"Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

care ne mananca zilele
Tom21
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Sep 02, 2008 3:00 pm

"Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Tom21 » Fri Jul 17, 2009 10:25 pm

Voi incepe prin a spune ca medicina mi-a dat ocazia sa experimentez o sumedenie de sentimente de'a lungul timpului: implinire, pasiune, placere, emotie, dorinta, indignare, revolta, dezgust [mentionez ca am incercat sa le punctez cronologic]. DeZgUsT si neputinta!

De ce? poate multi dintre voi stiti prea bine motivele insa ati/am preferat sa le discutam in grupulete restranse ca nah..oricum sansele de a rezolva ceva sunt practic nule. In perioada asta dupa ce am privit uimit listele cu note la variate materii, asociind unele note cu prestanta per ansambu ale unor fericite persoane care le-au dobandit, mi-am dat seama de ce la noi nu e ca la ei [aka. univeritati de medicinia din vest]: la noi se poate si la ei nu...vorbesc de coruptie/mita/prostie/copiat/incompetenta & so on.

Problemele care ma framanta si pe care ar trebui sa si le puna orice student/a care vine la facultate NU impins/a de la spate si motivat/a cu cadouri scumpe de variate rude [nu fac un top ci doar incerc sa le listez]:

1. Studentii
1a. COPIATUL: de ce suntem de acord cu asta? de ce nu facem/zicem nimic cand un coleg de'ai nostri, care in anii preclinici se zbatea cu variate pungulite la diveste catedre pentru a putea trece in urmatorul an si / sau care se lauda dupa apoape fiecare examen ca a copiat de la X sau Y sau cu ajutorul persoanei de la capatul celalalt al conexiunii telefonice, ia invariabil 9 sau 10 la examene care multora ne mananca zeci de ore de studiu intens si poate in final, orele astea nu sunt tocmai raspatite cu note maxime?

1b. BATAIA DE JOC: sigur ati fost pusi in situatia sa fiti deranjati de forfota facuta de te miri cine la un curs la care chiar ati vrea sa fiti atenti; etc ...putei adauga si voi situatii pe care le putem incadra aici.

1c. AROGANTA : suntem toti studenti, avem acelasi scop : a invata si NU a ne da interesanti la profi si colegi cu informatiile clinice faramitate dobandite in particular.

1d. PASIVITATEA: ne simtim jigniti cand auzim de pilele lui X sau Y insa mereu terminam discutia prin nefiresul : "nu avem oricum ce face!"

2. Cadrele didactice
2a. INCOMPETENTA: [ma refer in principal la anii clinici] in multe tari din vest [daca nu in toate] exista un curs care are ca scop introducerea si familiarizarea cu partea de clinica. Eu am avut neplacerea sa dau de dr. care nu isi dadeau seama ca notiunile pe care ni le prezina sunt de novo pt noi, punandu-ne in situatia de a asiata la lungi discutii despre insuficiente, stenoze, cardiomiopatii, trombostop si mixoame inca din primele ore de stagiu, discutii din care intelegeam ca e o discutie despre ceva boli pe la inima.
2b. BATAIA DE JOC: cursuri kilometrice efectiv lecturate de pe niste foi...come on! suntem intr-un mediu universitar si nu am fost informati ca printre materii avem si "citire text medical"
2c. BIBLIOGRAFIE: niciodata cursurile nu sunt suficiente si niciodata nu gasesti informatia necesara pt examen intr-o singura sursa = intr-un interval de 3 luni si ceva cat dureaza un semestru ar trebui sa citim numai pt o materie mii de pagini din 3-4 carti diferite ori din cursuri litografiate publicate in 1806 toamna semidezintegrate ori din bibliografie straina de obicei mult prea scumpa si mult prea dificil de lecturat fiind in alte limbi decat romana.
2d. AROGANTA: nici nu cred ca e cazul sa dau vreun exemplu aici.
2e. EVALUAREA: am trait pe pielea mea anu asta ce inseamna evaluare orala totalmente haotica...no comment. La grile sunt unii profi mituibili si dispusi sa le doneze pe bani grei.
2f. PASIVITATEA: de ce vor ca noi sa luam in serios examenele astea cand ei insisi nu o fac? aici ma refer la forfota permanenta din sala de examen la variate materii. Si cum se face ca studenti straini care abia vorbesc romana trec cu greu dar sigur de fiecare an si ajung mai apoi sa aiba diplome echivalente cu ale noastre?

Bun, nu mai am dispozitie sa mai storc idei...e de tot kktul...anyway...astept pareri/ solutii si completari la lista de mai sus.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Chingachgook » Fri Jul 17, 2009 10:56 pm

go west and go now
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby AvLee » Fri Jul 17, 2009 11:01 pm

Sau fi tenace , lupta pana la ultima suflare si poate ajungi decan, rector sau macar sef de catedra.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby b3 » Sat Jul 18, 2009 12:39 am

In primul rand: da, ai dreptate! Si sunt mai multi care gandesc ca tine :)

In seria mea problemele astea au fost prea rar intalnite ca sa ma deranjeze. Am ramas cu un gust amar insa citind pe forumul ssmb un topic in care au scris cei din anii mai mici si descriau cum, mai ales de la top 400 incoace, se copiaza pe rupte in facultate :(

Eu cred ca dincolo de alte explicatii poate mai reale si mai aplicabile majoritatii, copiatul si lipsa de interes in general pentru facultate isi au originea si in problemele care tin de cadrele didactice, expuse atat de frumos de tine. Un fel de "daca pe ei nu-i doare, de ce sa ne doara pe noi capul ?".

Solutii n-am, din pacate. Ma gandeam candva, cam atunci cand am facut topicul asta, ca ar putea cativa studentii sau chiar reprezentantii lor, dar mai bine cativa studenti :D, sa faca un fel de schema cu ce merge prost in facultate si ce se poate face sa mearga bine. Cum au politicienii prin campaniile electorale platformele-program puse pe site. Si asta prezentat in consiliul/senatul facultatii, poate-poate aude cineva pe acolo si se apuca sa aplice, daca vad ca au si sustinerea studentilor. Da' intre timp m-am trezit la realitate, toti sunt prea ocupati pentru asa idei utopice. In topicul asta de mai sus ultimul post este un indemn al reprezentantei studentilor de a-i trimite chestii de genul asta, try your luck.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby AvLee » Sat Jul 18, 2009 1:11 am

Ce e acest top 400?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

Tom21
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Sep 02, 2008 3:00 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Tom21 » Sat Jul 18, 2009 12:06 pm

Top 400 = dupa fiecare an universitar se pun toate mediile studentilor de la a' mai mare la a' mai mica pe o lista, iar primii 400 sunt la buget iar restul la taxa. Ideea topului este buna, insa cu prilejul asta profii incep sa inchida ochii daca studentii copiaza si studentii devin din ce in ce mai preocupati de cum sa profite de tehnologie si de "naivitatea" profilor pt a copia in draci.

Am tot citit posturi in topicuri asemanatoare acestuia si stii ce m-a trecut prin cap?: "m'da...". Nu exista mobilizare, se pare ca amploarea fenomenului FRAUDA in medicina nu este chiar asa de bine constientizat si lasam entropia sa-si faca treaba si in cazul asta...atata tp cat nu se poate interveni in sistem...

Ar fi bine sa dam exemple concrete de situatii totalmente revoltatoare ca sa se simta unii si altii cu musca pe caciula? Eu acum termin anu 3, si in tot amaru asta de vreme in care familia ma apuca de obraji si ma lauda ca sunt medcinist, am avut ocazia sa asist la momente cel putin revoltatoare pe care as fi bucuros sa le impartasesc cu voi daca stabilim de comun acord ca vom contribui cu totii la aceasta insirurire de evenimente nedorite si rusinoase. Cred ca asa vor fi mai multi sensibilizati cu atat mai mult cu cat am auzit ca si unii profi citesc forumul asta.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby AvLee » Sat Jul 18, 2009 12:13 pm

Doamne sfinte, chiar au bagat chestia asta? Eu recunosc ca sunt dus cu pluta dar nici chiar in halul asta, pai in conditile astea spaga, smenul si dezchilotatul sunt in floare . Orikum iesi mai ieftin decat sa platesti taxa.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

Tom21
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Sep 02, 2008 3:00 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Tom21 » Sat Jul 18, 2009 12:26 pm

Te scoti intr-adevar mai ieftin, insa cum ramane cu orgoliul? Lantul de aur de la gat, bratarile ostentative, fustitele roz de'o palma si parul gelat merg mai bine cu statutul de medicinist la buget sau, poate de preferat, bursier...asta e din ciclul "priceless".

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Doddy » Sat Jul 18, 2009 2:39 pm

Va spun eu, casca e la putere, inclusiv la materiile "hardcore" (sau mai bine zis importante)... nici mie nu mi-a picat bine ca am picat la un examen si altii care stiau mai putin ca mine au avut note bune multumita castii... Cu "suflatul de la unul la altul" mai merge (na, nici eu nu sunt sfant, la genetica "am comis-o" la modul grav, dar am luat 7, nu 10), dar cu casca chiar nu sunt de acord. Nici macar satisfactia copiatului nu o mai ai...

Cu "forfota" la curs, sincer sa fiu, singurele cursuri care mi s-au parut realmente utile in anul I au fost cele de anatomie (d. Ispas), cele de psihologie (d. Popa-Velea), cele de biocel (DOAR cand vine d. Leabu) si (culmea) cele de marketing (d. Lorin Purcarea), deoarece mi s-au parut singurele cursuri la care profesoriii isi dadeau silinta putin mai mult, si parca erau interesati sa ramana cu ceva studentii de la curs, nu doar sa faca dictarea si gata. Restul cursurilor nu prea merita "vizitate".

Iar cu top 400 asta e anapoda rau de tot... practic, privim cu totii facultatea si raspunderea fata de ea prin prisma acestui top... nu mai invatam de placere, invatam de frica taxei. Si intr-adevar, e aiurea cand vezi ca la biochimie trec cei cu casca, sau cand la anatomie stii ca ai toate notele viitoare blocate la maxim 7 doar pentru ca nu te-ai pregatit suficient de bine pentru examenul din anul 1, semestrul 1 (care, dupa ce ca materia e oribila, semestrul 2 a fost floare la ureche pe langa primul, mai este si primul examen de acest gen... dat fara simulari, exersari si alte alea... emotii nene).

Dar in fine, pana la urma, toate trec :).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby AvLee » Sat Jul 18, 2009 3:36 pm

Tom21 wrote:Te scoti intr-adevar mai ieftin, insa cum ramane cu orgoliul? Lantul de aur de la gat, bratarile ostentative, fustitele roz de'o palma si parul gelat merg mai bine cu statutul de medicinist la buget sau, poate de preferat, bursier...asta e din ciclul "priceless".



Pe cine mai intereseaza orgoliul , doar e criza.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

nicopuscasu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Jul 30, 2007 3:08 pm
Location: Bucuresti 6
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby nicopuscasu » Sat Jul 18, 2009 9:06 pm

Si eu sunt impotriva copiatului, si stii de ce?
Gandeste-te ca intr-o zi tu sau copilul tau va fi consultat/tratat de colegul tau care a copiat, care a avut mami bani sa-i faca rost de post pe undeva.
Si nu ar fi nimic daca ti-ar gresi vitaminele, dar daca ar fi dentist?? Sau chiar chirurg...sau...exemplele pot continua....

Vedeti voi, copiatul la Medicina dauneaza grav sanatatii...tuturor.
Una e sa copieze inginerul..strica un program ei, si...se gaseste careva sa-l repare, sau sa copieze frizerita la cursul "cum se tunde mai frumos", dar e bai cand greseste unul din ramura sanitara, si poti sa fii chiar tu pacientul.

Eu am terminat UMF anul trecut, e drept ca la Moase nu la MG, dar am demnitatea ca cei 4 ani nu i-am trecut degeaba, nu i-am facut invatand medicina dupa ureche, si sunt mandra ca mi-am "cizelat" studiile medii( am 10 ani in spital pe OG) cu unele superioare, ca scrie pe diploma mea UMf nu Spiru Haret sau alte tampenii.

O, Doamne..bine ca nu le venira in cap sa-si faca si fac de medicina alora de la Spiru, era si mai tragic decat este.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Chingachgook » Sat Jul 18, 2009 10:44 pm

nicopuscasu wrote:Una e sa copieze inginerul..



mai renuntati bai la mentalitatea asta.


si daca greseste inginerul calculul la o linie de ansmblare masini si ies toate fara frana?
fiecare cu specificul lui.




pe de o alta parte vreau sa imi explice cineva cu ce ma ajuta pe mine ca radiolog biochimia din anul 1?
curicula e foarte incarcata, prost facuta si neaxata pe clinic. parerea mea e ca trebuie sa selectezi putin ce inveti, nu toate balariile.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Defcut
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sat Jan 10, 2009 4:29 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Defcut » Sat Jul 18, 2009 11:26 pm

kooksee wrote:si daca greseste inginerul calculul la o linie de ansmblare masini si ies toate fara frana?


Imi cer scuze ca ma introduc, dar nu poti compara viata unui om ca o masinarie defecta care la urma urmei se poate repara.
Follow your bliss and the Universe will open doors where there were only walls.

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby peyton » Sat Jul 18, 2009 11:37 pm

Cred ca se referea la urmarile fabricarii masinilor fara frana.
You know...accidents,death,carnage,stuff like that.

Defcut
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sat Jan 10, 2009 4:29 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Defcut » Sun Jul 19, 2009 12:01 am

Am inteles la ce se referea kooksee. Ideea e ca daca o masina ar iesi din fabrica fara frane, problema s-ar remedia la timp, inainte ca cineva sa fie implicat in accidents, death'n stuff despre care vorbesti tu.
Oricum, sunt de acord cu pct. de vedere al lui Tom. ( nu ca ar conta prea mult.. )
Follow your bliss and the Universe will open doors where there were only walls.

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby peyton » Sun Jul 19, 2009 12:19 am

ce-i drept era un exemplu dus la extrem, chiar si pentru romania.

in mare, zice bine Tom21.
topul ala mi se pare o prostie.
concurezi pentru un loc bugetat,il primesti si dupa un an risti sa il pierzi.intra in calcul acum invatatul de frica,tocitul,copiatul,vanatul notelor. se stie de ceva vreme ca notele nu prea reflecta niveul de cunostinte.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Chingachgook » Sun Jul 19, 2009 1:37 am

derevko wrote:topul ala mi se pare o prostie.
concurezi pentru un loc bugetat,il primesti si dupa un an risti sa il pierzi.intra in calcul acum invatatul de frica,tocitul,copiatul,vanatul notelor. se stie de ceva vreme ca notele nu prea reflecta niveul de cunostinte.


ma derevko tata,

curba notelor cam reflecta nivelul.

in general aia care invata si sunt mai desptepti au note mai mari.
aialaltii nu.
sigur ca sunt misto si de impact exemplele cu handsfree, copiat, mita la prof etc, dar astea nu prea rastoarna topul.
cel putin la la faza cu cadoul la prof, aia care oricum invatau sareau cu gura sa dam ca sa nu le f*ta media de bursa.
il inteleg pe tom si sunt sigur ca e un idealist bine intentionat.
topul insa e foarte bun. de bine de rau te mai face sa te agiti. eu am prins perioada fara top si e o maaaaaaaaaaaaaaaaaaare diferenta intre liceanul silitor si inocent care intri in anul 1 si lepra care ajungi prin anul 5. sau invers. repetent in facultatea asta nu ramai nici cu slujbe. asa ca alta metoda de selectie nu functioneaza.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Tasha » Sun Jul 19, 2009 1:51 am

kooksee wrote:. eu am prins perioada fara top si e o maaaaaaaaaaaaaaaaaaare diferenta intre liceanul silitor si inocent care intri in anul 1 si lepra care ajungi prin anul 5. sau invers. repetent in facultatea asta nu ramai nici cu slujbe. asa ca alta metoda de selectie nu functioneaza.


Sunt socata! Ai fost vreodata licean silitor si incent? Ai fost lepra in anul 5?

Sarurile! Unde-mi sunt sarurile!
Sexy chicken.

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby peyton » Sun Jul 19, 2009 2:25 am

kooksee wrote:sigur ca sunt misto si de impact exemplele cu handsfree, copiat, mita la prof etc, dar astea nu prea
rastoarna topul.


personal, asta credeam sa fie buba topului.
dar ma bucur sa aflu ca dracu nu-i chiar asa de negru. imi lipseste experienta si imi formez parerile despre sistemul medical mai mult din ce aud/citesc.
bad habit...i know.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby b3 » Sun Jul 19, 2009 6:14 pm

kooksee, mi-e teama ca idealistul esti tu aici :( Din ce aud de la prieteni din ani mai mici, prieteni cu frati/surori in ani mai mici si din ce se mai scrie pe forumuri, se pare ca de cand a aparut Top400 sunt mai multi cei care copiaza decat cei care iau note pe bune ca i-a speriat topul si invata :(

Ce nu inteleg eu este de ce voi cei care nu vreti sa copiati si chiar vreti sa faceti facultatea asta "pe bune" nu va apucati sa faceti scandal, chiar si in timpul examenului, cand vedeti colegi copiind. Pe "vremea mea" era doar chestie de orgoliu, ca uite unul copiaza si ia nota mai mare si vai ce nedreptate, o sa aiba cu zece sutimi in plus mai mare media la final :) (ma rog, mai era vorba si de bursa cateodata) si alte "abureli" d-astea idealiste ca uite copiaza si o sa omoare oameni. Dar in cazul vostru cu top 400 e chiar o problema foarte serioasa, daca te faci ca nu-l vezi sau doar il injuri in barba e posibil ca la anul sa platesti vreo 5000-7000 ron anul :-/
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby AvLee » Sun Jul 19, 2009 6:21 pm

Orikum in bransa noastra este o iubire inter colegiala enorma, dar akum va fi pe viata si pe moarte cu repercursiuni in timp. Iti dai seama ca aia care trec la taxa o sa-i tina minte toata viata pe aia care au trisat.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Tasha » Sun Jul 19, 2009 7:11 pm

AvLee wrote:Orikum in bransa noastra este o iubire inter colegiala enorma, dar akum va fi pe viata si pe moarte cu repercursiuni in timp. Iti dai seama ca aia care trec la taxa o sa-i tina minte toata viata pe aia care au trisat.

off: avlee, se spune repercusiuni
On: si eu am fost bursiera, si am copiat la reumato pt ca toata lumea copia. Dar n-am parat niciodata colegi care copiau la examene la care eu invatasem. E adevarat ca a trebuit sa ma duc la mariri ca sa nu pierd bursa, dar pur si simplu n-am avut vana sa ma ridic si sa strig "alo, ala copiaza!".
Sexy chicken.

User avatar
Selina
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 03, 2007 10:38 pm
Location: dincolo de capatul lumii..
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Selina » Sun Jul 19, 2009 7:59 pm

iata pe scurt un exemplu minunat si mult mai "palpabil" despre cat de frumos e copiatul la casca din prisma celor care nu practica sportul. intamplare de anul trecut, din seria celor care au avut chirurgia la sf maria.
Examenul a fost cu subiecte scrise. Trebuia sa redai exact ce scria in cartea catedrei, pt ca punctajul se dadea dupa un barem strict (fiecare cuvant din cartea catedrei punctat individual, la sange, ce mai..) banuiti ce s-a intamplat: s-a gasit o floare care a venit cu casca, si care a fost singura care a reusit (evideeent) sa redea cu punct si virgula subiectele.
Rezultatul? chiar si cu gauss notele au fost dezastruoase (in afara de notabila exceptie sus-numita, care a luat singurul 10 din serie..) si in toamna marea majoritate a seriei s-a vazut nevoita sa se duca la marire sau chiar la restanta. (n.b. unii colegi au indraznit sa-i spuna profesorului dupa ce s-au afisat notele cum ca o colega a copiat, si i-a bagat pe toti in groapa, dar vorba profesorului "hot neprins negustor cinstit", nu a avut ce sa schimbe nimica, era evident prea tarziu)

Morala? Va ganditi si voi de 2 ori daca la urmatorul examen (mai ales cand se aplica curba lui gauss dar nu numai) merita sa taceti din gura cand stiti ca cel de langa voi triseaza, si va ingroapa pe toti la note/burse/buget/vacanta de vara si va lasa intr-o balta de lacrimi.

din pacate (pardon, din fericire!) n-am fost in seria respectiva, altfel relatarea ar fi fost mult mai inflacarata :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby b3 » Sun Jul 19, 2009 8:51 pm

Tasha, cred ca toti dintre cei care zic pe aici ca vai domne ce se copiaza au copiat macar la un examen. Unele catedre o cer, intr-adevar :D Dar de la a copia la 1-3 examene din cele peste 60 din facultate, pe stilul clasic (copiute sau direct din curs :D ), la a copia la 90% din examene, cu casca/handsfree zic eu ca este o foarte mare diferenta. :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Tasha » Mon Jul 20, 2009 12:52 am

Corect. Eu am copiat cu literele raspunsului scrise frumos in ordine in crapatura fustei, ca era de ziua mea si m-am dus gigea imbracata, n-a batut la ochi. Apoi am sucit un pic crapatura mai spre coapsa si da-i!
Asta asa, ca fapt divers. Ce-a evoluat lumea domne!
Sexy chicken.

andreeaw
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jan 31, 2009 7:57 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby andreeaw » Wed Jul 22, 2009 7:39 pm

eu nu zic ca nu m-am inspirat niciodata de la colegul, sau ca unele subiecte le-am mai facut la comun cu unu-doi colegi, dar totul are o limita, nu am copiat asa in nestire din carti, sau sa dau faimoasele "servite", sau cu casca... oricat de mult ai vrea sa iei o nota mare...totusi, cu ce ramai ulterior? asa, sa spunem ca mai pui cot la cot tu si colegu, e mai acceptabil pt ca in viata nu o sa fii in 100% diin cazuri de unul singur (Asta ca o mini-scuza asa :) )... si cel mai mult ma enerveaza , evident, ca prostii care nu au tupeul si nesimtirea sa scoata "Servita" pe masa iau uneori mai putin, medii mai mici si tot asa....

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby furnicuta » Sun Jul 26, 2009 9:41 pm

andreeaw wrote:eu nu zic ca nu m-am inspirat niciodata de la colegul, sau ca unele subiecte le-am mai facut la comun cu unu-doi colegi, dar totul are o limita, nu am copiat asa in nestire din carti, sau sa dau faimoasele "servite", sau cu casca... oricat de mult ai vrea sa iei o nota mare...totusi, cu ce ramai ulterior? asa, sa spunem ca mai pui cot la cot tu si colegu, e mai acceptabil pt ca in viata nu o sa fii in 100% diin cazuri de unul singur (Asta ca o mini-scuza asa :) )... si cel mai mult ma enerveaza , evident, ca prostii care nu au tupeul si nesimtirea sa scoata "Servita" pe masa iau uneori mai putin, medii mai mici si tot asa....


sunt de acord cu tine!sunt unele examene la care ,sincer, nu poti invata.ba ca nu ai timp (aglomerare de examene in ultimele saptamani de scoala), ba ca materia e idioata (igiena mediului de exemplu), ba ca pur si simplu nu ai chef..si atunci incerci sa te "inspiri" de ici de colo. dar am intalnit multi studenti care copiaza la aproape fiecare examen si isi fura singuri caciula caci in viitor se presupune ca ar trebui sa aplicam pe pacient ce am invatat in anii astia de facultate si devine tragic atunci cand nu vom stii ce sa facem ca sa-l tratam pe sarmanul muritor.
trist, dar asta e! cred ca pana la urma depinde de fiecare din noi si de constiinta fiecaruia...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Calico » Sun Aug 02, 2009 12:34 am

Selina wrote:(n.b. unii colegi au indraznit sa-i spuna profesorului dupa ce s-au afisat notele cum ca o colega a copiat, si i-a bagat pe toti in groapa, dar vorba profesorului "hot neprins negustor cinstit", nu a avut ce sa schimbe nimica, era evident prea tarziu)


La alte facultati (fizica si politehnica) sunt profesori care daca banuiesc ca ai copiat (adica daca lucrarea e suspect de buna) te cheama dupa examen si-ti pun cateva intrebari din teza, ca sa se lamureasca daca ai copiat sau nu. Iar daca nu poti sa redai (acceptabil, nu perfect) ce ai scris, te pica. Si astfel studentii se feresc sa faca lucrari perfecte.

Daca ce ai povestit tu e adevarat mi se pare nesimtire din partea profesorului. Adica aia a copiat "cuvant cu cuvant" si nu e un pic dubios? Una ia 10 si restul 6 si li se pare normal? Adica daca tot face Gauss, de ce sa nu stea de vorba putin cu ea inainte, sa se asigure ca procedeaza corect?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Chingachgook » Sun Aug 02, 2009 12:39 am

MumaPadurii wrote:La alte facultati (fizica si politehnica) sunt profesori care daca banuiesc ca ai copiat (adica daca lucrarea e suspect de buna) te cheama dupa examen si-ti pun cateva intrebari din teza, ca sa se lamureasca daca ai copiat sau nu. Iar daca nu poti sa redai (acceptabil, nu perfect) ce ai scris, te pica.



e contra regulamentului universitar.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Calico » Sun Aug 02, 2009 1:33 am

Da, teoretic e. Banuiesc ca daca esti foarte combativ poti sa-i contesti decizia si sa ai castig de cauza pana la urma.

Insa din punct de vedere etic nu mi se pare gresit. Intr-un fel e dreptul profesorului sa stabileasca nota finala bazat pe ce probe crede el. Si poate considera necesar sa adauge si o proba orala celei scrise. O proba orala cu admis/respins. Evident ca in cazul asta ar trebui sa asculte toti studentii, ca sa fie corect pana la capat. Dar chiar si asa e mai bine decat sa tolereze un caz evident de copiat si sa mai faca si Gauss.

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby furnicuta » Mon Aug 03, 2009 2:32 pm

Selina wrote:iata pe scurt un exemplu minunat si mult mai "palpabil" despre cat de frumos e copiatul la casca din prisma celor care nu practica sportul. intamplare de anul trecut, din seria celor care au avut chirurgia la sf maria.
Examenul a fost cu subiecte scrise. Trebuia sa redai exact ce scria in cartea catedrei, pt ca punctajul se dadea dupa un barem strict (fiecare cuvant din cartea catedrei punctat individual, la sange, ce mai..) banuiti ce s-a intamplat: s-a gasit o floare care a venit cu casca, si care a fost singura care a reusit (evideeent) sa redea cu punct si virgula subiectele.
Rezultatul? chiar si cu gauss notele au fost dezastruoase (in afara de notabila exceptie sus-numita, care a luat singurul 10 din serie..) si in toamna marea majoritate a seriei s-a vazut nevoita sa se duca la marire sau chiar la restanta. (n.b. unii colegi au indraznit sa-i spuna profesorului dupa ce s-au afisat notele cum ca o colega a copiat, si i-a bagat pe toti in groapa, dar vorba profesorului "hot neprins negustor cinstit", nu a avut ce sa schimbe nimica, era evident prea tarziu)

Morala? Va ganditi si voi de 2 ori daca la urmatorul examen (mai ales cand se aplica curba lui gauss dar nu numai) merita sa taceti din gura cand stiti ca cel de langa voi triseaza, si va ingroapa pe toti la note/burse/buget/vacanta de vara si va lasa intr-o balta de lacrimi.

din pacate (pardon, din fericire!) n-am fost in seria respectiva, altfel relatarea ar fi fost mult mai inflacarata :D



nu stiu cum a fost anul trecut la sf maria dar eu am facut anul asta chirurgia acolo.examenul nu a fost deloc asa. ne-am cam stresat dar mai mult de examenul practic care era o parte cu asistentul la patul bolnavului si o parte cu profu' mare in cabinetul lui cu intrebari din caietul de stagiu, radiografii si ce mai vroia el :)(absolut orice-chiar si din istorie de care era foarte pasionat). insa pentru ca auzisem si noi varianta cu "e naspa rau! se pica in masa ,la practic te freaca iar daca ai norocul sa intrii la scris sanse multe nu prea sunt ca pica jumatate din serie etc" ,ne-am apucat serios sa ne dam interesul:
veneam la stagiu, stateam la vizita ( de obicei profu punea intrebari -uneori se regaseau in cele de la exam oral) , mai intram la o operatie-doua.
la practic nu a picat nimeni iar la exam scris (intradevar destul de greu ,cu 10 sub scrise ce cuprindeau aproape toate cursurile) s-au luat note bune .
m-am uitat si eu pe baremul ala si era in mare parte absurd dar nu cred ca s-a tinut cont numai de el.
in facultatea asta totul este subiectiv, cred ca are importanta mare si ce imagine iti lasi in fata profesorului: daca nu te intereseaza si nu prea vi trebuie sa te astepti ca nici pe prof sa nu-l intereseze de tine si sa-ti faca o "surpriza" la examen.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby b3 » Tue Aug 03, 2010 3:44 pm

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby holliday » Wed Aug 04, 2010 8:19 am

b3 wrote:http://www.adevarul.ro/scoala_educatie/facultate/Bruiajul_invataceilor_contra_colegilor_trisori_0_309569481.html

Excelenta ideea si atitudinea :D

haa, noi aveam de cand eram eu in faculta.
ma bucur totusi ca ajunge tehnologia si pe la umf davila.

ps: (aparatul de bruiaj antic vechi si de demult se folosea chiar de catre prof, care asculta radio la casti, plimbandu'se printre banci, dar aveau cica si in amfiteatrele mari aparate de bruiaj profesionale, pe mai mult frecvente)

geisha
Posts: 2
Joined: Sun May 09, 2010 8:28 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby geisha » Thu Aug 05, 2010 2:57 pm

Mie mi-a placut mult si la fiziologie, nu stiu cum va fi in anul 2 dar pana acum asta mi s-a parut cel mai corect examen din anul 1.
am luat 9 si ce-i drept, nu-mi prea convine sa invat si sa iau cat unu' care copiaza.
tb sa facem :peace: ceva.

Doddy wrote:Va spun eu, casca e la putere, inclusiv la materiile "hardcore" (sau mai bine zis importante)... nici mie nu mi-a picat bine ca am picat la un examen si altii care stiau mai putin ca mine au avut note bune multumita castii... Cu "suflatul de la unul la altul" mai merge (na, nici eu nu sunt sfant, la genetica "am comis-o" la modul grav, dar am luat 7, nu 10), dar cu casca chiar nu sunt de acord. Nici macar satisfactia copiatului nu o mai ai...

Cu "forfota" la curs, sincer sa fiu, singurele cursuri care mi s-au parut realmente utile in anul I au fost cele de anatomie (d. Ispas), cele de psihologie (d. Popa-Velea), cele de biocel (DOAR cand vine d. Leabu) si (culmea) cele de marketing (d. Lorin Purcarea), deoarece mi s-au parut singurele cursuri la care profesoriii isi dadeau silinta putin mai mult, si parca erau interesati sa ramana cu ceva studentii de la curs, nu doar sa faca dictarea si gata. Restul cursurilor nu prea merita "vizitate".

Iar cu top 400 asta e anapoda rau de tot... practic, privim cu totii facultatea si raspunderea fata de ea prin prisma acestui top... nu mai invatam de placere, invatam de frica taxei. Si intr-adevar, e aiurea cand vezi ca la biochimie trec cei cu casca, sau cand la anatomie stii ca ai toate notele viitoare blocate la maxim 7 doar pentru ca nu te-ai pregatit suficient de bine pentru examenul din anul 1, semestrul 1 (care, dupa ce ca materia e oribila, semestrul 2 a fost floare la ureche pe langa primul, mai este si primul examen de acest gen... dat fara simulari, exersari si alte alea... emotii nene).

Dar in fine, pana la urma, toate trec :).

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Virgin.Black » Sat Aug 07, 2010 11:20 am

b3 wrote:http://www.adevarul.ro/scoala_educatie/facultate/Bruiajul_invataceilor_contra_colegilor_trisori_0_309569481.html

Excelenta ideea si atitudinea :D


La noi numai cand a pomenit asistentul de anatomie ca ar trebui sa urmeze si ei exemplul celor de la Dentara, o colega a sarit ca arsa ca de ce sa faca asa ceva, ca si ce daca unii sunt mai destepti ( :!:) si se descurca cu hands-free'ul ( :x )
La noi in facultate nici nu se doreste eliminarea fraudei de catre majoritatea studentilor... Traiasca frauda, nu? :peace:
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Calico » Sat Aug 07, 2010 12:12 pm

Mofturi. Se copiaza pentru ca profesorii lasa sa se copieze. Daca un profesor vrea cu adevarat sa nu se copieze la examenul lui si ii supravegheaza cum trebuie, nu se va copia. Intrebati-i pe cei de la poli. Si pana la urma, exista varianta examenului oral unde nu mai ai cum sa copiezi. Dar e mult mai incomod pentru profesor sa asculte o serie intreaga decat sa dea un examen scris in timpul caruia sa mai si citeasca un ziar.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby b3 » Sat Aug 07, 2010 6:02 pm

MumaPadurii wrote:Si pana la urma, exista varianta examenului oral unde nu mai ai cum sa copiezi.


La Ispas la anatomie este examen oral si am auzit ca acum se copiaza. Pentru ca dupa ce tragi subiectele trebuie sa te lase sa te gandesti un pic, sa-ti notezi niste idei daca vrei, si atunci cica s-ar copia cu casca.

Virgin.Black wrote:daca unii sunt mai destepti ( :!:) si se descurca cu hands-free'ul ( :x )


Din pacate asta e atitudinea :(
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Calico » Sun Aug 08, 2010 11:43 am

b3 wrote:
MumaPadurii wrote:Si pana la urma, exista varianta examenului oral unde nu mai ai cum sa copiez

La Ispas la anatomie este examen oral si am auzit ca acum se copiaza. Pentru ca dupa ce tragi subiectele trebuie sa te lase sa te gandesti un pic, sa-ti notezi niste idei daca vrei, si atunci cica s-ar copia cu casca.

Ma faci sa rad. Crezi ca in 10-15 minute cineva poate sa-ti transfere cunostintele necesare pentru a convinge un profesor ca stii subiectele? A, daca profesorul nu e chiar asa interesat poate sa se multumeasca sa te auda turuind cateva fraze si sa-ti puna nota, dar revenim la aceeasi problema, se copiaza pentru ca profesorii lasa sa se copieze. Un examen oral adevarat ar elimina problemele astea.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby b3 » Sun Aug 08, 2010 1:48 pm

Pai la Ispas sunt doar 3 subiecte si lista de subiecte e cunoscuta dinainte. Daca la celalalt capat al telefonului e cineva cu lista de subiecte rezolvate, 15 minute sunt arhisuficiente sa-ti umple cate o pagina de informatii pt fiecare subiect... Dar examenul lui Ispas nu e un examen ideal, corect.

In esenta, examenele din facultate ar trebui sa fie ideale, doar ca se executa superficial. Examenul practic este cel care ar trebui sa te plimbe prin toata materia, sa vada daca ai invatat practic ceva (in clinic mai mult). Examenul propriu-zis, cel scris, ar trebui sa fie o parte grila si o parte sinteza/cazuri clinice. Imi vin in minte cele de la nefrologie Carol Davila si semiologie Coltea. Din pacate doar astea doua, din cele cred ca peste 60 de examene din facultate :( Probabil mai sunt cateva, dar sigur nu mai mult de 10.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Calico » Sun Aug 08, 2010 9:42 pm

b3 wrote:Pai la Ispas sunt doar 3 subiecte si lista de subiecte e cunoscuta dinainte. Daca la celalalt capat al telefonului e cineva cu lista de subiecte rezolvate, 15 minute sunt arhisuficiente sa-ti umple cate o pagina de informatii pt fiecare subiect... Dar examenul lui Ispas nu e un examen ideal, corect

Da, exact, eu nu zic ca la Ispas nu se poate copia.
Eu zic ca se poate face usor un examen oral la care sa nu se poata copia. Cu putina "bunavointa" din partea profesorului. Am o ruda care este conferentiar (la alta facultate, nu medicina) si care nu vrea sa renunte la ex. oral, desi este foarte greu pentru el si in perioada sesiunii e foarte obosit, tocmai pentru ca vrea sa asculte bine studentii si sa nu-i treaca decat pe cei care stiu cu adevarat. Bine, are si reputatia ca e cel mai rau din facultate. :twisted:

Si da, holliday, dupa parerea mea si profesorii au o mare parte din vina daca medicii ies prost pregatiti sau daca se copiaza la examene. E adevarat ca nu poti sa bagi invatatura in cap cu ciocanul, dar nici sa te astepti ca impulsurile astea de "hai sa nu copiem" sa vina doar de la studenti.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests