examenul de anatomie

care ne mananca zilele
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

examenul de anatomie

Postby b3 » Wed Jan 21, 2004 10:50 pm

Cum e examenul de anatomie din anul I ? Chiar se pica daca te mai incurci la sectiuni, radiografii, microscop ? Bine, nu sa nu distingi intre o sectiune prin antebrat si una prin coapsa, dar un muschi acolo, un nerv.
Ce se intimpla la examenul oral ? Tragi bilete si poate sa-ti pice oricare din subiectele anuntate ? Sau unele subiecte nici nu exista pe masa ?
Indiferent de profesor.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Jan 22, 2004 10:55 am

Pai tocmai....cred ca cel mai important lucru la examenul de anatomie e ...profesorul. Cred ca e examenul din facultate unde se simte cel mai mult ...hai sa-i zic frumos: "amprenta personala si originala" a fiecarui sef de lucrari, conferentiar,profesor care are o serie. :lol: :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Jan 22, 2004 2:09 pm

Nu, indiferent de profesor in sensul ca vreau impresii de la toti profesorii, nu neaparat de la Ciomu sau Ispas (extremele ?)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
catalin
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Sep 28, 2003 8:24 pm
Contact:

Postby catalin » Thu Jan 22, 2004 2:38 pm

La Ispas, examenul era cat se poate de obiectiv cand eram anii 1-2, adica invatai- luai 10, nu invatai- luai 5 sau veneai in toamna. Oricum, nu mergea sa te duci la noroc.
Nu iti lua nimeni gatul daca nu ii gaseai in cadavru nu stiu ce ramurica nervoasa, atata timp cat o cautai in regiunea in care era normal sa se gaseasca. Pentru elemente mari, nu aveai nici o scuza. Si in plus, pe langa faptul ca trebuia sa arati elementul cerut, ti se cerea sa si vorbesti despre el, cam cum era facuta descrierea la lp.
Pentru nota mare, trebuia sa te descurci bine/foarte bine si la sectiuni si radiografii.
La oral, trageai 3 subiecte, din lista care ti-o dadeau asistentii, stateai, te gandeai si le scriai pe foaie. Nu se supara nimeni daca in momentul in care ajungeai sa te asculte, citeai totul de pe foaie. Si pentru 10, mai trebuia sa raspunzi la o intrebare "mai de finete", nu era ceva deosebit si era strict legata de subiectul pe care il aveai.
Acum nu mai stiu cum decurge, ce zic eu se intampla acum 4 ani, asa ca mai intereseaza-te si la cei de anul 2-3.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sat Jan 24, 2004 12:58 am

eu zic sa nu te sperii degeaba........exm la anato e usor...adica ai inv e ok......eu sunt anul 3...........am dat cu Ciomu si in anul 1 si in 2........insa iti zic din propria experienta...dc inveti materia cu atlasul in fata...si ai mai vazut si tu ceva pe la cadavru.....ca nu pot sa cred ca nu te-ai mai uitat si tu prin el...sincer...iei exm de la 8 in sus.....nimeni nu vine cu ideea ca vrea sa te pice.......asta dc nu i-ai facut ceva naspa in timpul anului.......pana si Ciomu.....care cica e extrema negativa.......sa stii ca trage de tine.........vrea sa vada cum gandesti......poate ai avut ghinion de sb.....poate stii altceva........deci......invata si o sa fie ok

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Jan 24, 2004 2:14 am

10x de incurajari. Nu eram chiar asa speriata, doar curioasa. :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Roadkill
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Sep 24, 2003 2:14 am
Location: Middle of Some Road

Postby Roadkill » Wed Jan 28, 2004 10:30 pm

Ah. Da. Imi aduc aminte cum n-am stiut ABSOLUT nimic la tomografii in sem 2 si deosebit de putin la radiografii in sem 1 si am luat 8 in ambele cazuri. Nu iti pot cere ei sa stii chestii pe care le inveti cu adevarat abia in clinic. La embrio -daca dai cu Budai- are ea grija sa te treaca prin toata materia. Daca stii cate ceva din ce intreaba ai 5-8. Deloc greu. Te ajuta mult. Pentru 9-10 trebuie sa raspunzi corect si complet la tot ce te intreaba direct si eventual si la ce nu stiu ceilalti. Daca dai examenul practic la anato cu proful e mai greu... Dar daca il dai cu un asistent nu ai nici o sansa sa pici nici daca te stradui. Sigur... nu vorbesc de situatia in care chiar nu stii nimic... sau de acei cativa asistenti -rari de-altfel- care se cred mai importanti decat sunt si vor sa iti dovedeasca neaparat ca they're big, u're small, they're smart u're dumb... ant there's nothing u can do about it:)
Examenul oral propriu zis depinde de prof. Insa poti pana la punctul ala sa stai linistita ca nu ai cum sa pici.
The key to happiness in life is high expectations and your own introduc of chips.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests