neuroleptice in insuficienta cardiaca

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
dr.anna
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Apr 22, 2009 3:51 pm

neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby dr.anna » Mon Mar 15, 2010 7:16 pm

voi ce neuroleptic ati da la o pacienta de 70 de ani cu infarct miocardic in antecedente, fibrilatie atriala in tratament cu cordarone si insuficienta cardiaca??? pacienta are o tulburare psihotica organica si ASC.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby Phat Skidz » Mon Mar 15, 2010 10:16 pm

Cum adica organica? Poate putem corecta factorii organici.
In rest, toate antipsihoticele sunt cu risc de QTc prelungit, torsada vârfurilor, în plus alea atipice au risc de sd metabolic, sudden cardiac death, etc. Deci chiar aş prefera să nu-i dau. Dacă chiar vreau să-i dau, cred că i-aş da nişte risperidonă. Olanzapina cică scade şi mai puţin QT, dar sd metabolic e mai frecvent.

Ăştia care produc aripiprazolul susţin că el NU prelungeşte QT, dar nu am văzut studii comparative. Poţi să-i dai şi din ăsta. Oricum ar fi, tot rişti să-i scurtezi viaţa. Ideal ar fi să fie pe termen scurt.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
dr.anna
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Apr 22, 2009 3:51 pm

Re: neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby dr.anna » Tue Mar 16, 2010 8:02 pm

vlad stroescu wrote:Cum adica organica? Poate putem corecta factorii organici.
In rest, toate antipsihoticele sunt cu risc de QTc prelungit, torsada vârfurilor, în plus alea atipice au risc de sd metabolic, sudden cardiac death, etc. Deci chiar aş prefera să nu-i dau. Dacă chiar vreau să-i dau, cred că i-aş da nişte risperidonă. Olanzapina cică scade şi mai puţin QT, dar sd metabolic e mai frecvent.

Ăştia care produc aripiprazolul susţin că el NU prelungeşte QT, dar nu am văzut studii comparative. Poţi să-i dai şi din ăsta. Oricum ar fi, tot rişti să-i scurtezi viaţa. Ideal ar fi să fie pe termen scurt.

cum adica organica??!! daca are 70 de ani??? si ASC? nu mai poti corecta factorii organici . si trebuie neaparat sa-i dau antipsihotic pt ca refuza alimentatia pt ca are serpi in burta!!! nu e dementa, dar poate evolua totusi spre o dementa cred.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby Phat Skidz » Tue Mar 16, 2010 9:05 pm

Nasol. Dar e psihoza sau confuzie, onirism? E acut sau cronic? ASC nu determină psihoză doar ea, ceva se întâmplă acolo, poate într-adevăr demenţă. Dar demenţii fac mai curând deliruri din astea interpretative, mi-au furat nepoţii banii, intră cineva în casă şi-mi pune otravă în şoşoni, din astea. Şerpi în burtă? Mai ciudat.

Io i-aş da nişte risperidonă, na. Geriatrii de aici încep cu 0,5 mg, io încep direct cu 2 mg, reevaluez zilnic şi urc cu 1 mg pe zi dacă e chiar nasol. Din nou, nu există consens când e vorba de vârstnici.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby 187.92a » Wed Mar 17, 2010 12:42 am

mi se pare discutia periculoasa din pentru publicul larg, automedicant cu prieteni prin farmacie as zicem ratacit pe google fix aici.
altfel, ma ingrozeste cand cineva cere sfaturi dintr-astea de pe punctul de a adiminstra un medicament si altcineva ii spune ceva din care se intlege ca nu prea are teaba ce face fiinta resp cu stiinta.
nu vreau sa stric discutia, jur.
pe bune, chiar am avut asa o alarma de avarie si de obicei nu ma insheala instincul meu...
in fine, voi siti ce faceti, sau sper sa stiti ce faceti.
*nu revin in topic, deci chiar nu am vrut sa deviez sau sa trolluiesc, sincer spun.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby Phat Skidz » Wed Mar 17, 2010 10:05 am

Astea nu-s medicamente pe care să le iei prin prieteni de la farmacie, trident. Suntem doar doi medici care se sfătuiesc, dar ai dreptate, poate nu ar trebui să o facem în public.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
dr.anna
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Apr 22, 2009 3:51 pm

Re: neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby dr.anna » Wed Mar 17, 2010 8:34 pm

trident wrote:mi se pare discutia periculoasa din pentru publicul larg, automedicant cu prieteni prin farmacie as zicem ratacit pe google fix aici.
altfel, ma ingrozeste cand cineva cere sfaturi dintr-astea de pe punctul de a adiminstra un medicament si altcineva ii spune ceva din care se intlege ca nu prea are teaba ce face fiinta resp cu stiinta.
nu vreau sa stric discutia, jur.
pe bune, chiar am avut asa o alarma de avarie si de obicei nu ma insheala instincul meu...
in fine, voi siti ce faceti, sau sper sa stiti ce faceti.
*nu revin in topic, deci chiar nu am vrut sa deviez sau sa trolluiesc, sincer spun.

da ok, atunci hai sa discutam la sectiunea medical news despre vreme/unghii false/tatuaje etc.
a, si e periculos sa va uitati si la stirile de la ora 5 sau mai ales la filmele cu van damme!!!!!... :lol: :lol: :lol:

User avatar
dr.anna
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Apr 22, 2009 3:51 pm

Re: neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby dr.anna » Wed Mar 17, 2010 8:59 pm

vlad stroescu wrote:Nasol. Dar e psihoza sau confuzie, onirism? E acut sau cronic? ASC nu determină psihoză doar ea, ceva se întâmplă acolo, poate într-adevăr demenţă. Dar demenţii fac mai curând deliruri din astea interpretative, mi-au furat nepoţii banii, intră cineva în casă şi-mi pune otravă în şoşoni, din astea. Şerpi în burtă? Mai ciudat.

Io i-aş da nişte risperidonă, na. Geriatrii de aici încep cu 0,5 mg, io încep direct cu 2 mg, reevaluez zilnic şi urc cu 1 mg pe zi dacă e chiar nasol. Din nou, nu există consens când e vorba de vârstnici.

nu e confuza, e lucida si e cronica pt ca o stiu de cateva luni (in care a refuzat sistematic tratamentul pt ca nu e bolnava); nu e nici dementa (deocamdata), nu pare nici o veche schizofrena (pana iti povesteste despre serpi, juri ca e perfect ok). mai are si halucinatii tactile si viscerale in legatura cu serpii. si mai zice ca i s-au facut farmece. e interesanta ca si caz.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: neuroleptice in insuficienta cardiaca

Postby Phat Skidz » Thu Mar 18, 2010 2:01 am

Păi atunci n-ai încotro, dă-i cu antipsihoticul, ce să-i faci.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests