Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

care ne mananca zilele
User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 10:30 pm

Stiti ,curios e faptul ca eu recunosc majoritatea greselilor facute dar citindu-va mesajele nu vad nici urma de "mea culpa" ,ca si cum voi ati fi fara pata si asta va da dreptul sa judecati asa usor cateva sute (poate mii de oameni)
Eu am o problema. Nu pot sta "un an acasa". Stiu ca acest "an acasa" este de multe ori ceva obligatoriu in viata unui medicinist ,dar eu nu reusesc...ma cuprinde vinovatia ,ma simt inutil...etc.
De ce am ramas la Titu? Nu am vrut sa mai stau un an acasa si pentru ca puteam. Sunt un asa zis "baiat de bani gata" iar taxa de studii tatal meu o castiga intr-o zi de munca (inainte sa va lansati in ipoteze...e contabil si nu are nicio afacere cu statul ,nici nu e membrul vreunui partid). Omul a vrut sa-mi plateasca aceasta taxa ,fie ca iau la stat sau ma duc la privat. Apropo eu am dat in 2002 ,cand nu era chiar asa un examen simplu si cu media mea intram inclusiv la Cluj....dar in anul ala a fost un punctaj mai mare la UMFCD.
Sper ca felul in care scriu nu denota faptul ca as fi un cretin ,si probabil va dati seama ca anul urmator as fi realizat admiterea....dar pur si simplu am ramas la Titu pentru ca mi s-a parut ok. Ma asteptam sa fie mult mai rau ,pentru ca stiam ce se intampla in general in facultatile particulare ,iar colegii mei de liceu 90% luau cu punctaje maxime la facultatile de stat unde sustineau examenele ,fiind totusi un colegiu national de prestigiu. Eu am schimbat in ultimele 6 luni optiunea din jurnalism in medicina....deci chiar nu stiam pe ce lume sunt :lol: , sau vorba unuia dintre voi astia rautaciosi am fost prost :)
Va invit cu drag la o audienta cu domnul profesor Ungureanu ,decanul facultatii sau la un curs obisnuit din ce materie vreti voi ,nu veti vedea diferente majore fata de UMF. Va invit si la mine acasa daca vreti la un pranz si o bere neagra sa discutam cat vreti despre ce vreti cu mine si fostii mei colegi si sa observati ca nu e nimeni chiar asa de "prost" ,ba chiar pariez ca veti fi placut surprinsi.
Nu inteleg totusi de ce tineti asa de mult sa denigrati o facultate particulara...mai ales in domeniul medical unde oricum fara sa iei rezidentiatul esti 0. Deci nu exista loc de interpretare....ori stii medicina ,ori nu :) nu?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Nov 17, 2009 10:52 pm

Deci ca sa rezumam.
Când pici cu brio examenul la stat, ai doar 18 ani si nu stii pe ce lume traiesti.
Când a doua zi marci banul parintilor si devii student la particulara, vazând ca "sunt conditii, frate, aici ramân, aici ma regasesc" - esti brusc un întelept veteran care stie ce vrea.


Facultatea particulara de medicina nu o denigram noi, este o adunatura de prosti de bani gata prin simpla realitate a trierii, iar institutia respectiva exista doar pentru ca e imoral sa lasi prostii sa dispuna în voie de banii lor.

Asa e ca peste câteva posturi aveai sa ne dai exemplul cu facultatile din SUA ?


BearZZ wrote:Sper ca felul in care scriu nu denota faptul ca as fi un cretin

Nuuu, categoric nu.
Esti doar un expert în umflarea lui "si as fi facut o gramada" si în ocultarea lui "de fapt n-am facut nimic". Noroc ca au parintii bani, mare noroc.


Si asa zici, ca în 2002 a fost greu la admitere la UMF ? ntz ntz ntz :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Tue Nov 17, 2009 11:25 pm

Nu te grabi sa tragi concluzii. Taxa la stat a fost si dubla in unii ani fata de Titu ,si nu toti am fost de bani gata. Pentru unii colegi parintii faceau eforturi ,chiar daca ei erau batuti in cap cu lingura de lemn si ciocanul pneumatic....Dar stii cum cred (inca) oamenii de la tara de 50-60 de ani despre onoarea de a fi "doctor". Au vazut o oportunitate pentru plodul lor si au mers inainte.
Uneori s-a adeverit si odrasla a luat rezul intorcandu-se triumfator acasa ,alteori....nu. Dar in principiu lucrurile nu sunt asa de alb si negru cum zici tu. Nu toti au avut bani (aveam un coleg care acum e rezident pe pneumo care zugravea apartamente sa-si plateasca taxa ,il cheama Preda Beniamin ,cauta-l daca nu ma crezi la Filaret) ,si nu toti am fost saraci. Fiecare a avut motivul lui pentru care a urmat cursurile facultatii. Unul era tac'su mare chirurg si vroia sa fie fiu'sau (vezi Lascar de la Floreasca) ,altul era asistent medical si a zis ca poate mai mult...lucra pe ambulanta si mergea si la cursuri (acum a luat 700 de puncte la rez ,spera sa prinda gineco pe post la Lehliu)....Altii aveau 35 de ani si numai ei stiau de ce faceau asta....Dar in orice caz ,facultatea scoate SI doctori pe langa loaze cu diploma inramata asta nu poti contesta.

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby folositorul » Wed Nov 18, 2009 12:54 am

ursuzz, daca tot vrei sa nu te catalogheze altii intr-o lumina nepotrivita, nu fa tu acelasi lucru, indiferent de ce colegi ai avut.
si oricum nu conteaza ce iti spun altii, daca tu esti multumit de ceea ce faci.

prejudecata fata de invatamantul privat e vechi si nu tine doar de medicina. si n-o vei schimba tu.

ai zis ca nu faci reclama, dar in principiu asa a sunat. s-ar putea zice si ca tu n-ai fost student acolo, ci esti doar interesat de reclama.

insa aici oricum bati apa-n piua, ca e un forum accesat de studenti probabil in majoritate. daca deja e la stat nu se va transfera la plata.
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Bogdan_DD » Wed Nov 18, 2009 10:41 am

:lol: demult nu m-am mai destins asa, mai era un topic mai vechi despre repi, particulare si erau aceleasi discutii acide

BearZZ, stam in jurul tau aplecati si-ti impartasim un gand bun, totusi ca PR ar fi trebuit sa fie un om dintre cei de care ne povestesti. Care o duce ok. Tu te recomanzi ca unul care la 18 ani era debusolat si nu a intrat la stat. Apoi te-ai dus la titu si la rezi ai luat punctaj mic (desi oricat ai fi invatat, doar o luna nu e suficient). Si ca, in final, toate astea te-au ajutat intr-un final sa vinzi meds.

Pt medicina genul asta de scuze cu zile proaste, zile bune, debusolari nu merg. Gen "i-am sectionat din greseala matzul ca eram intr-o pasa proasta".

A, si apropo de MF. Un mefist bine infipt cu un nr rezonabil de pacienti castiga intr-o luna cat tine in 3. (fara sa punem la socoteala alte atentii care ii mai ridica stacheta). Si e medic.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Bogdan_DD » Wed Nov 18, 2009 10:50 am

E chestie de eticheta si credibilitate, atunci cand o companie vrea sa promoveze mai agresiv o pastila invita un profesor sa o prezinte. Ori din cum te prezinti tu.. kindly sorry, m8

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Wed Nov 18, 2009 1:40 pm

Bogdan ,ai dreptate in 100% din ce ai zis. Problema a fost doar ca am fost sincer.
Hai sa-ti spun de ce am facut topicul. Discutam de curand cu un coleg si foarte bun prieten (care este medic rezident ,si nu MF) ,unde s-a gresit la Titu? Si ne-am dat seama ca principala greseala a fost si este inca neselectarea studentilor. Eu de pilda eram debusolat la 18 ani ,mi-a tinut tata o prelegere despre profesia de medic ,mi s-a aprins un beculet si m-am apucat de invatat. Am luat 115 puncte (atunci erau 240 pt aia care tin minte) ,92 la biologie 23 la chimie si nimic la fizica...Eu am facut liceul la filologie...Chimia si Fizica....pace. Dar tata a apreciat efortul ca nu m-a fazut 4 luni decat cu cartea aia de biologie in mana....si mi-a propus sa ma duc la Titu ,sa vad cum e ,si dau la anu' din nou la stat. Poate de lene ,nu am mai dat si am ramas la Titu ,dar daca era o facultate slaba nu as fi ramas in ruptul capului. Imi plac scolile in care daca vrei se poate face carte...
Am dat rezi sa vad cum este. Eu nu ma consider un esec pentru ca stiu cat am invatat iar nota reflecta asta. Esec are cineva care invata 5 luni si sta pe banii parintilor pt ca deh ,studiaza pt rez si ia 550 de puncte. Eu am ajuns intr-o saptamana de citit de la 430-450 constant pe rezitests la 550-600 ,deci daca invatam 4 luni cred ca imi asiguram o nota de 700.
Nu trebuia eu sa scriu topicul asta.Poate trebuia colegul meu cu care am semnalat problemele facultatii. El a ajuns la Titu dupa ce si-a dat seama ca nu vrea sa faca dreptul (era deja anul 1) ,si nu a mai dat admitere la stat (deci nu i s-ar fi putut imputa esecul picarii examenului la stat) si a luat in 2008 la rezidentat 656. Pentru cei care stiu mai erau vreo 10 specializari la media lui pe loc si pe post ,deci nici esecul rezidentiatului nu l-a avut. Poate pe el il mai atacati mai putin :)

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Nov 18, 2009 1:45 pm

E fascinant cum reusesti sa subliniezi contradictiile si rateurile din viata ta la fiecare fraza.

Si continui sa faci misto de tine cu fazele cu MF. Micul geniu de la Titu care baga "tata, tata, tata" în discursul lui profesional, dispretuieste o specialitate medicala, ce noroc cu un asemenea docent printre noi.
Last edited by Im on Wed Nov 18, 2009 1:48 pm, edited 1 time in total.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Wed Nov 18, 2009 1:48 pm

Im wrote:E fascinant cum reusesti sa subliniezi contradictiile din viata ta la fiecare fraza.

Si continui sa faci misto de tine cu fazele cu MF. Micul geniu de la Titu dispretuieste o specialitate medicala, ce noroc cu un asemenea docent printre noi.


Eu nu dispretuiesc MF. Altii o fac. Daca ziceam doar ca e rezident sigur se trezea unul sa replice " Un amarat de mefist si ala" ,dar vad ca aveti resurse sa-mi puricati textele si sa gasiti motive de critica destructiva :devil:

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Nov 18, 2009 1:52 pm

BearZZ wrote:Eu nu dispretuiesc MF.
nuuu
BearZZ wrote:Iarta-ma ca iti spun ,dar esti MF nu profesor de ginecologie....asa ca pana la proba contrarie faci parte din coada plutonului.



Acum între noi, dar sa nu mai spui la nimeni. Toata prezentarea ta pe forum e conforma cu ce ne asteptam de la un student la medicina particulara. ;)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Wed Nov 18, 2009 1:59 pm

ce ma amuza la culme e ca mi te imaginez cum iti recitesti posturile si dai multumit din cap. ai o parere buna despre tine, nu?

Discutam de curand cu un coleg si foarte bun prieten (care este medic rezident ,si nu MF) ,unde s-a gresit la Titu? Si ne-am dat seama ca principala greseala a fost si este inca neselectarea studentilor


si noi cand ti-am spus ca intra toti prostii nu ne-ai crezut

Poate de lene ,nu am mai dat si am ramas la Titu

poate
:lol: :lol: :lol:


dar daca era o facultate slaba nu as fi ramas in ruptul capului.


da. ai facut o analiza comparativa exhaustiva la finalul anului 1 si ai decis sa ramai la titu.

sau, dupa cum ne marturiseai mai sus, ti-a fost lene.

Imi plac scolile in care daca vrei se poate face carte...


aceste cuvinte ne doare

Eu nu ma consider un esec

nici nu esti. ar fi si nedrept sa crezi asta.
esti un rep de succes.

Nu trebuia eu sa scriu topicul asta.Poate trebuia colegul meu cu care am semnalat problemele facultatii. El a ajuns la Titu dupa ce si-a dat seama ca nu vrea sa faca dreptul (era deja anul 1) ,si nu a mai dat admitere la stat (deci nu i s-ar fi putut imputa esecul picarii examenului la stat) si a luat in 2008 la rezidentat 656. Pentru cei care stiu mai erau vreo 10 specializari la media lui pe loc si pe post ,deci nici esecul rezidentiatului nu l-a avut.


intreaba-l daca vrea sa fie capitanul nostru.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Wed Nov 18, 2009 2:03 pm

Ma bucur. S-ar putea ca altii sa-mi aprecieze sinceritatea ,faptul ca am puterea sa-mi recunosc greselile ,faptul ca nu atac gratuit pe nimeni ,faptul ca scriu corect cat de cat (citeste posturi de UMF-isti...nu dau nume)....
Nu sunt un etalon pentru Titu Maiorescu ,doar incerc sa adun informatii obiective despre ea ,ca acei copii care intra pe-aici (si am vazut topicuri) sa stie ca exista si fie si ca solutie de avarie ,sa se intereseze mai departe. Daca cei de la UMF cu taxa ar fi la Titu ,ar creste mult calitatea studentilor ,ei ar plati cu 40% mai putina taxa ,ar lua o diploma egala juridic cu cea de la UMF si ar studia intre oameni ca ei ,tineri ,care si-au dorit medicina dar nu au fost printre primii. Si apropo ,Titu chiar face ceva cu banii din taxe dupa ce isi achita facturile si salariile ca sa imbunatateasca viata studentilor....UMF-ul am inteles ca desi pregateste la fel de multi ca acum 20 de ani ,40-50% sunt cu taxa iar facultatea e la fel ca atunci (inclusiv cartile alea din anii 70)

Kooksie ,am sa vin la tine sa iau meditatii (daca ma primesti) ,in cazul in care o sa am vreo campanie electorala :lol: ,la final contracandidatul meu s-ar ascunde de frica votantilor furiosi care au descoperit cat este de inapt ,retardat ,hot ,lenes ,nemernic si profitor :devil:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Wed Nov 18, 2009 2:07 pm

BearZZ wrote:.UMF-ul am inteles ca


littleangel.gif


voi la biblioteca la titu ce carti aveti?
:)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Wed Nov 18, 2009 2:21 pm

Cartile profesorilor nostri....ca orice facultate...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Wed Nov 18, 2009 2:25 pm

nu
eu intrebam daca primiti de la biblioteca toti carti din anii 70

sau ca sa fiu ma exact, primeati carti de la biblioteca?
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Wed Nov 18, 2009 2:29 pm

nu ,nu le-am primit gratuit. Dar preturile erau subventionate ,cartile costau pana in 100 de lei pe an ,hai 150. Totusi e o institutie privata ,cam totul se plateste oarecum mai putin cei cu bursa care primesc o reducere substantiala a taxei si cartile moca. Dar eu cred ca nu e un lucru rau sa ai o biblioteca medicala acasa din mai toate materiile luata cu bani foarte putini. Indiferent ce specializare ai ,sunt bune de avut. Doar parerea mea.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Wed Nov 18, 2009 2:35 pm

Stai ,au fost si cateva gratis ,dar trebuia sa le innapoiem la sfarsitul anului si profii fara carti scoase ne dadeau Cd-uri gratis....dar cam atat. Profii mari aveau toti carti ,destul de bune comparate cu altele ,dar costau putin ceva la genul 5 bani pagina.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Nov 18, 2009 2:40 pm

BearZZ wrote:Nu sunt un etalon pentru Titu Maiorescu ,doar incerc sa adun informatii obiective despre ea ,ca acei copii care intra pe-aici (si am vazut topicuri) sa stie ca exista si fie si ca solutie de avarie ,sa se intereseze mai departe. Daca cei de la UMF cu taxa ar fi la Titu ,ar creste mult calitatea studentilor ,ei ar plati cu 40% mai putina taxa ,ar lua o diploma egala juridic cu cea de la UMF si ar studia intre oameni ca ei ,tineri ,care si-au dorit medicina dar nu au fost printre primii. Si apropo ,Titu chiar face ceva cu banii din taxe dupa ce isi achita facturile si salariile ca sa imbunatateasca viata studentilor....UMF-ul am inteles ca desi pregateste la fel de multi ca acum 20 de ani ,40-50% sunt cu taxa iar facultatea e la fel ca atunci (inclusiv cartile alea din anii 70)

Ce marketing frumos. :)

Sunt curios daca o scrii spontan sau ... spontan. :lol:
De fapt aici doreai sa ajungi.

Se vor gasi mereu destui din noile generatii care sa vrea sa "devina medic" la particulara, daca nu scade concurenta la UMF sub 1 pe loc.





BearZZ wrote:scriu corect cat de cat

Uite, la faza asta chiar ai o bulina verde.
Cu o f mica precizare, se lasa spatiu dupa virgula, nu înainte.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Wed Nov 18, 2009 2:43 pm

BearZZ wrote:destul de bune comparate cu altele ,


plm, scrii cu atata convingere de parca ai fi citit SI altele


:)

observ la tine sindromul medicinistului-lepra care uita ca vorbeste cu oameni din aceeasi categorie profesionala si are aceasi retorica precum acasa cu parintii, sau in cismigiu cu gagicile.

eu cred ca i-ai spus de atatea ori tatlui tau care castiga sute de euro/zi ca titu e miezul bostanului incat probabil ai ajuns si sa crezi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Wed Nov 18, 2009 3:01 pm

Nu ma dezamagi Kooksie, te rog. Cu toate ca rareori sunt de acord cu tine (si invers), mi se pare ca ai ceva de zis si nu esti un tampit (sau tampita e cam unisex username-ul). Am trecut "strategic" castigul tatalui meu care e cam 1/2 din ce am zis acolo, doar ca sa vad cum si in ce fel prinde. Ma dezamagesti ca a prins la tine! Da-i incolo de bani frate, gaseste-ti alte frustrari, asta o au si capsunarii din Spania. Eu ma intretin singur si inafara de o masina veche de 5 ani, un adapost, o masa calda si taxa anuala, altceva nu am primit in facultate. Iar acum nu le mai am nici pe acelea. Platesc chirie, si doar masina imi aminteste ca mi-a picat totusi ceva nemuncit.
Si da, am vazut cartile de la UMF 4 ani de zile! Erau in casa mea, in partea de biblioteca a prietenei mele....Si am si citit din ele unele capitole cand o ajutam sa se pregateasca. NU E ASA DE MARE DIFERENTA :) crede-ma. Iti trimit o carte acum prin posta...Am ORL ,Pneumo ,chirurgie generala de anul 4 aici unde stau acum. Oricat te-ai stradui, nu vei gasi diferentele astronomice intre cele doua institutii....din pacate. (retine ca am zis "din pacate" )

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Nov 18, 2009 4:08 pm

BearZZ wrote:Am trecut "strategic" castigul tatalui meu care e cam 1/2 din ce am zis acolo, doar ca sa vad cum si in ce fel prinde.

Smart, smart, smart. :lol: :lol: :lol:


Am vazut si fazele de pe celalalt topic, ce sa spun, smart, smart, smart. Asa de bucuros erai ca ai parte de-o facultate unde cei care vor pot învata serios, ca ai terminat-o cu 7,40. La particulara, unde clientul nostru e stapânul nostru !

Siiigur ca stim deja ca acea nota e o masura a severitatii si seriozitatii de la particulara, nu a habarnismului eroului nostru. :green:


Tu realizezi ce show faci ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
BearZZ
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Nov 16, 2009 11:55 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BearZZ » Wed Nov 18, 2009 4:26 pm

Im wrote:
BearZZ wrote:Am trecut "strategic" castigul tatalui meu care e cam 1/2 din ce am zis acolo, doar ca sa vad cum si in ce fel prinde.

Smart, smart, smart. :lol: :lol: :lol:


Am vazut si fazele de pe celalalt topic, ce sa spun, smart, smart, smart. Asa de bucuros erai ca ai parte de-o facultate unde cei care vor pot învata serios, ca ai terminat-o cu 7,40. La particulara, unde clientul nostru e stapânul nostru !

Siiigur ca stim deja ca acea nota e o masura a severitatii si seriozitatii de la particulara, nu a habarnismului eroului nostru. :green:


Tu realizezi ce show faci ?


Sigur ca realizez. De aceea imi cer scuze tuturor celor carora le-am adus jigniri direct si indirect. Sunt un looser din punctul de vedere al majoritatii studentilor si absolventilor de medicina din Romania si demersul meu patetic de a ma dezice de aceasta rusine a esuat lamentabil. Nu recomand nimanui facultatea de medicina Titu Maiorescu care este o fundatura a invatamantului medical romanesc , o pata neagra pe blazonul neintinat al acestuia si o sfidare nerusinata a intregului sistem. Eu nu sunt altceva decat un amarat de rep imbracat la costum ce bate tara in lung si in lat intr-un clio albastru si ma rog de cei care au avut mai multa minte ca mine si au ajuns medici sa scrie doua ,trei retete in plus...De fiecare data ma simt penibil pasind in orice institutie medicala cand vad oameni ce au terminat UMF cum isi fac meseria cu pasiune si dedicare iar eu nu le pot face altceva decat sa incerc a-i corupe ,inutil evident. Calitatea morala si profesionala a celor care au terminat UMF-uri este deosebita ,iar nefericitii de la Titu care au ajuns rezidenti alaturi de ei sunt fericiti cand li se propune unori sa le faca pantofii.
Sincer imi pare rau pentru tot si rog moderatorii sa inchida acest topic deoarece poate fi nociv potentialilor doritori de a face medicina care corupti de post-urile mele mincinoase ar putea face imensa greseala de a se inscrie in randurile de impostori din care eu insumi fac parte!

PS: aveti toti 5 pixuri si o agenda frumoasa in semn de recunostinta pentru ca mi-at deschis mintea si m-ati facut sa ma caiesc pentru greseala facuta!
astept pm :allright:

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby amalia93 » Wed Nov 18, 2009 4:34 pm

BearZZ wrote:
Im wrote:
BearZZ wrote:Am trecut "strategic" castigul tatalui meu care e cam 1/2 din ce am zis acolo, doar ca sa vad cum si in ce fel prinde.

Smart, smart, smart. :lol: :lol: :lol:


Am vazut si fazele de pe celalalt topic, ce sa spun, smart, smart, smart. Asa de bucuros erai ca ai parte de-o facultate unde cei care vor pot învata serios, ca ai terminat-o cu 7,40. La particulara, unde clientul nostru e stapânul nostru !

Siiigur ca stim deja ca acea nota e o masura a severitatii si seriozitatii de la particulara, nu a habarnismului eroului nostru. :green:


Tu realizezi ce show faci ?


Sigur ca realizez. De aceea imi cer scuze tuturor celor carora le-am adus jigniri direct si indirect. Sunt un looser din punctul de vedere al majoritatii studentilor si absolventilor de medicina din Romania si demersul meu patetic de a ma dezice de aceasta rusine a esuat lamentabil. Nu recomand nimanui facultatea de medicina Titu Maiorescu care este o fundatura a invatamantului medical romanesc , o pata neagra pe blazonul neintinat al acestuia si o sfidare nerusinata a intregului sistem. Eu nu sunt altceva decat un amarat de rep imbracat la costum ce bate tara in lung si in lat intr-un clio albastru si ma rog de cei care au avut mai multa minte ca mine si au ajuns medici sa scrie doua ,trei retete in plus...De fiecare data ma simt penibil pasind in orice institutie medicala cand vad oameni ce au terminat UMF cum isi fac meseria cu pasiune si dedicare iar eu nu le pot face altceva decat sa incerc a-i corupe ,inutil evident. Calitatea morala si profesionala a celor care au terminat UMF-uri este deosebita ,iar nefericitii de la Titu care au ajuns rezidenti alaturi de ei sunt fericiti cand li se propune unori sa le faca pantofii.
Sincer imi pare rau pentru tot si rog moderatorii sa inchida acest topic deoarece poate fi nociv potentialilor doritori de a face medicina care corupti de post-urile mele mincinoase ar putea face imensa greseala de a se inscrie in randurile de impostori din care eu insumi fac parte!

PS: aveti toti 5 pixuri si o agenda frumoasa in semn de recunostinta pentru ca mi-at deschis mintea si m-ati facut sa ma caiesc pentru greseala facuta!
astept pm :allright:



dragule, eu tin sa te felicit si sa-ti multumesc din suflet pentru ca nu ai intrat in sistem ca medic. eu, ca o potentiala pacienta. nu sunt deranjata ca incerci doar sa le vinzi medicamente celor care au intrat si terminat la stat.
MULTUMESC PENTRU SIMTUL REALITATII de care ai dat dovada.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Wed Nov 18, 2009 5:48 pm

BearZZ wrote:. Nu recomand nimanui facultatea de medicina Titu Maiorescu care este o fundatura a invatamantului medical romanesc , o pata neagra pe blazonul neintinat al acestuia si o sfidare nerusinata a intregului sistem.



asta incercam si eu sa zic dar nu reuseam sa ma exprim asa frumos
vezi ca pana la urma ne intelegem?


saptamanal imi zice cate unul pe forumul asta ca sunt tampit asa ca sunt vaccinat
:P
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby tana » Wed Nov 18, 2009 7:00 pm

asta ti-a zis ca esti destept, mah

uite
mi se pare ca ai ceva de zis si nu esti un tampit
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Nov 18, 2009 7:12 pm

Consider ca micul circ a fost o rabufnire de decompresie a unui ego care însirând sistematic insuccese, dar totusi de bani gata, aspira si el la o ciozvârta de recunostinta sociala.


Ce spuneti, îi inventam niste merite si-l trecem la respectabili ? Inainte sa va ofuscati, va reamintesc ca bani sunt, trebuie sa avem doar bunavointa. :)

Uite, de exemplu faptul ca a avut o prietena la UMF timp de 4 ani, ar putea fi echivalat cu ani de studiu la UMF.

Faptul ca s-a prezentat la rezi ar putea fi echivalat cu luat rezi.

Faptul ca e rep si merge prin spitale si întalneste doctori, ar putea fi echivalat cu e medic.

Faptul ca e pe nicaieri ar putea fi echivalat cu o filozofie profunda a vietii, un suflet sensibil si idealist.

Faptul ca are tata bani ar putea fi echivalat cu o viata de succes.


Ce spuneti, facem un mic compromis pentru noi dar un pas mare pentru omuletul nostru aspirant la recunoastere ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby BellaDonna » Mon Jan 25, 2010 12:55 pm

Nu stiai pe ce lume esti, dar ti-a venit mintea la cap si ai ales medicina la titu ( btw, de cand e titu centru universitar? )

7 ani mai tarziu, termini facultatea si dai rezi pe care il pici cu un punctaj rusinos.
Tot mai insisti ca a fost o optiune buna sa faci medicina? La cate esecuri ti-a adus, nu era mai bine daca titu nu exista, iar tu puteai sa-ti cauti linistit o preocupare mai conforma cu propria mediocritate?


Imi place insa felul in care te iei de cucsi, de la inaltimea celor 500 de puncte ale tale.

Ah, da, ai obtinut 500 de puncte. For the record, un UMF-ist obtine asta fara sa fi citit nici macar o data materia de rezi.

In mod normal mi-ar fi fost mila de tine. Cand vad insa ce tupeu fantastic ai ( nu, manelistule, nu e un compliment !), ma bucur, mai, ca esti rep. Oricum pentru tine e o mare realizxare.

P.S.1: Nu, nu stii sa scrii. N-am timp sa-ti fac corectura cu creionul rosu pe text. O data ce ti-ai luat bacul, treaba asta se numeste meditatie si costa bani (sic!)

P.S.2: Eh, uite ca io-s ginecoloaga!

dancorbeanu
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jan 08, 2009 11:34 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby dancorbeanu » Sun Feb 07, 2010 4:27 am

Ma introduc si eu in vorba, desi sunt un pic cam batraior pentru chestii de-astea.
Sunt Absolvent UMFCD iar sotia mea a terminat la Titu. Ne-am cunoscut in spital, ea rezidenta pe Plastica, eu pe Orto. In primul an de rezi(asta era in 2005 ) am cunoscut mai multi absolventi, multi fosti colegi de-ai ei, absolventi de Titu, atunci proaspeti rezidenti(Gineco, Chirurgie, ATI,ORL, Med de Urgenta). Ulterior am cunoscut si din ceilalti, loazele, cum s-a mai scris undeva aici, copii de bani-gata, mari doctori doar pe hartie ca ei rest invarteau diverse combinatii.
Facand o comparatie cu fostii mei colegi nu pot spune ca absolventii de la Titu sunt mai prosti sau mai slab pregati(e vorba aici de rezidenti).Conteaza fiecare persoana in parte, cat de mult e interesata si motivata de profesia asta, si mai putin facultatea. Si de la UMF stiu o multime de hahalere care se credeau niste imensi(da, am scris bine, nu mari) chirurgi si acu' umbla cu traista in bat pe la usa cabinetelor sa mai vinda cate o pilula.
Pe de alta parte topicul mi se pare lipsit de sens.Cand eram student gandeam si eu la fel(adica partinitor).Ulterior am vazut lucrurile mai de sus si mai obiectiv. Atata timp cat exam de rezidentiat este capital pt cariera de medic in Ro, facultatea la care termini nu are nicio relevanta. Asa canu va mai irositi energiile degeaba, mai bine faceti ceva folositor pt. voi(ca de exemplu sa invatati germana :rightblinky: ).

dintr-o garda insomniaca va doresc

Alles gute!

D.

User avatar
hearts.connected
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 14, 2009 5:50 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby hearts.connected » Wed Feb 24, 2010 1:42 am

kooksee wrote:ce ma amuza la culme e ca mi te imaginez cum iti recitesti posturile si dai multumit din cap. ai o parere buna despre tine, nu?

Discutam de curand cu un coleg si foarte bun prieten (care este medic rezident ,si nu MF) ,unde s-a gresit la Titu? Si ne-am dat seama ca principala greseala a fost si este inca neselectarea studentilor


si noi cand ti-am spus ca intra toti prostii nu ne-ai crezut

mai usor kookse ku afirmatiile astea , si care noi? frustratii ca tine?
Medicine, medicine, blood, blood, medicine...

GossipGirl
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Apr 24, 2008 10:22 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby GossipGirl » Wed Apr 07, 2010 1:12 am

Eu sunt anul I la UTM si imi place. Ma asteptam sa fie mai nasol, sa nu se faca nimic, dar se face. Avem profi si de la UMF. Sunt si multi prosti care n-au ce cauta, dar nu trebuie sa termine toti. Oricum inveti oriunde daca vrei :) Peace!

User avatar
MaVeriK
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Feb 23, 2010 5:07 pm
Location: pe o banca in mijlocul marii....

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby MaVeriK » Tue Jul 20, 2010 9:49 pm

eu cunosc un tip care a terminat UTM si a luat punctaj f bun la rezi .. dar dupa cum spuneam .. cunosc o singura persoana de acolo .. deci nu pot sa enunt o afirmatie pertinenta referitor la utm , dar daca tipul asta a putut .. poate ca nu e asa de rau.
Pt cei care nu intrati anul asta .. decat sa stati un an acasa mai bine mergeti 1 an la Utm ( daca aveti banii ) .. ca innebunesti un an intreg ( colegii , prietenii sa fie la facultate nu ai cu cine sa iesi, te plictisesti de mori ). Oricum inveti anatomie care iti trebuie pt admitere si vezi si cu ce se mananca medicina cat de cat. Doar asa recomand UTM ca solutie de .... criza.
referitor la UMFCD cunosc multi care mi au zis fugi fugi cat poti de tare ; sunt sute multe de studenti care se plang de UMF-uri si cu toate astea .. ne tot ducem la UMF-uri
Sa cumparam de undeva oglinzi in care sa ne vedem cum suntem visati de ceilalti

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Phat Skidz » Wed Jul 21, 2010 8:05 am

"Depinde". Şi eu am picat prima dată (pe vremea era incomparabil mai greu, iar eu semnificativ mai prost), şi am avut 1 AN DE VACANŢĂ! Pentru mine a fost mult mai mişto. Anul ăla a fost, într-un fel, unic şi esenţial în viaţa mea. La capătul lui eram altcineva, şi am luat admiterea fără probleme (era în continuare incomparabil mai grea ca acum). A fost o chestiune de mental, pentru că nu învăţasem nimic suplimentar (ba chiar mai uitasem din cunostinte)
Anecdotic, m-am dus la plesneala şi la admiterea de la UTM, ca era cu vreo 2 luni inainte de cea oficiala. Am intrat al 3-lea, deşi am făcut un examen mediocru după părerea mea.
Printre numeroasele lecţii pe care le-am asimilat în anul ăla a fost şi faptul că un examen, în Ro, la medicină (şi suspectez că oriunde în altă parte, oriunde pe glob, cu excepţia posibilă a riturilor de iniţiere din societăţile tradiţionale şi a examenului de absolvire al mânăstirii Şaolin), nu verifică neapărat cunoştinţe. Un examen se ia cu o anumită atitudine şi cu o cunoaştere a spiritului examenului.

Aşa că, deşi văd foarte târziu topicul ăsta, nu poci pentru ca să spun că am date obiective în favoarea calităţii educaţiei şi a nivelului UMF. Dar ăsta este un paradox valabil începând din şcoala generală. Nu înveţi de la profesori. UMF CD are o eficacitate simbolică, exact ca placebo, dacă vreţi. Chiar şi în zilele noastre degenerate, în care statutul de medic român a decăzut mult, există un fel de sacralitate a facultăţii de medicină care te aureşte cu o spoială de halou chiar dacă eşti un imbecil, lucru pe care UTM nu îl poate conferi. Asta e tot. În rest, you're completely on your own, cu creierul, cunoştinţele şi conştiinţa strict personale.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby dr_dr » Wed Jul 21, 2010 12:56 pm

:shock: mai pica cineva acum la medicina ? :shock:

UMF-urile cresc notele din burta ca sa nu ramana candidatii pe afara si sunt absolventi care se ingrijoreaza ca nu intra ? :shock: :help:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby b3 » Wed Jul 21, 2010 2:24 pm

vlad s. wrote:"Depinde". Şi eu am picat prima dată (pe vremea era incomparabil mai greu, iar eu semnificativ mai prost),


Amuzant ca simti nevoia sa justifici ca ai picat prima data :D

De acord cu tine si ce ma enerveaza cel mai tare este ca nu li se spune studentilor "invatati singuri, noi doar va mai raspundem la intrebari (cand avem chef), nu (avem chef sa va) predam". Este un tips&trick pe care il inveti eventual dupa prima sesiune, daca n-ai prieteni de an mai mare sa ti-o spuna sau daca nu citesti imed :p .
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby holliday » Wed Jul 21, 2010 3:57 pm

b3 wrote:
vlad s. wrote:"Depinde". Şi eu am picat prima dată (pe vremea era incomparabil mai greu, iar eu semnificativ mai prost),


Amuzant ca simti nevoia sa justifici ca ai picat prima data :D

.

eu cred ca era la shto...
vlad la titu maiorescu? sa fim seriosi...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Phat Skidz » Wed Jul 21, 2010 9:57 pm

Nu e amuzant, e logic. Acum, chiar intră la medicină fix cine are chef şi îi zboară un gărgăune romantic prin cap. Pe vremea nu era aşa, şi ţin să subliniez asta. Nici chiar vlad s. nu intra din prima pe atunci. :D
Glumesc, pe atunci trebuia să înveţi ca să intri, ori attention span-ul meu era prea mic pentru manualu ăla de biologie.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby holliday » Thu Jul 22, 2010 8:19 am

nu mai e nici bucurestii ce a fost...

la Cluj, inca se invata ca sa intri la facultatea de medicina si nu e o chestie d'aia de diferente intre generatii...generatiile mai noi vai de mama lor sau ceva... aveti o opinie total gresita, parerea mea.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby dr_dr » Thu Jul 22, 2010 12:36 pm

holliday wrote:nu mai e nici bucurestii ce a fost...

la Cluj, inca se invata ca sa intri la facultatea de medicina si nu e o chestie d'aia de diferente intre generatii...generatiile mai noi vai de mama lor sau ceva... aveti o opinie total gresita, parerea mea.



ma lesi........ :roll:
in Cluj cresc notele ca sa nu se mai dea ex in toamna,
crede-ma ca stiu ce vorbesc
nu se mai invata si ex e mai mult o joaca
pe vremurile bune sa dadea ex dim biologie / fizica/ chimie acum la alegere din biologie/chimie la care sa mai adaugam si cartile de teste care se cumpara, se rezolva si ai ex asigurat
hai sa nu mai ridicam UMF Cluj in slavi ca nu are rost, standardul a cazut rau, copiatul cu hands free e ceva normal si acceptat pana si de cele mai fioroase catedre :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby holliday » Thu Jul 22, 2010 2:56 pm

dr_dr wrote:
holliday wrote:nu mai e nici bucurestii ce a fost...

la Cluj, inca se invata ca sa intri la facultatea de medicina si nu e o chestie d'aia de diferente intre generatii...generatiile mai noi vai de mama lor sau ceva... aveti o opinie total gresita, parerea mea.



ma lesi........ :roll:
in Cluj cresc notele ca sa nu se mai dea ex in toamna,
crede-ma ca stiu ce vorbesc
nu se mai invata si ex e mai mult o joaca
pe vremurile bune sa dadea ex dim biologie / fizica/ chimie acum la alegere din biologie/chimie la care sa mai adaugam si cartile de teste care se cumpara, se rezolva si ai ex asigurat
hai sa nu mai ridicam UMF Cluj in slavi ca nu are rost, standardul a cazut rau, copiatul cu hands free e ceva normal si acceptat pana si de cele mai fioroase catedre :roll:


am spus ca se invata (la trecut).
ce'i drept, s'a cam schimbat ex de admitere...
dar faza cu locurile asigurate e si din prisma faptului ca medicina romaneasca e la pamant, concurenta nu mai e ca pe vremuri, ca nu mai sunt asa de multi tampiti ca sa faca o meserie nobila cu bani de la parinti, iar concurenta pe loc nu mai depaseste de mult 1.5 - 2 pe loc.
cand pe vremuri...erau peste 10 pe loc.

aia cu copiatul cu handsfree se mai rezolvase cand traia Florescu, Dumnezeu sa'l ierte...acum nu mai stiu...
nu ridic umf Cluj in slavi, insa ma bucur ca am terminat acolo si nu in alt centru din tara.(nu dau nume)

ps: si eu stiu persoane ce au intrat cu 3.50 la medicina cu plata in Bucuresti si crede'ma ca stiu ce zic.

RockStar-Of-Medicine
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jun 26, 2010 9:36 am

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby RockStar-Of-Medicine » Fri Jul 23, 2010 9:44 pm

mda .. mie mi se pare si chestie de .. orgoliu sa zic " domne am terminat la davila eu .. nu la titu maiorescu " .. adica pana la urma sunt si profesori comuni intre facultati .. , stundenti mai putini (teoretic asta e un avanataj ) , echipamente noi , aia nu se ingramadesc 1000 la un cadavru ... si facultatea in romania are aceeasi valoare ... iti da dreptu sa intri in examen de rezi .. iar pt ... strainataturi aka germania ca asta e moda ... si acolo merge ca e si inscrisa in toate prostiile gen european uni assoc , international uni assoc etc , deci si din pct asta de vedere este "egala ".
Inca o chestie pe care voi cei mai mari o puteti confirma este ca atunci cand ajungi ( ca rezi anu I ) in germania /franta /elvetia etc observi ca nu stii sa faci mare lucru .. si ca pana la urma fac aia doctor din tine .
Pt examenul de rezi din romania ... iti trebuie sa inveti " neste carti " si sa mai faci " neste grile " adica sa stai pe acasa vreo 8 luni ceva de genu , adica depinde mai mult de " o gramada " la ce fac esti . Adica se prea poate ca tu sa fi un student cu multa pasiune pt medicina , sa stai sa faci garzi peste tot .. sa stii sa faci multe .. si sa iei un rezultat prost la examen la rezi ... si unu care nu stie sa puna o branula si tremura cand vorbeste cu pacientu Dar a tocit grilele alea de i au sarit capacele sa ia .. gen 850- 900 la rezi si te a lasat .. " somer " .

dezavantaje pt titu : platesti taxa
: face lumea caterinca de tine ca ai esti la titu

Chiar astept cu nerabdare un raspuns de la un user mai desptet gen : Vlad s , holiday etc sa imi confirme/infirme daca modul in care vad lucrurile este corect/real , sa stiu daca nu traiesc eu pe alta lume.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests