Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

care ne mananca zilele
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Fri Apr 18, 2008 6:21 pm

Am creat topicul acesta pentru a aduna toate propunerile de imbunatatire a procesului educativ din Facultatea de Medicina din Bucuresti. Intentia este de a indruma spre acest topic cadrele didactice si in special Comisia pentru Evaluarea si Asigurarea Calitatii in Invatamant a UMF Carol Davila (condusa de Prof. Univ. Dr. Ion Fulga).

Primele propuneri au fost deja facute de reprezentantii studentilor si au fost pe ordinea de zi a primei intalniri a Comisiei.

"Prima intalnire in cadrul acestei comisii a reunit urmatoarele persoane: Domnul Prorector Fulga si reprezentantii studentilor in cadrul comisiei din partea Facultatii de Medicina si Facultatii de Farmacie.
Ordinea de zi a fost:
- redactarea unui regulament pentru stabilirea reprezentantilor in consiliu, senat, comisii ba mai mult chiar o reglementare a stabilirii modului de alegere a sefilor de serie. Voi anexa dupa ordinea de zi adresa prin care ni se cere acest lucru si ulterior intr-un vom prezenta o schita generala a respectivului regulament.
- domnul Prorector este unitar cu dorintele noastre si ale Senatului Universitatii de a se stabili niste criterii de evaluare ale studentilor ba mai mult conform principiilor enuntate de ARACIS stabilirea unor criterii de evaluare a profesorilor de catre studenti. Pentru stabilirea acestor criterii intr-o prima faza se va efectua corelarea programelor didactice pentru fiecare disciplina pentru ca sa se incerce atingerea dezideratului unei examinari coerente a studentilor indiferent de clinica unde isi efectueaza stagiul plus realizarea unei baze de date care sa cuprinda subiecte/intrebari/ grile pentru a fi folosita la examinarea studentilor. Cu deosebita placere am fost informati de dorinta unora dintre cadrele didactice de a ne sustine in incercarea de a se redacta manuale unice pe facultate pentru fiecare disciplina in parte."

Sursa: grupul de discutii Yahoo al SSMB


In calitate de moderator al acestei arii a forumului, va rog sa folositi un limbaj adecvat si sa formulati propunerile cat mai clar. Mesajele care se abat de la subiect vor fi mutate.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Dan » Fri Apr 18, 2008 7:51 pm

1.Nu stiu daca ideea cu manualele e cea mai reusita. Totusi vorbim de o facultate si cred ca mai potrivita ar fi o bibliografie comuna pentru fiecare disciplina in parte.
2. Intrarea in amfiteatru sa se face fara obiecte de scris. :D - mai precis ar fi foarte util sa dispara sistemul de dictare. Studentul ar trebui sa stie despre ce discuta profesorul la curs in ora urmatoare, sa aiba habar de subiectul asta de dinainte, iar profesorul mai mult sa raspunda la intrebari si sa lamureasca suplimentar pe tema subiectului. Adica in loc de curs dictat ar fi mai bun un fel de workshop unde atentia sa fie indreptata spre discutie nu spre frica ca n-ai scris tot din ce-a zis profesorul.
3. Ideea de evaluare a profesorilor de catre studenti trebuie sa aiba la baza ideea de feedback. O singura data am fost intrebat in facultate de catre un profesor ( Prof Purghel de la Ortopedie )ce parere am avut despre stagiu. Intr-o prima faza consider ca ar trebui sa existe niste chestionare de feedback la finalul fiecarui stagiu care ar trebui sa ajunga inclusiv la seful de disciplina. E greu de gasit o formula cat mai obiectiva de evaluare, care trebuie sa fie in primul rand profesionala. Prin profesional inteleg in primul rand didactica. Calitatea cea mai importanta a unui profesor este sa fie un bun didact.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby 187.92a » Fri Apr 18, 2008 8:08 pm

eu nu consider ca ar trebui sa ne indreptam spre cursuri de 'discutii libere'.
doua mari motive:
unu ca ar fi avantajati cei extrovertiti, parerile lor ar fi discutate, ar monopoliza etc, si saracul introvertit ar fi foarte enervat; doi ca stim ca toti asistentii si profii nepregatiti faceau 'hai sa facem discutii libere', fie de lene fie de incapabili sa faca o expunere cuceritoare, si patru: un curs are o logica: ala care e mai tare (adica proful) sintetizeaza esentialul si il expune studentului, caci el studentul trebuie sa afle esentialul si ulterior acasa sa dezvolte el ce vrea pe scheletul expus/explicat..si ultimul argument, al treilea: un curs unitar poate sta la baza unui sistem unitar de evaluare.

e ca pe forum, unde unul ca trident momopolizeaza si deturneaza discutiile. la cursurile gen workshop, discutia se purta intre lector si cate un extrovertit de te luai cu mainile de cap. si in fiecare serie exista cate o extrovertita/un extrovertit care crede ca stie "medicina adevarata" (genul ala care perie toti profii, se crede super tare, pica reziul de zece ori si ajunge un bun reprezentant)

mesaj editat

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Dan » Fri Apr 18, 2008 8:14 pm

Aici intervine spiritul didactic al profesorului care trebuie sa stie foarte clar cu ce trebuie sa plece studentul de la curs . Nimic mai simpu decat sa transmita respectivului "extrovertit" - era vorba ca mentinem un limbaj decent - ca intrebarea sau insistentele lui nu sunt subiectul cursului. Profesorul ramane totusi autoritatea. ( pe forum autoritatea se face simtita in conditii extreme )
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby helios » Fri Apr 18, 2008 8:40 pm

Cateva idei
1. Afisarea programei cursurilor pt fiecare catedra in parte, cu temele discutate, si bibliografie suplimentara (pt tocilari,curiosi,etc)
2. Nu sunt de acord cu manuale editate special pt fiecare catedra,cred ca reprezinta doar un cost suplimentar pe care multi nu si l-ar asuma. Si oricum,as we all know it,medicina e alta de la an la an,ar insemna sa se editeze mereu manualul. Mai degraba prefer distribuirea in format electronic (ppt,de obicei) a cursurilor,exact asa cum vor aparea,si asta la inceput de stagiu,nu in prag de examen. Eventualele modificari le-am putea face chiar noi singurei acasa. In felul asta,fiecare poate veni cu varianta printata a cursului, iar daca are o curiozitate fantastica poate citi inainte ca sa stie cum sta treaba (mai mult pt el,nu doar ca sa vorbeasca neintrebat in timpul cursului, ca sa zica lumea,mama cata medicina stie asta. Cunoastem situatia)
3. Cursul impartit in 2. In prima ora sa se discute chestiunile exclusiv teoretice, sa se accentueze esentialul, si pt D-zeu,poate se sesizeaza vreun profesor sau asistent si renunta la detaliile aberante (nshpe mii de doze, de medicamente,de scheme, de etiologii). Personal,daca as fi profesor, as fi foarte multumit daca studentii mei ar stii esentialul si ceva pratica,lucruri pe care sa nu le uite prea repede. Ce-mi pasa mie cate miligrame din medicamentu' X se da in cutare boala, pot oricand sa deschid un ghid de buzunar,ca doar asta e scopul lor. Important e sa inteleg mecanismele fiziopatologice,aspectele clinice,cum diagnostichez boala, ce intrebari sa pun pacientului,etc. Facultatea asta parca e o fabrica de zombie cu stetoscoape, unii habar nu au ce au invatat, insa sunt in stare sa-ti emita pasaje intregi de harrison (numai sa nu-i intrerupi,ca se pierd si nu stiu unde au ramas).
4. Nu e rea o verificare la 5-6 cursuri, acolo un set de grile. Te obisnuiesti cu materia pt examen. (eventual,pt stimulare,sa se dea bonusuri la punctajele mari,un punct din oficiu in cazul in care clachezi la examenul mare)
5. Sa se imparta seria in grupulete de 4-5 studenti, astfel incat la fiecare curs cate o grupa sa prezinte o anumita tema. In locul discutiilor libere si absolut aberante dintre profesorul plictisit si studentul dobitoc pseudo-erudit,prefer o implicare a studentilor pe o tema concreta, care sa se rezume la maxim 10-15 minute
6. (fiecare sa continue cu ce doreste :))
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Fri Apr 18, 2008 10:28 pm

1. In absenta manualelor catedrei / unice pentru disciplina (mai dureaza, daca se concretizeaza) sa existe bibliografie cat mai explicita (numele cartii, editia, capitolele) + bibliografie suplimentara si afisarea programului cursurilor de la inceputul stagiului si recomandarea cititului inaintea cursului.

2. Scurt test, 2-5 intrebari cu raspuns deschis sau multiplu, la sfarsitul cursului, pentru evaluarea cursului. Raspunsuri anonime sau nota sa nu conteze la final ? Nu stiu cum ar fi mai indicat.

3. Chestionare de feedback, validate de Comisia de Evaluare, completate si trimise Comisiei de Evaluare dupa incheierea stagiului si sustinerea examenului, prin seful de serie. (Momentul e ales pentru evaluarea cat mai corecta si a stagiului si a modalitatii de evaluare, nu de frica :) )

4. Seful de catedra sa fie prezent la primul curs (macar 5 minute) si sa spuna studentilor cum se va desfasura stagiul, cum se sustine examenul, care este bibliografia, cum sunt repartizate grupele. In acele 5 minute sa fie prezenti si toti asistentii de grupa si prezentati studentilor. Se intampla sa nu stim cum arata nici profesorul, nici asistentii de grupa pana nu reusim sa-i "identificam" cand vin la curs sau cand ii cautam pe la stagiu. Profesorul sa anunte studentii ca, in cazul in care au nemultumiri legate de asistentul de grupa, le sta la dispozitie pentru rezolvarea acestora, fara repercursiuni de orice fel asupra studentilor "paraciosi". Eventual infiintarea unei subcomisii de disciplina in cadrul Comisiei de Evaluare, unde studentii sa poata reclama atitudinea necorespunzatoare a cadrelor didactice (absenta de la stagiu sau de la curs in special) in absenta unei rezolvari la nivelul clinicii.

5. Activitatea practica, de la "patul bolnavului" sa se faca dupa o metodologie clara, respectata, aceeasi pentru toate catedrele din clinic.
- fixarea unei ore la care incepe stagiul (in functie de raportul de garda in fiecare clinica in parte), respectata atat de studenti (chiar prin semnat in condica) cat si de asistentii de grupa. Studentii nu ar sta pe holuri sa faca galagie daca asistentii ar veni la ei.
- repartizarea studentilor la prima ora de catre asistentul de grupa la pacienti (maxim 2 studenti la un pacient Nu se poate invata cu 20 de studenti intr-un salon cand un asistent isi paseaza studentii colegului), dupa 30 de minute timp in care asistentul isi poate indeplini indatoririle din spital o mini-vizita cu asistentul sau profesorul la pacientii vazuti de studenti, in care studentii sa prezinte cazul "ca la examen" si sa aiba loc o discutie despre caz si patologie. Nu poti sa inveti doar vorbind cu pacientii, trebuie sa iti si explice cineva. Trimiterea studentilor "sa vada pacienti" si uitarea lor in saloane nu este in folosul educatiei.
- fiecare student sa fie obligat sa faca cel putin un examen obiectiv complet (+ manevre specifice pentru stagiile unde exista (neurologie, chirurgie, ortopedie etc.) ) in prezenta asistentului de grupa si sa interpreteze elementele paraclinice specifice stagiului respectiv la fiecare stagiu - in timpul stagiului, nu doar la examen! Acest lucru sa fie notat de asistentul de grupa si semnat de student (ca sa nu mai existe scuza "nu mi-a aratat nimeni cum se face" desi de multe ori e adevarata), eventual sa reprezinte un procent din nota finala. Nu poti sa inveti sa examinezi un pacient si sa interpretezi analize doar citind din carti, trebuie sa iti explice cineva daca faci bine si sa te corecteze daca gresesti. "Medicina nu se poate face la fara frecventa"
- nota finala sa fie alcatuita din nota pentru activitatea de la stagiu (data de asistent) + nota de la examenul practic + nota de la examenul teoretic. Pentru o cat mai buna evaluare globala a studentului

Lucrurile de mai sus se intampla in unele clinici, si au succes, studentii sunt mai bine pregatiti ! Inteleg ca activitatea intr-un spital nu este ca la scoala - cadrul didactic are si pacienti de vazut, nu poate doar sa stea sa explice 3 ore la stagiu. Dar experienta din cateva clinici imi arata ca se pot impaca ambele activitati, si cea medicala si cea didactica, fara a fi in detrimentul nimanui, nici al pacientilor, nici al studentului.



Cateva discutii vechi, din 2003-2004, despre aceleasi subiecte:
M-am saturat de dictare! - feb 2004
Practica la medicina - propunere de lege - nov 2003
Pro numerus clausus - dec 2003
Cum ai dori sa inveti la UMF Carol Davila in urmatorii ani? - iulie 2003
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
ryskill
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Feb 17, 2005 2:07 am
Location: middle of the abis

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby ryskill » Sat Apr 19, 2008 11:57 am

Salut

Uite ca nu ma asteptam ca aceasta nou infiintata Comisie de Evaluare a Calitatii Invatamantului sa nasca atatea discutii...
Asta e foarte bine...inseamna ca lume intelege exact cat de importante sunt lucrurile pe care aceasta comisie le va analiza si indrepta...
Am citit postarile voastre si sunt foarte interesante.... DAR...unele din ele sunt un pic cam fanteziste...
Asa ca hai sa revenim cu picioarele pe pamant...sa realizam ca suntem in Romania si ca suntem la inceput cu lucrarile acestei comisii... si cum zice o vorba "sa o luam cu inceputul"
Pe perioada ultimei saptamani a fost redactat de catre mine si Mihai (adica membrii comisiei in cauza) un regulament privind structurile de reprezentare ale studentilor in UMF- CD. MG....si mai important cum se ajunge sa faci parte din aceste structuri....
De aici trebuie inceput....
Maine va fi definitivat acest proiect si speram ca sapt viitoare sa fie propus spre aprobare reprezentantilor seriilor....
Dupa ce rezolvam acest aspect (oarecum impus de catre ..... altii) putem sa trecem la lucruri serioase....

Sunt perfect de acord ca trebuie sa existe un soi de evaluare a profilor de catre studenti....si o sa facem tot ce ne sta in putinta sa fie asa....Nu vrem sa vanam profi dar nici nu mai putem tolera atitudinea unora dintre ei (ii stim cu totii pe cel putin o parte)...
Acum legat de un al lucru discutat aici...Problema cartilor unice la fiecare catredra...AR treui sa va ganditi ca cei care sunt mai mici au ceea ce se numeste top400.... si anume in functie de notele lor se face un clasament care va hotara care dintre ei va plati taxa de scolarizare in anul urmator si care nu...
Ideea cu o singura carte / disciplina este menita sa realizeze o uniformizare macar in vederea lucrurilor ce trebuiesc stiute de student pentru respectivul examen ...
In plus se doreste realizarea pentru fiecare materie a unei baze de date, de cateva mii de intrebari, din care sa se extraga intrebarile pentru examen..Astfel s-ar realiza o oarecare uniformizare a evaluarii studentilor....
Sunt constient ca acesta uniformizare nu va fi perfecta .... si ca tot vor exista discrepante.. tot vor fi spitale unde "se face" si altele unde "nu se face"...DAR..poate ca in timp aceste diferente se vor estompa suficient incat singurul lucru care va decide in ce masura studentul X face parte din primii 400 care nu platesc taxa, va fi cantitatea de informatie asimilata la respectiva materie si reprodusa la examen.

Asadar din punctul meu de vedere...dupa ce va fi rezolvat acest Regulament al studentilor (sper sa fie gata maine) oridinea de zi a acestei comisii ar trebui sa fie :
-stabilirea unor modalitati de evaluare a profesorilor de catre studenti
-stabilirea standardelor pe care profesorii trebuie sa le indeplineasca pentru a considera evaluarea facuta de studenti ca una pozitiva
-stabilirea masurilor punitive ce trebuiesc luate importiva profesorilor care nu 'promoveaza' evaluarea studentilor si cand trebuiesc luate aceste masuri (este evident ca nu vom sari pe un prof doar ptr ca o serie mai "glumeatza" i-a facut o evaluare proasta)

Mie imi place sa fie realist ... si sincer va spun...daca vom reusi sa facem aceste lucruri de mai sus pana la finalul anului universitar...in asa fel in cat sa fie aplicate incepand cu anul universitar urmator...eu o sa fiu foarte multumit...

Asa ca hai sa nu visam inca la cursuri de tip workshop.... si la asistenti care sa se oblige sa te vada cum faci cate un examen obiectiv la fiecare stagiu....desi lucrurile asa ar fi normal sa se intample...

Deci...

Sa auzim propuneri de 'cum' sa ii evaluam pe profesori? Puteti veni si cu modele de intrebari pentru chestionare.... (BTW: Nu va cere nimeni sa faceti voi treaba membrilor comisiei .... DAR... unde's multi puterea creste ...sau altfel spus... BRAINSTORMIG-ul rulzzz :D )

O sa incerc pe cat posibil saurmaresc si discutiile de aici si sa iau nota de ideiile bune care vor veni de la voi si de asemenea sa va anunt cu ce s-a discutat la fiecare sedinta a comisiei in parte.

Bogdan Badescu, anul 5, membru al "Comisiei pentru Evaluarea si Asigurarea caliatii in invatamant"
Si se-ntampla uneori sa mai vezi un cersetor/Si sa-ti zica cineva :-Frate, asta a fost DOCTOR

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Sat Apr 19, 2008 12:19 pm

N-ai auzit expresia "Sky is the limit" ? Este evident ca propunerile de aici nu pot fi implementate imediat, dar parerea mea este ca e mai bine sa ai ca tinte niste idealuri si sa vezi ce reusesti sa implementezi treptat decat sa te limitezi (ca tinte zic) la niste solutii de compromis. Bun, stabilim prioritati, modalitatea de evaluare este una din prioritati, in special pentru colegii din an mic, "victimele" top 400, dar pastram viziunea globala a problemelor. Altfel riscam sa facem ca in Parlament: dam legi care nu se pot aplica pentru ca "realitatea din teritoriu" este incompatibila cu repectarea legilor.

Si apropo de dat legi, se poate ca regulamentul de alegere a reprezentantilor sa fie pus pe forum sa-l vada si discute si studentii, nu doar reprezentantii ? Cu un termen limita pana cand sunt acceptate propunerile, ca sa nu ne lungim inutil.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
ryskill
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Feb 17, 2005 2:07 am
Location: middle of the abis

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby ryskill » Sat Apr 19, 2008 12:53 pm

@b3

1.Perfect de acord cu tine....the sky is the limit...
Sunt foarte fericit ca se fac aici propuneri....cu cat sunt mai multe cu atat mai bine... dar vreau sa intelegeti si voi si toata lumea ca nu se pot rezolva toate dintr-o data si ca trebuie stabilite niste prioritati si ca exista niste probleme care trebuiesc rezolvate cat mai repede cu putinta. Nu de alta dar nu vreau sa se faca vreo 3-4 pagini de post-uri ... sa se faca 1000 de propuneri si cand se va vedea ca din aceste 1000 de propuneri s-au rezolvat 2-3 (nu din vina noastra ci pentru ca atat de greu se misca lucrurile in facultatea astea...)lumea o sa sara ca nu se face nimic si ca nu sunt reprezentate interesele studentilor
Si ca nimeni nu citeste ce se scrie pe aici....
De aceea am zis ca sunt multumit de propunerile pe care le-ati facut dar hai sa ramanem cu picioarele pe pamant...
Si daca tot s-a rostit aici expresia "evaluarea profesorilor de catre studenti" hai sa continuam pe aceeasta idee... sa incercam sa o rezolvam (asa cum am zis ....poate pana la finele anului ) si apoi le vom lua pe rand pe toate...si vom incerca sa le rezolvam....

2.Promit ca regulamentul sa fie postat si pe forum .. Dar asa cum am zis inca se lucreaza la el si cel mai
probabil maine va fi gata.

B.
Si se-ntampla uneori sa mai vezi un cersetor/Si sa-ti zica cineva :-Frate, asta a fost DOCTOR

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Dan » Tue Apr 22, 2008 11:30 pm

gata cu propunerile ? Ceva nou ?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Phat Skidz » Wed Apr 23, 2008 6:01 pm

ryskill wrote:Problema cartilor unice la fiecare catredra...AR treui sa va ganditi ca cei care sunt mai mici au ceea ce se numeste top400.... si anume in functie de notele lor se face un clasament care va hotara care dintre ei va plati taxa de scolarizare in anul urmator si care nu...
Ideea cu o singura carte / disciplina este menita sa realizeze o uniformizare macar in vederea lucrurilor ce trebuiesc stiute de student pentru respectivul examen ...


Era unu', Erasmus din Rotterdam, care zicea cum că odi hominem unius libri. O singură carte e întotdeauna un lucru foarte rău. În plus o carte de medicină nu se scrie aşa de uşor. N-ar ieşi decât cel mult nişte cărţulii, nişte broşurele quick & dirty pe care nişte asistenţi le-ar scrie în locul profilor. Să încurajezi limitarea la o singură astfel de sursă mi se pare chiar inacceptabil. Ar însemna să aplicăm local exact sistemul imbecilizant de la rezidenţiat, cu eternul Harrisson XIV tradus îngrozitor. Eu zic să vă mai gândiţi.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Thu Apr 24, 2008 12:23 pm

ryskill wrote:2.Promit ca regulamentul sa fie postat si pe forum .. Dar asa cum am zis inca se lucreaza la el si cel mai
probabil maine va fi gata.


Au trecut 5 zile dupa "maine" :) Grupul Yahoo al SSMB nu e acelasi lucru cu forumul ;)
Poti face un topic nou pentru regulament.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
ryskill
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Feb 17, 2005 2:07 am
Location: middle of the abis

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby ryskill » Sat Apr 26, 2008 3:50 pm

b3 wrote:
ryskill wrote:2.Promit ca regulamentul sa fie postat si pe forum .. Dar asa cum am zis inca se lucreaza la el si cel mai
probabil maine va fi gata.


Au trecut 5 zile dupa "maine" :) Grupul Yahoo al SSMB nu e acelasi lucru cu forumul ;)
Poti face un topic nou pentru regulament.


Salut!
Nu sunt neserios si nici uituc! Problema e ca acest regulament a nascut 1000 de discutii pe grupul ssm-ului si pe alte grupuri de studenti la medicina incat mi-e si frica sa il mai trimit aici...
Dar...daca e bal...bal sa fie....
Asa ca o sa il uploadez....
Incepeti sa aruncati cu pietre!!!!
Tin sa spun inca de la inceput ca nu e forma finala a regulamentului si ca inca lucram sa il definitivam!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Si se-ntampla uneori sa mai vezi un cersetor/Si sa-ti zica cineva :-Frate, asta a fost DOCTOR

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby tmt_ro » Sat May 10, 2008 6:16 pm

In sfarsit ceva se misca in facultatea asta....cel putin din punct de vedere teoretic deocamdata. Ar trebui totusi exprimate si o serie de masuri disciplinare concrete fata de asistentii care nu vin la stagiu; pana la urma sunt cadre universitare si primesc un salariu in plus (indiferent de cat de mic ar fi) pentru a ne invata ceva.
De ce eu studentul sa fiu obligat sa semnez in condica la ora 8 AM daca asistentul vine in salon la 9:30? (asta in cazul fericit in care mai vine)
De ce se mai face medicul respectiv asistent universitar daca e perfect constient ca nu se poate ocupa de studentii respectivi? (nu are timpul, cheful necesar)
De ce asistentul universitar respectiv (care practic nu isi exercita aceasta profesie prin "chiulul" de la stagiu) este platit de UMF la fel ca ceilalti asistenti care se chinuie cu studentii in fiecare zi?
Nu credeti ca aceste note ar trebui sa se reflecte si in salariul pe care acestia il primesc de la UMF? De ce nu s-ar putea reduce salariile asistentilor "chiulangii" si suplimenta cele ale adevaratilor profesori? Intr-adevar e nevoie de timp pentru implementarea unor astfel de masuri insa cu cat trece timpul cu atat mai multe generatii pierd oportunitatea de a primi o instruire medicala de calitate.
:peace:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby danhia » Sat May 10, 2008 7:16 pm

tmt_ro wrote: Ar trebui totusi exprimate si o serie de masuri disciplinare concrete fata de asistentii care nu vin la stagiu; pana la urma sunt cadre universitare si primesc un salariu in plus (indiferent de cat de mic ar fi) pentru a ne invata ceva.
De ce eu studentul sa fiu obligat sa semnez in condica la ora 8 AM daca asistentul vine in salon la 9:30? (asta in cazul fericit in care mai vine)


ce tare! studentii tipa lezati ca sunt obligati sa vina la cursuri , apoi se htarasc sa oblige asistentii sa fie prezenti( care sunt in general prezenti mai des ca un student) si uite asa de ciuda studenti, asistenti si profi deopotriva vor veni de frica la scoala!
Red Apple

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby tmt_ro » Sat May 10, 2008 7:58 pm

danhia wrote:
ce tare! studentii tipa lezati ca sunt obligati sa vina la cursuri , apoi se htarasc sa oblige asistentii sa fie prezenti( care sunt in general prezenti mai des ca un student) si uite asa de ciuda studenti, asistenti si profi deopotriva vor veni de frica la scoala!




Imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine. Din stagiile de anul IV am facut pana acum Cardio, Ortopedie, Gastro, Chirurgie, Chirurgie pediatrica, Oncologie. La chirurgie am aflat cum arata proful de LP cand l-am vazut la fata la examenul practic (?!?!), la cardio cred ca am vorbit cu asistenta de maxim 5 ori (in 2 luni), la Ortopedie cred ca nu are rost sa comentez. Anul trecut la semio profa de LP a venit de maxim 5 ori in primul semestru....dupa care ne-am desteptat sa mergem cu alte grupe. Mi se pare normal ca acestor oameni (pe care nu i-a obligat nimeni sa devina asistenti universitari) sa li se scada din salariul de asistent universitar daca nu-si fac treaba. Nu neaga nimeni ca sunt stresati/prost platiti dar repet -> inscrierea pentru un post de preparator e absolut voluntara<-. Daca vrei sa faci asta inseamna ca iti asumi o responsabilitate imensa (nu te bagi asa in seama ca tot se castiga un ban in plus pe aceeasi munca). In fine...fiecare priveste lucrurile astea cu seriozitatea de care e in stare...

Cat despre obligativitatea cursurilor: cred ca nu ti-a dictat nimeni 60 de slideuri cuvant cu cuvant cu o voce atat de monotona si dezinteresata...
:peace:

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby doareu_mm » Sun May 11, 2008 10:57 am

Asa este, tmt_ro are dreptate , din pacate. Asta este realitatea, chiar daca multor cadre didactice nu le convine. Nici eu nu inteleg din ce motiv se mai fac asistenti, etc daca n-au nici interesul si nici talentul sa le prezinte studentilor specialitatea lor. Poate ca se gandesc ca daca lor le-a fost greu si nu le-a explicat nimeni nimic, atunci ei de ce sa le explice altora ? (am auzit-o si pe asta de la unul mai ...dezinhibat asa...)
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Sun May 11, 2008 6:59 pm

danhia wrote:
tmt_ro wrote: Ar trebui totusi exprimate si o serie de masuri disciplinare concrete fata de asistentii care nu vin la stagiu; pana la urma sunt cadre universitare si primesc un salariu in plus (indiferent de cat de mic ar fi) pentru a ne invata ceva.
De ce eu studentul sa fiu obligat sa semnez in condica la ora 8 AM daca asistentul vine in salon la 9:30? (asta in cazul fericit in care mai vine)


ce tare! studentii tipa lezati ca sunt obligati sa vina la cursuri , apoi se htarasc sa oblige asistentii sa fie prezenti( care sunt in general prezenti mai des ca un student) si uite asa de ciuda studenti, asistenti si profi deopotriva vor veni de frica la scoala!


Nu stiu unde ai facut tu Medicina, ce colegi ai avut, sau ce student(a) ai fost tu, daca ai amnezie sau nu, dar comentariile astea nu ne ajuta deloc sa aducem o stare de normalitate in UMF Bucuresti. Ce s-a discutat in topicul asta este din prisma unor studenti care vin la cursuri, la stagii, sunt interesati sa invete. Pramatiile la care te referi tu ar trebui pedepsite si solutia nu este sa aplici masuri care teoretic ar ajuta pramatiile dar care de fapt nu le aduc nici un beneficiu ca oricum nu le intereseaza nimic si care in plus dezavantajeaza studentii interesati.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Chingachgook » Mon May 12, 2008 12:27 am

bai b3 mai usor cu importanta asta autoacordata. am asa senzatia ca ne-ai lua si de urechi daca ai putea.

doar eu mm, oamenii aia s-au facut asistenti pt POSTUL din spital. nu ca aveau ei aplecare spre cariera didactica (cel putin astia tinerii)
sa contabilizeze careva "propunerile studentilor" si cate dintre ele se vor regasi in regulamentul final.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Mon May 12, 2008 5:32 pm

Este posibil sa ramai pe subiect macar intr-un topic ?! Importanta autoacordata si luatul de urechi sunt "talentele" voastre, eu exprimam o opinie. Deschide un topic nou in alta parte daca mai ai ceva de adaugat.

Propunerile sunt contabilizate de reprezentantul studentilor care a si postat aici (ryskill) si ne va spune ce decizii s-au mai luat. Momentan inca se discuta regulamentul de alegere a reprezentantilor. Poate ai propuneri pentru regulament sau pentru evaluarea cadrelor didactice (vezi celalalt topic), ca sa fii on-topic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

mamamia

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby mamamia » Thu May 15, 2008 9:26 pm

Eu cred ca aceasta "minunata" facultate se va schimba cam in 10 ani, cand vor iesi adica vom iesi, "cei mai buni medici" si vom omori oamenii. Vom avea multe procese de malpraxis si va trebui sa platim toata viata ca nu vrut sa ne invete si nici noi nu am invatat. E destul de comic, cadrele universitare nu ne invata pt ca le e frica ca le furma locurile dar ei nu realizeaza ca mai devreme sau mai tarziu vor intra pe mainile noastre, ei si famiile lor. Dra nu cred ca gandesc. Personal nu cred ca inca putem sa schimbam facuktatea ci ea pe noi. In 10 ani procesele de malpraxis si frica o va schimba.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Chingachgook » Fri May 16, 2008 1:41 am

o schimbare care sigur va aparea este introducerea gramaticii limbii romane din anul 1.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Rash » Sun May 18, 2008 12:56 am

Ma uit si ma minunez!bah, sa stiti ca e adevarata zicala aia cu medicii,cum ca sunt de...Ce rost are sa va harjoniti si aici.Kooksee e ca nuca in perete,iar b3 si ryskill isi trimit sageti,de zici ca sunt la nu stiu cati km departare.Si ei sunt din aceeasi serie!Mie unul mi se pare o prostie asta cu studentii care or sa dea note profilor si or sa evalueze fix pixul.macar daca am fi toti cu capul pe umeri,dar suntem o apa si un pamant si nu e nici unul in stare sa gandeasca mai serios pesemne.
Cu toate astea,eu cred ca ar trebui schimbat totusi ceva.Ar trebui introdusa "institutia MENTORULUI".Atat daca s-ar face ar fi magnific.In afara de vreo cativa care sunt mai spirituali si mai interesanti pe aici,majoritatea studentilor habar n-au ce ar trebui sa faca in facultate in afara de invatat(asta presupunand ca se invata).Un mentor care sa aiba ,eu stiu,sa zicem 10 studenti/discipoli/invatacei/cum vreti voi ar face diferenta.Nu stii ce sa faci cu o materie,ce sa faci cu o lucrare,poate vrei sa faci un articol,sau orice altceva...mentorul ar putea sa te ajute.Cred ca ar fi cea mai buna chestie care i s-ar putea intampla unui student la medicina.Sa stie unde ii e capul si unde e coada!
Primum non nocere!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Chingachgook » Mon May 19, 2008 1:25 pm

profunda asta cu institutia mentorului.
deci ar trebuie sa fie asa, ca la 300 de mentori/facultate.
si mie daca nu imi place mentorul pot sa ma mut la altu despre care am inteles ca e mai de treaba la examen?
sau pot sa ma duc cu un pachet de cafea la secretara sa ma mute la inceputul anului la un mentor care nu tine la prezenta?

daca tot vrei unul, trebuie sa ti-l gasesti singur, nu sa astepti sa iti fie desemnat.
aia cu evaluatul profilor s-ar putea sa aiba un rost. se mai practica.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mamamia

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby mamamia » Mon May 19, 2008 1:42 pm

Frica e cea mai buna solutie, trebuie sa ne fie frica. Dra vad ca nu ne pasa si suntem indiferenti.

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Rash » Mon May 19, 2008 9:16 pm

kooksee wrote:profunda asta cu institutia mentorului.
deci ar trebuie sa fie asa, ca la 300 de mentori/facultate.


Pai sa primeasca un 5% in plus la salariu.Si nu sa fie desemnat.Sa ti-l alegi tu,daca te primeste.Sa fie cadru universitar,dar sa poti vorbi cu el fara restrangeri.Si de ce sa ti-l schimbi?pt ca eu n-am zis sa ti-l alegi pe ala cu care o sa dai examen,ci pe ala care se apropie de standardele tale.
Primum non nocere!

mamamia

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby mamamia » Mon May 19, 2008 9:28 pm

Rash wrote:
kooksee wrote:profunda asta cu institutia mentorului.
deci ar trebuie sa fie asa, ca la 300 de mentori/facultate.


Pai sa primeasca un 5% in plus la salariu.Si nu sa fie desemnat.Sa ti-l alegi tu,daca te primeste.Sa fie cadru universitar,dar sa poti vorbi cu el fara restrangeri.Si de ce sa ti-l schimbi?pt ca eu n-am zis sa ti-l alegi pe ala cu care o sa dai examen,ci pe ala care se apropie de standardele tale.


Tu ce crezi ca e ? Cum sa vorbesti cu el fara rastrangeri? Totusi e deasupra ta! Eu cred ca utopia ta e prost gandita. Nu e chiar asa, educatia e in functie de bani si capacitatea intelectuala si cel mai important noroc. Nu mi-l aleg eu pe cutare pe care il cred de nivelul meu, cine sunt eu sa cred ca un nivel ridicat. Nu stiu, cel mai bine e sa bage frica si in studenti si in profesori, nuy e de glumit cu viata omului.

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Rash » Mon May 19, 2008 9:42 pm

neah,nu e chiar asa sa stii!E adevarat ca e tara plina de prosti,dar ideea era sa progresam,nu sa instauram un regim totalitar in facultate.Mai intereseaza-te,uite,de exemplu,la olandezi si la americani este treaba asta cu mentorul si pe deasupra,mai si merge.
Primum non nocere!

mamamia

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby mamamia » Mon May 19, 2008 9:52 pm

Rash wrote:neah,nu e chiar asa sa stii!E adevarat ca e tara plina de prosti,dar ideea era sa progresam,nu sa instauram un regim totalitar in facultate.Mai intereseaza-te,uite,de exemplu,la olandezi si la americani este treaba asta cu mentorul si pe deasupra,mai si merge.

Stii care e diferenta dintre romani si alte civilizatii superioare?! La noi nu merge democratia, totusi suntem un neam de mamaligari. Sa nu crezi ca am ceva cu tara asta, o iubesc, ma consider un mamaligar si i'm proud> Lasand la o parte nationalismul, romanului trebuie sa ii impui ceva, el nu intelege conceptul de mentor. E ciudat si cu progresul asta, are la origine democratia ci cum zici tu, regimul totalitar. Eu cred ca frica e cea mai buna solutie, pt ca respectul vad ca nu e.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Mon May 19, 2008 11:32 pm

Rash wrote:
kooksee wrote:profunda asta cu institutia mentorului.
deci ar trebuie sa fie asa, ca la 300 de mentori/facultate.


Pai sa primeasca un 5% in plus la salariu.Si nu sa fie desemnat.Sa ti-l alegi tu,daca te primeste.Sa fie cadru universitar,dar sa poti vorbi cu el fara restrangeri.Si de ce sa ti-l schimbi?pt ca eu n-am zis sa ti-l alegi pe ala cu care o sa dai examen,ci pe ala care se apropie de standardele tale.


Asa cum iti alegi indrumatorul pentru lucrarea de diploma, de exemplu. Din nou, pornind de la premisa ca alegi pe cineva care te ajuta sa faci o lucrare care te intereseaza, nu ca alegi cea mai usoara varianta - cred ca trebuie sa privim lucrurile pozitiv si sa construim, nu sa fim cinici (aviz kooksee).

Dar nu vad de ce mentorul ar trebui sa fie ceva organizat. Cred ca toti avem cate un cadru universitar pe care il respectam si pe la care am mai trecut sa mai stam de vorba si dupa ce s-a terminat stagiul, cu care ne-am mai sfatuit. Si din cate stiu eu (parca am citit pe siteul facultatii), cadrele universitare chiar au in "fisa postului" ore de consiliere/discutii cu studentii, cel putin profesorii. Ca sunt folosite de studenti doar pentru cerut permisiunea sa dai examen cu alta serie sau alte chestii administrative, asta e alta poveste.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Chingachgook » Tue May 20, 2008 12:49 am

nu te supara ca te intreb, ce an esti?
ai cea mai vaga cum e cu lucrarile astea de diploma?
cum se fac, la ce folosesc, etc?
nu teorii abstracte, ci efectiv cum se intampla treaba cu ele. ca alfel vorbim discutii.

cat priveste credinta ta ca "toti" ne mai intoarcem pe la asistenti si mai schimbam vorbe cu ei...vorba poetului "ar fi frumos, dar nu e"

@ b3 sa nu crezi ca am ceva cu voi. am terminat facultatea si practic ma doare la basca. vreau si eu sa se schimbe ceva in bine dar cand vad infantilismul unor propuneri nu pot ca sa ma abtin, daca ma'ntelegi. si daca eu am ceva de obiectat aici, fii sigura ca aia in consiliu care sunt de 50 de ori mai experimentati si mai dornici sa pastreze starea de fapt ( ca lor le e bine) or sa va manance scurt. veniti cu ceva inteligent si remarcabil impachetat si poate faceti ceva. exemple cu date concrete de cum e prin alte tari ( luati-le declaratii alora care s-au plimbat cu erasmusu), nu "la olandezi si la americani e ceva asemanator" care olandezi si care americani? harvard sau universitatea crestina ecologica din dakota de sud, sectia romana-engleza?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Rash » Tue May 20, 2008 9:33 am

Asa e firea ta,mai carcotasa!Fie precum zici!vrei exemple?Na exemple:Pt b3 si cine mai merge la reumatologie la SF Maria pana la sfarsitul anului:exista acolo un asistent universitar(NU STUDENT LA ERASMUS) pe care il cheama Florian Berghea si care a facut o supraspecializare la Maastricht.Ia,intrebati-l pe ala ce parere are in legatura cu ce am spus eu!EL mi-a zis de chestia asta la olandezi.Cat despre tine kook,un pic de tact nu ti-ar lipsi,sa stii!
Primum non nocere!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Phat Skidz » Tue May 20, 2008 8:24 pm

O chestie teribil de subversivă, care mi-a dat prin cap, ar fi dacă unii rezidenţi s-ar întoarce să se întreţină cu studenţii. Subversivă, pentru că ar bypassa catedrele :) Uneori, mă gândesc ce bine ar fi dacă aş putea să mă întorc în timp şi să-mi dau nişte sfaturi.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Chingachgook » Wed May 21, 2008 1:23 am

nu-i vezi pe astia mici cat de capatanosi sunt?
le dai sfaturi si ei sar la bataie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby danhia » Thu May 22, 2008 2:42 pm

oare dc le-am da bataie ar sari cu sfaturi? :roll:
Red Apple

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Sat May 24, 2008 12:06 am

Vlad: Cam asta facem pe forum, nu ? Colegi mai mari care vorbim cu colegi mai mici..

kooksee: Ideea era sa nu mai iei tot ce zic(em) la modul general. Daca zic ca avem toti UN asistent cu care am mai tinut legatura (sau, hai, ne-am mai dus O data ca am avut treaba prin spital si am zis sa vedem daca mai e acolo), nu inseamna ca zic ca gata, suntem prieteni de familie cu jumatate din asistentii nostri.. Sunt anul 5 si da, stiu cum e cu LD, prezentam situatia ideala si total neaplicabila acum la noi, decat poate de vreun idealist. Buna propunerea cu exemple concrete din alta parte. Vezi si topicul celalalt cu evaluarea profesorilor, in care exact asta am facut, am pus linkuri cu modul in care se face evaluarea la alte facultati din Romania.

Si "aia din consiliu" incep sa se miste in favoarea noastra. In comisia asta de care vorbim aici au fost numiti si Dr. Carmen Ginghina, Dr. Simona Fica - oameni care mie mi se par adevarati mentori de care vorbeste Rash mai sus.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby Chingachgook » Sat May 24, 2008 2:34 am

in comisia de care vb e si mama asistentului univ dr octav ginghina.
etica e la ea acasa.

ai o lipsa de coerenta in privinta ld. care e pana la urma parerea ta? vrei sa luam model ce e acuma? ca asa ai exprimat mai sus.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby b3 » Sat May 24, 2008 12:52 pm

Ai dreptate, m-am exprimat gresit. Sus de tot trebuia sa fie "Asa cum ar trebui sa ne alegem indrumatorul pentru lucrarea de diploma, de exemplu."

Mai simplu si mai coerent:
- probabil (evit sa generalizez) cei mai multi aleg acum indumatorul pt LD astfel incat sa aiba cat mai putin de muncit si sa se poata concentra pe invatat pt rezi
- ideal/frumos/normal/sper ca in viitor asa va fi ar fi sa-ti alegi indrumatorul de LD pe cineva care sa te ajute sa faci o LD foarte interesanta si care sa te motiveze/pasioneze/stimuleze.

Nu stiu cine e as. univ. de care zici, daca e bun sau nu, dar vezi, iar esti cinic. Practic zici ca mama lui nu va face treaba buna in comisie ca sa protejeze interesele fiului. Si care ar fi alea ? Daca e un asistent slab, deciziile comisiei l-ar obliga sa-si faca treaba bine. Daca e un asistent bun, nu-l afecteaza cu nimic. Si conflictul de interese n-ar fi si prin prezenta in comisie a unor cadre universitare? Ca practic profesorii vor stabili ce trebuie sa faca profesorii.. Nu e bine sa fii asa negativist :) Eu tocmai asta am zis mai sus, ca si dr. Ginghina si dr. Fica si dr. Fulga sunt adevarati dascali, am interactionat direct cu ei si stiu ce vorbesc, asa ca nu cred ca se poate pune o problema de etica in ceea ce-i priveste.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
ryskill
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Feb 17, 2005 2:07 am
Location: middle of the abis

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby ryskill » Tue Jun 03, 2008 5:53 pm

Scuze pentru absenta -nemotivata- de pe forum
@Rash: pe mine ma cheama Bogdan Badescu sunt din anul 5 seria 3...tu cine esti? Dar e usor sa arunci sageti din spatele unui nickname? Sa te vad Rash...sau sa fie (victo)Rash?

La ultima sedinta a "Comisiei de evaluare a calitatii ...." s-a hotarat ca pana luna viitoare studentii sa vina cu o propunere concreta de chestionar pentru evaluarea profesorilor.... Asa ca astept mintile luminate de aici sa isi dea cu parerea...

De data asta dragilor nu mai e de gluma....e pe serioase....pentru ca suntem oarecum obligati sa schimbam cate ceva in facultatea asta. Comisia a fost infiintata ptr ca UMF trebuie sa se supuna unui audit extern al ARACIS-AgentiaRomana de Asigurare a Calitatii Invatamantului Superior in cursul anului viitor. Acest audit trebuie sa iasa bine ! Si asta inseamna ca toate prevederile legii 87/13.04.2006 sa fie indeplinite! Luati deci si cititi legea si apoi sa vedem ce si cum facem si ce sau pe cine mai acuzam,da?

Hai sa nu suferim chiar toti de teoria conspiratiei,da?

Cu bine,
Bogdan
Si se-ntampla uneori sa mai vezi un cersetor/Si sa-ti zica cineva :-Frate, asta a fost DOCTOR

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Cum schimbam in bine Facultatea de Medicina din Bucuresti ?

Postby ssss » Tue Jun 10, 2008 11:43 pm

Mut aici un post de la alta sectiune, la sugestia moderatoarei( thx, b3).


The point is ca notiunile se predau schizofrenic, neintegrat, este foarta putina mentiune de fiziologie la histologie, de exemplu . Stundetii sunt bombardati cu o gramada de informatie pe care o invata si o uita instantaneu, in loc sa li se ofere o perspectiva. Adica ne uitam cu microscopul electronic, dar am uitat de lupa. La ce iti foloseste tie in practica de medicina interna, sa zicem, ca vertebra nu stiu care lombara are corpi mamilari cand notiunile tale despre ficat sunt varza pentru ca nimic nu e integrat cum trebuie. Cine vrea cu adevarat sa inteleaga, o face prin studiu individual, dar atunci de ce mai mergem la cursuri, si de ce trebuie sa invatam aberatii (pentru note) pe care sa ne chinuim apoi sa le uitam.

Trebuie sa existe integrare clinic-preclinic si trebuie sa fie o bibliografie serioasa, nu orice pseudosomitate sa scoata nu stiu ce pseudomanual pe care sa scoata bani adevarati. De exemplu, la examenul de ATI am pierdut un punct pentru ca ideea lui Tulbure de anestetice locale era diametral opusa ideii din cartea de Farma. Fiziologia este extrem de relativa, in functie de cine o preda. De ce nu un singur manual, Guyton, sa spunem.
Reality is an illusion due to lack of wine


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests