Alte activitati studentesti la medicina... (cercetare, cerc)

care ne mananca zilele
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Alte activitati studentesti la medicina... (cercetare, cerc)

Postby b3 » Sun May 03, 2009 1:55 pm

Ce mai poti face la medicina in afara de activitatea din curricula ? Eu stiu ca mai exista diverse cercuri sau grupuri de cercetare, cu durata variata (cateva luni - 6 ani, cat vrei sa te implici :) ), la diverse catedre:

- neurostiinte - condus de prof. Leon Zagrean de la catedra de Fiziologie
- microbiologie - condus de prof. Mircea Popa de la institutul Cantacuzino
- histologie / biologie celulara
- farmacologie
- psihologie medicala - condus de prof. Ovidiu Popa-Velea de la catedra de Psihologie medicala
- meloterapie - Ioan Bradu Iamandescu (catedra de Psihologie medicala)
- imunohistochimie Institutul C. I. Parhon

Mai exista si diverse proiecte de cercetare dar din cate stiu eu nu sunt constante ca cele de mai sus. Cel putin eu nu am auzit de ele decat sub forma de afise prin spitale in care catedra de <specialitate> invita studentii doritori sa participe la proiectul X si existau si niste criterii de selectie. Din pacate nu-mi amintesc nici un exemplu concret si nici despre cercuri/grupuri nu stiu prea multe asa ca invit userii care au participat sa dea mai multe detalii si opinia lor despre avantaje, dezavantaje, utilitatea activitatilor de genul asta.

Activitatea de cercetare care poate fi realizata in modul asta se poate concretiza intr-o lucrare cu care se poate participa la un congres studentesc din tara sau strainatate. ;)

Pentru activitatile extra-curriculare din cadrul organizatiilor studentesti avem alt topic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
danae
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Mar 23, 2008 10:10 pm

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby danae » Sun May 03, 2009 3:21 pm

Ar mai fi si cercul de Psihologie Medicala, condus de Dr. Popa-Velea, in cadrul caruia se realizeaza diverse proiecte de cercetare, ale caror rezultate sunt prezentate la congrese de profil.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby b3 » Sun May 03, 2009 3:43 pm

l-am adaugat in primul topic :) exista si cerc de muzico-terapie al prof. Iamandescu ? vorbea de el acum niste ani dar nu stiu daca s-a concretizat.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby cosmina-gabriela » Sun May 03, 2009 4:02 pm

b3 wrote:l-am adaugat in primul topic :) exista si cerc de muzico-terapie al prof. Iamandescu ? vorbea de el acum niste ani dar nu stiu daca s-a concretizat.



Nu-i zice cerc, ci fac cercetare ( a tinut sa ma corecteze un prieten care lucreaza cu Iamandescu).

User avatar
danae
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Mar 23, 2008 10:10 pm

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby danae » Tue May 12, 2009 9:33 pm

Hello people,

joi, 14 mai, va avea loc in Amfiteatrul SUUB, incepand cu ora 17.00, un eveniment in cadrul caruia diferite catedre din UMF vor prezenta activitatile si proiectele lor de cercetare... ar putea fi interesant pt cei ce vor sa afle mai multe despre "alte activitati studentesti la medicina"... :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby b3 » Wed May 13, 2009 3:47 pm

Si uite asa aflam si unde se poate face cercetare :)

Invitati la targul de mai sus:

Laboratorul de Biologie Moleculara si Histologie (Prof. dr. Mircea Leabu)
Laboratorul de Biofizica (prof. dr. E. Ganea)
Laboratorul de Transplant cu Celule Stem - Spitalul Fundeni,
Laboratorul de Biochimie (prof. dr. V. Atanasiu/ prof. dr. M. Mohora)
Laboratorul de Neurostiinte (prof. dr. L. Zagrean)
Laboratorul de Dermatologie - Spitalul Colentina (Conf. dr. S. Tiplica),
Cercul de Psihologie (dr. psih. o. Popa-Velea)
Departamentele de Nefrologie si Pneumologie - Spitalul Fundeni
Departamentul de Endocrinologie - Institutul National de Endocrinologie Parhon
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby Riley » Wed May 13, 2009 6:44 pm

Multumim pentru info.
Care targ de mai sus? Cel de orientare profesionala (parca era in perioada 11-17 mai la UMF) sau la prezentarea de joi din amfiteatrul SUUB?
Si ca tot am ajuns la capitiolul targ de orientare profesionala-se mai tine ceva sau a fost in weekend?
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby Chingachgook » Wed May 13, 2009 7:59 pm

a fost
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danae
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Mar 23, 2008 10:10 pm

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby danae » Wed May 13, 2009 8:39 pm

Riley wrote:Multumim pentru info.
Care targ de mai sus? Cel de orientare profesionala (parca era in perioada 11-17 mai la UMF) sau la prezentarea de joi din amfiteatrul SUUB?
Si ca tot am ajuns la capitiolul targ de orientare profesionala-se mai tine ceva sau a fost in weekend?


Buna!

Postul lui b3 se refera la prezentarea de joi (maine), de la SUUB, intitulata ceva de genul "Targul proiectelor de cercetare".

By the way, merci pentru detalii, b3!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby b3 » Wed May 13, 2009 9:17 pm

Riley, orientarea postuniversitara va fi joi sau vineri, nu stiu exact. Vezi ca sunt afise lipite la facultate, unul este sigur la intrarea in SUUB (dinspre facultate) sau cauta pe cineva din SSMB sa-ti spuna. Pe grupul lor vad ca nu au pus programul complet. Ce zice kooksee ca a fost e targul de cariere medicale.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby Riley » Thu May 14, 2009 9:51 pm

Da, m-am lamuritm astazi. Multumesc de lamuriri. Orientarea profesionala va fi maine, nu au zis insa si ora.
Ce pot spune este bravo initiativei SSMB, este foarte important sa existe in fiecare an pt bobocei ceva de genul acesta, la care sa participe si mai multe catedre, sa existe un "orar" de selectie pt fiecare catedra. Oricum e bine ca se misca ceva! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby yutthyra » Wed Aug 05, 2009 9:02 pm

am o intrebare:in aceste "alte activitati studentesti la medicina" se pot implica si boboceii?si daca da ce trebuie facut?sau ne lovim de vesnicul "tu esti boboc iesi afara si vino peste cativa ani?"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby b3 » Sun Aug 09, 2009 9:18 pm

Poate participa oricine, din orice an :) Insa primul semestru din anul 1 cel putin este destul de bulversant chiar si fara activitati extracurriculare :) Cred ca din anul 2 e mai indicat, de altfel si majoritatea materiilor care au ca extensie grupurile/cercurile astea sunt materii de anul 2.

Si ca regula generala, ignora chestiile de genul "tu esti an mic, stai in banca ta" ;) Mai intai observa, apoi pune intrebari si dup-aia implica-te. Ca pe forum :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby b3 » Wed Oct 28, 2009 9:40 pm

mai sus :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby Bogdan_DD » Tue Nov 10, 2009 10:33 am

Anunt:

Catedra de Neurologie Pediatrica din cadrul Spitalului "Dr. Alexandru Obregia" organizeaza la data de 23 noiembrie 2009, la ora 13.30 o selectie a studentilor din anii II si III interesati sa se implice in activitatea de cercetare clinica neuropediatrica. Selectia va avea loc la Spitalul "Dr. Al. Obregia" Sos.Berceni 10-12, Clinica Neurologie Pediatrica 1. Pentru mai multe detalii sunati la numarul 0740011987.

ariadna20012001
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Jan 11, 2010 1:51 am

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby ariadna20012001 » Mon Feb 15, 2010 4:06 pm

Stie cineva cum se poate ajunge sa faci cercetare la Departamentul de Nefrologie Fundeni? exista un moment in care se face o selectie a studentilor sau cum se procedeaza?
Multumesc anticipat,
Alecsandra

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby Iepurita » Mon Feb 15, 2010 5:52 pm

Am avut si noi anul trecut cateva zile dedicate "orientarii profesionale" , diversi dr de la majoritatea catedrelor au venit , au prezentat meseria lor cu bune si rele , au raspuns la intrebari. Exceptand celebra " meseria e foarte frumoasa , dar ... nu este pt. femei" pe care am tot auzit-o de la chirurgii a fost ok. A fost o prezentare si din partea unei companii farmaceutice si tipa de acolo care arata impecabil cred ca te putea convinge sa cumperi si un *** :mrgreen:
Cursul SMURD al lui Arafat intra aici? Ca nu l-am vazut pomenit.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina...

Postby b3 » Fri Jul 02, 2010 10:39 pm

Laboratorul de imunohistochimie al Institutului C. I. Parhon organizeaza interviu in vederea integrarii in echipa de cercetare a doi noi membri. Pentru inscrieri trimiteti un CV cu datele de contact pana la 08.07.2010 la adresa ionutq [at] gmail [dot] com
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina... (cercetare, cerc)

Postby b3 » Fri Oct 08, 2010 5:49 pm

Esti student la UMF „Carol Davila” Bucuresti ?
Vrei o activitate de cercetare? Vrei sa iti faci lucrarea de diploma?
Vrei sa iei contactul cu pacientii inca din primii ani de facultate?


Catedra de Psihologie Medicala te invita sa participi Luni 11.10.2010, orele 19:30 , Amf 3, la prima sedinta a cercului de cercetare.

Cercurile de Muzicoterapie ºi Problematica stresului psihic al Catedrei de Psihologie medicalã ( condus de prof. dr. I.B.Iamandescu) vã invitã la efectuarea unor cercetãri interdisciplinare ( catedrele de Psihologie Medicala, Fiziologie, Neurologie ºi Endocrinologie) bazate pe efectele practice (experimental sau psihosocial) ale muzicii ( în plan psihofiziologic ºi endocrinologic ) , obiectivate prin teste psihologice, markeri psihofiziologici hormonali ºi imunologici) .
Rezultatele acestor cercetãri vor primi obiectul unor comunicãri, articole ºi capitole de cãrþi, precum ºi al unor viitoare lucrãri de diplomã ºi capitole de cãrþi, precum ºi al unor viitoare lucrãri de diplomã.
De asemenea, prezentarea unor astfel de rezultate la congrese interne ºi internaþionale vor fi susþinute financiar în limitele posibile de cãtre Societatea de Psihosomaticã ºi eventual de alte societãþi interesate de aceastã cercetare.
Cei interesaþi în acest studiu se pot adresa pentru informaþii suplimentare la :
Stud. Chitu Alexandru email: andutu87 @ yahoo. com , tel: 0745571824
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina... (cercetare, c

Postby Riley » Mon Apr 11, 2011 6:50 pm

Targul laboratoarelor de cercetare luni, 9 mai 2011 UMF Carol Davila, cel mai probabil Facultatea de Medicina (ora si amplasarea vor fi anuntate ulterior).

Dintre sugestiile facute de organizatori celor care prezinta structura laboratoarelor


- importanta cercetarii si a formarii gandirii stiintifice inca din timpul scolarizarii academice a studentilor

- aspectele pozitive dar si responsabilitatile pe care le presupune activitatea de cercetare in cadrul laboratorului din care faceti parte (ex : facilitarea prezentei la conferinte, congrese etc.)

- numarul aproximativ de ore pe care un student il petrece/ar fi necesar sa-l petreaca in cadrul laboratorului

- profilul studentului pe care l-ati dori in echipa

- modalitatea de admitere in grupul de cercetare (examen, interviu etc)

- prezentare Power Point; timp alocat: 10 minute+5min intrebari; public asteptat: 150 de studenti din anii 1 – 5, la Facultatea de Medicina,
dar si medici rezidenti.




Sper sa fiti prezenti in numar cat mai mare!!!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Alte activitati studentesti la medicina... (cercetare, c

Postby anncush » Mon May 02, 2011 3:29 pm

Riley wrote:Targul laboratoarelor de cercetare luni, 9 mai 2011 UMF Carol Davila, cel mai probabil Facultatea de Medicina (ora si amplasarea vor fi anuntate ulterior).

[...]

Sper sa fiti prezenti in numar cat mai mare!!!


Si au aparut si restul detaliilor importante legate de locul de desfasurare si de ora evenimentului, dupa cum urmeaza in anuntul urmator:



Targul Laboratoarelor de Cercetare

9 mai 2011, Sala de Consiliu a Faculatatii de Medicina Generala, ora 17:00


Invitati: reprezentati a numeroase centre si laboratoare de cercetare stiintifica
din Facultatea de Medicina

In program:

* Teme pentru lucrarea de licenta
* Posibilitati de colaborare permanenta
* Internship pe perioada verii intr-un laborator de cercetare

Participarea este gratuita, tot ceea ce trebuie sa faceti este sa va inscrieti pe urmatorul formular




Echipa ZEM 2011
Contact: 0722.213.003
E-mail: zilele.educatiei.medicale@gmail.com
Slowly getting less stupid :)


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests