Intrebare reusita anul 1

care ne mananca zilele
mihaelaa
Posts: 3
Joined: Sun Sep 14, 2008 1:32 pm

Intrebare reusita anul 1

Postby mihaelaa » Sun Sep 14, 2008 2:23 pm

Salut tuturor,
Sunt intr-o mare dilema. Poate ca cineva care se gaseste intr-o situatie similara ma poate lamuri...M-am inscris in anul I, lucrez si am un bebe de 1 an. Credeti ca am vreo sansa sa-mi reusesc anul tinand cont de faptul ca nu voi putea participa la toate cursurile? Ganditi ca ma pot pregati acasa sau prezenta este absolut necesara? Tb sa va spun ca am absolvit deja o facultate. Aleg medicina acum, din pasiune (bizar nu-i asa?). Oare merita sacrificiul? Multumesc celor ce-si vor da parerea.

miki2283
senior
senior
Posts: 166
Joined: Mon Jun 18, 2007 9:26 pm
Location: wandering around

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby miki2283 » Sun Sep 14, 2008 2:35 pm

Cursurile nu sunt o problema. La unele mergi ,pe unele le mai iei de la colegi...problema este cu partea practica unde cel putin oficial cu mai mult de 3 absente nu intri in examen. La multi asistenti regula nu este respectata, dar mai este si cate un "binevoitor" care abia asteapta sa faca probleme. Tot ce-ti pot spune este ca in final tine de tine reusita si mai bine iei fiecare zi pe rand si vezi tu pe parcurs daca poti tine ritmul sau nu. Bafta multa !

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby drwikiwiki » Sun Sep 14, 2008 2:40 pm

Sunt intr-o mare dilema. Poate ca cineva care se gaseste intr-o situatie similara ma poate lamuri...M-am inscris in anul I, lucrez si am un bebe de 1 an. Credeti ca am vreo sansa sa-mi reusesc anul tinand cont de faptul ca nu voi putea participa la toate cursurile? Ganditi ca ma pot pregati acasa sau prezenta este absolut necesara? Tb sa va spun ca am absolvit deja o facultate. Aleg medicina acum, din pasiune (bizar nu-i asa?). Oare merita sacrificiul? Multumesc celor ce-si vor da parerea.
1.medicina se face numai prin prezenta la Lp-uri mai ales in primii ani!
2.Pasiune inseamna a fi conectat bine in primii 3 ani!
3.incepand din anul 4 abia atunci poti vorbi despre (ma pot pregati singura acasa!
4.pe vremuri circula un banc:
studentii de la medicina :
anul I,invata toata ziua
anul 2,invata o data pe zi
anul 3,invata in fiecar zi
anula 4 invata o data pe saptamana
anul,5 invata doar in sesiune
anul,6 in ziua examenului intreaba:oare ce ex avem azi?!

User avatar
dr.ruxy
senior
senior
Posts: 398
Joined: Sun Aug 31, 2008 2:04 pm

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby dr.ruxy » Sun Sep 14, 2008 2:49 pm

cred ca e f greu... in anul II o colega a facut un bebe si in vara avea restantze la aproape toate materiile :|
plus ca acum cursurile au devenit cu prezenta obligatorie (bine... nu se prea respecta), dar oricum prezenta la lp-uri e cruciala

sa faci medicina din pasiune este foarte bine, dar daca iti doresti sa si profesezi aceasta meserie e cam dificil
Nu exita esec, exista feedback!

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby Cron0s » Sun Sep 14, 2008 5:14 pm

Cel mai bine e sa incerci si sa vezi cum e.
Asa cum ai citit deja pana acuma, LPurile sunt baza, la alea nu poti lipsi, nu numai ca te ajuta enorm de mult sa inveti,dar cu absente acolo, nu te poti prezenta in exam.

Faza e cam asa, tind minte ca in anul I am avut chiar la inceput, un cuplu care erau la a doua facultate. Din pacate nu au avut cum sa continue dupa primul sem, pentru ca fiind ocupati si-au lasat mai toata materia de invatat in sesiune, plus multe LPuri de recuperat. Cu toate astea au incercat, si mai sunt alte persoane care chiar au trecut de primul an si continua.
Depinde de tine cum o sa le imbini pe toate, pentru ca laboratoarele tind sa se tot adune, si ajungi obosit acasa, caz in care tu va trebui sa acorzi atentie copilului.

User avatar
dr.ruxy
senior
senior
Posts: 398
Joined: Sun Aug 31, 2008 2:04 pm

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby dr.ruxy » Sun Sep 14, 2008 6:00 pm

as mai adauga faptul ca in primii 2 ani orarul tau va fi foarte plin ... vei avea zile de genu 8-20... deci trebe sa fii pregatita!
Nu exita esec, exista feedback!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby Chingachgook » Sun Sep 14, 2008 8:53 pm

hai ma terminati cu prostiile.
eu in anul 1 nu am fost semestrul 2 aproape de loc la scoala (lucram)
si intr-un fel sau altul am trecut in anul 2, etc (fara spagi la examen)
te duci vb cu asistentul, mai vii cand apuci, mai chiulesti. sunt in general neintelegatori cand esti nesimtit.
mai recuperezi inainte de examne ( te duci o data si recuperezi mai multe absente, etc)
ideea e ca se poate.
nu sunt de acord cu drwiki ca importanti usnt anii mici. medicina se face in clinica, biochimie si farmaco poti citi si acasa.
mai ales daca zici ca te pasioneaza.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby Phat Skidz » Sun Sep 14, 2008 9:01 pm

Sunt de acord, cel puţin medicina din Bucureşti e o facultate care, din păcate, se poate termina şi fără să te duci prea des (ba chiar şi fără să înveţi, după cum s-a verificat de nenumărate ori). Sper că cei de la ziare nu citeşte asta. Sigur că în anul I te sperii, dar sperietoarea e cam degeaba. De învăţat, se învaţă esenţialmente de unul singur, nu te învaţă nimenea nimica. Doar că sunt mulţi ani (6 + 5) pe care nu te lasă să-i comprimi :)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby Cron0s » Mon Sep 15, 2008 11:02 am

Da Vlad, dar tine si de persoana in sine cum vrea sa treaca prin facultate.Sa treci din mila profesorului din semestru in semestru, si sa stai la tocmeala cu asistentii pentru niste absente... Pe ea a zis ca o pasioneaza medicina, nu ca a dat la medicina doar ca nu s-a gandit la altceva :)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby Phat Skidz » Wed Sep 17, 2008 12:35 am

Cred că o pasionează mai ales ideea de medicină. Altfel, medicina e de fapt vreo 40 de meserii! Mă îndoiesc că până la urmă te pot pasiona toate, dacă nu trăieşti vreo 40 de vieţi. Mai rău e că, în anii mai mari, şi să vrei din tot sufletul să profiţi la maximum de un stagiu, nu poci, că n-are asistentu timp de tine.
Şi crezi că mie îmi place că facultatea de medicină e aşa cum e?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
amnezyca
senior
senior
Posts: 153
Joined: Thu Sep 07, 2006 9:24 pm
Location: bucuresti

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby amnezyca » Wed Sep 17, 2008 9:25 am

apropo de importanta prezentei la lp uri in primii doi ani : HA ! cu exceptia a 2 materii ( din alea cu 2 credite , ca tot ne facem toti griji acum ce note avem si la ce materie ) pierdere de vreme si chin . nu ti explica nimeni nimic...nu ntelegi ce se ntampla...ce nevoie aveam in anu 1 la bioch sa fac titrari si sa colorez diverse pe acolo ( inclusiv halatu ) daca nu ti explica nimeni despre ce i vb??..era scris in fisa postului probabil....s.a.m.d...concluzia e ca inveti singur , din carte...ar trebui sa se numeasca la distanta , dar iti mai mananca si ei timpul , cat mai mult daca se poate ( 8-20 , cu precizarea ca e valabil pentru cei care chiar nu lipsesc de la nimic ) .nu trebuie sa ti faci griji ca nu faci fata , stiu destui oameni care lucreaza si care se descurca ..mai greu , dar merge :) acum cu pasiunea nu stiu ce sa zic , ca nu stiu cum e . poate ne spui tu , dupa :)

User avatar
dr.ruxy
senior
senior
Posts: 398
Joined: Sun Aug 31, 2008 2:04 pm

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby dr.ruxy » Wed Sep 17, 2008 9:44 am

utile sau nu... prezenta la lp-uri e obligatorie si necesara
Nu exita esec, exista feedback!

User avatar
amnezyca
senior
senior
Posts: 153
Joined: Thu Sep 07, 2006 9:24 pm
Location: bucuresti

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby amnezyca » Wed Sep 17, 2008 9:58 am

daca nu poti sa te duci cu grupa , te poti duce la alta ora , sau in alta zi ...

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby Cron0s » Wed Sep 17, 2008 1:35 pm

vlad stroescu wrote:Cred că o pasionează mai ales ideea de medicină. Altfel, medicina e de fapt vreo 40 de meserii! Mă îndoiesc că până la urmă te pot pasiona toate, dacă nu trăieşti vreo 40 de vieţi. Mai rău e că, în anii mai mari, şi să vrei din tot sufletul să profiţi la maximum de un stagiu, nu poci, că n-are asistentu timp de tine.
Şi crezi că mie îmi place că facultatea de medicină e aşa cum e?


Ar fi ceva necurat daca ti-ar place chiar toate :D Dar nah, trebuie acordata putina atentie si la alea, poate nu de 8-10, dar peste "sfantul" 5 si "divinul" 6.

User avatar
Raluuuuu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Jul 24, 2008 8:05 am

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby Raluuuuu » Wed Sep 17, 2008 2:35 pm

--------->>>>ti-ar placea :D(nu "ti-ar place")

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby Cron0s » Wed Sep 17, 2008 4:34 pm

My bad :)

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: Intrebare reusita anul 1

Postby furnicuta » Mon Sep 22, 2008 9:24 am

imi aduc aminte ca anul 1 a fost extrem de nasol ptr mine dar asta pt ca nu eram obisnuita cu multe, inclusiv cu trezitul la 6 dimineata si orarul aiurea.dar u ai mai trecut printr-o facultate si sigur te vei descurca.intradevar, tin minte ca volumul de informatie pe care trebuia sa-l digeram in primul an era enorm in comparatie cu ceea ce facem la liceu sau chiar cu exam de admitere!
dar o sa-ti prinda bine! e o experienta noua care mie personal mi-a deschis ochii!
si eu sunt printre cei (sper eu nu putinii) care fac asta din pasiune. ai sa vezi ca o sa intampini dificultati destule dar mai ales din partea oamenilor (unii colegi si profesori mai neintelegatori) dar daca iti doresti cu adevarat poti trece peste toate piedicile!
sfatul meu e sa nu renunti si sa-ti urmezi visul!
MULT SUCCES! :allright:


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 93 guests