caz

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Jun 27, 2004 10:32 pm

ma bazez pe asta: http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=15 (desi poate ma insel)

Cat despre ghidul european si ca nu e mare diferenta intre ventilation-perfusion si Rg pulm am oaresce indoieli. Or fi americanii mai dusi cu pluta de recomanda in protocolul de diagnostic perf-vent sau CT spiral ?!
Ca nu se face in Romania, dupa cum am zis, e alta mancare de peste, te adaptezi. Dar sper ca nu va fi nevoie :twisted:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Sun Jun 27, 2004 11:23 pm

Cartea americana zice: "The utility of the ventilation scan has undergone intense scrutiny. In the PIOPED, the ventilation scan was of questionable incremental benefit in establishing or precluding the diagnosis of PE. The European Cardiology Society's Working Group on Thrombosis and Platelets plans to declare that a ventilation scan is no more useful than a chest radiograph for interpretation of perfusion lung scans."
N-am zis ca scintigrafia de ventilatie nu face parte din protocolul de diagnostic, dar in lipsa...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jun 28, 2004 9:26 am

ma faceti sa dau si eu citate, ca poate citesc eu in "diagonala"


Indeed, no single symptom or sign or combination of clinical findings is specific to pulmonary thromboembolism.


Despre D-dimer
Plasma levels of D-dimer, a degradation product of cross-linked fibrin, are elevated in the presence of thrombus. Using a D-dimer threshold between 300 and 500 ng/mL, the quantitative enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) has shown a sensitivity for venous thromboembolism of 97% and a specificity of 45%. Therefore, the absence of D-dimer using the ELISA assay provides strong evidence against venous thromboembolism. Two considerations have delayed widespread inclusion of plasma D-dimer assays into diagnostic algorithms. First, the accurate quantitative ELISA assay used in multiple studies takes several hours to perform and is not widely available. Commonly used latex agglutination assays are much less sensitive and are difficult to standardize. Second, the D-dimer is elevated in most hospitalized patients, particularly those with malignancies or following surgery. Appropriate diagnostic thresholds are not yet established for inpatients.



Despre chest radigraphy si vent-perf scan

Chest radiography—The chest radiograph is necessary to exclude other common lung diseases and to permit interpretation of the ventilation-perfusion scan, but it does not establish the diagnosis by itself. The chest radiograph was normal in only 12% of patients with confirmed pulmonary thromboembolism in the PIOPED study. The most frequent findings were atelectasis, parenchymal infiltrates, and pleural effusions. However, the prevalence of these findings was the same in hospitalized patients without pulmonary thromboembolism. A prominent central pulmonary artery with local oligemia (Westermark's sign) or pleural-based areas of increased opacity that represent intraparenchymal hemorrhage (Hampton's hump) are uncommon. Paradoxically, the chest radiograph may be most helpful when normal in the setting of hypoxemia.

Lung scanning—A perfusion scan is performed by injecting radiolabeled microaggregated albumin into the venous system, allowing the particles to embolize to the pulmonary capillary bed. To perform a ventilation scan, the patient breathes a radioactive gas or aerosol while the distribution of radioactivity in the lungs is recorded.

A defect on perfusion scanning represents diminished blood flow to that region of the lung. This finding is not specific for pulmonary embolism. Defects in the perfusion scan are interpreted in conjunction with the ventilation scan to give a high, low, or intermediate (indeterminate) probability that pulmonary thromboembolism is the cause of the abnormalities. Criteria for the combined interpretation of ventilation and perfusion scans (commonly referred to as a single test, the V/Q scan) are complex, confusing, and not completely standardized. A normal perfusion scan excludes the diagnosis of clinically significant pulmonary thromboembolism (negative predictive value of 91% in the PIOPED study). A high-probability V/Q scan is most often defined as having two or more segmental perfusion defects in the presence of normal ventilation and is sufficient to make the diagnosis of pulmonary thromboembolism in most instances (positive predictive value of 88% among PIOPED patients). In the presence of abnormal pulmonary vasculature, as commonly happens in prior pulmonary thromboembolism, or if the clinical pretest probability for embolism is low, angiography may be indicated even in the presence of a high-probability V/Q scan.

Ventilation-perfusion scans are most helpful when they are either normal or indicate a high probability of pulmonary thromboembolism. Such readings are reliable—interobserver agreement is best for normal and high-probability scans, and they carry predictive power. The likelihood ratios associated with normal and high-probability scans are 0.10 and 18, respectively, indicating significant and frequently conclusive changes from pretest to posttest probability.

However, 75% of PIOPED V/Q scans were nondiagnostic, ie, of low or intermediate probability. At angiography, these patients had an overall incidence of pulmonary thromboembolism of 14% and 30%, respectively. The likelihood ratios associated with low-probability and intermediate scans are 0.36 and 1.2, respectively, confirming the clinical impression that these studies add little diagnostic information. One of the most important findings of PIOPED was that the clinical assessment of pretest probability could be used to aid the interpretation of the V/Q scan. For those patients with low-probability V/Q scans and a low (20% or less) clinical pretest probability of pulmonary thromboembolism, the diagnosis was confirmed in only 4%. Such patients may reasonably be observed without angiography. All other patients with nondiagnostic V/Q scans require further testing to determine the presence of venous thromboembolism.


Concluzie
The integrated approach uses the clinical likelihood of venous thromboembolism along with the overlapping results of noninvasive testing to come to one of three decision points: to establish venous thromboembolism (pulmonary thromboembolism or DVT) as the diagnosis; to exclude venous thromboembolism with sufficient confidence to follow the patient without therapy; or to refer the patient for pulmonary angiography. An ideal diagnostic algorithm would proceed in a stepwise fashion to come to these decision points in a cost-effective way at minimal risk to the patient.

The most innovative developments in systematic diagnosis have suggested three changes to this standard model. First are attempts to refine the clinical pretest probability to identify a subset of patients at low likelihood for venous thromboembolism. Second, some investigators have used negative D-dimer determinations (to exclude venous thromboembolism) in combination with venous ultrasonography (to establish the diagnosis of DVT) to evaluate a majority of outpatients before proceeding to ventilation-perfusion scanning. The increasing availability of improved and rapid D-dimer assays may result in significant changes to these algorithms in the future. Third, there is active debate about the role of spiral CT in the initial evaluation of suspected pulmonary thromboembolism; clarification should come from studies using multi-detector-row spiral CT scanners.


Cartea e serioasa si din 2003, daca vreti si titlul vi-l dau pe PM

algoritmul despre care e vorba:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jun 28, 2004 9:29 am

Concluzia mea la ce scrie mai sus este ca intradevar ventilation-perfusion scan nu e grozav, dar sa spui ca are aceeasi utilitate ca si o radiografie e cam prea mult.
Si inca odata: algoritmul respectiv este cel in vigoare la ora actuala (la americani) si ar fi preferabil sa-l folosesti daca esti pe acolo.
Cat despre "spartul in figuri" ma refeream la faptul ca dam cam mult cu presupusul, ar trebui sa asteptam sa vedem ce are cu adevarat.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Mon Jun 28, 2004 9:20 pm

Nu prea suntem pe aceeasi lungime de unda... Abordarea integrata dateaza de mult timp (Braunwald 5th ed. sau mai veche, nu mai stiu asta). Insa tu confunzi (intentionat sau nu) V/Q scan cu ventilation scan ONLY.
Eu zic ca este vorba de non-inferioritatea Rx toracice vis-a-vis de scintigrafia de ventilatie.
Uite si materiale, daca ai timp: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/quer ... id=1575198
P.S.: chiar citesti in diagonala :)

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jun 28, 2004 9:28 pm

intradevar nu suntem :(
Eu vorbesc de ventilation-perfusion scan, tu te arunci si zici ca ventilation scan e inferior Rx. Cand ai raspuns am crezut ca te referi la testul despre care zisesem anterior si in legatura cu care aveam o controversa cu plure. (btw, care mi-a atras atentia ca probabil te referi doar la ventilation scan, dar deja postasem)
Nu vad motivul pt care sa fac doar ventilation scan in TEP. Doar perfusion ar mai avea o motivatie, dar si asta mai putin pt TEP.
Oricum mea culpa ca nu am citit mai atent; sa incercam sa ne rezumam totusi la o discutie mai stiintifica, macar aici.

PS. abordarea integrata poate dateza de mai mult timp, dar eu am luat-o dintr-o carte de 2003 ceea ce inseamna ca e inca actuala, si asta vroiam sa spun
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Mon Jun 28, 2004 9:46 pm

Stiintifica...stiintifica... da pana cand, ca ma apuca dracii?! :)
Scuza-ma ca m-am aruncat cand nu trebuia, poate ar fi trebuit sa mai astept. Tot nestiintific fie vorba, ai un stil nu tocmai corect sa imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut, apropos de "ventilation scan e inferior Rx".
Si ca sa trecem la stiinta... mai traieste batranica aia? Ca sa stim daca mai avem cui da bulinele :?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jun 28, 2004 10:29 pm

whatever, nu te face ca nu pricepi: ideea era ca te legasei de altceva fata de ce se discuta si atata tot. Si nu ma mai lua cu stilul ca nu am facut-o intentionat, ma grabeam si am rezumat rapid ideea, scuze ca forma nu a fost 100% identica.
Si nu aveam nimic cu faptul ca te-ai bagat in discutie, ci doar ca nu stiu cat de relevanta era afirmatia ta referitoare la chestiunea arzatoare.
Ok? Esti dispus la pace sau tii securea razboiului sus? :lol:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

dead_rose
Posts: 1
Joined: Thu Jul 15, 2004 6:54 pm

Urgent

Postby dead_rose » Fri Jul 16, 2004 9:07 pm

hello!am si eu o mik problema,poate ma lamureste cineva,dak nu,nu-i nik...un prieten are probleme cu inima,are 95 batai/min..are 17 ani..si doctorii de la Tg Mures i-au zis k trebuie operat,numai k ei nu au aparatiura,si l-au trimis la Cluj...unde doctorii i-au zis k nu f grav..dar ii vor face oricum cateterism..chestia e ca,la Tg Mures i s-a spus ca sansele de supravietuire la operatie st de 40%...e atat de grav?!ce ar putea sa fak?...dak puteti sa-mi dati un sfat ...va rog din suflet..orice!!!!multumesc!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Jul 17, 2004 9:03 am

daca poti sa spui mai exact ce are ar ajuta mult.
Iar la cateterism, ce anume vor sa fac: angiografie, diferente de presiuni, operatia ca atare? Probabil ca diferente de presiune ceea ce presupune ceva stenoza sau insuficienta valvulara, insa depinde de ce tip si de ce amploare. Asa ca incearca sa scrii un diagnostic exact.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

39 year old female with a rash

Postby cerbu » Sun Aug 08, 2004 5:51 am

CC: "my skin is burning"

HPI: 39 y/o female comes to the office complaining about a rash all over her body. the rash started 7 days ago, at that time limited to the face. seen in her doctor's office, was diagnosed with rosacea, prescribed metrogel and discharged home. 2 days later, har rash is worse, spreading down her arms and upper chest. seen again in doctor's office, was prescribed Medrol-dosepack( tapering dose steroid). because her rash was extending, presented to the ER, where sho was told she had " dermatitis", another Medrol pack was prescribed, along with Hydroxyzine 25 mg q4H. Next day she changes doctor because her rash is not any better, and she is in severe distress secondary to her skin burning.
She denies any fever,chills but complains of malaise and low appetite.

PMHx: Negative except gestational diabetes X2.
SH Married, 2 healthy children, non smoker, social drinker, no drugs. no sick contacts at home, but she works in a hospital( administration)
FH unremarkable
ALL: NKDA
Med: NONE( prir to this occurrence), no OTC's, BCP, no herbal supplements( si as putea adauga no pipi drinking-scuze tapi, nu ma pot abtine)
ROS:
Gen as per HPI
Skin As per HPI
HEENT: no sore throat, no sinus pressure, no change in vision. Face rash as mentioned, as well as cracked lips, but no "cold sore"
Resp: No dyspnea, wheezing, cough, hemoptysis.
Cardio: history of "heart murmur"( never had a 2D ECHO), but no exertional CP, Dyspnea, Orthopnea, PND.No palpitations or syncope.
GI: no dysphagia, odynophagia, no abd pain, N&V, change in bowel habitus, no hematemesis or hematochezia.
GU no current complaints
MSK no arthralgia, myalgia.
Neuro: neg

PE:

VS T 97.6 F( nl) HR 90 BP 140/70 RR 18
General young lady in moderate to severe distress, tearful
Skin: extensive erythematous maculopapular rash, involving face, neck, most of the anterior chest wall, back, as well as most part of the extremities. Few very small vesicles. There is increased local temperature and exquisite tenderness to light touch.
Pacient is admited to the hospital


remainder of PE is essentially negative

what is the diagnosis?( see pictures)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

Re: 39 year old female with a rash

Postby Tavi 27 » Sun Aug 08, 2004 12:06 pm

Is it Measles?...Please God! :shock:

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sun Aug 08, 2004 2:45 pm

nope! as mentioned, she is in distress, but not very sick. measles people are very sick looking. PLus, with the advent of MMR( measles-mumps-rubella) vaccine, you see less and less cases.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Aug 08, 2004 3:02 pm

Mie imi sugereaza o reactie la vreun medicament, problema e ca nu prea vad la ce, in afara de metronidazole. Un complete blood count si un gram stain din leziunile ei exista? Are cumva vreo eozinofilie? Infectios nu pare a fi, prea se simte bine.
Oricum, cunoscand deja stilul lui Cerbu astept sa mai apara unele informatii despre caz, eventual edificatoare :D
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sun Aug 08, 2004 7:39 pm

Ok, WBC 15K ( nl differential) Hb 12.2, ESR 6, ANA neg, BUN, Cr, lytes nl.
IgE level 180(nl) serum mycoplasma ab IgM pos

any ideas?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Aug 08, 2004 9:36 pm

probabil un rash asociat cu o infectie cu mycoplasma, care infectie in sine poate sa fie subclinica. Mycoplasma este asociata cu erythema multiforme sau cu Stevens-Johnson.
In loc de medicament era mycoplasma :(
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sun Aug 08, 2004 10:18 pm

asa e, este un caz putin atipic( rashul nu e suta la suta caracteristic, cu target lesions) de erythema multiforme.

am pus-o in spital din mai multe motive:
1. avea cruste pe buza si nu vroiam sa scap un Stevens Johnson( care se interneaza la arsi), desi trebuie sa aiba mucosal involvement more tan one site
2. vroiam sa vada un dermatolog si outpatient ar fi durat 3 luni.
acum e mai bine( dupa o saptamana) n-a stat in spital decat doua zile. dermatologul a vrut sa-i continue prednison( desi nu e dovedit ca are efect) iar ID nu a vrut sa trateze mycoplasma-pentru ca nu avea alte simptome)

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

caz hipernatremie

Postby cerbu » Mon Sep 27, 2004 6:53 pm

78 y-old female, Nursing Home resident, sent to ER for increased lethargy over the past 2 days. as baseline she is demented, minimally verbal, had no complaints but she was noted to have decreased PO intake over the past week. no fever, cough, no sick contacts.

otherwise past history is positive for DM, HTN
no known allergies
meds include: asa 81, metformin 500 BID, Zoloft 50, namenda 10 BID

VS 97.3 F HR 110 BP 60/40 RR 22

PE:
general :unresponsive, moaning to painful stimuli
skin: decreased turgor, no rashes
resp: clear, but diminished
CV tachy, fair peripheral pulses.no murmur
abd: soft
GU:foley cath( inserted in ER) draining dark redish urine
neuro: lethargic, arousable,pupils reactive, DTR diminished overall

labs:

gluc 249, Na 170, K 6.6, Cl 127, HCO3 10 urea 150 Cr 4.0 Ca 10.2
WBC 18K, Hb 12.9, plt 162K
pH 7.30, pCO2 17 pO2 113 sat 98%RA
u/a leuk esterase 500, bact packed, wbc 50-100

1.what's the initial IV fluid?
2.what's the likely cause of acidosis?
3.what's the initial ab choice?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Sep 27, 2004 7:35 pm

pai sa o luam cu inceputul:
- anion-gap este 33, deci are anion-gap acidosis.
- probabil are o infectie urinara, care a provocat o scadere a functiei renale (datorata si aportului insuficient de lichide) care asociata cu administrarea de metformin produce o complicatie rara dar periculoasa asociata cu metforminul, si anume acidoza lactica.

- cu administrarea de lichide, nu mai stiu, tre sa citesc, dar in principiu incepi cu vreo 2 l administrati in bolus, si apoi cu vreo 1L/h care se ajusteaza in functie de diureza (cu supravegherea presiunii venoase centrale, sa nu creasca prea tare); cu chestia asta nu sunt prea sigur

- antibioticul probabil ceva care merge pe flora mai frecvent implicata, gen E.coli, Proteus, Klebsiella, etc; ceftriaxone ar fi bun ca merge si in insuficienta renala, singur sau cu norfloxacin sa zicem (care isi pastreaza dozajul pt clearance creatinina <30)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Sep 27, 2004 8:03 pm

ai dreptate, cred ca e acidoza lactica indusa de metformin din cauza scaderii GFR( este destul de rara, asta e al doilea caz al meu in 5 ani) din pacate, spitalul la care sunt nu face lactic acid, asa ca nu voi avea confirmare.

fluidele: resuscitarea volemica e de baza initial, in cazul asta NS(0.9% saline) pana ai o tensiune acceptabila( MAP>60) chiar daca este hipernatremica!. apoi trebuie corectat deficitul de apa libera( 170-140)/140 X BWX0.5, in cazul de fata cam 5.3 litri. deficitul trebuie corectat cam in 48 ore ( ca sa eviti brain edema). folosind D5W, rata e cam de 125/h. la care se adauga insensible losses si urine output (replace as 1/2NS). in prima zi a primit totusi D5W +1 amp. bicarb, dupa care acidoza s-a imbunatatit. initial a primit kayexalate pentru potasiu, ulterior a avut nevoie de cantitati mari de KCL( cam la 100 mEq/zi), pentru ca a intrat intr-o faza poliurica.

antibioticul ales a fost piperacillin/tazobactam, pentru ca este NH pacient, la risc pentru flora rezistenta, de asemenea pentru pseudomonas( desi nu double coverage). klebsiella si cefalosporinele nu prea se inteleg bine, e un mecanism ciudat de rezistenta pe care nu mi-l amintesc, dar este inducible in timpul tratamentului( deci poate aparea initial ca sensibil)

dupa 4 zile uree 25, Cr 1.4, Na 140, arousable, eating and mumbling some words.she is out of the woods, for now.mortalitatea de obicei este destul de mare, dar baba a avut zile.

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Intrebari despre un caz

Postby Qvadratus » Tue Nov 16, 2004 8:10 pm

Am un pacient de 25 de ani a carei poveste este pe scurt cam asa: a venit la mine acum 3 luni dupa vreo alte 3 luni de periplu pe la camerele de garda ale diverselor spitale (tipul nu are carte de munca si deci asigurare), in cirje, cu coxita dreapta (nu sunt prea sigur ca nu era de fapt o bursita trohanteriana alaturi de durerea de la sacroileita), artrita de genunchi drept si de articulatie talocrurala dreapta. Toata musculatura membrului inferior drept era hipotrofiata, in special proximal (lucru pe care l-am pus atunci, in urma cu 3 luni pe seama subutilizarii datorata artritelor). Well, in conditiile in care avea radiologic sacroileita dreapta gradul 3 si stinga gradul 1 (anamnestic toata povestea debutase cu o durere aproximativ in zona articulatiei coxofemurale stingi sau poate in dreptul sacroiliacei stingi), o margine discret zimtata a capului femural drept in regiunea inferioara, o conjunctivita si parca parca o jena episodica la urinat de vreo citeva zile dar care disparuse (uroculturi sterile, Addis-Hamburger normal, sediment urinar cu rare hematii, ecografic “poate” microlitiaza renala  nu am incredere in ecografistul respectiv), sindromul inflamator era cit casa ,FR (cantitativ) si complement in limite normale, Ig G crescute cu Ig M normale (celelalte Ig nu le-am putut lucra) am luat toata treaba ca pe un Sindrom Reiter (eventual incomplet) cu posibila evolutie ulterioara spre afectare axiala si am dat tratamentul ca atare. La imunologie au iesit Ac anti Chlamydia trachomatis Ig M si Ig G (+), tipul nu relatase diaree in ultimele 6 luni [Ac anti Shigella, Salmonella, Klebsiella, Yersinia (-)], partenerei lui sexuale la secretia vaginala i-a iesit Gardnerella vaginalis, radiologic jonctiunea dorsolombara arata normal, HLA B 27 (+), RPR (-). Nu am avut posibilitatea atunci de a-i face screening pentru HIV.
Cit a stat in spital, i-am dat putina dexametazona, cam asa 1 mg/ kg corp echivalent prednison vreo 5 zile, asociind doxiciclina 100 mg X 2/ zi 3 luni, Sulfasalazina 2 g/ zi a la long si meloxicam 15 mg/ zi a la long cu permisiunea de a renunta la el treptat dupa 1 luna daca baiatului i se parea ca treaba merge si fara el.
Pustiul spunea el de cind s-a internat ca parca il jeneaza ceva la vedere, numai ca oftalmoloaga si eu am pus acest lucru pe seama conjunctivitei care era evidenta. Ce nu prea rima in toata povestea asta era faptul ca lui ii scazuse acuitatea vizuala. Am intrebat-o pe oftalmoloaga daca nu are cumva uveita anterioara, dar ea s-a jurat ca nu (dar nici nu i-a facut alte examinari si in plus nu i-a facut nici F.O., spunind ca probabil baiatul are nevoie de ochelari). La vreo 5 saptamini dupa externare, vine asta la mine cu un fund de ochi si cu o prescriptie de ochelari facute in ambulator la 2 saptamini dupa plecarea din spital. In fundul de ochi era descris edem macular si retinian pe ochiul drept si la concluzii era scris : corioretinita probabil secundara unei spondilartropatii (????) sau unei boli venerice, recomandindu-se tratamentul etiologic al afectiunii de baza. Edemul retinian era destul de important, numai ca pacientul se simtea mult mai bine articular (pastra numai o jena usoara in coxofemurala dreapta si spunea ca vede mai bine, dar purtase si ochelarii intre timp). I-am spus sa revina a doua zi sa-i refac F. O. ca sa vedem cum mai sta treaba la distanta de 3 saptamini de primul, numai ca asta, ca tot romanul impartial care se simte bine, a disparut ca magarul in ceata si nu a mai venit.
La 3 luni si o saptamina de la internare, individul apare din nou, de data asta fara nici un simptom articular, cu vederea imbunatatita evident, fara sindrom inflamator patent (doar un CRP putin crescut peste limita) dar mai slab cu 7 (!!!) kg si cu hipotrofia de musculatura a membrului inferior drept la fel de evidenta si cu aceleasi caractere. Reusesc sa–i repet F. O. care inca mai descrie un discret edem retinian pe ochiul drept (asadar la 2 luni si jumatate de primul F. O. si dupa aproape 3 luni de AINS). Nu reusesc sa-i repet serologia pentru lues, dar ii dau sa-si faca screeningul pentru HIV si VDRL (le va face in citeva zile). I-am scos Doxiciclina, l-am lasat pe Sulfasalazina 2 g si i-am spus din nou ca poate incerca treptat daca vede ca se poate, sa renunte la meloxicam (tipul luase non stop, fiindca in momentul cind injumatatise doza, din primele 24 de ore i se paruse ca simte o usoara redoare posterior de genunchiul drept). Baiatul are o singura adenopatie axilara, mai ferma si de mici dimensiuni, fara alte probleme. Oftalmoloaga mi-a zis sa-i dau vreo 2 saptamini 0,5 mg/ kg corp echivalent Prednison (scazind evident treptat dupa aceea), fiindca este evident ca AINS nu a avut efectul scontat pe edemul macular.
Intrebari:
1) de unde naiba vine scaderea ponderala alarmanta ?
2) de unde vine edemul retinian unilateral, ca iridociclita nu a fost obiectivata ca sa dea secundar asa
ceva ?
3) ce ma fac eu daca ii dau astuia AI steroidian si asta are vreo infectie pe undeva si-l nenorocesc (asa
ca fapt divers, dupa 3 luni baiatul si-a schimbat declaratiile, in sensul ca daca inainte imi spune ca vedea ceva mai prost inca dinainte de a se interna prima data, ulterior a intors-o ca a inceput sa vada mai prost dupa ce s-a externat, adica dupa alea 5 zile de dexametazona). Daca l-am prins pe asta acum 3 luni in fereastra imunologica ?
4) ce cauta o asa de mare hipotrofie musculara unilaterala de MI (declarativ absenta inainte de debutul
afectiunii in urma cu 6 luni) si predominent proximala, daca asta intre timp a putut sa-si foloseasca piciorul si sa mai recupereze teoretic din hipotrofia indusa de imobilizare (CK, LDH normale, din pacate nu m-am gindit sa iau in calcul si un examen neurologic) ?
5) pe de alta parte afectiunea lui merge excelent, asa ca varianta actuala la care m-am gindit este sa
astept VDRL si screeningul HIV si dupa aia, functie de rezultate sa merg mai departe. Inclin sa urmez sfatul oftalmoloagei, numai ca nu sunt prea sigur ca este cea mai buna varianta, nu m-as baga cu AI steroidian pe o afectiune stabila, ca sa o destabilizez la scaderea dozei de Medrol (asta i l-as da, sa zicem). Parca as vedea inca o luna ce mai poate fece AINS (tot Meloxicamul), deoarece modificarile retiniene sunt minime acum

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Postby Qvadratus » Sat Jan 08, 2005 3:37 pm

Mai, tre' sa recunosc faptul ca va preocupa serios stiinta, a trecut atita timp si nimeni nici macar nu a incercat sa-si dea cu parerea......
Ce mai, oameni foarte concentrati pe medicina asta....

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jan 10, 2005 6:21 am

relax, si acum 2 ani tot asa ridicat era interesul :cry:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Postby Qvadratus » Mon Jan 10, 2005 7:08 pm

Ma relaxez, ce sa fac, noroc de faptul ca am discutat cu altii intr-o vizuina :wink: , ca sa zic asa. Prompti baietii aia, n-am nimic de zis. 8)

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Mon Jan 10, 2005 11:25 pm

mai e o faza:in vizuina majoritatea sunt absolventi...aici cei mai mari au fost prinsi cu invatzatul...iar eu de ex, in anul 5 nu prea stiu de e cu cazul tau....am citit ce ai scris si am citit si ce au spus altii prin vizuina, dar nu-mi vine sa ma introduc asa, printre doctori sa-mi dau cu parerea

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Jan 11, 2005 2:15 am

de ce nu? asa inveti sa descurci itele, punandu-ti mintea la contributie (si citind mai ales) si dandu-ti cu parerea, chiar daca nu reusesti sa ai o rezolvare rezonabila din prima. Experienta asta te ajuta mai tarziu.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
simply lost
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Jun 15, 2006 10:25 am

Postby simply lost » Thu Jun 29, 2006 11:01 am

de ce nu crezi ca are spondilita anchilozanta? are HLA B27+ si tabloul clinic se cam potriveste (mai putin scaderea ponderala si faptul ca sacrolieita e unilat)
atacurile de irita se trateaza cu glucocorticoizi topici
mai mult nu stiu
ps Ce e sd Reiter?
If all my powers and possesions were to be taken from me with one exception, i would choose the power of speach, for by it I could recover all else

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Thu Jun 29, 2006 11:10 am

face parte din cadrul spondilartropatiilor seronegative alaturi de spondilita anchilozanta siartrita psoriazica
Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Thu Jun 29, 2006 11:23 am

Se asociaza cu sistemul HLA B27, fiind mai frecventa la barbati.
Are 3 tinte predilecte:
1. Uretrita - scurgere mucoasa sau chiar cu puroi, dureri la urinare. Se poate complica cu o cistita (inflamatia vezicii urinare), epidimita acuta, la femei - cervicita, salpingita, vaginita, uretrita, bartholinita, cistita, proctita.
2. Atingerea oculara - conjunctivita bilaterala purulenta sau nu, iridociclita, irita, uveita, keratita.
3. Atingerea articulara sub forma unei afectari a mai multor articulatiii, cu evolutie prelugita.
• Predilectie pt extremitatile inferioare-articulatiile metatarso-falangiene
• Afectarea coloanei~artrita psoriazica,dar poate fi si difuza
• Caracteristic:-sacroileita unilaterala
-punti intervertebrale mari
-tendinta la afectaree focala a coloanei
• Eroziuni calcaneene
• Eroziuni-productii osoase periarticulare
• entezopatie
Se mai poate asocia: atingerea cutanata cu manifestari generale
Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

ceva sfaturi

Postby durere de cap » Sun Jul 29, 2007 10:31 pm

un copil (16 ani) se prezinta cu icter.i se fac toate analizele din care rezulta ca nu are hepatita; are doar bilirubina directa dubla si cea indirecta tripla.I se recomanda Liv52 si Fenobarbital timp de 3 luni.
Intre timp il trimite la centrul de hematologie unde-i fac electroforeza Hb unde nu are nimic Hb.
Doctora care l-a urmarit sustine ca nu are Sdr. Gilbert, ci ca-i lipseste o enzima,dar nu stie care si ca ar fi bine daca s-ar duce la spitalul Fundeni,la dr. Irinel Popescu.
Mentionez faptul ca dupa 6 luni de tratament cu cele mentionate mai sus copilul are cele 2 bilirubine triple si LDH-ul este scazut. Inainte sa-i apara icterul l-a durut ficatul, splina si piciorul drept.Acum are doar o stare de somnolenta permanenta,dar nu-l doare nimic.
Poate e cineva care poate sa-mi dea un sfat s-o linistesc pe mama lui, care crede ca are si el SLA, ca tatal lui (consider ca e aberant!).

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jul 30, 2007 1:53 am

quadratus da da-i antibioterapie sa-l scoti din vo infectie si apoi AIS, ce mare kko

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: ceva sfaturi

Postby 187.92a » Mon Jul 30, 2007 1:55 am

durere de cap wrote:un copil (16 ani) se prezinta cu icter.i se fac toate analizele din care rezulta ca nu are hepatita; are doar bilirubina directa dubla si cea indirecta tripla.I se recomanda Liv52 si Fenobarbital timp de 3 luni.
Intre timp il trimite la centrul de hematologie unde-i fac electroforeza Hb unde nu are nimic Hb.
Doctora care l-a urmarit sustine ca nu are Sdr. Gilbert, ci ca-i lipseste o enzima,dar nu stie care si ca ar fi bine daca s-ar duce la spitalul Fundeni,la dr. Irinel Popescu.
Mentionez faptul ca dupa 6 luni de tratament cu cele mentionate mai sus copilul are cele 2 bilirubine triple si LDH-ul este scazut. Inainte sa-i apara icterul l-a durut ficatul, splina si piciorul drept.Acum are doar o stare de somnolenta permanenta,dar nu-l doare nimic.
Poate e cineva care poate sa-mi dea un sfat s-o linistesc pe mama lui, care crede ca are si el SLA, ca tatal lui (consider ca e aberant!).



zi-i ca se paote si mai rau.

din ce-ai zis nu vaz de ce am putea infirma dgn de SLA

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

pt trident

Postby durere de cap » Mon Jul 30, 2007 2:34 pm

'zi-i ca se paote si mai rau'..daca-i spun asta se duce in China cu el, doar sa-l faca bine.
Dar daca-i face analiza genomului si testul ADN? Acolo s-ar vedea,nu?

miki2283
senior
senior
Posts: 166
Joined: Mon Jun 18, 2007 9:26 pm
Location: wandering around

Postby miki2283 » Mon Jul 30, 2007 3:27 pm

Costa cam mult analiza genomului si ADN ca sa te apuci sa le faci asa de rutina...cred ca ar fi cam ultima solutie dupa ce ai exclus ( aproape ) orice altceva

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: caz

Postby ssss » Wed Mar 30, 2011 1:09 am

Vaz ca e plictiseala mare pe aici, m-am gandit sa va tin entertained:


Image

PS Raspunsul in 3 luni :)
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: caz

Postby marmotul » Wed Mar 30, 2011 7:30 pm

un teratom in forma de elefant :shock:
qpepsi.gif

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: caz

Postby Mephistopheles » Wed Mar 30, 2011 7:35 pm

un Geiger?
pescar de oameni

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: caz

Postby Mephistopheles » Wed Mar 30, 2011 9:23 pm

sau poate un Giger?
pescar de oameni

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: caz

Postby ssss » Thu Mar 31, 2011 12:02 am

OK, some hints:

Femeie 42 ani, schizofrenica, alcoolica. Bolnava de vreo 2 luni. Dureri abdominale difuze, greata, voma, febra 39.5.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: caz

Postby originaltup » Thu Mar 31, 2011 4:52 am

bucata de sus pare a fi pseudocyst, dar cum a ajuns asa de jos pana in pelvis?!
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests