paramedici

care ne mananca zilele
User avatar
Lea
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Sep 20, 2008 9:03 pm
Location: bucuresti

paramedici

Postby Lea » Sat Sep 20, 2008 9:35 pm

:help: :help: :help:

hello..va rog sa ma lamuriti si pe mine cu privire la 2 aspecte care ma "macina" demult :roll:

cum pot obtine calificarea de paramedic fiind student la medicina anII?..intentionez vara viitoare sa urmez cursurile SMURD dar nu stiu daca acestea imi pot oferi aceasta calificare..

si a doua chestie..cursurile SMURD se pot face si in Bucuresti?

scuzati-ma daca o sa para prostesti intrebarile..chiar as vrea sa stiu si nu gasesc nicaieri(pe net) resursele care sa ma informeze

v-as fi recunoscator daca m-ati lamuri
:warning:
A citi fara sa gandesti e ca si cum ai manca fara sa digeri. (Edmund Burke)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: paramedici

Postby Chingachgook » Sun Sep 21, 2008 4:55 pm

in ro nu exista paramedici.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lea
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Sep 20, 2008 9:03 pm
Location: bucuresti

Re: paramedici

Postby Lea » Sun Sep 21, 2008 5:30 pm

kooksee wrote:in ro nu exista paramedici.

http://www.postamedicala.ro/meseria-de- ... uta--.html

:? :?

cursurile de la smurd se pot face in Bucuresti?sau tre' neaparat deplasare la Tg Mures?
A citi fara sa gandesti e ca si cum ai manca fara sa digeri. (Edmund Burke)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: paramedici

Postby Chingachgook » Sun Sep 21, 2008 11:04 pm

echipajele astea de acuma sunt cu asistenti, medici, pompieri si uneori voluntari.
nu exista in ro in momentul asta paramedici.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dr.ruxy
senior
senior
Posts: 398
Joined: Sun Aug 31, 2008 2:04 pm

Re: paramedici

Postby dr.ruxy » Wed Sep 24, 2008 10:05 pm

ba da... exista!

l-am auzit pe arafat la o conferintza spunand ca exista! prin lege
deci cred ca acolo ar trebui sa cauti
Nu exita esec, exista feedback!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: paramedici

Postby Chingachgook » Fri Sep 26, 2008 4:49 pm

ba sunteti culmea. nu exista inca
abia s-a introduc in nomenclatura. si asta ca a tinut raed arafat mortis (lucru bun de altfel).
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: paramedici

Postby excristi » Thu Oct 02, 2008 2:53 pm

Exista paramedici in ro. Eu stiu la smurd la cluj.
Studentii care au facut cursurile smurd la cluj, daca au dorit au dat un examen, apoi vreun am de cursuri, teste si garzi si apoi au devenit paramedici III.
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
dr.ruxy
senior
senior
Posts: 398
Joined: Sun Aug 31, 2008 2:04 pm

Re: paramedici

Postby dr.ruxy » Thu Oct 02, 2008 4:19 pm

se face asta si la bucuresti?
Nu exita esec, exista feedback!

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: paramedici

Postby excristi » Wed Oct 08, 2008 8:34 am

nope
www.AdmitereMedicina.ro

marrona
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Sep 19, 2008 3:06 pm

Re: paramedici

Postby marrona » Fri Oct 24, 2008 10:15 pm

si in sibiu exista paramedici. studentii au acelasi privilegiu ca cei din cluj, dau examen scris, sunt paramedici de linie 3 cu garzi de 12 ore. Apoi se da un examen practic , la cateva luni distanta...si daca iau devin paramedici de linie 2 cu garzi de 24 de ore. Cei de linie 1 sunt cei mai pregatiti. Ca sa fii unul de-ai lor treb sa fii la fel de bun :D, ei decid daca te promoveaza sau nu...daca esti indeajuns de pregatit...
Este o oportunitate extraordinara...cel mai bun lucru experimentat in sibiu....(in rest facultatea in sine lasa mult, muuuullt de dorit) crybaby2.gif crybaby2.gif
Mi-e dor de ei...ce vremuri... :(

User avatar
Lea
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Sep 20, 2008 9:03 pm
Location: bucuresti

Re: paramedici

Postby Lea » Fri Oct 24, 2008 10:17 pm

marrona wrote:si in sibiu exista paramedici. studentii au acelasi privilegiu ca cei din cluj, dau examen scris, sunt paramedici de linie 3 cu garzi de 12 ore. Apoi se da un examen practic , la cateva luni distanta...si daca iau devin paramedici de linie 2 cu garzi de 24 de ore. Cei de linie 1 sunt cei mai pregatiti. Ca sa fii unul de-ai lor treb sa fii la fel de bun :D, ei decid daca te promoveaza sau nu...daca esti indeajuns de pregatit...
Este o oportunitate extraordinara...cel mai bun lucru experimentat in sibiu....(in rest facultatea in sine lasa mult, muuuullt de dorit) crybaby2.gif crybaby2.gif
Mi-e dor de ei...ce vremuri... :(

si in ce an se poate intampla asta? k banuiesc k nu din primu' an devin paramedici linie 3..
A citi fara sa gandesti e ca si cum ai manca fara sa digeri. (Edmund Burke)

w32mer
Posts: 3
Joined: Thu Jul 23, 2009 9:38 pm

Re: paramedici

Postby w32mer » Thu Jul 23, 2009 9:50 pm

Se poate si din anul I. Vorbesc despre Cluj, unde se organizeaza cursuri odata la 3 ani cam...La cursul de anul asta au fost admisi studenti din anii 1-4. Depinde in ce an esti cand se organizeaza cursul:) . Singura chestie e ca nimeni nu tine cont de faptu ca tu esti anul I si ca urmare ti se vorbeste in chineza...chineza veche :D. Totusi, nu e imposibil :allright: Inca o chestie e faptul ca toate garzile astea, si in UPU si pe ambulanta sunt voluntare, si la faculta nu prea intereseaza pe nimeni ca tu tocmai ai venit din garda si iti pica ochii in gura de somn...plus ca in anul I mai si urla profii la tine cu formule de gen "Tu nu stii nimic despre nimic si iti trebe SMURD?!"

marcantonius
Posts: 1
Joined: Fri Nov 13, 2009 5:36 pm

Re: paramedici

Postby marcantonius » Fri Nov 13, 2009 5:38 pm

am si eu o rugaminte , unde pot face in bucuresti un curs de paramedic ( se pare ca nu exista din ce ati vb voi pana acu) sau macar de prim ajutor?

User avatar
Lea
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Sep 20, 2008 9:03 pm
Location: bucuresti

Re: paramedici

Postby Lea » Sat Nov 21, 2009 7:43 pm

marcantonius wrote:am si eu o rugaminte , unde pot face in bucuresti un curs de paramedic ( se pare ca nu exista din ce ati vb voi pana acu) sau macar de prim ajutor?

la Floreasca...la Sp Pantelimon..la Ambulanta Bucuresti...asta pt prim ajutor..mergi si intrebi..dar se fac intr-o anumita perioada..la Pantelimon tocmai s-au terminat..la Floreasca se fac de obicei vara..daca intradevar vrei sa te faci paramedic trebuie sa urmezi niste cursuri de vreo 6 luni la SMURD..vezi poate la Tg Mures mai ai vreo sansa in perioada asta..recunosc ca nu stiu exact dar ma intereseaza si pe mine urgenta si sunt cat de cat informata
A citi fara sa gandesti e ca si cum ai manca fara sa digeri. (Edmund Burke)


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 97 guests