"Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

care ne mananca zilele
User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby holliday » Mon Aug 09, 2010 8:31 am

eu cred ca numai profesorii sunt de vina.

plus partea a doua..nu orice tembel poate sa copieze fara sa fie depistat.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Oana93 » Mon Aug 09, 2010 3:15 pm

holliday wrote:
plus partea a doua..nu orice tembel poate sa copieze fara sa fie depistat.


ai dreptate, sunt unii care se dau singuri de gol, nu tre' sa strige nimeni "bai, ala copiaza"

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Oana93 » Mon Aug 09, 2010 3:24 pm

b3 wrote:http://www.adevarul.ro/scoala_educatie/facultate/Bruiajul_invataceilor_contra_colegilor_trisori_0_309569481.html

Excelenta ideea si atitudinea :D


decizia "autoritatilor" e cam dezamagitoare, nu credeti?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby holliday » Mon Aug 09, 2010 5:49 pm

daca toti ar iesi brilianti din facultatea de medicina, majoritatea ar pleca.
plus cacopiatul are si partea lui buna, te pregateste sa scrii rapid foile de observatie cand vei fi rezident. :o

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby b3 » Mon Aug 09, 2010 6:00 pm

Oana93 wrote:
b3 wrote:http://www.adevarul.ro/scoala_educatie/facultate/Bruiajul_invataceilor_contra_colegilor_trisori_0_309569481.html

Excelenta ideea si atitudinea :D


decizia "autoritatilor" e cam dezamagitoare, nu credeti?


aparatele de bruiaj sunt interzise pentru ca bruiaza si comunicatiile politiei si altora si pot pune probleme de securitate. Dar asta e o problema a legilor romanesti, care nu se adapteaza. Aparatele folosite anticopiat nu cred ca au putere sa bruieze mai mult decat in amfiteatru, asa ca legea ar trebui sa faca niste precizari.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby Iepurita » Wed Aug 11, 2010 8:36 am

Defcut wrote:
kooksee wrote:si daca greseste inginerul calculul la o linie de ansmblare masini si ies toate fara frana?


Imi cer scuze ca ma introduc, dar nu poti compara viata unui om ca o masinarie defecta care la urma urmei se poate repara.



Inseamna ca nu ai auzit de masinile retrase parca de la Toyota dupa ce a fost data pe post la TV o inregistrare horror a unui tata care suna din masina lui in care era cu nevasta-sa si cei 2 copii si spunea ca nu mai poate sa franeze masina, era o defectiune la pedale. Inregistrarea a durat de la primele lui cuvinte (logic) si pana la ultimele, cand se auzea cum urlau el, sotia si copiii, si dupa aia liniste, ca au murit toti. Dupa asta s-a retras tot lotul respectiv . Deci e cam nasol si la aia.Si la arhitecti, si la contructori, si la judecatori.



On topic, si pe mine ma enerveaza colegii care copiaza si nu stiu nimic sau colegii care de cate ori iau o nota mica sau pica il fac pe profesor tampit/ nebun. Am avut asa un exemplar care in 6 ani de facultate nu a inteles niciodata de ce a picat/luat nota mai mica. Ba chiar la psihiatrie a vrut sa mearga la profa sa o intrebe de ce i-a dat 9. Pt. mine era simplu raspunsul: ca nu avea scris la fel de bine ca cei care aveau 10. dar din fericire am dat in anul 5 peste un asistent mega destept care a facut-o de ras in ultimul hal si i-a demonstrat ca nu stie nimic. Inevitabil dupa ce a terminat cu ea ne-a spus ca "e nebun asta!" :lol:
Aceeasi colega a copiat la neuro din carte si prin SMS-uri, a luat 10, eu am luat 9 ca m-am incurcat, a fost greseala mea dar nu m-a deranjat pt. ca am invatat, mi-a placut, si nota a fost din cauza mea. Cand a aflat m-a sunat si a spus ca e aiurea ca altii copiaza si eu care am invatat am luat nota asta :lol: Evident sustinea ca ea nu a copiat.
In anul 5 melena unui pacient cu ulcer era semn de HDI
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby zubenelgenubi » Wed Aug 11, 2010 2:48 pm

In facultate am avut parte si de profesori care si-au dat silinta sa ne invete, si de unii care "citeau din foaie", si de asistenti care ne puneau sa invatam de azi pe maine si sa facem prezentari de caz etc., dar si de asistenti pe care nu i-am vazut la fata un semestru intreg...

Nu poti spune ca e sistemul de vina, ci partile lui componente. Atata vreme cat exista oameni capabili si determinati, atat intre cadrele didactice, cat si intre studenti, se poate invata medicina. Dar procentul celor cu alte preocupari, trimisi la medicina de mama/tata/unQ', si, asa cum se scria mai sus, motivati prin cadouri, este inca mare. Si aceasta lipsa de interes a celor care intra in facultate compromite insusi modul in care se face scoala de medicina in Ro.

Am auzit de zeci de ori replica "trebuie sa te tii de capul lor" (nu cred ca este student la medicina sau absolvent care sa nu o fi auzit). Aici intervin o serie de variabile... depinde in primul rand de persoana, pentru ca nu toti sunt dispusi sa te vada toata ziua pe sectie. Unii te trimit in urgente (a se citi origini), altii iti zic sa vii din data de, ca acum nu au timp etc.

Practica de vara este un mod copilaresc de a umple un gol imens... Majoritatea dintre noi avem in cap o baza de date teoretice, mai mult sau mai putin structurata, referitoare la semne clinice, investigatii, diagnostice, tratamente etc. Problema e ca <1% din studenti au reusit sa vada in facultate mai mult de 70% din afectiunile pe care le invata teoretic. Veti spune, ok, asta se face in rezidentiat, cand esti pe specialitatea ta si ai treaba cu patologia aferenta. DAr atunci, trebuie sa recunoastem macar ca facultatea este una preponderent teoretica. E pacat ca multi studenti fug de la stagii in loc sa mearga singuri sa caute cazuri si sa isi completeze cunostintele teoretice, caci in lipsa asistentilor interesati, studentul ar trebui sa isi dezvolte capacitatea de autodidact.

Cat despre copiatul la examene... e revoltator cand te trezesti dimineata in camin la 8 (in sesiune) ca o voce feminina stridenta urla in telefon la colega care e la examen, fara sa aiba cea mai vaga idee asupra materiei (atat cea care dicteaza cat si cea care scrie).
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby holliday » Wed Aug 11, 2010 5:01 pm

zubenelgenubi wrote:Cat despre copiatul la examene... e revoltator cand te trezesti dimineata in camin la 8 (in sesiune) ca o voce feminina stridenta urla in telefon la colega care e la examen, fara sa aiba cea mai vaga idee asupra materiei (atat cea care dicteaza cat si cea care scrie).


eu as fi dat muzica la maxim (daca tot m'ar fi trezit)

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din Vest

Postby zubenelgenubi » Thu Aug 12, 2010 12:34 am

Pai atunci m-ar fi injurat lumea pe mine...
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Festina » Fri Dec 30, 2011 11:46 am

Se copiaza in Davila?Vai de mine...Pe bune?Uaaaaaau...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Adriana » Mon Sep 10, 2012 9:45 pm

ooooo...si inca cum se copiaza si nu intereseaza pe nimeni!...au fost destule semnale ca se copiaza pe rupte cu casti,cu telefoane se ia 10 pe banda pe cine intereseaza?????/O facultate cu asa prestigiu !!!!!!....daca se indoieste cineva, le dau eu cateva nume sa le urmareasca evolutia ca din anul 1 sunt cu casti in ureche cumparate de parinti care culmea sunt cadre didactice... numai ca sa ramana la buget! trist si frustrant pentru un copil care invata ! dar pe cine intereseaza?????

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Festina » Thu Sep 13, 2012 12:35 pm

Adriana wrote:ooooo...si inca cum se copiaza si nu intereseaza pe nimeni!...au fost destule semnale ca se copiaza pe rupte cu casti,cu telefoane se ia 10 pe banda pe cine intereseaza?????/O facultate cu asa prestigiu !!!!!!....daca se indoieste cineva, le dau eu cateva nume sa le urmareasca evolutia ca din anul 1 sunt cu casti in ureche cumparate de parinti care culmea sunt cadre didactice... numai ca sa ramana la buget! trist si frustrant pentru un copil care invata ! dar pe cine intereseaza?????

BAUSIC?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Lore16 » Thu Sep 20, 2012 9:31 pm

mariangeo1991 wrote:
Adriana wrote:ooooo...si inca cum se copiaza si nu intereseaza pe nimeni!...au fost destule semnale ca se copiaza pe rupte cu casti,cu telefoane se ia 10 pe banda pe cine intereseaza?????/O facultate cu asa prestigiu !!!!!!....daca se indoieste cineva, le dau eu cateva nume sa le urmareasca evolutia ca din anul 1 sunt cu casti in ureche cumparate de parinti care culmea sunt cadre didactice... numai ca sa ramana la buget! trist si frustrant pentru un copil care invata ! dar pe cine intereseaza?????

BAUSIC?

Parca era o tipa Bausic, intrata la MG :? Coincidenta??
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Festina » Fri Sep 21, 2012 12:08 pm

Lore16 wrote:
mariangeo1991 wrote:
Adriana wrote:ooooo...si inca cum se copiaza si nu intereseaza pe nimeni!...au fost destule semnale ca se copiaza pe rupte cu casti,cu telefoane se ia 10 pe banda pe cine intereseaza?????/O facultate cu asa prestigiu !!!!!!....daca se indoieste cineva, le dau eu cateva nume sa le urmareasca evolutia ca din anul 1 sunt cu casti in ureche cumparate de parinti care culmea sunt cadre didactice... numai ca sa ramana la buget! trist si frustrant pentru un copil care invata ! dar pe cine intereseaza?????

BAUSIC?

Parca era o tipa Bausic, intrata la MG :? Coincidenta??

vai de mine.... ce coincidentaa.....
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Lore16 » Fri Sep 21, 2012 4:47 pm

:D
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Adriana » Sun Sep 23, 2012 3:54 pm

..da! coincidenta! probabil aceste ,,coincidente,, se multiplica pe zi ce trece fara ca sa pese cuiva sau sa ia atitudine! nu vreau sa cred ca aceasta facultate de prestigiu in lume care a dat nume sonore in medicna romaneasca devine un ...surogat a ceea ce a fost odata! nu contest faptul ca exista si ,,fenomene ale naturii,,dar ca 8 studenti dintr o grupa de 10 sa redea la un examen scris 13 paginii rand cu rand dintr-o carte....eminenta sa profesorul nu se sesizeaza:e pe cale sa se nasca genii???...cum e posibil ca la examenul oral cunostintele sa-ti fie evaluate la nota 5-6 si la scris sa iei 10????? te-ai desteptat asa peste noapte? ...ce sa zic ....de aceea viitorii ,,mari chirurgi ,, de nota 10 or sa uite nu penseta...toporul in noi! sa speram ca se va lua atitudine in acest sens;sa spuna NU COPIATULUI si cine trebuie pentru ca timpul trece si acesti studenti de ,,10,, vor fi inlocuitorii de maine a celor care azi ii examineaza!

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Festina » Sun Sep 23, 2012 4:53 pm

Adriana wrote:..da! coincidenta! probabil aceste ,,coincidente,, se multiplica pe zi ce trece fara ca sa pese cuiva sau sa ia atitudine! nu vreau sa cred ca aceasta facultate de prestigiu in lume care a dat nume sonore in medicna romaneasca devine un ...surogat a ceea ce a fost odata! nu contest faptul ca exista si ,,fenomene ale naturii,,dar ca 8 studenti dintr o grupa de 10 sa redea la un examen scris 13 paginii rand cu rand dintr-o carte....eminenta sa profesorul nu se sesizeaza:e pe cale sa se nasca genii???...cum e posibil ca la examenul oral cunostintele sa-ti fie evaluate la nota 5-6 si la scris sa iei 10????? te-ai desteptat asa peste noapte? ...ce sa zic ....de aceea viitorii ,,mari chirurgi ,, de nota 10 or sa uite nu penseta...toporul in noi! sa speram ca se va lua atitudine in acest sens;sa spuna NU COPIATULUI si cine trebuie pentru ca timpul trece si acesti studenti de ,,10,, vor fi inlocuitorii de maine a celor care azi ii examineaza!

dar pana la urma,de ce nu spunem noi NU COPIATULUI si instalam un dispozitiv de bruiere pe neve!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Adriana » Sun Sep 23, 2012 8:47 pm

..sunt convinsa ca viitorii medici de ,,10,,vor ramane in tara si vor ocupa cele mai bune locuri in spitalele de elita si doamne fereste ca domnii profesorii examinatori sa pice pe mana lor! sa inteleg ca acei studenti care iau 5 la oral si 10 la scris pot oricand sa se aseze la catedra sa predea daca lipseste profesorul???

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Festina » Sun Sep 23, 2012 9:04 pm

Adriana wrote:..sunt convinsa ca viitorii medici de ,,10,,vor ramane in tara si vor ocupa cele mai bune locuri in spitalele de elita si doamne fereste ca domnii profesorii examinatori sa pice pe mana lor! sa inteleg ca acei studenti care iau 5 la oral si 10 la scris pot oricand sa se aseze la catedra sa predea daca lipseste profesorul???

Eu am o colega care ia 10 mereu la orice fel de oral!(O iubesc mult de tot profii)!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Chingachgook » Sun Sep 23, 2012 11:05 pm

mariane mai taie din ele da-le dracu.

ai o predispozitie de a dezvolta frustrari.

adriana... de ce scrii... asa cu puncte... puncte...
ai... bradipsihie...?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8453
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby mihai_525 » Sun Sep 23, 2012 11:42 pm

ce cuvinte stie asta mai-mai sa zici ca-i medic.
America first

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Festina » Mon Sep 24, 2012 10:25 am

kooksee wrote:mariane mai taie din ele da-le dracu.

ai o predispozitie de a dezvolta frustrari.

adriana... de ce scrii... asa cu puncte... puncte...
ai... bradipsihie...?

vezi-ti de job,noi ne vedem de faculta!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Adriana » Tue Sep 25, 2012 9:23 am

kooksee,nu am bradipsihie! ai pus un diagnostic gresit! ce facem????

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Chingachgook » Wed Sep 26, 2012 9:35 pm

Invatam sa scriem intai.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Adriana
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Jul 25, 2005 5:28 pm

Re: "Spune NU copiatului!" ? Davila vs. orice alta fac din V

Postby Adriana » Thu Sep 27, 2012 4:37 pm

stimabile...scopul meu nu e sa intru in conflict aici! mesajul era altul !nu o sa-ti explic acum rolul punctelor de suspensie in literatura!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests