colecistita cr nelitiazica

stiri medicale; cazuri clinice
crinutza
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Sep 18, 2006 5:02 pm

colecistita cr nelitiazica

Postby crinutza » Mon Feb 15, 2010 6:28 pm

- pacienta de 54 ani prezinta la echo abd - vezica biliara, marita de volum, hipotona, plina de secretii.
- la internare a prezentat -dureri de intensit crescuta la niv hipocondrului drept -I-am admin No-spa, metclopramid, algocalmin.
-dupa ce durerile au cedat, am continuat tratam cu bilichol 2tb/zi 1 luna, apoi rowachol 5 pic/zi o luna.
- dupa 2 luni- revine cu durere abd si balonari. Ce ati face?

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: colecistita cr nelitiazica

Postby ssss » Tue Feb 16, 2010 6:28 pm

Eu i-as face scintigrafie HIDA cu CCK.

Ce inseamna plina de secretii? Personal nu i-as da bili sau rowa, doar dieta low fat.

Daca nu merge, poate e de cutit.

Transaminaze OK? Amilaza, lipaza? Endoscopie superioara?
Reality is an illusion due to lack of wine

crinutza
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Sep 18, 2006 5:02 pm

Re: colecistita cr nelitiazica

Postby crinutza » Tue Feb 16, 2010 7:48 pm

transaminaze si amilaze bune.
de ce nu i-ai da colebil sau rowachol?

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: colecistita cr nelitiazica

Postby ssss » Wed Feb 17, 2010 3:42 pm

Pentru ca nu exista studii serioase care sa dovedeasca eficacitatea si exista potential de harm, daca nu fizic( am vazut salicilat intr-unul din prospecte si ulcerul duodenal e inca in diferential), atunci psihologic.

Cred ca trebuie investigata putin mai mult si limitate tratamentele empirice.

O dieta low fat nu are cum sa-i strice, chiar daca nu are un diagnostic biliar clar. Tot nu stiu ce inseamna secretiile alea de la echo. O scinti te-ar ajuta sa exluzi obstructie de cistic- indicatie chirurgicala.

Bulinele alea nu trebuie sa se substituie unei alimentatii sanatoase, si daca are o alimentatie sanatoasa nu prea are nevoie de buline. Daca are balonari, lucrurile sunt relativ simple. Ori produce, ori inghite. Reduci zaharuri concentrate/ carbogazoase si cauti de anxietate( oricum ai in diferential colonul iritabil).
Reality is an illusion due to lack of wine


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests