spus ca in primul rand FDA si CDC au reglementat utilizarea antibioticelor existente pentru a scadea riscul aparitia rezistentei si ca nu au incurajat dezvoltarea de noi antibiotice (cereau studii clinice imense) si au impus conditii stringente pentru aprobarea de noi antibiotice.
Uite aici un articol ca sa te lamuresti ce zic despre FDA, CDC, pharma si antibiotice:
http://www.idsociety.org/WorkArea/downl ... px?id=9048

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Tue Aug 17, 2010 8:47 pm

DrBigPharma wrote:Buei ma lasi cu figurile astea?

In primul rand, nu fi badaran. Il al doilea, am citit tot pdful, in cautarea sursei pentru:

Au mizat pe reducerea rezistentei la antibioticele deja existente in loc sa incurajeze dezvoltarea de noi molecule.
...
Eu vorbeam de populatia generala, nu ma refeream strict la cazul unui pacient.


Paragrafele care vorbesc despre cauzele "declinului dezvoltarii de noi antibiotice" sunt la pagina 4 (158 • CID 2008:46 (15 January) • Spellberg et al). Nici o mentiune a asertiunii tale.

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Tue Aug 17, 2010 9:45 pm

Cred ca tu esti badaranm nu eu. Ori nu ai citit articolul ori esti de rea credinta:

The global spread of microbial resistance is a predominant
reason why infectious diseases have not been conquered. It is
commonly expressed that physician misuse of antibiotics is the
cause of antibiotic resistance in microbes and that, if we could
only convince physicians to use antibiotics responsibly, we
could “win the war against microbes.” Unfortunately, this belief
is a fallacy that reflects an alarming lack of respect for the
incredible power of microbes.
[...]
Antimicrobial effectiveness is a precious, limited resource.
Therefore, preserving antibiotic effectiveness can be viewed
similar to society’s responses to overconsumption and depletionof other precious, limited resources, such as oil and other energy
sources, clean water and air, and forests [62]. When supply of
these other resources have been threatened, society has stepped
in to protect them from further consumption/depletion (e.g.,
energy conservation and restrictions on factory pollution) and
to promote their restoration (e.g., forest restoration). Here, the
resource that must be protected and restored is antibiotic “effectiveness.”Society has tried to protect this resource against
depletion through antimicrobial stewardship, including the
placement of appropriate restrictions on antibiotic use, and
through infection control. Unfortunately, society has not acted
to promote antibiotic restoration (i.e., the development of new
antibiotics), and antibiotic restrictions have the unintended,
negative consequence of further destabilizing an already fragile
market situation for antibiotic R&D.

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Tue Aug 17, 2010 10:55 pm

Uhm, da, acolo aia scrie, ca au mizat pe scaderea rezistentei. :peace: Ai scapat un porumbel, doua persoane ti-au atras atentia, te-ai simtit jignit. Uit-o, o sa treaca.

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Tue Aug 17, 2010 11:25 pm

Daca vrei sa iti spun ca 'm-ai facut', iti pot spune, daca asta te multumeste. Oricum scopul meu nu e sa te conving pe tine, am renuntat demult sa imi bat capul cu doctorii cu prejudecati medicale deprinse de la nurse. Uite o tema pentru acasa, poate te ajuta:
http://www.cato.org/pubs/regulation/reg ... 27n4-4.pdf
Acum daca incerci sa limitezi prescriptia de antibiotice, nu incerci de fapt sa diminuezi riscul aparitiei rezistentei? Intreb si eu, ca un student la medicina.
Eu nu cred ca limitarea prescriptiei de antibiotice ajuta sistemul; mai e si o problema etica: de ce sa refuzi antibioticele administrate preventiv, daca stii ca bolnavului ii poate scadea riscul de infectie bacteriana?

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Wed Aug 18, 2010 7:32 am

Op-ed-edurile astea sunt interesante, dar eram curios daca exista - cum sugerau posturile tale - vreun studiu care sa arate ca s-a mizat/preconizat ca prin utilizarea "rationala" a AB, de exemplu, frecventa infectiilor cu MRSA in comunitate, va scadea; pentru ca "teoria" acum, e ca doar incetinesti ritmul cresterii acesteia.
Eu nu cred ca limitarea prescriptiei de antibiotice ajuta sistemul

Depinde despre al cui sistem e vorba. Conform ghidurilor de terapie (majoritatea se aplica aproximativ in Romania) vei primi, pana la identificarea agentului patogen, combinatii de AB care iau in calcul worst-case scenario, urmand ca la venirea ABgramei sa deescaladezi.
de ce sa refuzi antibioticele administrate preventiv, daca stii ca bolnavului ii poate scadea riscul de infectie bacteriana?

Profilaxia antibiotica exista, de asemenea, (cel mai comun exemplu e tratamentul pe care il primesti cand vii la CG muscat de caine/pisica de exemplu) deci iar m-ai pierdut :)

Chestia cu prejudecatile a fost simpatica, dar nu e nevoie sa generalizezi experientele personale.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby marmotul » Wed Aug 18, 2010 8:10 am

DrPigPharma wrote:Eu vorbeam de populatia generala, nu ma refeream strict la cazul unui pacient. Doh. Faptul ca ai terminat medicina nu te face (un bun doctor), sa stii.

da, dar faptul ca am terminat medicina ma face sa am habar de microorganisme si faptul cum raspund ele la antibiotice. ai o idee complet eronata asupra intregii idei,iti lipseste baza.
qpepsi.gif

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Wed Aug 18, 2010 10:24 am

marmotul wrote:da, dar faptul ca am terminat medicina ma face sa am habar de microorganisme si faptul cum raspund ele la antibiotice.

Daca ai ramas (macar) cu asta din facultatea de medicina, te felicit.
In afara de afirmatii docte mai produci ceva?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby Phat Skidz » Wed Aug 18, 2010 10:42 am

Foarte corect. Noi suntem medici și știm mai bine. Nu ne învăța tu pe noi medicină. Ai niște concepte total greșite. Vezi-ți mata de meseria dumitale, și lasă medicina celor care chiar se pricep la ea și nu se exprimă eronat. Puteai să spui "scăderea riscului de rezistență la antibiotice", și nu te mai făceai de râs. Hahaha!
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby marmotul » Wed Aug 18, 2010 12:25 pm

DrPigPharma wrote:Daca ai ramas (macar) cu asta din facultatea de medicina, te felicit.
In afara de afirmatii docte mai produci ceva?

discutia asta vireaza in penibil de acum.
ce spun eu nu sunt afirmatii docte, ci niste chestii elementare, pe care trebuie sa le stie oricine termina facultatea. de aia iti spun ca iti lipseste baza. .
DrPigPharma wrote:
marmotul wrote:
DrPigPharma wrote: Au mizat pe reducerea rezistentei la antibioticele deja existente in loc sa incurajeze dezvoltarea de noi molecule.

haa? tu ai terminat facultatea de medicina?

Eu vorbeam de populatia generala, nu ma refeream strict la cazul unui pacient. Doh. Faptul ca ai terminat medicina nu te face (un bun doctor), sa stii.

microorganismele nu au cum sa isi scada rezistenta la antibiotice. or fi ele mici dar nu sunt proaste. nici sinucigase. asta e valabil si in cazul unui pacient, si la populatia generala.
qpepsi.gif

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Wed Aug 18, 2010 12:32 pm

Marmotule, n-ar rost sa discut cu tine. Ai dreptate, esti foarte destept.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby marmotul » Wed Aug 18, 2010 12:35 pm

nu ma incalzeste cu nimic asta. mai bine pune mina si mai citeste inceputul cartii de farmaco, ca miine -poimine o sa trebuiasaca sa tratezi infectii.
qpepsi.gif

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby DrBigPharma » Wed Aug 18, 2010 1:16 pm

:)

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby ssss » Sat Aug 21, 2010 11:45 pm

Marmotule, eu cred ca bacteriile au cum sa-si scada rezistenta la antibiotice. E o treaba ce tine de gene, probabilitati si selectie.

Daca nu ma crezi, intreab-o pe Doamna Mela, ca a facut statistica la Arhitectura.

Uite ce bine merge Biseptolul la MRSA daca vrei un exemplu.
Reality is an illusion due to lack of wine

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby amalia93 » Sun Aug 22, 2010 11:48 am

am si eu o curiozitate. nu sariti pe mine, ci explicati-mi frumos. stiu ca s-au facut studii asupra eficientei diverselor extracte din plante in distrugerea unor bacterii, virusi, etc. propolisul e un exemplu. microorganismeledezvolta rezistenta si la produsele naturale?

si inca o intrebare: stiu ca se zice ca adaptabilitatea microorganismelor emult mai mare decat a oamenilor. si, totusi, si oamenii pot dezvolta noi mecanisme de autoaparare. marirea capacitatii de autoaparare a omului nu poate fi raspunsul? in definitiv, omul e mult mai puternic si adaptabil decat sunt medicii pregatiti sa-l creada. uitati-va ca niste bebelusi prajiti la 200 de grade mai traiesc! unii numesc asta minune, dar nu e. doctorul enescu vorbea de legatura esentiala dintre mama si copil. poate ca unele dintre mame si-au sustinut copilul de departe cu mai mare putere decat altele. chestia asta cu antibioticele care nu mai merg e o posibila poarta spre sondarea capacitatilor umane reale. asa ca, marmotule, s-ar putea sa fie de bine.

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Sun Aug 22, 2010 1:13 pm

ssss wrote:Uite ce bine merge Biseptolul la MRSA daca vrei un exemplu.

Un exemplu prost de altfel, dar intentia e buna ;)

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Sun Aug 22, 2010 1:16 pm

amalia93 wrote:stiu ca s-au facut studii asupra eficientei diverselor extracte din plante in distrugerea unor bacterii, virusi, etc. propolisul e un exemplu

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/patient-propolis.html#Evidence
C: Unclear scientific evidence for this use;

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby Calico » Sun Aug 22, 2010 2:47 pm

amalia93 wrote:microorganismeledezvolta rezistenta si la produsele naturale?

De ce n-ar face-o? Rezistenta e modul lor de a se apara, nu le intereseaza ca dusmanul e natural sau sintetizat intr-un laborator. Si penicilina e naturala si majoritatea microorganismelor au dezvoltat rezistenta la ea.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby Phat Skidz » Sun Aug 22, 2010 3:59 pm

Amalia, microbii se adaptează infinit mai rapid ca oamenii din motive statistice. Într-un gram de caca sunt mai mulţi microbi decât oameni pe pământ. Ei evoluează populaţional, nu individual. De exemplu, să zicem că tu inventezi un superantibiotic cu propolis, şi există o probabilitate de rezistenţă de 0,0000001%, păi într-un mediu contaminat omori 9999999 de bacterii, dar una rezistentă găseşti (aia, una la un miliard) şi ea se va diviza, şi va înlocui liniştită bacteriile sensibile, care au murit.
Dacă vrei, dacă într-o zi va veni o molimă cruntă, care va masacra 95% din populaţia omenirii, restul de 5% ar putea reface omenirea, în mai multe mii de ani, o omenire rezistentă la molima aia. Aşa am putea evolua şi noi, de ex.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby amalia93 » Sun Aug 22, 2010 11:00 pm

they have the numbers, we have the brains

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby ssss » Thu Aug 26, 2010 8:09 pm

oopsminded wrote:
ssss wrote:Uite ce bine merge Biseptolul la MRSA daca vrei un exemplu.

Un exemplu prost de altfel, dar intentia e buna ;)


Elaborati, va rog...
Reality is an illusion due to lack of wine

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Thu Aug 26, 2010 9:57 pm

ssss wrote:
oopsminded wrote:
ssss wrote:Uite ce bine merge Biseptolul la MRSA daca vrei un exemplu.

Un exemplu prost de altfel, dar intentia e buna ;)


Elaborati, va rog...

Din http://www.cdc.gov/ncidod/dhqp/pdf/ar/CAMRSA_ExpMtgStrategies.pdf

8. Several antimicrobial agents have been proposed as alternatives to beta-lactams
for outpatient treatment of SSTIs when an oral regimen with activity against
MRSA is desired. These include clindamycin, tetracyclines (including
doxycycline and minocycline), trimethoprim-sulfamethoxazole (TMP-SMX),
rifampin (used only in combination with other agents), and linezolid.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby ssss » Fri Aug 27, 2010 9:18 am

Eu intrebam de ce exemplul prost, nu daca merge Biseptolul. Spre deosebire de ce zice ala in articol, noi dam doua double strength la 12 ore.
Reality is an illusion due to lack of wine

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby oopsminded » Fri Aug 27, 2010 5:34 pm

ssss wrote:Eu intrebam de ce exemplul prost, nu daca merge Biseptolul. Spre deosebire de ce zice ala in articol, noi dam doua double strength la 12 ore.

Daca nu ai dat exemplul cu Biseptolul ca sa exemplifici cum au dezvoltat unele bacterii rezistenta (MRSA in cazul tau, repet, un exemplu gresit), nu inteleg nimic din postul tau. :?

Nu stiu ce doze sunt in articolul ala (a fost prima sursa care mi-a iesit in fata care era usor de link, banuiesc ca nu ma credeai pe cuvant), cum nu stiu cine suntem "noi" care dam DS la 12 ore (cam toata lumea il da asa).

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: epoca antibioticelor se aproprie de sfirsit?

Postby originaltup » Wed Sep 29, 2010 5:58 am

in caz ca nu stiati dar cel mai mare dusman al unui doctor e propriul ego.

Si revenind la subiect, Dr pharma are dreptate. Daca se reduce uzul unor antibiotice sau se scot complet cand se reintroduc o parte merg mai bine decat in trecut. Una dintre explicatii e ca bacteriile nu fac colectie de enzime tot timpul, si nu sunt solicitate enzimele respective, o parte le mai si pierd pe parcurs.
Nu inseamna ca toate vor fi la fel sau ca vor fi la fel de bune ca acum 50 de ani, doar mai eficiente decat sunt acum.
Pentru surse puteti sa le cautati, le aveti cu internetul.


Celor din Europa nu cred ca le e clar cum sta cu rezistenta pe aici: e mult mai mare decat pe acolo.

Daca nu ai dat exemplul cu Biseptolul ca sa exemplifici cum au dezvoltat unele bacterii rezistenta (MRSA in cazul tau, repet, un exemplu gresit), nu inteleg nimic din postul tau.

Ce vrea sa spuna ssss e ca un antibiotic relativ vechi (Bactrim/Biseptol) merge bine pe o bacterie relativa noua, Community-acquired MRSA.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests